Zamaluj tapetę ”,

Malowanie tapety: warto na to zwrócić uwagę

Malowanie ścian to klasyczna praca renowacyjna. W wielu przypadkach wytapetowane ściany można po prostu przemalować, aby wygląd odpowiadał aktualnym preferencjom, a stara tapeta znów wyglądała świeżo i pięknie. Inną ważną kwestią jest oczywiście to, że zwykle o wiele łatwiej jest zamalować tapetę niż ją usunąć. Na szczęście szczególnie te tapety, które byłyby szczególnie trudne do usunięcia, czyli przyklejone tapety papierowe i drewnopodobne, można bez problemu zamalować.

Malowanie tapety © Florian Kunde, stock.cegła suszona na słońcu.com

Bez względu na to, jak brzydki jest stary wiór lub jak okropny jest wzór tapety: jeśli jest to w miarę nienaruszona tapeta papierowa, która dobrze przylega do ściany, zamalowanie zwykle nie stanowi problemu. Możesz nawet pomalować teksturowaną tapetę zwykłą farbą dyspersyjną z tworzywa sztucznego ze sklepu z narzędziami - farba jest wystarczająco elastyczna, aby owijać się wokół spienionych lub laminowanych konstrukcji. Tylko w przypadku tapet o bardzo grubej, spienionej, miękkiej strukturze farba może później pęknąć lub odkleić się, jeśli ktoś naciśnie ją palcem lub szturchnie farbę. Ale zwłaszcza w przypadku starych teksturowanych tapet piankowy materiał często staje się dość twardy i traci swoją pierwotną elastyczność, co sprawia, że ​​tapeta jest bardziej odpowiednia do malowania.

Co zrobić z niechcianymi strukturami tapet?

Jeśli gładką tapetę nałożono gładko i sklejono dokładnie „do styku”, nie widać żadnych szwów ani przejść nawet po zamalowaniu. Jeśli przywiązujesz dużą wagę do równego wyniku, przed malowaniem dokładnie sprawdź wszystkie podejścia i przejścia między paskami. Możesz usunąć zakładki linijką i ostrym ostrzem lub zakryć je szpachelką naprawczą.

Jak malować tapetę

Struktury samej tapety – niezależnie od tego, czy są to zrębki z wiórów, fragmenty roślin w tapetach naturalnych, tekstylia czy sztuczne pianki – w naturalny sposób pozostają widoczne po zamalowaniu. Im więcej warstw farby jest na tapecie, stają się coraz bardziej niewyraźne i „wyprane”, ale nigdy nie znikną.

Dobrze przylegającą starą tapetę znacznie łatwiej zamalować niż usunąć © TwilightArtPictures, stock.cegła suszona na słońcu.com

Zasadniczo można również tapetować starą tapetę, ale jeśli jest strukturalna i ewentualnie już pomalowana, powoduje to nieestetyczną wielozmianową pracę na ścianie, która nie jest korzystna dla klimatu w pomieszczeniu ani ogólnej stabilności powłoki. Dodatkowo musiałbyś ponownie przykleić teksturowaną tapetę, ponieważ pod gładką tapetą stara struktura pozostanie tak samo widoczna jak pod warstwą farby.

Aby pozbyć się niechcianej struktury tapety i móc zamalować gładką ścianę, należy albo całkowicie usunąć tapetę, albo metodycznie zniszczyć ją do tego stopnia, że ​​ponownie otynkujemy lub otynkujemy powierzchnię. być w stanie wypełnić i wygładzić. To brzmi szorstko, ale ma sens, jeśli stara tapeta jest tak ciasna, że ​​jej powierzchnia i tak zostałaby uszkodzona, gdyby została usunięta.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Najpierw rozbij, a potem odbuduj

Istnieje kilka sztuczek, dzięki którym możesz łatwiej usunąć starą tapetę. Jednak w bardzo uporczywych przypadkach - np. przyklejona tapeta na niezagruntowaną płytę gipsowo-kartonową - często łatwiej i znacznie szybciej jest systematycznie rozbijać wytapetowaną powierzchnię i podłoże, np. za pomocą siekiery tynkarskiej wykonać wszędzie nacięcia na głębokość 1-2 cm z odległość kilku centymetrów w nim wyciętych.

Nieusuwalna tapeta pomaga nacinać lub szczotkować

W ten sposób tworzysz dostateczne połączenie z podłożem, aby nowa warstwa tynku lub szpachli dobrze ją „trzymała” w wielu miejscach. Luźne skrawki przed tynkowaniem lub szpachlowaniem usunąć szczotką drucianą i powierzchnię spryskać wodą.

Usuń stare resztki tapet szpachelką © rodimovpavel, fotolia.com

Zamalować lub odkleić tapetę flizelinową?

W zasadzie tapety flizelinowe można bardzo dobrze zamalować. Na strukturalnych tapetach flizelinowych, takich jak te o wyglądzie kamienia lub tynku, kolor zazwyczaj utrzymuje się nawet szczególnie dobrze. Jednak z tapetą flizelinową masz też znacznie większą szansę na bezproblemowe zdjęcie jej ze ściany, na przykład jeśli nie podoba ci się struktura lub tapeta ma plastikową powłokę, na której nie ma koloru, który wybierzesz. przykleja się lub nie zakrywa. Wiele tapet flizelinowych można łuszczyć na sucho na całej długości. A nawet te, które nie są wprost reklamowane, są zazwyczaj łatwiejsze do zdjęcia niż stare tapety w drewnie i inne papierowe tapety. Z jednej strony wynika to z materiału i specjalnej pasty, w którą osadzone są tapety flizelinowe. Dodatkowo powierzchnia często jest zagruntowana przed przyklejeniem nowoczesnej tapety flizelinowej, co znacznie ułatwia późniejsze jej odklejenie.

Kiedy tapeta nie nadaje się do malowania??

Nie należy malować tapet, które nie są już mocno na swoim miejscu, które już odklejają się od ściany na dużej powierzchni lub rzucają duże bąbelki. Szkoda byłoby zmarnować piękną nową farbę na nieestetycznej lub niestabilnej powierzchni. Jeśli tapeta nie jest ani wilgotna, ani spleśniała, możesz oczywiście spróbować ją naprawić przed zamalowaniem. B. Przyklej luźne plamy świeżą pastą. Jest to najłatwiejsze, jeśli tapeta jest tylko na krawędziach lub. Rozluźnia szwy. Tutaj możesz również pracować z klejem do tapet z tubki lub naprawić drobne niedoskonałości za pomocą uniwersalnego kleju. Jeśli półpaski już się odklejają, lepiej usunąć starą tapetę i papier lub przemalować ścianę.

Tapeta już zamalowana, z której łuszczy się stara farba, również nie nadaje się do malowania. Luźne pozostałości farby przywarłyby do pędzla lub wałka, a rezultatem byłby bałagan, złość i rozczarowanie. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby zaszaleć, możesz spróbować utrwalić niestabilną starą farbę podkładem, ale to zawsze trochę jak próba ponownego przyklejenia liści do drzew jesienią.

Istnieją również powierzchnie tapet, do których zwykłe farby ścienne przylegają słabo lub wcale, takie jak tapety winylowe, lakiery i tapety z tworzyw sztucznych. Ale to nie znaczy, że tych tapet nie da się zamalować; Wszystko czego potrzebujesz to odpowiedni kolor. Większość tapet winylowych można pomalować farbami lateksowymi, tapety lakierować farbami lakierniczymi lub. farby akrylowe na bazie wody, tapety metalowe z farbami do metalu itp.

Aby być po bezpiecznej stronie, możesz zabrać ze sobą kawałek tapety do sklepu z narzędziami lub do sklepu z farbami i tam uzyskać poradę. Lub możesz najpierw wypróbować kolor w niepozornym miejscu, pozostawić do wyschnięcia, a następnie zobaczyć, jak kryje i czy się utrzymuje.

Jak często można malować tapetę??

Dobrze przylegającą tapetę w drewnie można bardzo dobrze kilkakrotnie malować © vloenerjung, stock.cegła suszona na słońcu.com

Dobrze dopasowaną tapetę w drewnie można z łatwością zamalować nawet dziesięciokrotnie. Jednak po pierwszej warstwie traci swoją pierwotną przepuszczalność dyfuzyjną w przypadku użycia farby emulsyjnej z tworzywa sztucznego. Nie stanowi to jednak problemu przy suchych ścianach i w pomieszczeniach, które są normalnie użytkowane, regularnie ogrzewane i dobrze wentylowane.

Maluj ponad dziesięć razy - to oczywiście nie jest liczba wyryta w kamieniu. Jeśli tapeta jest często malowana, prawdopodobnie nie będziesz próbował liczyć warstw farby. Zamiast tego masz tylko nadzieję, że Twój wytrzyma, a przez większość czasu tak będzie. W razie wątpliwości przesuń jeden lub dwa pasy jako test i poczekaj na czas schnięcia.

Przy bardzo grubych warstwach farby, jeśli pomiędzy nimi został zamalowany kurz i brud lub jeśli twoi poprzednicy używali różnych rodzajów farby, jest bardziej prawdopodobne, że stara farba odpadnie tu i tam, gdy ją pomalujesz. Jeśli na rolce przyklejają się plamy koloru, lepiej popracować nad krytycznymi obszarami za pomocą pędzla i ostrożnie nałożyć tam farbę. Poza tym podczas malowania tapet obowiązują te same podstawowe zasady, co przy malowaniu ścian w ogóle.

Jeśli farba odpadnie, możesz użyć pędzla do kropkowania

Oczywiście, wcześniej idealnie przylegająca tapeta może też stać się tak ciężka wraz z ostatnią warstwą farby, że miejscami odpada lub całkowicie odpada od ściany. Teoretycznie jest to możliwe, ale jest mało prawdopodobne, że przydarzy się to Tobie ze wszystkich ludzi. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że stara, stabilna tapeta przylgnie do niej po prostu z przyzwyczajenia i ulegnie kolejnej warstwie farby.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here