Malowanie drzwi: świeży wygląd przy niewielkim wysiłku ”,

Zasadniczo do malowania drewna nadają się trzy różne rodzaje materiałów powłokowych:

 • Farba (lakier) w kolorze matowym lub błyszczącym 
 • glazura do drewna (nie kryjąca)
 • olej do drewna (impregnowany)

Jeśli chcesz pomalować swoje drzwi, powinieneś zastosować tylko glazurę na drzwiach przeszklonych i inny kolor na drzwiach pomalowanych na kolor. Podkład pod warstwę farby jest konieczny, jeśli drzwi zostały całkowicie pozbawione starej farby. Jeśli właśnie przeszlifowałeś starą farbę, nie potrzebujesz podkładu - ale możesz też nie mieć tak ładnego rezultatu. 

Używaj specjalnych farb do malowania drzwi

Jeśli chcesz użyć mocnych, kryjących kolorów do malowania drzwi, powinieneś użyć farby akrylowej PU. Jest to również odpowiednie, gdy drzwi są narażone na intensywne użytkowanie, np. w pokoju dziecięcym. Lakier akrylowy można również mieszać w pastelowych odcieniach i czasami potrzeba dwóch warstw do odpowiedniego pokrycia. Jeśli nie chcesz, aby drzwi były kolorowe i malowane, możesz użyć bezbarwnego lakieru akrylowego, który naprawdę podkreśla słoje drewna i nadal chroni skrzydło drzwi. Należy trzymać ręce z dala od farb na bazie żywic syntetycznych: są szkodliwe dla środowiska. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś wziąć pod uwagę nasze wskazówki dotyczące prawidłowego stosowania farb i lakierów.
Farby kredowe są obecnie popularne na drzwiach kuchennych lub drzwiach do pokoju dziecięcego. Malujesz część lub całe drzwi na czarną lub ciemnozieloną kredową farbę, a następnie możesz opisać je listą zakupów lub wiadomościami dla najbliższych lub wykorzystać jako duży obszar do malowania i zabawy. 

Możesz być również zainteresowany majsterkowaniem i naprawami Montaż drzwi: Wiedza o budowaniu jest taka prosta Zawias do drzwi: Lepiej lewy lub prawy? Wiedza o budynku Skrzydło drzwi: co jest w środku?

Wzbogać drzwi glazurą lub olejami

W przypadku pięknych drzwi drewnianych z charakterystycznymi słojami można by pomyśleć również o przeszkleniu. Nie zakrywa, jest przeźroczysty lub dostępny w naturalnym odcieniu drewna, dzięki czemu korzystnie podkreśla właściwości drewna. Drzwi z jasnego drewna można przyciemnić glazurą. Lazury wnikają głęboko w drewno i zawsze powinny być malowane zgodnie z kierunkiem słojów. Zaleta: Nie potrzebujesz podkładu do drzwi pokojowych - oszczędzasz jeden etap pracy.
Technika olejowania nadaje się również do charakterystycznych drzwi oraz do podkreślenia słojów i oryginalnego koloru drewna. Olej do drewna, podobnie jak klasyczny olej lniany, wnika w głąb drewna drzwi i je impregnuje. Jednak ta opcja nie jest dostępna, gdy jest kolorowy.
Uwaga: niektóre drzwi wyglądają jak drzwi drewniane, ale w rzeczywistości składają się tylko z plastikowej folii imitującej drewno, która jest naciągnięta na sklejkę lub płytę wiórową. Te drzwi można również pomalować - należy jednak kupić farbę, która przyklei się do plastiku i tylko lekko zmatowić folię papierem ściernym o ziarnistości 220. 

Malowanie drzwi: krok po kroku

Przygotowania
 

 1. Ustaw dwa stanowiska dla malarzy i wyłóż podłogę pod spodem welonem malarskim, folią lub starą gazetą. Umieść niezahaczone drzwi pokoju na kozłach. W zasadzie można też oczywiście zostawić drzwi zawieszone - ale wtedy trzeba być prawdziwym mistrzem w pędzlu, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków bez pozostawiania nieestetycznych kolorowych krawędzi tam, gdzie nie pasują.
 2. Usuń znaki, naklejki, naklejki lub podobne i odkręć klamkę i rozetę (co jest wokół dziurki od klucza).
 3. Całkowicie wyszlifuj ościeżnicę i panele dekoracyjne zgodnie z kierunkiem słojów papierem ściernym o ziarnistości 100. Rama drzwi to to, co widzisz przymocowane po lewej, prawej stronie i na górze ościeżnicy po otwarciu drzwi wewnętrznych i w której płytka zaczepowa jest przyklejona z jednej strony. Panele dekoracyjne to trzy lub sześć listew, które obramowują drzwi po obu stronach.  
 4. Następnie przystąp do szlifowania tzw. skrzydła drzwiowego, czyli samych drzwi. 
 5. Jeśli masz dziury lub pęknięcia w drzwiach pokoju, możesz teraz wypełnić je dwuskładnikową szpachlówką poliestrową zgodnie z instrukcją na opakowaniu - pamiętaj, że wypełnione miejsca należy ponownie przeszlifować. Pęknięcia w ościeżnicy można również uszczelnić akrylem. 
 6. Ostrożnie usuń pył szlifierski - najlepiej odkurzaczem. 
 7. Zakryj również obszar wokół ościeżnicy włókniną malarską lub folią, aby nie kapać na podłogę.

Przed przystąpieniem do malowania drzwi należy zeszlifować wszystkie powierzchnie.

Zdjęcie: iStock / Visivasnc

Zastosuj podkład

 1. Jeśli w drzwiach znajdują się szklane elementy, dokładnie zamaskuj je taśmą malarską. 
 2. Upewnij się, że narzędzia i materiały eksploatacyjne są pod ręką, ponieważ kolejne kroki powinny przebiegać bez zakłóceń. 
 3. Za pomocą pędzla nałóż podkład najpierw wzdłuż ościeżnicy, a następnie na krawędziach skrzydła drzwi. W ten sposób możesz nałożyć nadmiar farby, która zacieknie na skrzydło drzwi podczas nakładania ościeżnicy na warstwę farby, gdy jest jeszcze mokra. Po wyschnięciu na lakierze pojawiają się nieatrakcyjne krople. 
 4. Przełącz się na wałek piankowy i szybko nałóż podkład na większe części drzwi do pokoju. 
 5. Pozostaw podkład do wyschnięcia na noc, a następnie ponownie przeszlifuj wszystkie wstępnie pomalowane części papierem ściernym o ziarnistości 220. 
 6. Odwróć skrzydło drzwi i umieść wstępnie pomalowaną i wyszlifowaną stronę na stojakach malarza. Powtórz proces wstępnego malowania i szlifowania dla tej części drzwi pokoju, która nie została jeszcze poddana obróbce.

Zastosuj szablon szybko i równomiernie.

Zdjęcie: iStock / Gangis_Khan

Teraz czas pomalować drzwi

 1. Podobnie jak w przypadku podkładu, za pomocą pędzla najpierw nanieś farbę na ościeżnicę, a następnie na narożniki i krawędzie skrzydła drzwi. 
 2. Następnie pomaluj duże obszary wałkiem. Gdy pierwsza warstwa farby wyschnie, pomaluj wszystko drugi raz - jeśli będzie to konieczne i pożądane. Wskazówka: Jeśli podczas pierwszej warstwy farba rozlała się, zaleca się jej zeszlifowanie przed drugim malowaniem, aby zamknąć mały otwór w warstwie farby i pozostawić do wyschnięcia przed ponownym malowaniem. 
 3. Gdy farba dobrze wyschnie, odwróć skrzydło drzwi i umieść pomalowaną stronę na stojakach malarskich. Teraz pomaluj drugą stronę drzwi do pokoju i pozwól jej bardzo dobrze wyschnąć. W razie potrzeby powtórz kroki drugi i trzeci ponownie. 
 4. Przykręć z powrotem rozetę i klamkę, zawieś drzwi - gotowe.

Zadbaj o subtelności pędzlem, a duże powierzchnie pomaluj wałkiem.

Zdjęcie: iStock / Lady-Photo

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here