Zastosuj tynk pędzlem: ściana jest otynkowana w mgnieniu oka ”,

niekorzyść

 • nie nadaje się do bardzo filigranowych wzorów
 • jeśli zmieszany jest zbyt płynny, nie przyklei się do ściany
 • trudne do pokolorowania
 • trudno się go pozbyć - jeśli chcesz wyremontować, musisz zeszlifować tynk ze ściany

Potrzebujesz tego do nakładania tynku pędzlem

 • Odkurzacz i miotła ręczna
 • Plandeka, runo malarskie i taśma malarska 
 • w razie potrzeby wypełniacz i wypełniacze
 • ewentualnie biała farba ścienna
 • w razie potrzeby podkład lub podkład
 • dwie kielnie, wałek malarski, wałek strukturalny, pędzel 
 • Tynk do nakładania pędzlem - mieszany, uziarnienie 0,5 milimetra
 • lub pędzlem tynk w formie proszku za pomocą wanny do mieszania, wody, wiertarki i miksera
 • Wiaderko wody i szmata

Wskazówka: Tynk pędzlem nakłada się na ścianę o grubości jednego milimetra. Potrzebujesz więc jednego kilograma tynku pędzla na metr kwadratowy do tynkowania. Jeśli chcesz go pokolorować, najlepiej zapytaj sprzedawcę, czy mógłby go dla ciebie pokolorować za pomocą prawdziwych kolorowych pigmentów. Oszczędza to czas, ale także pieniądze. Ponieważ do pokolorowania tynku nakładanego pędzlem za pomocą farby barwiącej potrzebne są tony farby barwiącej. 
 

Tynk pędzelkowy to szybka i łatwa alternatywa dla tapety.

Zdjęcie: iStock / ViktorCap

Prace przygotowawcze do tynkowania

 1. Przed nałożeniem tynku pędzlem do środka należy usunąć tapetę. To samo dotyczy mocno ziarnistego tynku na ścianach. Najpierw trzeba go zeszlifować i ponownie wygładzić ścianę. 
   
 2. Bardzo dobrze zamiataj i odkurz ściany. Nawet jeśli wcześniej nie trzeba było usuwać tapety ani tynku. Aby móc tynkować ściany, należy je dokładnie oczyścić z pajęczyn, kurzu i brudu. 
   
 3. Następnie należy zakryć i okleić okna, parapety, drzwi, gniazdka i podłogę włókniną malarską, plandeką i taśmą malarską. Jeśli chcesz wykończyć sufit tynkiem szczotkowanym, radzimy zamaskować również ściany. Im lepiej to zrobisz, tym mniej będziesz musiał później sprzątać i tym mniejsze prawdopodobieństwo, że szczotkowany tynk porysuje parkiet przy próbie wytarcia, dzięki raczej piaskowej strukturze. Więc nie spiesz się i ciężko pracuj. Mówiąc o dokładnej pracy: odwróć bezpieczniki w pomieszczeniu, w którym tynkujesz. Bo nawet jeśli masz gniazdka i co. maska, wilgoć w szczotkowanym tynku może spowodować zwarcie. 
   
 4. Niestety nie da się tak po prostu sprawić, by dziury, pęknięcia i nierówności w ścianie czy suficie zniknęły pod szczotkowanym tynkiem. Nadal zobaczysz wadliwe części. Dlatego trzeba je naprawić, uszczelnić i dokładnie zaszpachlować. Pęknięcia w murze o długości powyżej 20 centymetrów należy również zakryć taśmą naprawczą. W razie potrzeby przed szczotkowaniem należy nałożyć warstwę tynku renowacyjnego. 
   
 5. Jeśli wcześniej projekt ściany był ekstremalnie ciemny lub miał kolorowe wzory, po wypełnieniu należy go zamalować białą farbą do ścian. Można go trochę rozcieńczyć wodą, jeśli kolor będzie zbyt ciemnobiały, może to spowodować poplamienie tynku. 
   
 6. Jako ostatni krok przygotowawczy przed nałożeniem tynku pędzlem do środka należy zoptymalizować podłoże. Z podkładem tj. podkładem wgłębnym lub adhezyjnym. Jest to konieczne we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem ściany z cegły. Mur z cegły nie wymaga gruntowania, ale należy go zwilżyć przed tynkowaniem. Nie zalecamy prób ratowania sobie tego kroku. Bo w najgorszym wypadku szczotkowany tynk mógłby po prostu znowu odpaść i trzeba by było zaczynać od nowa. Zwykłe wykończenie tynku wewnętrznego już nie wystarczy. Dodatkowo można również zagruntować elementy drewniane i metalowe, a następnie nałożyć szczotkowany tynk na pokrywę np. skrzynki rolety. 
Renowacja Prawidłowe nakładanie tynku renowacyjnego: Tak to działa Majsterkowanie i naprawy Upiększanie ścian za pomocą tynku strukturalnego: Tak wykonuje się renowację Tynk wapienny: zalety, wady i wskazówki dotyczące obróbki

Instrukcja stosowania tynku pędzlem wewnątrz

 1. Jeśli kupiłeś wiadro z gotowym tynkiem do nakładania pędzlem, przed obróbką musisz je bardzo dobrze wymieszać solidną drewnianą łyżką lub kawałkiem drewna. Jeśli kupiłeś tynk szczotkowy w formie proszku, należy go wymieszać zgodnie z instrukcją producenta w wiadrze i za pomocą wiertarki o dużej mocy z przystawką mieszającą. Kiedy pierwszy raz nakładasz tynk pędzlem, powinieneś kupić gotową mieszankę, którą możesz łatwo ponownie uszczelnić, gdy zrobisz sobie przerwę. Należy również mieć przygotowane wiadro z wodą i szmatkę, aby w przypadku zabrudzenia szczotkowanego tynku można było go natychmiast wytrzeć, gdy tynk jest jeszcze mokry. Po stwardnieniu tynk bardzo trudno oderwać. 
   
 2. Jeśli zdecydowałeś się na nakładanie go wałkiem lub pędzlem, spryskaj narzędzia wodą. Dzięki temu cienkie włosy lepiej wchłaniają tynk pędzla. 
   
 3. Pracuj od góry do dołu. Umieść więc wałek malarski pod sufitem i przeturlaj się w kierunku podłogi. Upewnij się, że nacisk na rolkę jest równomierny. Za pomocą wałka trudno rozprowadzić tynk na rogach i krawędziach. Użyj do tego pędzla lub kielni. Jeśli nie chcesz mieć konkretnego wzoru do projektu ściany, gotowe.
   
 4. Jeśli trudno jest nanieść tynk pędzlem na ścianę za pomocą wałka malarskiego, należy wziąć kielnię, a następnie rozprowadzić tynk za pomocą wałka: jedną kielnią rozprowadzić tynk na drugiej kielni, przyłożyć do ściany i pociągnąć go ponownie w ruchu wycierania. W takim przypadku początkujący mogą pracować lepiej od podstaw. 
   
 5. Zaprojektuj tynk pędzlem za pomocą kielni, pędzla lub wałka strukturalnego. Pracuj szybko, najlepiej jakbyś miał dwa. Jeden nakłada tynk pędzlem, a drugi przyjmuje projekt ściany za pomocą tynku. Materiał można dobrze obrabiać przez około 15 minut. 
   
 6. Po około 45 minutach należy odkleić taśmę maskującą z miejsc, w których miała ona kontakt z tynkiem szczotkowanym - np. okolice włączników światła czy listwa przypodłogowa. Ponieważ po ok. 60 minutach tynk stwardniał i gdy następnie oderwiesz taśmę maskującą, to jednocześnie ściągasz tynk ponownie. 

Wskazówka: Nie nakładaj szczotkowanego tynku do samego sufitu, ale pozostaw niewielki pas szerokości od dwóch do trzech centymetrów między górnym końcem ściany a sufitem. Możesz pomalować ten pasek na kolor podobny do koloru tynku lub, dla bardziej dramatycznego efektu, na pasujący, ale odważny kolor.

Przeczytaj więcej o majsterkowaniu i naprawie nowych tynków narożnych ścian: Tak to się robi Bauwissen Advertisement Tynk mineralny: Wszechstronne i naturalne wzornictwo ścian Przedstawił Majsterkowanie i naprawa Tynkowanie ścian: porady, instrukcje i wskazówki

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here