Tapety do łazienki

Tapeta do łazienki - a raczej tynkowanie?

Jeśli chodzi o pytanie, czy i jakie tapety są możliwe w łazience, czy generalnie nie lepiej tynkować ściany łazienki, to zawsze chodzi o ochronę przed wilgocią, a tym samym ochronę przed pleśnią. Ten artykuł dotyczy również „równowagi wilgoci” w łazience i przyczyn powstawania pleśni. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy dekorowaniu ściany łazienki tapetą lub tynkiem, aby później mieć piękne ściany i nie mieć problemów z pleśnią.

Tapeta w łazience oferuje atrakcyjne i nietuzinkowe możliwości projektowania © Tammer, stock.cegła suszona na słońcu.com

Co zrobić z całą tą wodą w powietrzu w łazience??

W łazience pod prysznicem lub w kąpieli panuje naturalnie bardzo duża wilgotność. A duża ilość pary wodnej w pomieszczeniu odbija się bardzo szybko na wszystkich powierzchniach. Kondensacja zapewnia zaparowane lustra, wilgotne ściany i sufity. W małych łazienkach może się zdarzyć, że po długim gorącym prysznicu lub przytulnej pełnej kąpieli wszystko jest naprawdę mokre, a krople nie tylko spływają po kafelkach, ale także na drzwiach, na szafce łazienkowej czy na słoiczkach po kremie na półce.

Aby ściana ponownie wyschła, nadmiar wody musi zniknąć tak, jak się pojawiła: przez powietrze w pomieszczeniu. Mieszkańcy mogą to zapewnić odpowiednią wentylacją i ogrzewaniem - ciepłe powietrze może wchłonąć znacznie więcej wilgoci niż zimne - i oczywiście można również pomóc przy płytkach i innych solidnych okładzinach ściennych za pomocą ściągaczki lub szmaty. Ale same ściany mogą również pomóc regulować wilgotność w pomieszczeniu, usuwając nadmiar pary wodnej. Najpierw wchłoń kondensat, a następnie stopniowo wypuść go z powrotem do powietrza w pomieszczeniu.

Gęste lub przepuszczalne ściany w łazience: w ten sposób okładzina ścienna wpływa na równowagę wilgoci

Szczególnie duża ilość widocznej kondensacji występuje, gdy ściany są paroszczelne i wodoszczelne, są wyłożone kafelkami lub sięgają od podłogi do sufitu. pokryte glazurą. Ponieważ w tak gładkiej, gęstej okładzinie ściennej bez porów wilgoć nie może wniknąć; można to tylko odzwierciedlić na nim. Wodoodporne tapety (e. B. Tapety lakierowane, winylowe lub z włókna szklanego), farby wodoodporne (m.in. B. tradycyjne farby lateksowe) oraz inne powłoki wodoodporne takie jak tzw. tapety czy skóra słonia. Jest to przezroczysta powłoka, którą nakłada się jak farbę za pomocą pędzla lub wałka, aby następnie bardziej wrażliwe tapety były wodoodporne.

Otynkowane ściany służą jako strefy buforowe, które pomagają regulować klimat w łazience © Patryk Kosmider, stock.cegła suszona na słońcu.com

Tynki porowate natomiast są paroprzepuszczalne lub. otwarty na dyfuzję. Dzięki temu można wchłonąć dużo wilgoci, dzięki czemu w okresach zwiększonego obciążenia wilgocią nawet duże ilości wody kondensacyjnej najpierw „znikną” w ścianie. Później materiał stopniowo oddaje wodę z powrotem do powietrza w pomieszczeniu. Działa jak „strefa buforowa”, która zapobiega zbyt długiemu pozostawaniu wilgoci w jednym miejscu. Jednym z widocznych efektów tego efektu buforowego jest to, że lustra, drzwi lub szyby w łazienkach z paroprzepuszczalnymi ścianami zaparowują znacznie mniej lub wcale podczas kąpieli pod prysznicem.

Całość jest tak ważna dla ochrony przed pleśnią, ponieważ kondensacja jest główną przyczyną rozwoju pleśni w łazienkach. Pleśń może osiadać wszędzie tam, gdzie zbiera się wilgoć lub. woda stoi lub pozostaje wystarczająco długo.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wodoodporna tapeta lub paroprzepuszczalny tynk w łazience: Co lepiej chroni przed pleśnią?

Do powstania pleśni nie wystarcza naturalna kondensacja pary wodnej w powietrzu, grzyby potrzebują również organicznych składników odżywczych. Jednak znajdują się one w obfitości w kurzu i wszelkiego rodzaju latających cząstkach organicznych. Gdziekolwiek mieszkają ludzie, zawsze jest żywność dla pleśni, nawet w najczystszym gospodarstwie domowym i najlepiej wyczyszczonej łazience. W rezultacie nawet czysto mineralne tynki i farby, które nie zawierają żadnych składników organicznych, nie mogą niezawodnie chronić przez długi czas przed pleśnią, jeśli nie są regularnie czyszczone, a tym samym są wolne od kurzu i osadów organicznych. Utrzymanie tynku w czystości jest również ważne ze względu na jego otwartość na dyfuzję, ponieważ jest to jedyny sposób na utrzymanie otwartych porów przez długi czas.

Wiele okładzin ściennych zawiera naturalnie składniki organiczne, które mogą służyć jako pożywka dla pleśni, pod warunkiem, że dostanie się wystarczającą ilość wody do picia. Do powłok ze składnikami organicznymi zaliczamy farby emulsyjne, tynki dekoracyjne z tworzyw sztucznych, tynki gliniane i tapety papierowe – niezależnie od tego, czy są to paroprzepuszczalne tapety z wiórów drzewnych czy wodoodporne tapety winylowe na podłożu papierowym. Tapety flizelinowe mają podłoże wykonane z celulozy, która również jest pochodzenia organicznego, podobnie jak tradycyjna celulozowa pasta do tapet. Fakt, że tapety flizelinowe do łazienki są często polecane ze względu na ich lepszą odporność na pleśń, wynika m.in. z tego, że materiał przepuszcza mniej wody do pasty niż tapety z drewna i papieru. Istnieją również specjalne flizelinowe kleje do tapet, które nie wymagają spoiw organicznych.

Generalnie czyste tynki mineralne, takie jak tynki wapienne lub cementowe, które nie są wcale malowane lub malowane czystymi farbami mineralnymi, zapewniają bardzo dobrą ochronę przed nadmierną wilgocią w pomieszczeniu i pleśnią. Przyczynia się do tego również alkaliczność tych tynków – pleśń nie cierpi z powodu alkalicznych podłoży. Jednak alkaliczność powierzchni tynku spada z czasem, dlatego nigdy nie należy polegać wyłącznie na nim w przypadku ochrony przed pleśnią.

Unikaj pleśni w łazience

Tynki gipsowe i tynki gliniane organiczne doskonale nadają się również do łazienki ze względu na doskonałą regulację wilgoci. Para i kondensacja nie szkodzą im, po prostu nie powinny być naprawdę mokre. Dlatego tynki tynkarskie i gliniane nie powinny znajdować się na ścianach bezpośrednio narażonych na rozpryski wody. Płytki, tynk wapienny lub tynk cementowy są bardziej odpowiednie nad wanną, pod prysznicem i wokół zlewu. Po więcej informacji polecamy również ten artykuł o tynkach do ścian łazienek.

Tapetowanie w łazience – to się liczy

Wielu producentów tapet oferuje tapety specjalnie zaprojektowane do łazienki. Te tapety łazienkowe są w większości szczególnie wodoodporne lub. warianty wodoodporne, takie jak tapety winylowe. Ideą stojącą za nim jest z jednej strony zabezpieczenie ściany przed wnikaniem wilgoci, jak w przypadku płytek, a jednocześnie stworzenie stabilnej, odpornej na zabrudzenia i zmywalnej powierzchni, z której nie tylko resztki mydła, ale także pleśń z powierzchni można w razie potrzeby łatwo usunąć.

Notatka: W celu zidentyfikowania tapety, która nadaje się również do wilgotnych pomieszczeń i obszarów z wodą rozpryskową, zwróć uwagę na symbole tapet „do szorowania” lub „wysoce do szorowania” we wkładce.

Ta kalkulacja z pewnością może się sprawdzić, o ile wodoodporna tapeta jest również wodoodporna i profesjonalnie przyklejona, a także dobrze utrzymana. Jeśli jednak wilgoć dostanie się na papierowy podkład lub za tapetę przez niechlujne szwy lub ubytki na powierzchni, są to idealne warunki dla pleśni między tapetą a ścianą. I to jest szczególnie irytujące: po pierwsze, często jest późno odkrywane (e. B. ponieważ tapeta bulgocze lub odbarwia się), a następnie rozprzestrzeniła się daleko. Po drugie, aby usunąć pleśń, zwykle konieczne jest usunięcie tapety na dużej powierzchni, a następnie oczyszczenie i osuszenie całej ściany.

Wodoodporną tapetę należy przykleić na czysto

Czy wodoodporne tapety są szkodliwe dla zdrowia??

Tapety winylowe, lakierowane i plastikowe nie są już tak popularne jak kiedyś, ponieważ zawierają PCV i szkodliwe plastyfikatory, które również uwalniają się do powietrza w pomieszczeniu. Jeśli nadal chcesz mieć w łazience tapetę wodoodporną, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na składniki. W szczególności w przypadku plastyfikatorów prowadzone są badania nad alternatywami dla toksycznych ftalanów i znaleziono już szereg bardziej kompatybilnych substytutów. Wielu producentów tapet i sprzedawców detalicznych również zwraca większą uwagę na ten temat i coraz częściej polega na niskoemisyjnych, zdrowych tapetach.

Wodoodporną tapetą, która nie zawiera składników organicznych ani plastyfikatorów, jest tapeta z włókna szklanego. Jest niezwykle wytrzymały, odporny na pleśń i dlatego doskonale nadaje się również do łazienek. Ta tapeta musi być jednak również profesjonalnie przygotowana. Z jednej strony wymaga to specjalnego kleju, a z drugiej strony podczas cięcia i tapetowania należy chronić się przed włóknami szklanymi za pomocą odzieży ochronnej i ochrony dróg oddechowych.

Tapeta flizelinowa w łazience

Tapety flizelinowe często oferowane są również jako tapety łazienkowe. Nie wszystkie z nich są odpowiednio wodoodporne, w zależności od uszczelnienia powierzchni, ale ściana łazienki też nie musi tak być. Ważne jest, aby tapeta i klej wytrzymały chwilowo bardzo wysoki poziom wilgotności. Tapety flizelinowe mają tę przewagę nad tapetami papierowymi, że nie pęcznieją ani nie pęcznieją pod wpływem wilgoci. Ponieważ nie wypaczają się, nie rozciągają ani nie kurczą, bez problemu wytrzymują wahania wilgotności, a tapeta wiórowa może z czasem tworzyć bąbelki lub fale, które nie znikną nawet po wyschnięciu. Pasta do tapet flizelinowych jest również odporna na wahania wilgotności, natomiast pasta z metylocelulozy, tradycyjnie stosowana do tapet papierowych i z wiórów drzewnych, może ulec rozluźnieniu przy zbyt dużej wilgotności.

Zrębka w łazience: czy to zadziała??

Ogólnie rzecz biorąc, w łazience można zastosować dowolny rodzaj tapety, w tym tapetę papierową lub wiórową. Zależy to tylko od „odpowiedniego dla gatunku nastawienia”: jeśli tapeta jest czasami wilgotna z powodu pary, musi być w stanie szybko i całkowicie wyschnąć. Niemalowane tapety z wiórów drzewnych i czystego papieru są przepuszczalne, ale nie nadają się tak jak tynk do regulacji klimatu w pomieszczeniu. Wynika to głównie z faktu, że zrębki maluje się najczęściej, często kilka razy, a szczególnie często farbami emulsyjnymi. W efekcie traci swoją otwartość na dyfuzję i jest ogólnie bardziej podatny na pleśń.

Nie zaleca się stosowania tapet papierowych w strefie wanny lub prysznica. Po pierwsze nie znoszą zbyt dobrze wilgoci na dłuższą metę, a po drugie nie są tak łatwe w utrzymaniu czystości. Dlatego należy je przykleić do ścian i obszarów ścian, które niekoniecznie są mokre i brudne.

Wniosek:

Najlepszą rzeczą do zrobienia w łazience jest zwykle połączenie różnych okładzin ściennych, około połowy wysokości lub. wyłożone kafelkami w obszarze wody rozpryskowej i ładnie otynkowane lub pokryte tapetą?. W przypadku wodoszczelnych ścian wyłożonych płytkami i/lub tapetowanymi, porowaty tynk mineralny na suficie może pełnić funkcję bufora wilgoci. W każdym razie użytkownicy łazienki muszą również przyczyniać się do trwałej, wolnej od pleśni łazienki poprzez regularną wentylację i ogrzewanie.

Różne materiały to dobre rozwiązanie w łazience

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here