Stuck: ponadczasowa elegancja na ścianie”,

Stiuk wytwarzany jest z zaprawy murarskiej, zwanej również żywnością. To znaczy: woda jest mieszana z gipsem paryskim, piaskiem, różnymi rodzajami wapna, ewentualnie cementem, a czasem także klejem. Który dokładnie składnik i ile każdego z nich zależy od tego, do czego służy stiuk. Obecnie dostępne są również ozdoby z tworzywa sztucznego, a dokładniej z pianki poliuretanowej. Potocznie produkty końcowe nadal określa się mianem stiuku, nawet jeśli materiał nie jest już oryginalną mieszanką. Po zamontowaniu, zwłaszcza pomalowanym, laicy nie potrafią odróżnić prawdziwego, starego stiuku od nowego wariantu z tworzywa sztucznego.

sztukaterie procesowe

Wymieszany kawałek jest następnie rysowany, wylewany lub nakładany. Oznacza to: jest stosowany jako spoiwo do tynków wewnątrz lub na zewnątrz. Lub do produkcji elementów zdobniczych, które większość ludzi ma w głowie, gdy słyszą słowo sztukaterie: prosto po ozdobne dekoracje ozdobne, a nawet figuratywne, najczęściej w kolorze białym na ścianach i sufitach, rzadziej na drzwiach lub meblach. Mogą być prefabrykowane przy użyciu szablonów lub zaprojektowane jako tzw. element aplikacyjny na miejscu. W dzisiejszych czasach mniejsze z tych elementów dekoracyjnych są często wykonane z plastiku lub styropianu - a już nie za pomocą cementu, twardego tynku czy tynku paryskiego.
Niewielu tynkarzy opanowało technikę imitowania różnych rodzajów marmuru ze stiukiem - w celu wykonania np. okładzin na słupy. Albo za pomocą tzw. szlifu gipsowego wykonać rzeźby.

Element dekoracyjny z tradycją

To właśnie te techniki były często poszukiwane w przeszłości. Nierzadko zdarzało się, że cesarze, królowie, przedstawiciele kościołów czy zamożni obywatele potrzebowali reprezentacji, która była większa niż ich portfel i zamiast prawdziwych złotych ozdób godny zaufania tynkarz stosował zwodniczo prawdziwy wariant kolorowego tynku. Czasami wymagania klientów były tak duże, że prawdziwy marmur był dla nich zbyt normalny. Następnie tynkarz zbudował stiukową ścianę o wyglądzie marmuru, ale z bardziej dramatycznymi efektami i kształtami, niż pozwalałby na to naturalny produkt.
Archeolodzy odkryli ślady stiuków na terenie dzisiejszej Turcji - i datują je na około 7000 pne. Więc ludzie używają stiuku w swoich domach od epoki neolitu. Materiał był często używany od 16. Wiek, renesans. Włoscy artyści na szeroką skalę wykorzystywali „stiuki” w kościołach, pallazi i budynkach użyteczności publicznej. W okresie baroku, rokoka i secesji, mariażu sztukatorskiego, prawie żaden dom w dzisiejszych Niemczech nie powstał bez elementów stiukowych na elewacji oraz ścianach i stropach reprezentacyjnych pomieszczeń.

Obecnie na rynku nieruchomości duże zainteresowanie cieszą się mieszkaniami w starym stylu ze sztukaterią.

Zdjęcie: iStock / hanohiki

Po I wojnie światowej sztukaterie wyszły z mody - mało nowy budynek z dekoracyjnymi elementami tynku. Po II wojnie światowej stiuki zostały wręcz zakazane w większości prywatnych domów, a dekoracje na elewacjach i wnętrzach zostały rozerwane lub odkręcone.
Od kilku lat jednak tynki wracają do domów. Posuwa się to do tego stopnia, że ​​niektórzy właściciele każą w latach 50. ponownie instalować stiuki wyrwane w latach 50. jako prawdziwe lub imitacje stiuków w swoich budynkach mieszkalnych z okresu założenia, aby móc nadać potencjalnym najemcom lub nabywcom pożądany efekt wow starego budynku.  Sprawdzone zastosowania, ale także nowe formy są popularne wśród właścicieli mieszkań i domów na całym świecie.

Sztukaterie jako nowoczesny materiał

Elementy stiukowe mogą wyglądać dostojnie i bogato, podkreślając odpowiednie wyposażenie salonów. Zwłaszcza, gdy kolorujesz stiuk lub łączysz go z efektownymi kolorami, takimi jak złoto, błękit królewski i czerwień. Lub sztukaterie to powściągliwe coś, co sprawia, że ​​nowocześnie umeblowany pokój nie wygląda na zbyt chłodny i niezamieszkany.
Wskazówka: Tutaj pokażemy Ci, jak w prosty sposób możesz samodzielnie wykonać ozdoby sztukatorskie i listwy sztukatorskie.
Możesz przekształcić swoją łazienkę w rzymską łaźnię z ozdobnymi stiukowymi kolumnami, możesz dodać stiukową ramę do swojego lustra i poczuć się jak sama bogini Wenus, gdy tylko wstaniesz. Listwy ozdobne ze stiuku lub imitacji stiuku dostępne są w wielu różnych szerokościach, z małą lub dużą ilością dekoracji, z uchwytami do lamp, o wyglądzie antycznym lub o bardzo nowoczesnym designie - do każdego pomieszczenia i każdego stylu. Ponadto sztukaterie mogą bardzo skutecznie pełnić funkcję tunelu do oświetlenia pośredniego.
Wzrok przyciągają również rozety, które są przymocowane do sufitu jako element dekoracyjny, a na środku których zawieszony jest wspaniały żyrandol. Jeśli chcesz czegoś bardziej ekstrawaganckiego, możesz na przykład wbudować niszę stiukową w biurze i umieścić tam wewnętrzną fontannę.
Ale nie musisz też rezygnować z sztukaterii na zewnątrz domu: ozdobne łuki do okien, elementy ozdobne do drzwi wejściowych, słupki na taras i obramowania słupków - lista jest długa.
Niektóre z tych elementów można kupić w sklepach ze sprzętem, inne można kupić bezpośrednio z magazynu bezpośrednio u producentów w Internecie. Większość producentów posiada również obsługę klienta, do której można się zwrócić z dowolnymi pytaniami, od planowania, przez ilość poszczególnych elementów, po mocowanie.

Sztukaterie pięknie przyciągają wzrok w minimalistycznej kuchni.

Zdjęcie: living4media / Simon Maxwell Photography

Zamocuj elementy sztukatorskie

Zanim położysz sztukaterię na ścianie, musisz pozbyć się tapety i farby. Sztukaterię najlepiej nakładać na gładki tynk lub płytę gipsowo-włóknową. Ostrożnie narysuj długopisem kontur swojej stiuku na podłożu. Następnie weź szpatułkę i użyj jej do zszorstkowania części, na której później zostanie przymocowany tynk. Teraz zwilż szorstkie miejsca i natychmiast nałóż tynk klejący. Wymieszaj tylko tyle kleju, ile możesz użyć w ciągu kilku minut, ponieważ szybko stanie się bezużyteczny. Teraz ostrożnie i ostrożnie dociśnij stiuk do podłoża - gotowe. Jeśli jesteś bardziej wizualnym typem: możesz znaleźć kilka dość szczegółowych filmów online, które pokazują krok po kroku, jak nakładać sztukaterię.
Jeśli chcesz nanieść pewne wzory lub sztukaterie składają się z kilku elementów, ułóż wzór całkowicie na podłodze wzdłuż ściany i pracuj powoli, kawałek po kawałku. Zawsze przyklejaj jeden element na raz. W ten sposób możesz śledzić rzeczy i upewnić się, że każdy element jest później na swoim miejscu.
W przypadku malowania tynku należy przestrzegać informacji na opakowaniu tynku samoprzylepnego odnośnie czasu schnięcia. Należy również sprawdzić opakowanie sztuki lub skontaktować się z producentem, aby dowiedzieć się, czy trzeba nałożyć podkład i jaki kolor jest zalecany. Nie wszystkie kolory przylegają do stiuku.
Aby naprawić sztukaterię z tworzywa sztucznego lub styropianu, zaleca się użycie kleju do odpowiedniego tworzywa i przed malowaniem upewnić się, że kolor jest odpowiedni do tworzywa.

Utrzymaj sztukaterię

Zarówno prawdziwy, jak i plastikowy stiuk są dość łatwe w pielęgnacji. Wystarczy regularne odkurzanie miękką szmatką i w razie potrzeby pędzelkiem. Nie zmywaj na mokro! Jeśli pomalowałeś stiuk to będziesz miał tylko ograniczony dostęp do farby w celu jej odświeżenia - bo im więcej farby nałożysz na stiuk, tym mniej będzie wyglądał. A potem potrzebny jest dobry konserwator, który potrafi wyeksponować drobne struktury stiuku pod wszystkimi warstwami farby. Nie maluj stiuku zbyt często. A w razie wątpliwości zasięgnij porady i pomocy tynkarza.

Wskazówki dotyczące dekoracji ze sztukaterią

Nowe mieszkanie jest praktycznie umeblowane, ale czegoś jeszcze brakuje w wystroju? Kup różnej wielkości rozety sztukatorskie i pomaluj je na jasno. Zwróć uwagę na etykiety na opakowaniach – niektóre produkty trzeba wcześniej zagruntować i nie wszystkie farby przylegają. Przyklej je do ściany za pomocą zaprawy klejącej, kołków lub gwoździ – najlepiej nie ułożone symetrycznie. Ponieważ rozety niewiele ważą, jest to również możliwe przy trudnych ścianach, na przykład w starych budynkach.

Jaskrawo pomalowane stiukowe rozety stanowią ładną ozdobę salonu i sypialni.

Zdjęcie: living4media / Hoersch, Julia

Pozostało Ci jeszcze trochę przyciągającej wzrok tapety dekoracyjnej? Za mało na papier, ale za dużo, by po prostu wyrzucić? Następnie zrób zdjęcie. Zaznacz dokładny rozmiar obrazu na ścianie za pomocą taśmy mierniczej i ołówka. Przytnij listwy sztukatorskie - a tu możesz dobrać listwy cienkie, szersze, klasyczne, a nawet fantazyjne - na wymiar (pomyśl o sfazowanych końcach każdej listwy, jak o zwykłej ramce do zdjęć), przyklej je do ściany, wypełnij Przyklej rogi między paskami na wszystkich czterech rogach silikonem, pomaluj paski na żądany kolor i wyklej „obrazek” w ramce na ścianie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here