Narzędzia malarskie: pędzle i pędzle malarskie”,

Klasyczne narzędzia malarskie: pędzle i pędzle

Najstarszymi narzędziami do malowania i malowania są pędzle. Ponadto obecnie stosuje się wiele innych narzędzi i urządzeń do malowania, aby móc optymalnie nakładać wiele różnych kolorów i materiałów powłokowych dostępnych na rynku na różne podłoża. Dlatego malarze i lakiernicy nie mówią już tylko o malowaniu, ale o procesach aplikacji.

Narzędzia malarskie © bukhta79, fotolia.com

Do każdego procesu aplikacji dostępne są odpowiednie narzędzia, np. B. Pędzle i pędzle do malowania, wałki i wałki malarskie do wałkowania, głowice natryskowe i pistolety natryskowe do natryskiwania oraz różne narzędzia szpachlowe do napełniania lub. do technik szpatułkowych. Te narzędzia i procedury są również często używane przez entuzjastów majsterkowania. Natomiast bardziej złożone procesy aplikacji, takie jak maczanie, pieczenie, drukowanie czy malowanie proszkowe, wymagają specjalnego sprzętu (np. B. Wanny zanurzeniowe, piece, elektrody, systemy natryskowe lub drukarki), do obsługi których zwykle są przeszkoleni specjaliści lub. Zarezerwowane dla firm specjalistycznych z odpowiednim wyposażeniem.

Pędzle i pędzle: podstawowa wiedza i obszary zastosowania

Istnieją różne rodzaje pędzli, które różnią się rozmiarem, kształtem i wykończeniem (włosie lub włosie):

  • Pędzel (m.in. B. Pędzel pierścieniowy, pędzel płaski, pędzel malarski, pędzel do krawędzi i chłodnicy) do nakładania farby,
  • Pędzel (np. B. Pędzle do włosów, pędzle spiczaste, pędzle do gęsich piór, pisarze plakatów) do prac artystycznych / projektowania,
  • Specjalny pędzel (np. B. Ściągacze do linek, pędzle szablonowe, ząbkowane, podłogowe) o specjalnym kształcie lub. do prac specjalnych, technik i powierzchni,
  • Pędzle (np. B. Szczotka fasadowa, pędzel malarski, szczotka sufitowa) do prac wielkopowierzchniowych/szybkich oraz prac porządkowych
  • Specjalne narzędzia do dystrybucji kolorów (np. B. Pędzle do dabów, modlery, dystrybutory).

Rozmiar pędzla jest podany w milimetrach (mm) lub angielskich calach (″); 1 cal to 25,4 mm. W przypadku szczotek pierścieniowych specyfikacja odnosi się do średnicy szczotek, w przypadku szczotek płaskich do szerokości docisku - docisk to metalowa część, która utrzymuje włosie szczoteczki i "wciska" go w odpowiedni kształt. W przypadku pędzli długość i szerokość podano w cm.

Wymiary i rozmiary pędzli Notatka: Z wysokiej jakości szczotkami pierścieniowymi (w tzw. jakość malarska), wraz z rozmiarem pędzla zwiększa się również długość włosia. Z tanimi pędzlami jest inaczej – tutaj większe modele tego samego typu często mają taką samą długość włosia jak mniejsze.

Przy wyborze odpowiedniego pędzla należy wziąć pod uwagę materiał do obróbki, obszar do niego przeznaczony oraz pożądany wygląd wykończonej powierzchni. Zużyte, „kudłate” pędzle lub pędzle ze zbyt krótkim włosiem mogą pozostawiać ślady po pędzlu – efekt, który zwykle jest niepożądany. Z drugiej strony pędzle ze zbyt długim włosiem nie nadają się do lepkich powłok, ponieważ nakładają wówczas materiał zbyt gęsto lub słabo go rozprowadzają.

Szczególnie frustrująca jest praca ze źle wykonanymi, tanimi pędzlami, które pozostawiają włosy lub. Zgubić włosie. Więc tutaj zdecydowanie warto wydać kilka euro więcej na dobrą jakość.

Pędzle © Harald Biebel, fotolia.com Notatka: Wysokiej jakości szczoteczka może wytrzymać długo przy dobrej pielęgnacji. Im dłużej jest używany, tym lepiej dostosowuje się do użytkownika, który go szkolił. I odwrotnie, jeśli wiele osób będzie używać tego pędzla, z czasem ulegnie on pogorszeniu u wszystkich użytkowników. Dlatego dobrego pędzla nie powinno się „udostępniać”, ale zawsze używać tej samej osoby. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Włosie lub włosy?

Z tzw. Sztućce lub ozdoby pędzli i pędzli to naturalne włosie (i. D. R. dzików lub świń domowych) to klasyczny materiał. Jaskrawe włosie rosyjskie i czarne włosie chińskie są szczególnie cenione przez profesjonalistów. Naturalne włosie jest elastyczne, łuszczące się na trzonie i rozdwajające się na końcach. Dzięki temu dobrze wchłaniają kolor, utrzymują go przez długi czas, równomiernie uwalniają i rozprowadzają. Jednak naturalne włosie jest bardzo wrażliwe na chemikalia. Szczególnie źle radzą sobie z alkaliami: po krótkim czasie uszkadzają one włosie, a nawet mogą je całkowicie rozłożyć. Wyjątkiem są odporne na ług włosie roślinne, które są wykonane z włókien rośliny agawy.

Błonnik naturalny: właściwości i korzyści

Włosie syntetyczne wykonane z poliestru, nylonu lub perlonu ma gładki trzon, ale jest rozcięty na końcach, co zapewnia lepsze rozłożenie koloru. Są niewrażliwe na zasady i chemikalia, dlatego są idealnym materiałem na zużyte pędzle żrące i malarskie. Sztuczne włosie z tzw. Mikro-nacięcia umożliwiają u. a. W przypadku lakierów poliuretanowych i lakierów wodorozcieńczalnych (akrylowych) szczególnie precyzyjna aplikacja farby zapewniająca piękną, równą powierzchnię.

Włókno syntetyczne: właściwości i zalety Notatka: W przypadku wielu pędzli i pędzli, wykończenie składa się z mieszanki różnych włosków i/lub włosków; często łączy się również materiały naturalne i artystyczne.

Pędzle z włosiem naturalnym lub syntetycznym są znacznie cieńsze niż pędzle z włosia i dlatego nie nadają się do normalnych prac malarskich, takich jak malowanie ścian lub sufitów. Wykorzystywane są głównie w artystycznych technikach malarskich, takich jak malarstwo akwarela lub olej, do dekoracji, prac specjalnych i drobnych. Naturalna sierść może pochodzić z różnych zwierząt gospodarskich i dzikich, m.in. B. Wiewiórka (wiewiórka), czerwony sobol (Kolinsky), borsuk, łasica lub koza; ich właściwości różnią się w zależności od części ciała i gatunku zwierzęcia. Włosy syntetyczne są wykonane z nylonu i mają zwykle kolor od jasnobrązowego do złocistobrązowego.

Notatka: Są też grube naturalne włosy, m.in. B. Włosie z ogona wołowego lub włosia końskiego (końskiego), które jest używane do tanich pędzli, tanich pędzli lub mioteł. Smyczki instrumentów smyczkowych, takich jak skrzypce, wiolonczela i kontrabas, również pokryte są końskim włosiem. Specjalne rodzaje pędzli mogą ułatwić pracę

Właściwa pielęgnacja pędzli i pędzli

Aby zawsze pracować czysto i osiągać piękne rezultaty, ważne jest prawidłowe użytkowanie narzędzi oraz ich sumienne czyszczenie i pielęgnacja. Nie tylko drobne szczotki do włosów, ale również grubsze narzędzia malarskie mogą stać się bezużyteczne po pierwszym użyciu, jeśli nie zostaną wyczyszczone lub wyczyszczone niewłaściwie lub niewłaściwie przechowywane. Im wyższa jakość i droższe narzędzie było oczywiście dokuczliwe dla właściciela.

Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, możesz dłużej cieszyć się swoimi pędzlami - i oczywiście z efektami swojej pracy.

1. Należy dołączyć nowe pędzle

Podczas produkcji pędzle są „przycinane” i dzięki temu kształtowane. W wyniku tego złożonego procesu nowe pędzle nadal zawierają kurz i czasami luźne włosie, które wpływa na farbę lub farbę, gdy są używane po raz pierwszy. Powierzchnia. Również włosie wystające na bok nie jest rzadkością – nawet w przypadku nowych pędzli wysokiej jakości. Pracując w wiązce włosia wygładza się i uzyskuje niezbędne "wnioski". W przypadku wszystkich pędzli, a zwłaszcza pędzli specjalnych, obowiązuje następująca zasada: Najlepiej trzymają je w dłoni osoby, która je umieściła.


2. Zawsze czyść pędzle natychmiast po użyciu

Narzędzia do malowania należy czyścić natychmiast po użyciu © visivasnc, fotolia.com

Farby/lakiery wodorozcieńczalne zmywamy zimną wodą, farby rozpuszczalnikowe za pomocą środka do czyszczenia pędzli lub odpowiedniego rozpuszczalnika (przestrzegać wskazówek producenta). Pędzle malarskie należy następnie umyć wodą i mydłem (smarującym); to samo dotyczy pędzli, które mają być przechowywane dłużej do następnego użycia.

Pędzle należy dokładnie i natychmiast wyczyścić

Do przechowywania pędzli używanych codziennie lub. są często używane, polecamy specjalne pojemniki na pędzle, w których pędzle wiszą w środkach czyszczących/pielęgnujących. Dobrym lekarstwem na to jest tzw. Półolej, który każdy może zrobić sam, mieszając w równych częściach terpentynę i olej lniany.

Odpowiednio przechowuj pędzle po użyciu

3. Przechowuj pędzle prawidłowo

Pędzel nie powinien nigdy stać na włosiu ani być zaklinowany między innymi narzędziami, w przeciwnym razie włosie/włosy ulegną deformacji. Czyste pędzle, które nie były używane przez jakiś czas, muszą dobrze wysychać; jednak listwy nie wolno odrywać do wyschnięcia lub „przecierać”. Do ochrony nowych pędzli i pędzli przed deformacją, uszkodzeniem przez mole, kurzem itp. Aby je chronić, powinny pozostać w oryginalnym opakowaniu do czasu pierwszego użycia.

Na koniec kilka wskazówek dotyczących ochrony środowiska

Farby i lakiery, a także pozostałości środków czyszczących i rozpuszczalników nie mogą być po prostu wrzucane do zlewu lub toalety, ale są przypadkiem dla placu recyklingu, punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych lub przewożonej substancji niebezpiecznej.

Zutylizuj stare farby i lakiery prawidłowo © animaflora, fotolia.com

Zawsze używaj farby o najniższej możliwej zawartości rozpuszczalnika dla każdego projektu. W razie wątpliwości zasięgnij porady wykwalifikowanego personelu lub eksperta, aby określić najmniej szkodliwy materiał dla danego zastosowania.

Aby być jak najbardziej przyjaznym dla środowiska podczas zmywania stosunkowo nieszkodliwej farby emulsyjnej lub glazury na bazie wody, należy wstępnie wyczyścić narzędzia w pojemniku wypełnionym wodą, opłukać je pod bieżącą wodą, a następnie wycisnąć pozostałą ciecz ściereczką.

Zminimalizuj ilość odpadów, dobrze wycierając pędzle i pędzle przed czyszczeniem lub nie myjąc wałków, których zamierzasz użyć następnego dnia, ale zamiast tego owijając je szczelnie w folię spożywczą lub cienki worek na śmieci, aby nie wyschły w ciągu nocy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here