Tapety

Tapeta jest pokryciem ściany. Zasadniczo istnieją tapety wykonane z wielu różnych materiałów, które przykleja się do ściany za pomocą kleju.
Tapeta jest modna - świadczy o tym również fakt, że dziś wiele celebrytów projektuje tapety i nadaje im swoje imiona. Ale tapety istnieją od wieków: ludzie z różnych kultur ozdabiali, dekorowali i pokrywali swoje ściany różnymi metodami. Historycznie tapeta zaczęła się na Wschodzie, gdzie monarchowie dekorowali ściany drogimi i dużymi dywanami zamiast tanich tapet papierowych. Ten wariant był używany do XVIII. Wiek zwany „turecką tapetą”.
W średniowieczu pojawiły się tapety wykonane ze skóry, z których część była pozłacana i tłoczona. Zostały one następnie narysowane na drewnianych ramach i przymocowane do ścian. Ten prekursor tapety został nazwany „hiszpańską skórą”, ponieważ pochodzi z Hiszpanii. Tapeta skórzana oprócz celów dekoracyjnych spełniała również inne funkcje. Średniowieczne kamienne mury były zimne i dobrze izolowane skórą.

Pierwsze drukowane tapety papierowe, na które mogli sobie pozwolić również zwykli obywatele, pochodzą z XIV wieku. wiek wstecz. W tym czasie jednak produkcja papieru była jeszcze uważana za sztukę rzemieślniczą i nie była jeszcze odpowiednia dla mas. Produkcja tapety seryjnej była następnie prowadzona przez pierwszych producentów papieru w XVII wieku. Wiek możliwy w Anglii i Francji. Różne techniki drukowania z ręcznym malowaniem, szablonami lub modelami wykonanymi z drewna zaowocowały szeroką gamą różnych wzorów tapet, które można nadrukować na całej desce na tapecie.
Dopiero w 1830 roku niekończąca się produkcja papieru stała się możliwa dzięki wynalezieniu okrągłego sita kadziowego, które było początkiem przemysłowej produkcji tapet.

Każdy rodzaj tapety ma inne zalety i wady ze względu na właściwości materiału.

Zdjęcie: Fotolia / meailleluc.com

Istnieją rodzaje tapet

Różne rodzaje tapet są wykonane z różnych materiałów i ze względu na swoje właściwości oferują wiele możliwych zastosowań do zaprojektowania ścian w Twoim salonie zgodnie z Twoimi życzeniami.
 

 • Tapety flizelinowe są najnowszym osiągnięciem w dziedzinie oklein ściennych i składają się z materiału wykonanego z włókien tekstylnych i celulozy, który jest impregnowany z jednej strony. Ze względu na łatwość obróbki, ten rodzaj tapety staje się coraz bardziej popularny. Zaletą tej tapety jest to, że nie trzeba przestrzegać czasu namaczania, pastę nakłada się bezpośrednio na ścianę, a następnie po prostu nakłada się tapetę. Nadal można je bez problemu stosować w mokrych pomieszczeniach. Nawet zdejmowanie przebiega bezproblemowo, bo tapetę można łatwo oderwać za jednym razem. Tapety flizelinowe dzięki swojej przepuszczalności powietrza przyczyniają się nawet do lepszego klimatu w mieszkaniu i, w zależności od projektu, nie są tak łatwopalne.

 • Tapeta papierowa są dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na gramaturę – bo im cięższa tapeta, tym lepsza jej jakość. Najwyższej jakości tapeta papierowa to wariant duplex z tłoczeniem powierzchni. Ta papierowa tapeta składa się z kilku warstw i jest dość mocna. Z tego powodu jest stosunkowo łatwy w obróbce. Jednak zwykle trzeba je namoczyć i perforować, aby je usunąć.

 • Tapeta z tworzywa sztucznego są dostępne z powłokami odpornymi na wodę i zabrudzenia, dzięki czemu nadają się do łazienek lub kuchni. Obecnie dostępne są nawet tapety z tworzywa sztucznego, które mają antybakteryjną powierzchnię. Jednak ze względu na te powłoki tapeta nie przepuszcza powietrza i dlatego nie należy jej montować w pomieszczeniach takich jak sypialnie czy salony.

 • Tapety profilowe mają wspaniałe struktury reliefowe, które tworzy warstwa papieru lub flizeliny i kolorowego spienionego polietylenu. Pianka jest zwykle przyjemnie miękka i łatwa w pielęgnacji, często pokryta błyszczącymi lakierami lub metalicznymi kolorami.

 • Tapeta tekstylna są najstarszym wariantem oklein ściennych i nie odgrywają dziś prawie żadnej roli. Ta tapeta składa się z nośnika wykonanego z flizeliny lub papieru, na którym przyklejona jest tkanina. Do tych ostatnich wykorzystywane są materiały wykonane z konopi, sizalu, wełny, filcu lub innych materiałów syntetycznych.

 • Tapeta z wiórów drzewnych składają się głównie z celulozy, wiórów drzewnych i makulatury i są szczególnie tanie. Z łatwością kryją nierówności na powierzchni ściany, są solidne i można je z łatwością kilkukrotnie malować.

 • Fototapety nazywane są również tapetami ściennymi. Oznacza to duże obrazy wypełniające ściany lub przedstawienia fotograficzne, które można złożyć z kilku części na ścianie, aby utworzyć motyw. Dzięki drukowi cyfrowemu oprócz standardowych nadruków możliwe są również jednorazowe wydruki.
   
 • Tapeta z włókna szklanego są wytrzymałe i wyjątkowo łatwe do czyszczenia. Dlatego często wykorzystywane są w gabinetach lekarskich czy szpitalach. Ale zalety mogą przekonywać również w budynkach mieszkalnych. Tapety z włókna szklanego są wodoodporne i dlatego idealnie nadają się do łazienek i kuchni.
   
 • Tapeta samoprzylepna są podobne do tatuaży ściennych i są szczególnie łatwe do zastosowania dla laików. Wystarczy dobrze przygotować powierzchnię, odkleić folię z tyłu i przykleić tapetę i nowy projekt ściany gotowy! Materiałem nośnym jest zwykle polar. Ale są też samoprzylepne tapety winylowe. Kupując upewnij się, że materiał jest wolny od szkodliwych substancji. Wiele tapet samoprzylepnych zawiera plastyfikatory i metale ciężkie.

Dzięki specjalnym tapetom możesz ustawić punktowe akcenty, a tym samym skierować wzrok w określony punkt.

Zdjęcie: Linwood

W ten sposób w pełni wykorzystasz przestrzenny efekt tapety

Prawie nie ma optymalnie zaprojektowanych pokoi. Z tapetą można jednak łatwo wpłynąć na efekt pomieszczenia i tym samym dostosować go do własnych potrzeb. Pierwsza podstawowa zasada projektowania kolorów brzmi: ludzie postrzegają pomieszczenia jako harmonijne, gdy gradient kolorów staje się ciemniejszy od góry do dołu. Oznacza to, że najlepiej zacząć od jasnego koloru sufitu, a następnie pozwolić tapecie na ciemniejszy odcień.
Ale jest odwrotnie, jeśli chcesz wizualnie zmniejszyć przestrzeń. Następnie należy zacząć od ciemnego koloru sufitu i wybrać jaśniejszą tapetę na ściany. 
Tapety z ornamentami lub innymi motywami mogą stanowić punktowe akcenty i skupiać się na określonym punkcie pomieszczenia. Działa to najlepiej, jeśli tapeta w pozostałej części pokoju jest dość prosta i niepozorna.

Różne symbole tapet i etykiety

Różne symbole na rolkach tapety wskazują właściwości danego rodzaju tapety i są wskaźnikiem dalszego przetwarzania.
Faliste linie podać informację o zmywalności tapety. Wraz ze wzrostem liczby pofalowanych linii wzrasta możliwość zmywania tapety. Jeśli symbol falistych linii jest również wyposażony w pędzel, tapetę można również szorować.
Symbole słońca informować o odporności koloru tapety na światło.
Symbole strzałek podaj jednak informacje o łączeniu wzoru tapety. Na przykład, czy przebiega bezproblemowo, jak w przypadku tapet jednokolorowych lub tapet z pionowymi paskami, czy też podejście jest proste, a zatem połączenie wzoru jest identyczne dla wszystkich rolek.
Więcej symboli pokaż, jak usunąć tapetę. Można to zrobić na trzy sposoby – na mokro, na sucho lub rozszczepialnej. 

Zawsze planuj trochę odpadów w wymaganiach dotyczących tapet!

Zdjęcie: Fotolia / Syda Productions

Zezwalaj na marnotrawstwo w wymaganiach dotyczących tapet

Wysokość i wielkość pomieszczenia są decydującymi czynnikami przy obliczaniu zapotrzebowania na tapetę. W przypadku tapety bezszwowej wymagania można obliczyć, stosując następującą zasadę: Aby określić liczbę rolek, po prostu podziel obszar przez pięć. Jeśli tapeta ma przesunięcie, lepiej podzielić obszar przez cztery. Gwarantuje to, że dostępna jest naprawdę wystarczająca ilość materiału. Zasadniczo zawsze obliczaj z 10 do 15 procentami marnotrawstwa. Tym bardziej w przypadku tapet z wzorami lub fotografiami.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here