Podkład w paski: podkład bezszronowy do własnego domu

Fundament listwowy jest powszechnym rodzajem fundamentu i stabilną, solidną podstawą dla budynków lub ścian. Składa się z litych, odlewanych betonowych pasów, które są zgodne z planem domu i stanowią podstawę dla ścian nośnych budynku. W dużych budynkach jednak cienka, nienośna statycznie płyta stropowa może być nadal umieszczona na fundamencie listwowym - dla lepszej ochrony przed wilgocią z gruntu lub jako płyta stropowa piwnicy.
W przeciwieństwie do płyty stropowej, taki fundament oszczędza beton, ponieważ nie trzeba betonować całej powierzchni podstawy ani całkowicie jej przykrywać - to oszczędza pracę.
Dobrze wiedzieć: Fundamenty listwowe nie mogą przebiegać zbyt blisko siebie, w przeciwnym razie nacisk na podłoże, tj. nacisk na podłoże obu betonowych listew, może się nakładać, a podłoże może osiadać.

Wymagania dotyczące podkładu paskowego

Fundamenty taśmowe muszą być starannie zaplanowane i zbudowane. To, co zaoszczędzisz w procesie, później ogromnie się opłaci i zagrozi całemu projektowi budowlanemu. Inżynier budowlany powinien zatem określić niezbędną głębokość, szerokość oraz rodzaj i położenie zbrojenia, których potrzebuje fundament dla danego rodzaju gruntu i planowanego budynku.

Deskowanie jest konieczne, aby fundament listwy pozostał w kształcie po wylaniu i wyschnięciu.

Zdjęcie: iStock / Korvit78

Bezszronowy podkład do podkładów

Gdy woda zamarza, rozszerza się. Jeśli tak się stanie z wodą gruntową pod fundamentem, może ją dosłownie podnieść, co może prowadzić do pęknięć w betonie, a tym samym do uszkodzenia budynku. Dlatego wszystkie fundamenty muszą osiągnąć głębokość, przez którą mróz nie może już przeniknąć. U nas tak jest od głębokości 80 centymetrów – fundament powinien też sięgać w głąb gruntu, jeszcze lepiej metr głębokości.
Podbudowa listwowa może również chronić płytę posadzkową przed działaniem mrozu z gruntu - jako obwodowa ochrona przed mrozem. Przy tej tak zwanej izolacji obwodowej elementy izolacyjne z płyt XPS mocuje się na zewnątrz 30-centymetrowego fundamentu listwowego, aby grunt przy krawędzi fundamentu nie mógł zamarzać. XPS oznacza polistyrenową piankę do wytłaczania i jest sztywną pianką odporną na warunki atmosferyczne i ciśnienie, która nie ma nic przeciwko bezpośredniemu kontaktowi z podłożem. Izolację termiczną można zastosować jako szalunek tracony przed wylaniem podbudowy pasmowej.
Taki fartuch przeciwzamrożeniowy może również pełnić funkcję nośną i jest uwzględniany w obliczeniach statycznych.

Odpowiedni beton na fundamenty listwowe

Aby listwa fundamentowa mogła podtrzymywać dom lub bardzo długie, ciężkie ściany ogrodowe, potrzebujesz stabilnego betonu i dodatkowego zbrojenia. W tym celu stosuje się gotowe klatki zbrojeniowe lub pojedyncze, pionowe i poziome pręty, które są połączone drutem (związane) i ostatecznie wlane w beton. Fundamenty pod garaże lub większe domki ogrodowe wylewane są z betonu o klasie wytrzymałości na ściskanie C 20/25, pod domy mieszkalne C 25/30. Przy mniejszych projektach budowlanych można obejść się bez zbrojenia i związanych z tym prac, fundamenty taśmowe tak się trzymają.

Beton w żadnym wypadku nie powinien być płynny, a raczej wilgotny od ziemi, dzięki czemu można go lepiej zagęszczać.

Zdjęcie: iStock / Chaiyaporn1144

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować fundament, kupujesz suchy beton w workach, dostarczasz go jako gotowy beton lub sam mieszasz beton. Dostawa jest opłacalna tylko w przypadku dużych projektów i tylko wtedy, gdy betoniarka ma bezpośredni dostęp do placu budowy i beton może być od razu przetwarzany. Przechowywanie nie jest możliwe! Bęben standardowej mieszarki mieści od sześciu do siedmiu metrów sześciennych betonu. Wymagana ilość betonu odpowiada objętości wykopu - plus około 15 procent, ponieważ beton jest wciąż zagęszczany.
Suchy beton to najwygodniejszy sposób na uzyskanie betonu fundamentowego – dodaj wodę, zamieszaj, gotowe. Jednak wygodny sposób jest drogi, jeśli potrzebujesz dużo betonu. I tak jest w przypadku podkładów w paski.
Samodzielne mieszanie jest idealne dla większych projektów budowlanych: potrzebujesz wody, cementu i żwiru o uziarnieniu 0/16 dla betonu niezbrojonego i 0/8 dla betonu zbrojonego. To musi być drobniejsze, aby całkowicie wypełniło przestrzeń wokół żelaznych prętów.

Jak zbudować podkład pod paski

1. planowanie

W przypadku własnoręcznie budowanych szop ogrodowych zazwyczaj jesteś po bezpiecznej stronie i zwymiaruj podkonstrukcję raczej za dużą niż za małą - pasuje.
Jeśli kupujesz zestawy budowlane do szop ogrodowych lub prefabrykowanych garaży, instrukcja montażu zwykle zawiera plan fundamentów. Budynki mieszkalne wymagają dokładnego planowania, nic nie działa bez architekta lub inżyniera budowlanego. Określają one beton wymagany do budowy, a także rodzaj i położenie zbrojenia.
Jeśli chcesz zbudować fundament pod ścianę ogrodu na zboczu, musisz najpierw wyrównać nachylenie, aby fundament był poziomy. Następnie jest lekko zatopiony w ziemi po zboczu góry. W żadnym wypadku nie należy go po prostu budować równolegle do powierzchni gruntu. Aby to skompensować, kop od najniższego punktu do wznoszącej się powierzchni i usuń ziemię.

2. Zaznacz historię

Listwy fundamentowe podążają za przebiegiem ścian nośnych. Najpierw usuń roślinność i zanieczyszczenia z powierzchni gleby i zaznacz za pomocą drewnianych kołków i sznurka murarskiego przebieg i zarys wykopu fundamentowego do wykopu. Pamiętaj, że listwa fundamentowa powinna być nieco szersza niż ściana i dodaj kolejne cztery cale, jeśli chcesz całkowicie zamknąć fundament. W glebie piaszczystej jest to konieczne, ponieważ ziemia osuwa się, gliną wystarczy deskować górne 15 centymetrów - ale w każdym razie kawałek, który powinien znajdować się nad poziomem gruntu. Fundament można znacznie lepiej wyrównać i wygładzić za pomocą szalunku betonowego, a woda deszczowa jest w ten sposób zdecydowanie odprowadzana z dala od ściany.
Spryskaj kontur wykopu na ziemi sprayem do znakowania i usuń drewniane kołki i sznury - splątana deska do cieście jest niezwykle irytująca podczas kopania rowu. Płyty szalunkowe są potem dokładnie mierzone, co zapewnia, że ​​fundament pasmowy jest zbudowany z centymetrową precyzją.

Pozwól betonowi stwardnieć wystarczająco długo – należy zaplanować co najmniej około 28 dni.

Zdjęcie: iStock / VvoeVale

3. Kopanie

Teraz staje się namacalne - i naprawdę ciężka praca. Łopatą i łopatą można jeszcze wykopać rów pod fundament łatowy szopy ogrodowej, ale do garażu lepiej wypożyczyć minikoparkę, którą można obsługiwać za pomocą krótkiej instrukcji.

4. Zamocuj szalunek do fundamentu listwowego

Szalunek nadaje kształt betonowi i zapewnia, że ​​fundament lub płyta fundamentowa znajdzie się dokładnie we właściwym miejscu i zostanie zbudowana na odpowiedniej wysokości. W tym celu należy po obu stronach wykopanego wykopu rozciągnąć sznury ścienne, do których dopasowuje się górną krawędź płyt szalunkowych. Podeprzeć deski od zewnątrz kołkami, listwami lub klinami - najważniejsze jest to, że beton nie może rozsunąć desek. Deski są skręcane na końcach i narożach. Od wewnątrz luźno zaciśnięte łaty utrzymują płyty szalunkowe w odpowiedniej pozycji. Dopóki nie zostanie wlany pierwszy beton, lamele ponownie odpadają.

5. Wybetonuj fundament z taśmy

Najpierw wypełnić wykop betonem do połowy i zagęścić. Aby to zrobić, wbij w płynny beton łopatą lub kantówki, co również pozwoli na ucieczkę uwięzionego powietrza. W przypadku większych ilości betonu dostępne są specjalne maszyny do szybkiego zagęszczania. Jeśli zapewnione jest zbrojenie, jest ono nakładane na pierwszą warstwę betonu, a następnie jest całkowicie otoczone betonem. W przypadku budynków mieszkalnych dostępne są również paski uziemiające dla linii wodociągowych i energetycznych. Następnie uzupełnij resztę, zagęść ją i wygładzić powierzchnię.  

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here