Czyszczenie dywanu: wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji ”,

Szczególnie obciążone dywany, np. w przedpokoju, kuchni czy pokoju dziecięcym, wymagają obszernego i profesjonalnego intensywnego czyszczenia co rok do dwóch lat. W zależności od materiału dywanu i stopnia zabrudzenia zalecamy:

Czyszczenie na mokro

Tutaj możesz wyczyścić dywan prostymi domowymi środkami: pianką do dywanów i odkurzaczem. Nanieś piankę w sprayu, na przykład Vanish GOLD Power Foam Carpet Cleaner, bezpośrednio na dywan i wmasuj masę we włosie. Pozostaw piankę do wyschnięcia, nie chodź w tym czasie po okolicy - w razie potrzeby załóż ręcznik. Następnie dokładnie odkurz dywan. Uwaga: jeśli dywan jest zamoczony, kolor powierzchni będzie się ścierał - przed dokładnym czyszczeniem i usuwaniem plam pod dywan należy podłożyć stare ściereczki lub koce.

Czyszczenie na mokro

Czyszczenie na mokro działa za pomocą szamponu lub urządzenia do ekstrakcji natryskowej. Czyszczenie maszynowe nie nadaje się do dywanów wykonanych z włosia kokosowego, sizalowego i koziego, ani dywanów o strukturze żebrowej i grubo tkanych - płyn czyszczący jest trudny do usunięcia z przestrzeni między tkaninami o strukturze strukturalnej i szybko przyciąga nowe zabrudzenia. Dywan staje się bardzo wilgotny i musi szybko wyschnąć – nie wolno po nim chodzić w czasie schnięcia. Pozostaw czyszczenie na mokro specjalistycznej firmie. Eksperci odświeżają Twoje dywany w Twoim domu lub odbierają je do czyszczenia.

Odkurzacz parowy

Bez dużej ilości chemikaliów: Z myjką parową, taką jak Kärcher SC 1 Premium, brud, plamy i tłuszcz są usuwane dzięki naturalnej sile czyszczenia. Rozluźniony brud jest zbierany bezpośrednio w specjalnej szmatce. W przeciwieństwie do czyszczenia środkami czyszczącymi, na dywanie nie pozostają żadne pozostałości.
Zasadniczo obowiązuje następująca zasada: Nigdy nie moczyć dywanów podczas czyszczenia, w przeciwnym razie mogą powstać fale i ślady wody. Jeśli wypadek nadal się zdarza: załóż naczynia ze specjalnego granulatu, który przyciąga i pochłania wilgoć. Granulki do osuszaczy są dostępne w dziale kempingowym oraz w sklepach ze sprzętem.

Kup teraz „Kärcher SC 1 Premium Steam Cleaner” od Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Jak czyścić plamy z dywanu

Szczególnie dywany pod stołem jadalnym szybko się rozchlapują. Zawsze należy natychmiast wyczyścić plamy na dywanie, w przeciwnym razie wyschną. Postępuj w pięciu krokach:

 1. Wchłonąć płyny papierem (rolka kuchenna, speed chusteczka) lub czystą szmatką, usunąć lepkie lub zgrubiałe przedmioty grzbietem noża. Suchy, luźny brud odkurzyć odkurzaczem. Nigdy nie pocieraj plam, tylko dab. W przeciwnym razie włókna dywanu ulegną zmatowieniu lub splątaniu. Zawsze czyścić zabrudzone obszary od zewnętrznej krawędzi do wewnątrz.
   
 2. Wiele plam można usunąć letnią wodą. Do ciepłej wody nie dodawać detergentu ani płynu do mycia naczyń – sprzyja to ponownemu zabrudzeniu. Nacieraj wielokrotnie od krawędzi do wewnątrz i odsysaj płyn raz za razem – unikaj pocierania.
   
 3. Jeśli plama nie daje się usunąć ciepłą wodą, użyj środka do czyszczenia dywanów. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi stosowania na opakowaniu. Kilka razy ostrożnie przetrzyj rozpuszczoną substancję na plamie papierowym ręcznikiem. Ważny: Rozprowadź i powiększ plamę przez pocieranie. Jeśli po plamie pozostaną ciemne kręgi lub pierścienie wodne, oznacza to, że dywan jest ogólnie zabrudzony i należy go dokładnie wyczyścić.
   
 4. Plama może nie wyjść za pierwszym razem. Powtarzaj zabieg, aż przestaniesz niczego widzieć. Na koniec spłucz wodą i dokładnie przetrzyj ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Pozostaw dywan do wyschnięcia, a następnie ponownie dokładnie odkurz plamę. Przed przystąpieniem do czyszczenia najpierw zamroź plamy po gumie do żucia kostkami lodu i rozbij je młotkiem. Natychmiast usuń rozbite cząstki za pomocą odkurzacza. Następnie wyczyść plamę środkiem do czyszczenia dywanów.
   
 5. Szczególnie uporczywe plamy i pozostałości brudu znikają całkowicie dzięki odplamiaczowi na bazie rozpuszczalnika. Uwaga: te substancje uszkadzają dywany wykonane z wełny. Nie wylewaj odplamiacza bezpośrednio na dywan, ale namocz szmatkę - w przeciwnym razie warstwa spodnia dywanu odpadnie.

Wskazówka: Plamy możesz również usunąć za pomocą odkurzacza parowego. Para dzięki swojej naturalnej sile czyszczącej rozpuszcza brud, plamy i tłuszcz. Rozluźniony brud jest zbierany bezpośrednio w specjalnej chłonnej ściereczce. W przeciwieństwie do czyszczenia środkami czyszczącymi, na dywanie nie pozostają żadne pozostałości.

Możesz być także zainteresowany Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Jak prawidłowo czyścić i pielęgnować perskie dywany: Wskazówki od ekspertów Rękodzieło Samodzielne wykonywanie dywanów: 6 pomysłów na majsterkowanie na renowację Usuwanie kleju do dywanów: Te wskazówki odniosą sukces

Czyszczenie dywanu: obróbka różnych materiałów

Do dywanów z długim włosiem najlepiej używać szczotki.

Zdjęcie: iStock / didesign021

Czyszczenie dywanów wełnianych

Nigdy nie czyść ługiem dywanów wykonanych z włókien zwierzęcych, takich jak wełna, kozia sierść i jedwab - spowoduje to, że stracą swoją elastyczność i wytrzymałość i staną się kruche. Struktura włosa jest uszkodzona, kolory mogą krwawić lub blaknąć. Kwaśne środki czyszczące utrzymują zdrowie, połysk i elastyczność wełny i sierści zwierzęcej. Jeśli kupujesz środek do czyszczenia dywanów, zapoznaj się ze spisem treści: Jeśli zawiera składniki alkaliczne lub jeśli nie ma na to wskazania, lepiej zdecydować się na środek wyraźnie kwaśny. Po każdym zabiegu, odplamieniu lub intensywnym czyszczeniu wyszczotkuj runo dywanów wełnianych w kierunku słojów i upewnij się, że szybko wyschnie - zamknij okno i włącz ogrzewanie. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż temperatura na zewnątrz, przewietrzyć ciepłe, wilgotne powietrze w pomieszczeniu. Powtarzaj, aż dywan będzie całkowicie suchy.

Dywany wełniane wymagają szczególnej pielęgnacji.

Zdjęcie: living4media / Nordstrom, Annette

Czyste dywany z włókien naturalnych

Niebarwione włókna roślinne, takie jak juta, sizal, bawełna i kokos, tolerują alkaliczne środki czyszczące. Brud i plamy na dywanie można usunąć mydłem twarogowym lub mydłem żółciowym. Uważaj jednak na barwione włókna roślinne: mogą blaknąć, jeśli wyczyścisz dywan wodą z mydłem, odplamiaczem, sodą lub amoniakiem. Użyj środka do czyszczenia dywanów o kwaśnym pH.

Czyste dywany z włókien syntetycznych

Włókna syntetyczne takie jak propylen/poliamid/poliakryl ( „Dralon”, „Nylon”) są mniej wrażliwe niż włókna naturalne. Zabrudzenia i plamy na dywanie można czyścić alkalicznymi środkami czyszczącymi, takimi jak mydło twarogowe, mydło w płynie lub mydło żółciowe. Po oczyszczeniu welur należy delikatnie wyczesać w kierunku słojów, gdy jest jeszcze wilgotny.

Kup teraz "Bissell ProHeat 2X Revolution Carpet Cleaner" od Amazon.

Zdjęcie: Amazonka

Zdecydowanie nie powinieneś tego robić podczas czyszczenia dywanów

 • Środki czyszczące na bazie rozpuszczalnika, takie jak benzyna, aceton (zmywacz do paznokci) i odplamiacz usuwają tłuste plamy lub plamy Edding z płaskich tkanin, ale nie nadają się do grubych tekstyliów, takich jak dywany. Chociaż środki rozluźniają plamę, nie usuwają jej z włókna - brud opada z powrotem w głąb włókna. Dywan robi się szary i nieestetyczny.
 • Detergenty do wełny i detergenty do zmywania naczyń są „łagodne”, ale po użyciu należy je dobrze wypłukać - prawie niemożliwe w przypadku dywanów. Jednak najmniejsze pozostałości detergentu przyciągają magnetycznie nowe zabrudzenia i sprawiają, że dywan blaknie i szarzeje.

Czyszczenie dywanu: na co jeszcze możesz potraktować swój dywan

Pod warunkiem, że mieszkasz w regionie z czystym powietrzem i czystymi opadami: raz na zimę połóż dywan ze stosem na śniegu i energicznie poklep plecy. Dzięki temu zabiegowi kolory odzyskują. Inna opcja: od czasu do czasu przetrzyj włosie ściereczką zamoczoną w occie. Możesz też od czasu do czasu zadbać o to za pomocą odkurzacza parowego. To rozluźnia zabrudzenia i przywraca kolorom blask.
 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here