Czyszczenie dywanu”,

Prawidłowe czyszczenie dywanu: W ten sposób Twój dywan będzie znów czysty

Dywany i wykładziny są dosłownie deptane każdego dnia. Wydawca podłóg miękkich schlebia stopom i sprawia, że ​​przestrzeń mieszkalna jest przytulna - ale jednocześnie jej czyszczenie jest dużo bardziej pracochłonne i czasochłonne niż np. kafelki czy laminat. Nie ma jednego procesu, który czyści wszystkie dywany równie dobrze - materiały, rozmiary i, co nie mniej ważne, rodzaj zabrudzenia lub zabrudzenia są zbyt różne. Ponadto istnieją metody czyszczenia dywanów, na przykład w pralce lub wannie, które oczywiście nie wchodzą w rachubę w przypadku dywanów montowanych na stałe.

Wypożycz profesjonalną maszynę czyszczącą z drogerii

Dosłownie najczystszym rozwiązaniem, przynajmniej w przypadku dywanów, są profesjonalne maszyny do czyszczenia dywanów, które na co dzień można pożyczyć w wielu drogeriach za niewielkie pieniądze lub bezpłatnie. Te mokre środki czyszczące rozpylają i odkurzają w jednej operacji. Dysza wysokociśnieniowa rozprowadza środek czyszczący w runie dywanu, podczas gdy silnik ssący ponownie wciąga brudną wodę. Po wyczyszczeniu dywany należy pozostawić do wyschnięcia – najlepiej na noc, ale przynajmniej na pięć godzin.

Czyszczenie dywanów za pomocą profesjonalnej maszyny do czyszczenia dywanów © Andrey Popov, fotolia.com

Do tych maszyn czyszczących potrzebny jest specjalny środek czyszczący, na przykład Sapur, który można oczywiście kupić w aptece, gdy go pożyczysz. Takie profesjonalne dokładne czyszczenie będzie oczywiście przeprowadzane tylko w dłuższych odstępach czasu, np. jeśli dywan pożółkł od częstego użytkowania i chcesz odświeżyć oryginalny kolor.

Podstawowe czyszczenie na mokro to również wypróbowany i przetestowany sposób zwalczania niewidzialnych szkodników, takich jak roztocza kurzu domowego lub mole, które rozprzestrzeniają się na dywanach. Tacy niechciani współlokatorzy mogą również prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak alergie. Nie zapomnij o raczkujących małych dzieciach, które mogą mieć bardzo bliski kontakt z roztoczami i ćmami za pomocą rąk i twarzy.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Na mokro w pralce lub w wannie

Małe dywaniki wykonane z bawełny/poliestru, poliakrylu lub wiskozy można również bez problemu włożyć do pralki. W 30 stopniach i dzięki programowi łatwej pielęgnacji, zawsze jesteś po właściwej stronie. Zaleca się również łagodny detergent lub detergent do wełny i nieużywanie cyklu wirowania.

Czyszczenie dywanu w wannie: rozważ wagę

Jeśli dywan nie mieści się w pralce, można go oczywiście wyprać ręcznie w wannie. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji i przede wszystkim nie używać zbyt gorącej wody. Ręczne czyszczenie w wannie może być wymagające fizycznie. Ponieważ większe dywany same się wsysają i stają się tak ciężkie, że nie można ich już łatwo transportować. Suszenie zajmuje również bardzo dużo czasu.

Czyszczenie dywanów w pralce © Lightfield Studios, fotlia.com

Tak mokry i dokładnie wyczyszczony dywan należy następnie zaimpregnować, aby w najbliższym czasie nie zabrudził się ponownie. W tym celu zalecane są dostępne na rynku spraye do impregnacji tekstyliów. Po prostu spryskaj i pozostaw na chwilę do wyschnięcia. Brud, który gromadzi się każdego dnia, po prostu spływa, a odkurzacz ma z tym łatwy czas!

Poradnik: Sprawdzone domowe sposoby na plamy z dywanów

Dywan: usuń plamy za pomocą domowych środków © Andrey Popov, fotolia.com

Profesjonalne czyszczenie lub pralka nie zawsze są konieczne, przynajmniej jeśli chodzi o usuwanie pojedynczych plam z dywanu. Ci, którzy znają niezbędne sztuczki, mogą osiągnąć bardzo dobre rezultaty dzięki domowym sposobom - a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, wysiłek i czas.

Dywan: Sprawdzone domowe sposoby na usuwanie plam
 • Wskazówka 1: woda mineralna
  Woda mineralna jest przydatnym narzędziem pierwszej pomocy w przypadku brudnych dywanów. Tak naprawdę nie ma znaczenia, co to za plama - od kropli czerwonego wina po rozpryski kawy, odrobina wody mineralnej na miejscu wypadku oczyszcza ją. Jednak soda nie zawsze wystarcza, aby całkowicie pozbyć się plam.
 • Wskazówka 2: soda oczyszczona
  Soda oczyszczona może również pomóc w przypadku plam na dywanie. Posypujesz proszkiem plamę i ostrożnie zalewasz ją gorącą, ale nie wrzącą wodą. To otwiera pory włókien. Po kilku godzinach ekspozycji możesz przetrzeć obszar - plama powinna zniknąć.
 • Soda oczyszczona może pomóc w usuwaniu plam z dywanu © rdnzl, stock.cegła suszona na słońcu.com
 • Wskazówka 3: sól
  Plamy z czerwonego wina są oczywiste i niełatwe do usunięcia. Ważne jest, aby działać tutaj szybko, najlepiej, gdy „miejsce wypadku” jest jeszcze wilgotne. Sól jest posypywana z zewnątrz do wewnątrz, aby zanieczyszczenia nie mogły się dalej rozprzestrzeniać. Ziarnka soli zasysają nieestetyczną plamę i można je później usunąć odkurzaczem.
 • Porada 4: ocet, pianka do golenia, soda oczyszczona i nie tylko
  Inne wypróbowane i przetestowane domowe środki zaradcze to woda z octem, pianka do golenia i soda oczyszczona. W gospodarstwie domowym zawsze można polegać na occie. Zmieszana w równych częściach z wodą i nałożona na plamę, zapewnia usunięcie plamy. Alternatywnie może pomóc sok z cytryny. Jednak zawsze należy najpierw wypróbować te środki na części dywanu, która nie jest tak wyraźnie widoczna. Ponieważ kwas octowy może mieć działanie wybielające na kolory. Zalecenie: Najlepiej używać tylko wody z octem na jasnych dywanach.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here