Magazyny energii dla fotowoltaiki: warto kupić?

W takiej sytuacji urządzenie magazynujące energię jest prawie nieuniknione. Oznacza to, że niewykorzystany prąd z dnia dostępny jest wieczorem i w nocy. Wytwarzana we własnym zakresie energia elektryczna jest dostępna przez całą dobę i niezależnie od pogody. Zwiększa to wykorzystanie własnej energii słonecznej nawet o 80 procent. Stopień samowystarczalności, czyli proporcja zużycia energii elektrycznej, jaką pokrywa system solarny, wzrasta nawet do 60 proc.
Magazyn energii elektrycznej jest znacznie mniejszy niż lodówka i można go przymocować do ściany w pomieszczeniu technicznym. Nowoczesne systemy pamięci masowej zawierają ogromną ilość inteligencji, która może wykorzystywać prognozy pogody i algorytmy samouczące się, aby przyciąć gospodarstwo domowe w celu maksymalnego zużycia własnego.

System magazynowania energii jest również opłacalny w przypadku starych systemów fotowoltaicznych?

System magazynowania energii jest opłacalny nie tylko z nowym systemem fotowoltaicznym. Ponieważ w starszych systemach nadwyżka wyprodukowanej dotychczas energii elektrycznej była w całości wprowadzana do istniejącej sieci operatora elektroenergetycznego. Od 20 lat operatorzy systemów fotowoltaicznych otrzymują stałą taryfę gwarantowaną, która jest określona w ustawie o odnawialnych źródłach energii EEG. Ile centów otrzymasz za dostarczoną kilowatogodzinę zależy od czasu uruchomienia. Właściciele starych systemów korzystali z tego przez długi czas. Na przykład państwo gwarantowało 50,62 centów za kilowatogodzinę przez 20 lat dla modułów fotowoltaicznych poniżej 30 kilowatów, które zostały uruchomione w 2001 roku. W tym przypadku zakup jednostki magazynowej nie był opłacalny, ponieważ zasilanie sieci było znacznie bardziej opłacalne. Jednak w przypadku wielu starych systemów 20-letnia gwarancja wkrótce wygaśnie. Bez wynagrodzenia system magazynowania energii elektrycznej jest tak samo opłacalny dla starych systemów, jak i dla nowych.

Wskazówka:

To nie jest tak, że finansowanie EEG skończyło się w 2020 roku. Wygasł tylko w przypadku starych systemów, które działały do ​​końca 2000 roku, ponieważ 20 lat minęło. Jeśli jednak zleciłeś system np. w 2003 r., to umówione wynagrodzenie nadal będziesz otrzymywać do 2023 r.

Jak drogi jest system magazynowania energii elektrycznej?

Obecnie średnio od 800 do 1.600 euro za kilowatogodzinę przy zakupie systemu magazynowania energii elektrycznej, a ceny znacznie się wahają w zależności od producenta. Dla czteroosobowej rodziny w domu jednorodzinnym ze szczytowym układem słonecznym o mocy 5 kilowatów system akumulacyjny o pojemności 5 kilowatogodzin kosztuje od 4.000 i 8.000 euro.  Poniższa tabela przedstawia przegląd cen aktualnych systemów magazynowania energii elektrycznej:

Producent technologia Pojemność Cena £ Koszty / kWh
Pojemność
  Powerdąb
Potężny
Kirron
AC200P
Komórka LionTec
Zasilacz
Puls Varty
Neo 3
Magazynowanie energii
Bateria słoneczna
Eko 8.0/5
Powerdąb Kirron LionTec Warta opalać się
lit-
Jony
lit-
Jony
(LiFePO4)
lit-
Jony
Litowo-jonowa
(NMC)
Litowo-jonowa
(LiFePO4)
2,4 kWh 2 kWh 0,4 kWh 2,97 kWh 5 kWh
około. 1.900 
EUR
około. 1.850 
EUR
około. 539 
EUR
około. 4.599 
EUR
około. 5.609 
EUR
791 925 1.347 1.548 1.122

Koszt zakupu magazynów energii elektrycznej spada tak samo systematycznie jak w przypadku systemów fotowoltaicznych. Jednym z powodów jest to, że ogniwa magazynujące stają się coraz tańsze. Początek masowej produkcji komórek pamięci ogromnie obniża koszty producenta. W efekcie spadają ceny systemów magazynowania baterii.
Ciekawym sposobem na obniżenie pierwszej inwestycji są systemy modułowe, takie jak model MyReserve niemieckiego producenta Solarwatt. Dzięki MyReserve różne moduły mogą być instalowane w różnym czasie, na przykład gdy wzrasta zużycie energii z powodu instalacji klimatyzacji lub pompy ciepła.

Kiedy warto korzystać z systemu magazynowania energii??

Z każdą nową technologią ceny są na początku wysokie, a potem dość szybko spadają. Tak jest oczywiście również w przypadku systemów magazynowania energii elektrycznej. Więc powinieneś chwilę poczekać, aby stały się tańsze? W ciągu ostatniego roku koszty już znacznie spadły. Bateria słoneczna o mocy 6 kilowatogodzin kosztowała około 30 w 2011 r.000 euro, to teraz mniej niż 3.000 euro, co oznacza redukcję o ponad 90 procent. Wreszcie, każdy właściciel domu może zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej od pierwszego dnia dzięki systemowi fotowoltaicznemu i magazynowi. Więc jeśli czekasz np. rok, tracisz pieniądze, które nadal płacisz dostawcy prądu, co może wynieść około 500 euro na dom jednorodzinny. W tym zakresie istnieje obecnie wiele argumentów przemawiających za rozpoczęciem prosumpcji już teraz.

Kiedy system magazynowania energii elektrycznej jest opłacalny??

Eksploatacja dużej elektrowni akumulatorowej i całych systemów od dawna jest opłacalna dla firm. Sytuacja jest nieco inna w przypadku mniejszych urządzeń. Dzięki nim koszty elektroniki i czujników są proporcjonalnie wyższe. W ostatnich latach na rynku pojawiły się jednak mniejsze urządzenia, które są interesujące ekonomicznie dla indywidualnych gospodarstw domowych i małych firm. Suma kosztów magazynowania jednej kilowatogodziny energii słonecznej i wytwarzania energii elektrycznej w systemie fotowoltaicznym nie może być wyższa niż cena za jedną kilowatogodzinę z sieci.

Ile możesz zaoszczędzić dzięki systemowi magazynowania energii elektrycznej??

Aby odpowiedzieć na to pytanie, dokonamy przykładowego obliczenia dla czteroosobowego gospodarstwa domowego, czwartego.500 kilowatogodzin (kWh) zużytej energii elektrycznej rocznie. System fotowoltaiczny ma moc szczytową 5 kilowatów (kWp).
Koszty systemu, w tym. Falownik oraz kabel i zestaw montażowy: 5.790 euro
Żywotność systemu fotowoltaicznego: 30 lat
Koszty instalacji solarnej o pojemności 4,8 kWh: 1.808 EUR
Żywotność zasobnika solarnego: 6.000 cykli (20 lat przy 300 cyklach/rok)
Szacunkowa wydajność roczna: 5.000 kWh
Udział w poborze własnym bez zasobnika solarnego: 28 procent
Część zasilająca bez zasobnika solarnego: 72 procent
Udział zużycia własnego z zasobnikiem solarnym: 56 procent
Udział zasilany z zasobnikiem solarnym: 44 procent
Koszty energii elektrycznej przy zakupie z sieci: 31,81 centów / kWh
Taryfa gwarantowana (stan na: 2021 r.): 7,92 ct/kWh
Dopłata EEG do energii elektrycznej wytworzonej we własnym zakresie (stan na: 2021 r.): 2,60 centa/kWh
Od razu można zauważyć, że stopień samodzielności podwaja się z zasobnikiem solarnym. Oznacza to, że właściciele systemów fotowoltaicznych uzyskują z sieci tańszą energię elektryczną. Koszty za kilowatogodzinę energii elektrycznej zużywanej na własny użytek maleją, ponieważ zużywasz znacznie więcej kilowatogodzin przy tej samej mocy systemu - jednak taryfa gwarantowana jest również niższa.

  Bez pamięci Z pamięcią Stopień samoużytkowania
(Część siebie-
zużyta energia elektryczna
na sumę wygenerowaną
Aktualny) Koszty wytwarzania
dla siebie-
zużyta energia elektryczna Oszczędności rocznie w
rachunek za prąd Mieści się w Taryfie opłata EEG na
energia elektryczna wytwarzana we własnym zakresie Całkowite oszczędności
na rok Okres zwrotu
28 procent 56 procent
13 centów / kWh 10 centów / kWh
263 EUR 611 EUR
285 EUR 174 EUR
36 EUR 72 EUR
512 EUR 713 EUR
11,3 10,6

Ponieważ taryfa gwarantowana jest już niska i będzie spadać w nadchodzących latach, całkowite oszczędności w tym przykładzie wynoszą 201 euro więcej niż bez magazynowania energii słonecznej. System fotowoltaiczny i system magazynowania energii słonecznej zwracają się również około osiem miesięcy wcześniej niż bez baterii słonecznej, pomimo wyższych kosztów całkowitych.

Systemy zarządzania energią: Systemy zarządzania energią optymalizują zużycie energii w domu. Ponieważ oszczędza to dużo energii, są dotacje od państwa. We współpracy z Ucz się więcej

Jakie czynniki decydują o tym, czy system magazynowania energii elektrycznej jest opłacalny??

Dokładna wysokość oszczędności zależy od kilku czynników:

 • Wysokość kosztów inwestycji
  Im niższe koszty za kilowatogodzinę pojemności, tym szybciej magazyn się zwróci.
 • Żywotność systemu magazynowania energii elektrycznej
  W branży obowiązuje zwyczajowa 10-letnia gwarancja producenta. Zakłada się jednak dłuższą żywotność. Większość baterii słonecznych z technologią litowo-jonową będzie działać niezawodnie przez co najmniej 20 lat.
 • Udział energii elektrycznej zużywanej na własny użytek
  Im bardziej system solarny zwiększa zużycie własne, tym więcej warto go kupić.
 • Koszty energii elektrycznej przy zakupie z sieci
  Gdy ceny energii elektrycznej są wysokie, właściciele systemów fotowoltaicznych oszczędzają, korzystając z energii elektrycznej, którą sami wytwarzają. Oczekuje się, że ceny energii elektrycznej będą nadal rosły w ciągu najbliższych kilku lat, dlatego wiele osób uważa baterie słoneczne za rozsądną inwestycję.
 • Mieści się w Taryfie
  Im mniej właścicieli systemów słonecznych otrzymuje za kilowatogodzinę, tym bardziej opłaca się im magazynować energię elektryczną zamiast wprowadzać ją do sieci. W ciągu ostatnich 20 lat wynagrodzenie EEG stale spadało i będzie nadal spadać.

Poniższa tabela przedstawia kalkulację kosztów magazynowania na zmagazynowaną kilowatogodzinę w zależności od żywotności baterii słonecznej na podstawie przykładowego scenariusza. Z reguły każda kilowatogodzina z systemu fotowoltaicznego kosztuje 10 centów. Każda kilowatogodzina kupiona z sieci kosztuje od 26 do 32 centów. Jeśli chcesz zaoszczędzić dzięki systemowi magazynowania energii elektrycznej, możesz wydać od 16 do maksymalnie 22 centów za kilowatogodzinę na magazynowanie energii elektrycznej. Każda kilowatogodzina pojemności magazynowej nie może zatem przekraczać 1 przez 20 lat eksploatacji.100 euro, przy 15 latach działalności nie więcej niż 800.

Koszty inwestycji
EUR / kWh
Pojemność przechowywania Koszty składowania
(EUR/kWh):
20 lat działalności Koszty składowania
(EUR/kWh):
15 lat działalności Koszty składowania
(EUR/kWh):
10 lat działalności
1100 1000 900 800 700 600 500
0,21 0,19 0,17 0,15 0,13 0,11 0,10
0,28 0,25 0,23 0,20 0,18 0,15 0,13
0,42 0,38 0,34 0,30 0,27 0,23 0,19

Jeszcze bardziej opłacalne będzie dla operatorów starych systemów fotowoltaicznych. Ponieważ koszty akwizycji zostały już dla nich zamortyzowane, koszt kilowatogodziny wynosi 5 centów. Koszty te wynikają z monitorowania i utrzymania systemu. Ponieważ zasilanie wynosi teraz około 8 centów za kilowatogodzinę, system magazynowania energii jest zdecydowanie wart zachodu.

Najlepszy magazyn energii w porównaniu testowym

Dostarczać-
Ogródek kempingowy 1-osobowy-
Gospodarstwo domowe 2-3 osoby-
Gospodarstwo domowe 4 osoby-
gospodarstwo domowe Nazwa modelu Producent technologia Pojemność znajomości Maksymalny
Startowy-
moc Czas ładowania waga Cena £ wycena
Komórka LionTec
Zasilacz
Powerdąb
Potężny
Kirron AC200P Varta Puls Neo 3
Magazynowanie energii
Bateria słoneczna -
eko 8.0/5
LionTec Powerdąb Kirron Warta opalać się
Litowo-jonowa Litowo-jonowa Litowo-jonowa
(LiFePO4)
Litowo-jonowa
(NMC)
Litowo-jonowa
(LiFePO4)
0,4 kWh 2,4 kWh 2 kWh 2,97 kWh 5 kWh
1x220 V,
4 x USB, 1
x 12,6 V
  2x230V,
2x5 V (USB),
3 x prąd stały
(12 V), 2 x 15 Qi,
1 x 12 V / 25 A
230 V 230 V
600 W 1.000 W 2.000 W około. 1.600 W 2.500W
4-6 godzin około. 15 godzin 5-6 godzin
(przy 220 V)
k.A. około. 1,5-2,5
godziny
5,7 kg 22 kg 27,7 kg 45 kg 108 kg
około. 539 EUR około. 1900 EUR około. 1.850 EUR około. 4.599 EUR około. 5.609 EUR
- 4,6 / 5 gwiazdek 4/5 gwiazdek - -

Najlepszy magazyn energii na kempingu: mobilny zasilacz LionTech 0,4 kWh

Ten mini system magazynowania energii słonecznej jest elastycznym i skalowalnym rozwiązaniem dla właścicieli systemów fotowoltaicznych o ograniczonym budżecie. 400 kilowatogodzin pojemności i 300 watów mocy wyjściowej wystarczy, aby żarówka świeciła przez 100 godzin, 30 razy naładowano smartfona czy telewizor przez trzy godziny.
Ważąca zaledwie pięć kilogramów bateria słoneczna LionTech jest idealnym rozwiązaniem dla wczasowiczów i właścicieli ogrodów, ponieważ jest łatwa w transporcie. Jednak stosunek ceny do pojemności przekracza 1.300 euro za kilowatogodzinę nie jest do końca tanie. Jeśli dążysz do wysokiego stopnia samodzielnego wykorzystania, lepiej jest użyć systemu magazynowania energii słonecznej o większej pojemności niż inne systemy magazynowania energii elektrycznej w naszym porównaniu.

Najlepszy magazyn energii do ogrodów: Poweroak Potężny 2,4 kWh

System magazynowania energii słonecznej Poweroak można podłączyć do modułów słonecznych o napięciu do 60 woltów i mocy do 500 watów. Ze względu na niewielką wagę nadaje się jako przenośna bateria do zasilania na zewnątrz, np. w ogrodzie, na kempingu lub jako stacja ładowania rowerów elektrycznych.
Pojemność wystarcza na oświetlenie i urządzenia elektryczne przez kilka godzin, o ile łączna moc nie wynosi 1.Przekracza 000 watów. Na przykład, według opinii, małe fajne pudełko działa przez około tydzień, laptop około trzech dni.

Najlepszy magazyn energii dla 1-osobowego gospodarstwa domowego: Kirron AC200P 2 kWh

Kompaktową baterię słoneczną firmy Kirron można podłączyć do ogniw słonecznych o napięciu 40 V lub wyższym. Moc wyjściowa 2 kilowatów wystarcza na przykład do obsługi lodówki przez 60 godzin, oglądania telewizji przez 20 godzin lub około czterokrotnego ładowania e-roweru.
Na wyświetlaczu użytkownicy widzą ważne parametry, takie jak stan naładowania i napięcie poszczególnych ogniw. O licznych powiązaniach należy również wspomnieć pozytywnie. Na przykład dwa smartfony mogą być zasilane przez USB i dwa urządzenia elektryczne. Waga 30 kilogramów nie jest bez, dlatego ten solarny zbiornik akumulacyjny jest bardziej odpowiedni do użytku domowego.

Najlepsze wspomnienie dla 2-3 osobowego gospodarstwa domowego: Varta pulse neo 3

System magazynowania energii słonecznej VARTA można rozbudować modułowo, a dzięki protokołowi SunSpec komunikuje się z komponentami firm SMA, SolarEdge, Fronius i Kostal. Dzięki zintegrowanej aplikacji właściciele fotowoltaiki monitorują produkcję energii elektrycznej, udział przechowywanej energii elektrycznej i zużycie na smartfonie lub tablecie. Inteligentne oprogramowanie optymalizuje proces magazynowania pod kątem zużycia własnego lub optymalizacji uzysku PV. Mocowanie do ściany i niewielkie wymiary sprawiają, że ta bateria słoneczna firmy Varta jest idealnym rozwiązaniem nawet dla małych domów jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni.

System magazynowania energii słonecznej Varta kosztuje około 4.599 euro. Tutaj możesz kupić tanią baterię słoneczną. 

Zdjęcie: Varta

Najlepsze urządzenie magazynujące dla 4-osobowego gospodarstwa domowego: SonnenBaterie Eco8.0/5

Magazyn solarny firmy sonnen GmbH jest odpowiedni dla dużych gospodarstw domowych, które chcą maksymalnej niezależności od sieci energetycznej. System magazynowania obejmuje inteligentne zarządzanie energią, które optymalizuje zużycie własne z uwzględnieniem prognozy pogody. Producent gwarantuje 10.000 cykli ładowania, co oznacza ponad 25 lat nawet przy codziennym załadunku i rozładunku. Ponadto, dzięki sonnenFlat, oferuje swoim klientom taryfę, w której otrzymują darmową ilość energii elektrycznej, gdy są wprowadzani do sieci w słoneczne dni, z której mogą skorzystać później.  Moc wyjściowa jest wystarczająca do obsługi wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym.

Akumulator solarny firmy sonnen GmbH kosztuje około 5.609 euro. Tutaj możesz kupić potężną baterię słoneczną.

Zdjęcie: sonnen

Magazynowanie energii elektrycznej: należy zwrócić na to uwagę przy zakupie

Rynek magazynowania energii elektrycznej jest duży – w związku z tym właścicielom domów bardzo trudno jest je śledzić. Podczas gdy w przeszłości dominowały systemy magazynowania ołowiu ze względu na ich niskie ceny, obecnie to trwałe i wydajne systemy magazynowania litowo-jonowego napędzają wzrost. Kluczową różnicą między systemami magazynowania energii elektrycznej jest pytanie, co tak naprawdę się z nimi wiąże: istnieją kompletne systemy i systemy pojedynczych komponentów. Wszystkie komponenty, takie jak falowniki, moduły akumulatorowe lub sterowanie, są już zawarte w kompletnym systemie i są ze sobą skoordynowane. Jednak w przypadku systemu jednoelementowego poszczególne elementy są instalowane w domu oddzielnie i łączone ze sobą. Przy zakupie i wyborze systemu magazynowania energii elektrycznej należy wziąć pod uwagę następujące sześć punktów.

1. Odpowiednia wielkość w stosunku do systemu fotowoltaicznego i zapotrzebowania na moc

Jest na to prosta zasada: potrzebujesz na 1.000 kilowatogodzin zużycia Moduły słoneczne o mocy jednego kilowata. Każdy kilowat systemu fotowoltaicznego wymaga od 0,9 do 1,6 kilowatogodzin pojemności w systemie magazynowania energii elektrycznej. Jeśli nie masz pewności, znajdziesz kalkulatory zarówno w Niemieckim Stowarzyszeniu Przemysłu Solarnego, jak i w centrum konsumenckim Nadrenii Północnej-Westfalii, aby określić odpowiedni rozmiar dla siebie.

Wskazówka:

Nawet niewielki system magazynowania pozwala zaoszczędzić koszty eksploatacji, a koszty inwestycji są niższe.

2. Długa żywotność

Magazyn energii powinien być eksploatowany przez 15 do 20 lat, aby inwestycja była opłacalna. Jednak urządzenia nie były na rynku wystarczająco długo, aby udowodnić ich rzeczywistą żywotność. Uważa się, że bateria jest zużyta, gdy przechowuje tylko 80 procent swojej rzeczywistej pojemności. Ten moment zależy od dwóch tak zwanych mechanizmów starzenia: stabilności cyklu i żywotności kalendarza.

3. Pojemność nominalna vs. Pojemność przechowywania

Ponieważ baterie litowo-jonowe nie powinny być całkowicie rozładowane, zawsze są dwie informacje o ich pojemności. Pojemność nominalna, czyli użyteczna pojemność magazynowa i rzeczywista pojemność magazynowa. O zakupie decyduje pojemność nominalna. Producenci nie osiągnęli jeszcze porozumienia w sprawie tych informacji. Jeśli jest tylko jedna informacja, jest to zwykle pojemność nominalna i nie wspomina się o większej pojemności.

4. Wydajność systemu

Inną wartością, którą zwykle podają producenci, jest wydajność systemu. Tutaj ukryta jest rzeczywista wydajność systemu magazynowania energii elektrycznej. Ponieważ poszczególne elementy w sposób naturalny zależą od siebie pod względem wydajności. A te wartości pokazują duże różnice w zależności od systemu. Średnia wydajność systemu jest wyższa niż 85 procent.

5. Gwarancje producenta

Jeśli chodzi o gwarancję, to oferty producentów również różnią się i warto dokonać porównania, szczególnie w zakresie łatwości naprawy i recyklingu urządzeń oraz możliwości odebrania zużytej pamięci przez producenta.

6. Możliwość serwisowania sieci

W ramach transformacji energetycznej system magazynowania energii elektrycznej w idealnym przypadku posiada niezbędne interfejsy techniczne. Ponadto strategia ładowania powinna być dobrze technicznie przemyślana, aby zachować równowagę między wytwarzaniem a zużyciem energii elektrycznej.

7th. Czas instalacji

Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie z KfW, powinieneś zaplanować i zająć się instalacją swojego systemu na początku roku - pod koniec roku zawsze można spodziewać się zwiększonego popytu. Może to prowadzić do wydłużenia czasu dostawy i wzrostu cen.

Być może zainteresuje Cię również Know-how w zakresie nieruchomości Dotacja do energii słonecznej 2021: Teraz płaci za to państwo Energia i klimat Rolety słoneczne: należy wziąć to pod uwagę podczas modernizacji Energia i klimat Mini systemy fotowoltaiczne: Każdy może zbierać słońce

Na co należy zwrócić uwagę podczas instalacji?

Zawsze otrzymuj kilka ofert od różnych instalatorów, ponieważ mogą one być bardzo różne. Oprócz ceny ważna jest liczba cykli oraz norma bezpieczeństwa VDE-AR-E 2510-50. Ponadto system magazynowania energii elektrycznej wymaga całorocznego chłodnego miejsca w domu - nie nadaje się do montażu na zewnątrz.
Instalator powinien stworzyć zarówno przepustkę systemową, jak i przepustkę magazynową i przekazać je Tobie. Artykuły opisują strukturę systemu i połączenia międzysystemowego. Dokumenty te są bardzo ważne w przypadku napraw i roszczeń gwarancyjnych. Normy dotyczące instalacji można znaleźć w przepustce systemowej. Powinny one zawierać:

 • VDE-AR-E 2510-2: Reguły stosowania dotyczące instalacji, demontażu i utylizacji systemu magazynowania energii elektrycznej
 • VDE-AR-N 4105: Reguła zastosowania dla podłączenia do sieci dla urządzeń o mocy mniejszej niż 135 kilowatów

Dofinansowanie do magazynowania energii elektrycznej

12 z 16 krajów związkowych promuje obecnie zakup systemów magazynowania energii elektrycznej:

 • Badenia-Wirtembergia
 • Bawaria
 • Berlin
 • Brandenburgia
 • Dolna Saksonia
 • Nadrenia Północna-Westfalia
 • Nadrenia-Palatynat
 • Kraj Saary
 • Saksonia
 • Saksonia-Anhalt
 • Szlezwik-Holsztyn
 • Turyngia

Ponadto liczne miasta i gminy udzielają pożyczek lub dotacji, m.in. Monachium, Münster i Friedrichshafen. Do 30.06.W 2021 r. istnieje również możliwość ubiegania się o dopłatę do spłaty kredytu poprzez promocyjną pożyczkę KfW „Efektywny Budynek (153) ”. Od 01.07.W 2021 r. rząd federalny będzie jedynie dofinansowywał zakup kolektorów słonecznych poprzez dotację federalną na efektywne budynki (BEG). Możliwa jest zarówno pożyczka promocyjna, jak i dotacja.
Każdy, kto zainstaluje nowy system fotowoltaiczny z magazynowaniem, może również skorzystać z programu „Standard energii odnawialnej (pożyczka 270)” KfW. Warunkiem uzyskania taniej pożyczki jest to, aby system dostarczał część energii elektrycznej do sieci.

W razie potrzeby można również uzyskać tańsze kredyty na montaż nowych paneli słonecznych. 

Zdjęcie: iStock / AleksandarGeorgiev

Zarejestruj magazyn energii

Każdy, kto podłącza system magazynowania energii, zgłasza to do Federalnej Agencji ds. Sieci i otrzymuje wpis do rejestru danych podstawowych rynku. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu miesiąca od uruchomienia. Wszelkie zmiany w systemie magazynowania energii elektrycznej w zakresie rozbudowy lub całkowitego porzucenia również muszą być zgłaszane. Każdy, kto nie spełni tego wymogu zgłaszania, ryzykuje grzywną z powodu wykroczenia administracyjnego.
31. 1 stycznia 2021 r. wygasła amnestia dla właścicieli starych systemów magazynowania energii elektrycznej, więc teraz również grozi im kara grzywny, jeśli nie zarejestrują swojego systemu magazynowania energii fotowoltaicznej.

Wniosek: energia słoneczna opłaca się przy odpowiednim magazynowaniu energii

Bateria słoneczna pomaga operatorom systemu fotowoltaicznego wykorzystywać energię elektryczną pozyskiwaną z własnego systemu zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli kupisz akumulator o wymaganej kilowatogodzinach, zaoszczędzisz znaczne koszty na co dzień. Należy jednak wcześniej sprawdzić całą gamę producentów, aby móc realistycznie porównać ceny. Usługa jest bardzo inna - podobnie jak trwałość systemu magazynowania energii elektrycznej. Od około 10.000 euro to duża inwestycja, zdecydowanie warto porównać dostawców i instalatorów.

Energia słoneczna i własna bateria słoneczna mogą zaoszczędzić wysokie koszty energii elektrycznej. Ale: warto porównać ceny! 

Zdjęcie: iStock / Smileus

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na nie

Jak bezpieczne są systemy magazynowania energii elektrycznej??

Akumulatory litowo-jonowe mają dwa słabe punkty:

 • Są łatwopalne
 • Mogą eksplodować

Ze względu na ryzyko pożaru stowarzyszenie branżowe wydało przewodnik bezpieczeństwa i związaną z nim zasadę stosowania VDE-AR-E 2510-50. W marcu 2017 r. TÜV Rheinland zwrócił uwagę, że nie wszystkie dostępne urządzenia spełniają wymagany standard. Użytkownicy powinni odpowiednio zwracać uwagę na uwagi dotyczące produktów.

Jak niezawodny jest system magazynowania energii elektrycznej?

Wiele systemów pamięci masowej podłączonych do sieci może niezawodnie zasilać poszczególne urządzenia przez kilka godzin, nawet w przypadku awarii sieci. Systemy z rezerwowym zasilaniem przełączają się na pracę wyspową w przypadku awarii zasilania. W ten sposób zapewnione jest pełne zaopatrzenie gospodarstwa domowego, o ile dostępna jest energia słoneczna. Systemy te są jednak odpowiednio droższe.

Co oznacza stabilność cyklu??

Wartość wskazuje, jak często akumulator można rozładowywać i ładować - bez utraty pojemności magazynowej. Wszyscy producenci wskazują odpowiednią stabilność cyklu swojego produktu. Naukowcy skarżą się, że ze względu na różne procedury badawcze wartości tych nie da się ze sobą porównywać. Dla konsumenta decydującym czynnikiem we wszystkich informacjach jest to, jak długo bateria może przechowywać więcej niż niezbędne 80 procent swojej pierwotnej pojemności. Liczba cykli musi wynosić co najmniej 4.000, aby bateria działała przez 20 lat.

Co oznacza żywotność kalendarza?

Opisuje zmęczenie materiałów. To z kolei zależy od stanu naładowania akumulatora i temperatury otoczenia. System przechowywania kontroluje stan naładowania. Jeśli wybierzesz fajną lokalizację, poprawisz żywotność kalendarza swojego systemu magazynowania energii elektrycznej. Z reguły bateria nie powinna być w pełni naładowana przez długi czas. Ponadto nie należy go wystawiać na działanie temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here