Tapetowanie: 11 najlepszych wskazówek ”,

Tapetowanie: 11 najlepszych wskazówek

Tapeta to popularna opcja do odnawiania ścian i poprawiania ich wyglądu. Zebraliśmy dla Ciebie 11 ważnych wskazówek, które mogą znacznie ułatwić pracę na ścianach i sufitach. Jeśli nie masz doświadczenia w obsłudze tapet, pędzli i wklejek, powinieneś. przejdź do innych opcji projektowania ścian lub zatrudnij rzemieślnika. Skorzystaj z naszej niezobowiązującej i bezpłatnej porównywarki ofert, aby znaleźć specjalistyczne firmy w swojej okolicy i w ten sposób łatwo określić najtańszą ofertę.

 1. Zapewnij optymalne warunki pracy

  Miej wszystkie potrzebne materiały i narzędzia pod ręką, aby móc szybko pracować. Pomieszczenie, które chcesz wytapetować powinno być jak najbardziej puste, aby można było swobodnie się poruszać i mieć wystarczająco dużo miejsca na przyklejenie tapety i przymocowanie jej do ściany i sufitu. Pomieszczenie powinno być nieogrzewane, drzwi i okna są i pozostawać zamknięte, aby uniknąć przeciągów.

 2. Rozsądne przygotowania przed tapetowaniem
 3. Dobre przygotowanie do pracy

  Aby wkleić tapetę, potrzebujesz stołu do tapetowania, dużego wiadra pasty i chwosta. Dodatkowo warto zastosować stabilną i odpowiednio wysoką drabinę schodkową, dzięki której bez problemu można pracować aż do sufitu. I generalnie łatwiej jest pracować w parach, bo dwie ręce to często za mało, zwłaszcza przy tapetowaniu.

 4. Dzięki małej drabince znacznie ułatwisz sobie pracę, a także łatwiej i bezpieczniej dotrzesz do trudno dostępnych miejsc © Superingo, stock.cegła suszona na słońcu.com
 5. Optymalne przygotowanie powierzchni do tapetowania

  Ubytki na ścianach i w starym tynku należy wcześniej usunąć, tworząc w ten sposób gładką powierzchnię. Gdy ściana jest wytapetowana, można ją wytapetować lub usunąć starą tapetę, co ma swoje zalety. Możesz usunąć stary pasek tapety po pasku za pomocą środka antyadhezyjnego lub po prostu ciepłą wodą i szpachelką. Szlifowane ściany należy przygotować podkładem.

 6. Usuń starą tapetę z sufitu © Alexander, stock.cegła suszona na słońcu.com Wymagania dotyczące idealnego tła tapety
 7. Wklej prawidłowo

  Dostępna jest szeroka gama tapet - a także duży wybór past i klejów. Ważne jest, aby pasta była odpowiednia do wybranej tapety. Pastę mieszamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu a następnie nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta - do tapet papierowych na odwrocie tapety, do tapet flizelinowych na ścianę. Zwróć uwagę na czasy namaczania i wiązania podane przez producenta. Papierową tapetę można bez problemu wkleić wcześniej, ponieważ klej musi chwilę moczyć. Aby to zrobić, po prostu zawiń około 1/3 paska tak, aby pasta leżała na wierzchu pasty, a następnie zawiń resztę pasty do tapet na klej z drugiego końca.

 8. Wklej tapetę poprawnie: tak postępujesz Urządzenie do wklejania lub. Maszyna do tapetowania sprawia, że ​​praca do 30% zapisać

  Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
  Tanie oferty

  porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
  Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.
 9. Prawidłowo umieść tapetę na ścianie

  Najpierw przynieś pasek, który wkleiłeś najpierw do ściany, a następnie pozostałe paski w tej samej kolejności. Podczas tapetowania zawsze zaczynaj od najjaśniejszego obszaru w pomieszczeniu, zwykle od okna. W żadnym wypadku nie należy zakładać, że ściany są proste (wystarczająco), ale zawsze wyrównać pierwszy pasek tapety za pomocą poziomicy lub pionu. Pracuj szybko i nie rób sobie przerwy, dopóki przynajmniej jedna ściana lub sufit nie zostanie pokryta tapetą.

 10. Tapetowanie © yunal1, fotolia.com
 11. Unikaj lub odpowiednio eliminuj bąbelki

  Widoczne bąbelki są tworzone przez kieszenie powietrzne lub nierównomiernie nałożoną pastę. Pracuj bardzo ostrożnie podczas wklejania i nakładaj pastę równomiernie. Następnie rozprowadź tapetę od środka na boki gumowanym klinem lub gumowym wałkiem, aby uzyskać optymalną przyczepność. Jeśli później nadal zauważysz bąbelki kleju, możesz je ostrożnie przekłuć igłą, a nadmiar pasty usunąć chłonną ściereczką. Natomiast w przypadku pęcherzyków powietrza należy wstrzyknąć pastę do pęcherzyka za pomocą jednorazowej strzykawki.

 12. Ostrożnie usuń bąbelki za pomocą pędzla lub gumowego wałka, gdy pasta jest jeszcze wilgotna © dieter76, stock.cegła suszona na słońcu.com Zmarszczki i pęcherze są wynikiem zbyt krótkiego czasu namaczania i działania pasty
 13. Tapetowanie grzejnika

  Instalacje stałe, takie jak grzejniki, przełączniki lub gniazdka, są krytycznymi punktami podczas tapetowania. Nie należy tapetować za kaloryferami, tylko nałożyć tapetę na czysto dookoła i przyciąć prosto na wymiar, gdy jest wilgotna. Wystarczy, jeśli tapeta jest przyklejona kilka centymetrów wokół grzejnika.

 14. Przełączniki i gniazda

  Zawsze wyjmuj bezpiecznik, zanim zbliżysz się do wyłączników i gniazdek z narzędziami lub wilgocią. Dopiero wtedy należy zdjąć osłony i puszki i przykleić tapetę. Nie musisz wcześniej planować żadnych wgłębień w tapecie, wystarczy przykleić membranę do ściany. Następnie, gdy tapeta jest jeszcze wilgotna, uwidocznij kontury, energicznie szczotkując obszar suchym pędzlem do tapet, a następnie przycinaj tapetę ostrym nożem. Upewnij się, że zagłębiony obszar jest mniejszy niż osłona (przełącznik, gniazdo) w celu uzyskania czystego przejścia.

 15. Poprawnie napraw tapetę

  Jeśli postępowałeś zgodnie z naszymi poprzednimi wskazówkami, przynajmniej podczas tapetowania wszystko powinno przebiegać gładko. Jednak z czasem może być konieczna naprawa starej tapety. Mamy też dla Ciebie kilka ważnych wskazówek na ten temat:

  • Zachowaj również małe resztki tapety, aby. aby móc później naprawić wady za jego pomocą.
  • Za pomocą ostrego noża wytnij uszkodzoną tapetę w prostokątny kształt i ostrożnie i całkowicie ją usuń.
  • Wytnij kawałek nowej tapety, aby pasował do poprzedniej tapety. Powinno to być również prostokątne i nieco większe ze wszystkich stron niż wada.
  • Tapetę (lub w przypadku tapety flizelinowej ścianę) dobrze okleić i pozostawić do pęcznienia kleju zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie przyklej nowy kawałek tapety prosto i zachodząc na siebie ze wszystkich stron w wolnym miejscu na ścianie i pozostaw klej na około minutę.
  • Za pomocą ostrego noża i metalowej linijki wytnij nieco większy prostokąt, przebijając ostrzem zarówno nową, jak i starą tapetę.
  • Następnie ostrożnie oderwij załatany kawałek i starą tapetę z brzegów i odklej brzeg starej tapety od nowej.
  • Jeśli nie ma wystarczającej ilości kleju na krawędziach nowej tapety, która teraz dokładnie pasuje do uszkodzonego obszaru, wklej ponownie. Następnie ostrożnie wklej łatę tapety i dociśnij wałkiem lub gumowanym klinem.
  • Ostrożnie usuń nadmiar kleju z krawędzi ściereczką.
 16. Mistrz pokazuje się na krawędziach - tapetowanie narożników

  Podczas tapetowania zawsze kieruj się w kierunku pionu, a nie w kierunku narożnika, rzadko są one tak proste i pod kątem prostym, jak byłoby to konieczne do uzyskania czystego efektu tapetowania. Skróć tapetę tak, aby wychodziła około dwóch centymetrów za rogiem (upewnij się, że cięcie jest proste).

  Aby narożna tapeta na ścianie była jak najdokładniejsza, możesz również pociąć ją w poprzek na mniejsze kawałki, które następnie stopniowo dosuwasz do ściany. Ułatwia to naprawę i kompensowanie nieczystości.

  Następnie przyklej kolejny pasek małym występem 1-2 centymetrów obok narożnej tapety. Jeśli nawis jest zauważalny, możesz przyciąć tapetę prosto w rogu nożem i linijką i wyrównać dokładnie tak, jak opisano w punkcie 9.

  W przypadku narożników, które nie biegną do wewnątrz, ale na zewnątrz, należy zaplanować i zastosować nieco większe wysunięcie warstw tapety, ponieważ istnieje większe ryzyko oderwania się narożnika od ściany. W najlepszym przypadku zagięcie w zewnętrznych rogach jest zatem nie na krawędzi, ale trochę poza.

 17. Stoki tapet

  Aby ułatwić tapetowanie pochyłych powierzchni, należy używać tapet, które nie są wzorzyste i dlatego można je kleić bez powtórki. Następnie zmierz obszary tak dokładnie, jak to możliwe za pomocą taśmy mierniczej i pomocnika i określ konkretne zapotrzebowanie na tapetę i klej.

  Tapetowanie sufitów lub skośnych sufitów to szczególne wyzwanie © Alex, fotolia.com

  Właściwe tapetowanie należy zacząć od nachylenia i stamtąd przykleić tapetę na resztę pomieszczenia. Na przejściu od ścian pochyłych do prostych, pracuj z niewielkim występem, jak opisano w punkcie 10, a następnie przytnij zachodzące na siebie paski tapety za pomocą noża.

  Generalnie zaleca się pracę w dwie osoby - dodatkowe ręce są niezbędne przy stropach i pochyłościach. Bo tu trzeba brać pod uwagę grawitację, a jeśli ktoś ustawi tapetę na miejscu i pomocnik dociśnie ją wałkiem lub miotłą, praca jest wykonywana szybciej i w lepszej jakości.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here