Wysokości i wymiary stopni

Oblicz wysokości stopni i wymiary zgodnie z DIN 18065

Zaplanuj schody poprawnie © Marcus Lorenz, stock.cegła suszona na słońcu.com

Schody to jeden z najważniejszych elementów domu. Ponieważ łączy ze sobą różne piętra. Tym ważniejsze jest, aby mieszkańcy mogli wchodzić po schodach bez ryzyka. Podstawą optymalnie zbudowanej klatki schodowej są wymiary obliczone zgodnie z DIN 18065.

Planowanie schodów to jeden z ważnych i jednocześnie skomplikowanych projektów w kontekście budowy domu. Przede wszystkim określenie wymiarów technicznych klatki schodowej jest jedną z najważniejszych prac przygotowawczych. Czynniki takie jak szerokość i długość schodów, głębokość stopni, liczba stopni i nachylenie schodów są ważnymi czynnikami.

Wysokości i wymiary stopni

Przegląd terminów technicznych dotyczących wymiarów klatki schodowej

Jeśli planujesz klatkę schodową ze swoim architektem lub specjalistyczną firmą, często znajdziesz w żargonie technicznym raczej nieznane terminy techniczne, na przykład:

 • Wychodzenie: Pierwszy stopień schodów
 • Wygląd: głębokość kroku do następnego kroku
 • Wyjście: powierzchnia podłogi na szczycie schodów
 • Szerokość biegu: Szerokość stopnia pomniejszona o poręcz lub wsporniki na ścianie
 • Krok: Stopnie schodowe znajdujące się między wejściem a wyjściem
 • Nachylenie: Jasna wysokość stopnia
Wymiary schodów: Ważne terminy techniczne do 30% zapisać

Firmy specjalistyczne schodowe
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Prawidłowo określ wysokość stopni i wymiary schodów

Wymiary klatek schodowych w budynkach mieszkalnych określa prawo budowlane wg normy DIN 18065. Opisuje zasady pomiaru, główne wymiary i tolerancje – nawiasem mówiąc, niezależnie od konstrukcji schodów czy zastosowania materiałów. Przepisy uzupełniają przepisy budowlane różnych krajów związkowych.

W zakresie prawa budowlanego rozróżnia się schody niezbędne i niepotrzebne. Zgodnie z normą DIN 18065 niezbędna klatka schodowa to element łączący dwie kondygnacje i będący częścią drogi ewakuacyjnej. Obejmuje to również podłogi na poddaszu, po których można chodzić. Schody te muszą mieć minimalną szerokość biegnącą 80 cm. Ale jeśli chcesz, żeby było wygodniej, zaplanuj 90 lub 100 cm.

Schody ruchome, schody otwarte lub schody strychowe nie są częścią koniecznych schodów i są określane jako schody niepotrzebne. Muszą mieć węższą szerokość roboczą co najmniej 50 cm. Należą do nich schody piwniczne, systemy w ogrodzie czy drabiny strychowe.

Jeśli klatka schodowa w budynku mieszkalnym nie jest prawidłowo wykonana, jest to uważana za poważną wadę konstrukcyjną, której korektę może zażądać klient.

Sprawdź schody po zakończeniu © tostphoto, stock.cegła suszona na słońcu.com

Reguła kroku zgodnie z DIN 18065

Zasada pomiaru kroków © schody Fuchs

DIN 18065 określa średnią długość stopnia przy planowaniu schodów o wysokości 63 cm - mierzoną na dwóch pochyłościach (s) i jednym stopniu (a). Wzór, na którym opiera się ta wartość, to „2 x s + A = 63 cm”.

Wymiary nie są wybierane arbitralnie: przeciętny dorosły wzrost ma stopień 63 cm. Dobry powód, aby odpowiednio zaprojektować wymiary klatki schodowej. Z ergonomicznego punktu widzenia oznacza to minimalny wysiłek dla użytkowników podczas wchodzenia po schodach.

Jednak wartości 63 cm nie można po prostu podzielić na dwie pochyłości i jeden stopień, ponieważ chodzenie byłoby nadal niewygodne. I tak dzisiaj ustaliliśmy obowiązujące wymiary 18 cm na wzniesienie i 27 cm na szerokość stopnia. Jednak, aby dać specyfikacjom trochę swobody, szerokość stopnia może się minimalnie wahać. Nawiasem mówiąc, optymalny kąt nachylenia prostych schodów wynosi od 30 do 37 stopni.

Wskazówka: Nawet jeśli masz trochę swobody przy planowaniu schodów, jest jedna rzecz, o której powinieneś pamiętać. Wchodzenie po schodach to zachowanie wyuczone przez ludzi. Każda klatka schodowa o wymiarach stopni odbiegających od normy może prowadzić do niebezpieczeństwa potknięcia się, a tym samym zwiększonego ryzyka upadku.

Jak obliczyć moje schody?

Nawet jeśli w Internecie istnieją różne narzędzia, za pomocą których można określić dokładne wymiary pożądanej klatki schodowej, dobrze jest zająć się najważniejszymi wzorami.

 • Wiesz, jaką wysokość musisz pokonać między dwoma piętrami? Wtedy łatwo jest obliczyć, ile etapów należy zaplanować. Aby to zrobić, użyj formuły

  "Wysokość do pokonania: Wysokość nachylenia = liczba stopni / stopni".

  Często na tej fakturze otrzymasz nieparzyste miejsce dziesiętne. Można to zaokrąglić w górę lub w dół.

  Przykład: 280 cm: 18 = 15,55 (16 kroków)

 • Wskazówka: Pamiętaj, aby zawsze uwzględniać górną krawędź górnego betonowego stropu na wysokość do pokonania, ponieważ ostatni stopień kończy się na górnej krawędzi podłogi.
 • Aby upewnić się, że wysokość schodów naprawdę pasuje, możesz wykonać obliczenia za pomocą tego wzoru:

  "Wysokość do pokonania: liczba stopni = wysokość nachylenia".

  Przykład: 280 cm: 16 = 17,5 cm

 • Ważną miarą, o której powinieneś wiedzieć, jest również długość biegu schodów. Możesz to obliczyć za pomocą wzoru:

  "Szerokość stopnia x liczba stopni = długość schodów"

  Szerokość kroku 27 cm jest uważana za wygodną.

  Przykład: 27 x 16 = 432 cm

Wskazówka: Zaplanuj metrową przestrzeń na początku lub na początku. na dole schodów.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od firm specjalizujących się w klatkach schodowych i zaoszczędź do 30 procent

Lądowanie

Schody nie powinny być nieskończenie długie, aby można je było dobrze opanować przez pokolenia. Z reguły zakłada się klatkę schodową w prywatnym domu z maksymalnie 18 stopniami, pod warunkiem obliczenia typowego sufitu podłogi między 2,50 a 3 m. Jeśli klatka schodowa osiąga więcej stopni, klatka schodowa jest podzielona na dwie klatki schodowe, które są połączone spocznikiem.

Wniosek

Dobrze skalkulowana kalkulacja schodów to podstawa udanej realizacji. Z drugiej strony źle wyliczony system oznacza duże ryzyko bezpieczeństwa i nie da się go odwrócić - błąd konstrukcyjny, który wiąże się z wysokimi kosztami i masowymi pracami remontowymi. Dlatego zawsze zalecamy zatrudnienie wykwalifikowanej firmy specjalistycznej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here