Styropian lub Styrodur: porównanie”,

Styropian a. Styrodur: porównanie, informacje i alternatywy

Z jednej strony styropian i styrodor brzmią prawie tak samo, z drugiej strony mają też podobne właściwości. Niemniej jednak ma znaczenie, czy do ocieplenia ścian użyjesz styropianu czy styropianu. Używany Stryrodur. Jakie są różne cechy obu materiałów izolacyjnych?? Obszernie zajmujemy się tymi dwoma rodzajami izolacji. Czy istnieją jakieś alternatywy dla styropianu lub styroduru, za pomocą których można również wykonać izolację profesjonalnie??

Wyjaśnienie terminów ze specjalnymi informacjami

Należy zauważyć, że styropian i styrodur to specjalne marki płyt styropianowych ze sztywnej pianki. Oba panele izolacyjne są na bazie ropy naftowej i są uważane za odporne na gnicie i niedrogie. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że można je wykorzystać na wiele sposobów.

Izolacja elewacji styropianem © IVH

Styropian jest uważany za markę dla styropian (EPS). Z drugiej strony Styrodur jest powszechną nazwą marki dla polistyren ekstrudowany (XPS). Największą i najbardziej oczywistą różnicą między tymi dwoma dobrze znanymi materiałami izolacyjnymi jest wygląd. Pojedyncze małe perełki można zobaczyć na EPS. Z drugiej strony XPS ma ciągłą strukturę piankową.

Izolacja Styrodur (XPS) © Alekss, fotolia.com Informacje: Płyty ze sztywnej pianki Styrodur są zwykle oznaczone kolorem przez producenta. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Porównanie: różne właściwości styropianu i styroduru

Poniższa tabela zawiera przegląd kluczowych różnic między dwoma materiałami izolacyjnymi styropianem i styrodurem.

WŁAŚCIWOŚCI STYROWU

WŁAŚCIWOŚCI STYRODURU

Typ dostawy: Płyty styropianowe i granulaty styropianowe

Typ dostawy: Płyta XPS

Gęstość brutto: 15-60 kg/m³

Gęstość brutto: 25-50 kg / m³

Przewodność cieplna: 0,032-0,04 W/(m*K)

Przewodność cieplna: 0,023-0,04 W/(m*K)

Klasa materiału budowlanego: B1 i B2

Klasa materiału budowlanego: B1 i B2

Posługiwać się: Izolacja nakrokwiowa, izolacja dachów płaskich, izolacja od dźwięków uderzeniowych, izolacja fasady za fasadą kurtynową, kompozytowy system izolacji termicznej (ETICS)

Zastosowanie: izolacja nakrokwiowa, izolacja dachów płaskich (pod hydroizolacją i dachem odwróconym), izolacja posadzki pod jastrych, izolacja elewacji jako izolacja rdzeniowa, izolacja obwodowa

Cena: 70-100 euro za m³

Cena: 200-260 euro za m³

Styropian a. Styrodur: zalety i wady na pierwszy rzut oka

Jeśli spojrzymy na szczególne odmienne właściwości styropianu i styroduru, to widać pewne zalety i wady. Poniższy przegląd daje przegląd indywidualnych cech obu materiałów izolacyjnych.

Zalety - styropian:

 • jest tańszy w zakupie niż Styrodur
 • Produkcja wymaga mniejszej ilości energii

Zalety - Styrodur:

 • jest bardziej odporny na wilgoć niż styropian
 • może lepiej wytrzymać ciśnienie zewnętrzne niż styropian

Wady - styropian:

 • W przypadku specjalnego styropianu spienionego CFC musi nastąpić specjalna utylizacja
 • nie jest tak odporny na wilgoć
 • jest mniej stabilny na ciśnienie niż Styrodur

Wady Styroduru:

 • Styrodur jest droższy niż styropian
 • Zużycie energii w produkcji jest wyższe
Zalety i wady XPS Zalety i wady EPS

Produkcja styropianu i styroduru

Podstawowa podstawa stosowana do produkcji styropianu i styroduru jest taka sama. W pierwszym etapie styren jest produkowany z ropy naftowej. Konieczne jest duże użycie substancji toksycznych, takich jak:. B. benzen. Polistyren jest następnie wytwarzany z czystego styrenu za pomocą polimeryzacji. Od tego momentu decyduje o produkcji styropianu czy styroduru.

Produkcja styropianu

Przy produkcji styropianu zwanego również EPS granulat polistyrenowy poddawany jest obróbce parą wodną i środkiem spieniającym. W tym procesie poszczególne ziarna rozszerzają się - to znaczy rozszerzają się. Daje to również początek terminowi „spieniony” polistyren. W wyniku tego procesu powstają typowe kulki styropianowe. Następnie perełki są spienione po raz drugi, a następnie zgrzane ze sobą. Powstałe bloki można łatwo pociąć na panele.

Produkcja Styroduru:

W tym wariancie produkcyjnym lepkie materiały utwardzalne są przeciskane przez dyszę. Specjalny proces nazywa się ekstruzją. W ten sposób powstaje tzw. „ekstrudowany” polistyren. Aby wyprodukować Styrodur, najpierw należy stopić plastikowy polistyren. Następnie dodaje się specjalny propelent i środek ogniochronny. Za pomocą dyszy szczelinowej płynny polistyren jest odprowadzany na przenośnik taśmowy. Następnie jest spieniany i prasowany w specjalne kształty płyt.

Przykłady zastosowania styropianu i styroduru

Zastosowanie styropianu (EPS):

Produkcja i zastosowanie materiałów izolacyjnych EPS
 • Styropian jest zwykle oferowany do sprzedaży w postaci paneli jako izolacja
 • W przypadku izolacji wnęki EPS jest również dostępny w postaci kulistej (są wdmuchiwane do wnęki)
 • w przypadku tłumienia odgłosów kroków jest to na rolkach takich. B. oferowane do laminatu

Styropian można stosować na następujące rodzaje izolacji:

 • w izolacji dachów płaskich
 • z kompozytowymi systemami ociepleń (ETICS) w obszarze ścian
 • z izolacją wdmuchiwaną
 • do izolacji od dźwięków uderzeniowych
 • w izolacji termicznej stropów pomieszczeń
 • do izolacji obwodowej w obszarze piwnicy
Montaż kompozytowego systemu izolacji cieplnej © Fachverband Wärmedämm-Verbundsysteme e.V.

Zastosowanie styropianu w systemach kompozytowych ociepleń:

Rdzeniem wielu ETICS są grube płyty styropianowe. Systemy te istnieją od połowy lat 60. Poszczególne panele styropianowe są z jednej strony przyklejane lub z drugiej przytwierdzane do ściany. Panele mają zwykle około 14 cm grubości. Na wierzchu tych arkuszy styropianowych umieszczana jest warstwa wzmacniająca o grubości od 1,5 do 5 mm. Wbudowana jest warstwa tkaniny z włókna szklanego. W ten sposób nakładany później na tę warstwę tynk mineralny może dobrze przylegać, a podłoże jest równomiernie uwydatnione.

Informacje: Obecnie systemy kompozytowe można sklasyfikować jako optymalne tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ ich pozostałości muszą być później usuwane jako odpady niebezpieczne.

Wykorzystanie Styroduru (XPS):

Produkcja i zastosowanie materiałów izolacyjnych XPS

Obecnie Styrodur jest najczęściej stosowany jako izolacja obwodowa w budynkach mieszkalnych na ścianie piwnicy. Ze względu na dużą wytrzymałość na ściskanie możliwe jest w ten sposób przejęcie obciążenia gruntu na ścianie piwnicy. Możliwe jest nawet zastosowanie Styroduru pod płytą stropową. XPS jest w stanie wytrzymać duże obciążenia i dlatego znajduje zastosowanie również w halach magazynowych lub produkcyjnych w konstrukcji podłogi.

Izolacja piwnicy © kara, fotolia.com

Zastosowanie Styroduru w pomieszczeniach i do izolacji rdzenia:

Styrodur można również stosować w kilku warstwach w pomieszczeniach. Istnieje również możliwość zamontowania Styroduru między dwiema warstwami ścian. Stosowany jest głównie w obszarze mostków termicznych.

Zastosowanie Styroduru na dachach płaskich i odwróconych:

Na dachach płaskich Styrodur stosuje się pod papę dachową. Jednak dzięki dachom odwróconym Styrodur rozwija swój pełny potencjał. Tutaj uszczelka jest pod izolacją. Z tego powodu hydroizolacja musi wytrzymywać stałą wilgoć i wilgoć. Dodatkowo izolacja z powodu płyt żwirowych lub kamiennych narażona jest na bardzo duży ciężar. Ciężar ten można bez problemu wchłonąć przez warstwę izolacyjną ze Styroduru.

W przypadku dachów spadzistych możliwe jest również zastosowanie Styroduru jako materiału izolacyjnego do izolacji nakrokwiowej. Jest to rozwiązanie energooszczędne i praktyczne, nawet dla nowych budynków.

Alternatywy dla styropianu i styroduru

Jako alternatywa dla systemów ociepleń ze styropianu lub styroduru, z. B. Można stosować kompozytowe systemy termoizolacyjne z materiałami takimi jak wełna mineralna lub pianka mineralna. Przed podjęciem decyzji o alternatywnym rozwiązaniu należy dowiedzieć się, czy dany materiał budowlany jest dopuszczony do użytku w Niemczech. Informacje na ten temat można uzyskać w Niemieckim Instytucie Techniki Budowlanej (DIB) z siedzibą w Berlinie lub u samych producentów.

Przegląd materiałów izolacyjnych alternatywnych do styropianu

Jako surowce odnawialne z. B. Do wykonania izolacji można również użyć włókien drzewnych, wełny drzewnej, włókien kokosowych, korka, wełny owczej, konopi, słomy lub celulozy. Jednak również w tym przypadku należy przestrzegać specjalnych warunków instalacji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here