Zawias drzwi: Lepiej lewy lub prawy?

Chcesz wymienić stare drzwi lub potrzebujesz nowych zawiasów? Wtedy stajesz przed pytaniem, czy drzwi mają zawiasy z lewej strony, czy drzwi z prawej strony. Można to jednak łatwo zauważyć, gdy staniesz przed zamkniętymi drzwiami, a zawiasy lub zawiasy drzwiowe są widoczne. Jeśli są po lewej, zawias drzwi jest po lewej stronie. Drzwi otwierają się również w lewo, uderzając w lewą stronę, że tak powiem, gdy są całkowicie otwarte. W związku z tym zawias drzwi jest po prawej stronie, jeśli zawiasy są po prawej stronie.
Ograniczniki drzwi w Niemczech są regulowane w „Oznaczeniu DIN 107 z lewej lub prawej strony w budowie”. W uproszczeniu mówi się o DIN lewy i DIN prawy. Technologia okuć do okien i drzwi jest określona w DIN. Tam też jest napisane, że okucia muszą być widoczne z jednej strony. Od pewnego czasu istnieje również norma europejska określająca sposób mocowania okuć. Jest to określone w DIN EN 12519. Standardy mają na celu pomóc uniknąć pomyłek w terminach. Ponieważ zasada opisuje w skomplikowany sposób, jak można określić ogranicznik, ustanowiono praktyczną zasadę: „DIN to miejsce, w którym widoczne są zawiasy. „Więc zawsze musisz stać z boku, gdy drzwi się otwierają, aby prawidłowo określić prawą i lewą stronę.

Po lewej stronie widzisz ościeżnice z DIN na zewnątrz po lewej stronie, po prawej stronie widzisz ościeżnice z DIN po prawej stronie na zewnątrz.

Zdjęcie: iStock/Nastco; iStock / zdjęcie5963

Jeśli masz plan domu lub mieszkania, możesz również zobaczyć, gdzie znajduje się zawias drzwi. Jest to pomocne, jeśli drzwi były wcześniej odczepione i chcesz je ponownie zawiesić. Drzwi są reprezentowane w rzutach pięter za pomocą linii. Pokazuje to również, czy drzwi mają zawiasy w lewo, czy w prawo.
Sama klamka zazwyczaj również informuje, po której stronie znajduje się ogranicznik. Jeśli okucia nie są widoczne, a klamka jest skierowana w prawo, okucie jest po prawej stronie. To samo dotyczy drugiej strony.

Czy drzwi otwierają się do wewnątrz czy na zewnątrz??

Jeśli budujesz nowy dom lub remontujesz istniejące mieszkanie, musisz zdecydować, czy drzwi mają otwierać się do wewnątrz czy na zewnątrz. To powinno być dobrze przemyślane. Jeśli planowanie jest nieprawidłowe, może się zdarzyć, że dwoje drzwi otwiera się w tym samym kierunku. W tym przypadku blokujesz się. Drzwi są zwykle planowane zgodnie z ich użytecznością w życiu codziennym. W związku z tym możliwe wyposażenie pokoju i trasy spacerowe wyznaczają kierunek otwierania drzwi.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Planowanie budowy Najważniejsze typy drzwi do wnętrz Zrób to sam i napraw Najlepsze środki przeciw skrzypieniu drzwi Zrób to sam i napraw Ustaw drzwi wejściowe: Dzięki tym instrukcjom odniesiesz sukces

Klasyczne drzwi do sypialni i salonu otwierane do wewnątrz. Są ku temu praktyczne powody. Gdyby otworzyły się na zewnątrz, istnieje ryzyko, że ktoś przejeżdżający zostanie przez nie potrącony. Innym powodem jest to, że otwarte drzwi blokują ważną przestrzeń w wąskim korytarzu. To, czy drzwi mają zawiasy w lewo, czy w prawo, zależy od samego pomieszczenia. Drzwi wejściowe i tarasowe zwykle otwierają się również do wewnątrz. Pozostawia to wystarczająco dużo miejsca na podeście. Pomieszczenia sąsiadujące, takie jak łazienki lub małe pokoje, często mają drzwi otwierane na zewnątrz. Dotyczy to również drzwi do dróg ewakuacyjnych. W takich przypadkach obowiązuje oznaczenie DIN w prawo na zewnątrz i DIN w lewo na zewnątrz.
Sposób mocowania drzwi do pokoju klasycznego zależy od następujących pytań:

  • Jak wyglądają planowane meble?
  • Jakie trasy spacerowe są używane?
  • Jak duży jest pokój?
  • Za drzwiami są schody?
  • Czy drzwi są przeszklone czy wykonane z drewna??
  • Jest wystarczająco dużo miejsca do ominięcia, gdy drzwi są otwarte?

Wskazówka: w przypadku szafek lub innych mebli z drzwiami, po położeniu uchwytu można stwierdzić, w jakim kierunku można je otworzyć.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here