Tapetowanie na szorstkim tynku”,

Tapetowanie na szorstkim tynku: tak uzyskasz gładki efekt

Idealnym warunkiem do tapetowania jest równomiernie gładka powierzchnia, taka jak gładki tynk lub dobrze wypoziomowana powierzchnia. Jeśli zamiast tego na ścianach w mieszkaniu lub domu znajduje się tynk szorstki lub tynk strukturalny, tapetowanie nie jest łatwe. Szczególnie trudne i ryzykowne jest nakładanie tapety na gruboziarnisty lub mocno teksturowany tynk. W najgorszym przypadku tapeta w ogóle nie przyklei się do szorstkiego tynku. Lub trzyma, ale efekt pozostawia wiele do życzenia, ponieważ nierówności tynku są wyraźnie widoczne przez tapetę.

Tapeta nie utrzyma się nawet na tak nierównej otynkowanej powierzchni © ohenze, fotolia.com

To, czy tapetowanie na szorstkim tynku jest możliwe, czy w ogóle jest możliwe, zależy z jednej strony od rodzaju tapety, a z drugiej strony od struktury powierzchni. Ale są też rozwiązania zapewniające piękny i gładki efekt tapetowania ścian z chropowatym tynkiem. Co najwyżej musisz zaakceptować jeden lub drugi dodatkowy etap pracy lub zainwestować trochę więcej w materiały. Ale wtedy możesz również przykleić wybrany wzór, flizelinę lub wzór tapety na chropowaty tynk.

Tynk chropowaty i tynk gładki - co to właściwie jest?

Tynk jest jednocześnie materiałem budowlanym i powłoką ścienną. W zależności od rodzaju tynku i zastosowanej techniki tynkowania tynk może być gładki lub szorstki, drobnoziarnisty lub gruboziarnisty lub z krawędziami, przetarciami, wgnieceniami itp. A. być zorganizowanym. Gładki tynk ukryty, taki jak tynk cementowy lub gipsowy, to najlepszy punkt wyjścia dla wielu projektów ścian, np. do tapetowania, malowania lub układania okładzin. Istnieją również tynki dekoracyjne, niektóre mineralne, inne na bazie żywic syntetycznych, których po nałożeniu nie należy już malować ani malować. Te tynki wykończeniowe, tynki efektowe i tynki dekoracyjne miesza się w taki sposób, aby nadawały określoną strukturę lub zawierały już barwne pigmenty. Ale nawet w przypadku „normalnych” tynków można łatwo uzyskać szorstki lub teksturowany tynk, nie wygładzając tynku, ale raczej (np. B. następnie przetrzeć, zszorstkować lub wzorować gąbką lub płytą do gwoździ). W rezultacie istnieją szorstkie tynki w wielu różnych wzorach i wyglądach.

Szorstki tynk: im drobniejszy, tym lepszy do tapetowania © Manfrad Koch, fotolia.com

Zaprawa tynkarska jest dostępna w różnych uziarnieniach (tu podano uziarnienie) w postaci suchej mieszanki w worku lub gotowej mieszanki w wiadrze. W przeciwieństwie do tynków z żywic syntetycznych, tynki mineralne są otwarte na dyfuzję, i. h. tynk może być wodą lub. Absorbują parę wodną i uwalniają ją z powrotem do powietrza w celu regulacji klimatu w pomieszczeniu. Tynki z żywic syntetycznych są bardziej podobne do farb emulsyjnych, które swoim lepkim spoiwem mniej lub bardziej zatykają pory podłoża podczas nakładania. Ale są bardzo łatwe w obróbce i kształtowaniu.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Dlaczego tapety nie trzymają się dobrze na szorstkim tynku

Tapety potrzebują ładnej, gładkiej, równej i równomiernie chłonnej powierzchni, aby dobrze i trwale przylegały. Jeśli chcesz nakleić papier na chropowaty tynk lub nakleić na tynk strukturalny, może to zadziałać z odpowiednią ilością pasty lub specjalnego kleju, ale przy szorstkich strukturach później nie będzie to wyglądało ładnie. W przypadku bardzo cienkich tapet, np. tapet papierowych, istnieje ryzyko, że wystające z tynku ziarna uszkodzą tapetę podczas jej nakładania, np. po przejechaniu pędzlem do tapet po ułożeniu paski. Ponadto struktura tynku będzie nadal dobrze widoczna nawet po wyschnięciu. Wygląda to wtedy zgodnie z przeznaczeniem, ale nie jest w stanie, a przy tapetach o drobnym wzorze, na przykład w kwiaty lub paski, znacznie pogorszy estetykę.

Szanse na sukces są największe, jeśli szorstki lub przetarty tynk jest bardzo drobnoziarnisty i chcesz nałożyć grubą tapetę. Aby skompensować niewielkie nierówności przy niewielkim wysiłku, szorstki tynk można wyszczotkować lub pomalować przed tapetowaniem. Wstępna obróbka odpadów płynnych. Lub możesz najpierw przykleić odpadową tapetę, aby uzyskać gładszą powierzchnię i gładki efekt. Podobnie jak w przypadku tapet wierzchnich, istnieją również tapety odpadowe w klasycznym wariancie papierowym oraz w bardziej nowoczesnej wersji z flizeliny. Daje to również stabilną podstawę dla tapet flizelinowych, które nakłada się na sucho na wklejoną ścianę.

To najlepszy sposób na tapetowanie szorstkiego tynku

Przygotuj i wygładź ścianę © ronstik, fotolia.com

Najrozsądniej jest wygładzić szorstki tynk przed tapetowaniem. Działa to albo z warstwą szpachli (gładką szpachlówką) albo z nowym gładkim tynkiem. Lub alternatywnie z gładką okładziną z płyt budowlanych, np. B. wykonane z płyt gipsowo-kartonowych (Rigips). W zasadzie pierwsze rozwiązanie jest preferowane, ponieważ nie zmniejsza znacząco przestrzeni i nie wymaga żadnego innego materiału niż szpachlówka lub tynk. Jednak wypełnianie i wygładzanie powierzchni to wymagające zadanie. Jeśli ma być naprawdę dobry i super gładki, trzeba go nie tylko kilkakrotnie wypełniać, ale także szlifować raz za razem. Jeśli chcesz postawić na szlachetną okleinę ścienną lub drogie designerskie tapety, lepiej zatrudnić profesjonalistę, który zrobi przygotowania. Jeśli chcesz tylko, aby tapeta z wiórów przykleiła się do szorstkiego tynku i wyglądała rozsądnie, kup wystarczającą ilość szpachli lub tynku, weź kielnię ścienną i kielnię do wygładzania i zacznij.

Szorstki tynk przed tapetowaniem należy wygładzić

Pozostań w systemie podczas wypełniania za pomocą szpachlówki gipsowej do tynków gipsowych, szpachlówki cementowej do tynków cementowych i szpachlówki wapiennej do tynków wapiennych. Alternatywnie możesz również użyć dobrego uniwersalnego wypełniacza, który jest kompatybilny z wieloma podłożami. Tylko przy tynku glinianym należy dokładnie przemyśleć szpachlowanie i tapetowanie. Chociaż i tutaj są rozwiązania, rozpuszczalne w wodzie tynki gliniane nie są generalnie przeznaczone do tapetowania.

Właściwe narzędzie do różnych tynków

To samo dotyczy sytuacji, gdy zdecydujesz się na nowy gładki tynk przed tapetowaniem. Jeśli tynk chropowaty jest jeszcze świeży, należy zastosować ten sam rodzaj tynku, aby materiał był optymalnie kompatybilny z podłożem. W przypadku starszego tynku szorstkiego nie należy spodziewać się zaskakujących reakcji chemicznych z nowym tynkiem wykończeniowym. Niemniej jednak zaleca się pozostawanie w systemie również tutaj, aby zachować otwartość dyfuzyjną i inne właściwości czyszczące w jak największym stopniu oraz aby uniknąć dzikich mieszanek materiałów. Jednak duża część tych właściwości i tak zostaje utracona przez tapetowanie. więc jest z. B. przepuszczalność wody i pary tynku wapiennego pokrytego farbą emulsyjną lub szpachlówką emulsyjną, klejem do tapet, papierem lub włókniną. Nie stanowi to jednak problemu w pomieszczeniach, które normalnie są narażone na wilgoć i są regularnie wentylowane.

Jako laik nie jest też łatwo wiarygodnie określić rodzaj zastosowanego tynku na starym podłożu. Oprócz wyszkolonego oka profesjonaliści mają do tego różne inne możliwości. Możesz również skorzystać z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby szybko znaleźć rzemieślnika w Twojej okolicy, który się z tym zna i który służy radą i pomocą.

Przyklejanie paneli bezpośrednio do ściany może być przydatne, jeśli ściana jest bardzo nieregularna lub mocno uszkodzona. Jednak nie może być wilgotny lub (jeśli jest to ściana zewnętrzna) nieszczelny, w przeciwnym razie nieuchronnie gnije lub pleśnieje za panelami. Jeśli ściana ma być ocieplona od wewnątrz lub jednocześnie wyposażona w lepszą izolację akustyczną, potrzebujesz podkonstrukcji z łat lub profili do suchej zabudowy. Można w nim umieścić materiał izolacyjny i/lub instalacje. Panele są następnie mocowane do konstrukcji nośnej i mogą być pięknie tapetowane po wypełnieniu spoin i połączeń.

Bardzo nieregularne ściany można również wygładzić, stosując okładzinę z paneli © Jürgen Fälchle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Co powinieneś wziąć pod uwagę jako najemca podczas tapetowania szorstkiego tynku

Jeśli jako najemca chcesz zmienić strukturę i wygląd ścian poprzez usunięcie istniejącego tynku chropowatego, wygładzenie go płynnymi nieczystościami, nałożenie nowej warstwy tynku lub pokrycie ścian panelami, powinieneś omówić i doprecyzować te środki z góry z właścicielem. Ponieważ właściciele mogą generalnie odrzucić zmiany, które stanowią ingerencję w strukturę lub tkankę budowlaną.

To samo dotyczy prac budowlanych, które prowadzą do obniżenia dochodów z najmu, gdy nieruchomość jest ponownie wynajmowana. Z drugiej strony usprawnienia i zmiany, które można łatwo cofnąć podczas wyprowadzki, nie stanowią problemu. Właściciel albo wyrazi zgodę, albo nie musisz nawet rejestrować środka. Jeśli nie masz pewności, co dokładnie powinieneś uwzględnić w swoim projekcie, poproś wcześniej prawnika o poradę lub dowiedz się o swoich prawach i obowiązkach od stowarzyszenia ochrony lokatorów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here