Prawidłowe układanie dywanów ”,

Prawidłowe układanie dywanów: tak to działa

Dywany są nadal klasykiem wśród wykładzin podłogowych i mają stałe miejsce obok płytek, parkietu, winylu czy korka. Nowoczesne dywany pasują do niemal każdego pomieszczenia, tworzą przytulną atmosferę mieszkania, są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Wykwalifikowani budowniczowie mogą sami pomóc jako dywan z rolki. Specjalista, który profesjonalnie układa dywan i szybko zapewnia szczególnie profesjonalne rezultaty.

Układanie dywanów © Andrey Popov, fotolia.com

Który dywan jest właściwym wyborem?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych wariantów dywanów, które różnią się jakością, wyglądem i ceną. Zasadniczo rozróżnia się następujące rodzaje wykładzin:

 • Dywany pętelkowe charakteryzują się solidną powierzchnią złożoną z pętelek wykonanych z różnych materiałów.
 • Dywany welurowe mają miękką i aksamitną powierzchnię. Wykonany jest w pętelkach, które następnie są rozdzielane. Tworzy to szczególnie miękką powierzchnię.
 • Dywany Shaggy są miękkie na powierzchni i dostępne w różnych wysokościach runa. Obecnie szczególnie popularne są dywany z długim włosiem.
 • Dywany z włókniny igłowanej lub filcu igłowanego składają się z włókien, które są sfilcowane razem i warstwy nośnej. Tworzy to efektowną, gładką i bardzo wytrzymałą powierzchnię. Ten rodzaj wykładziny jest używany głównie na powierzchniach kontraktowych lub w korytarzach.
Wybór dywanów © luckeyman, fotolia.com

Dywany różnią się z jednej strony wykonaniem, materiałem i powierzchnią, a z drugiej warstwą nośną. Występują tu również różne warianty, często stosowana jest również warstwa nośna wykonana z lateksu, polipropylenu lub poliestru, juty i mieszanek materiałowych. Warstwy nośne zwykle składają się z tkaniny lub polaru. Piankowe plecy, które były powszechne w przeszłości, są teraz rzadko spotykane.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Luźno ułożony lub mocno przyklejony?

Podczas układania luzem wykładzina jest mocowana tylko na krawędziach i na łączeniach za pomocą dwustronnej taśmy klejącej lub taśmy Velcro (w przypadku wykładzin z podkładem z polaru) w celu zabezpieczenia pozycji. Ten wariant jest idealny, jeśli dywan jest rozwiązaniem tymczasowym lub w wynajmowanych mieszkaniach. Trwałe wiązanie jest zawsze właściwym wyborem, jeśli układasz na ogrzewaniu podłogowym lub jeśli dywan ma leżeć na stałe. Dywany klejone są całkowicie gładkie, w przeciwieństwie do wariantu luźno układanego, nie ma fal ani zmarszczek.

Układanie dywanu – tak to działa!

Jeśli chcesz sam położyć dywan, oprócz odpowiedniej ilości dywanu potrzebujesz różnych narzędzi. Im lepsze przygotowanie pracy, tym łatwiejszy montaż i lepszy efekt. Niektórzy sprzedawcy oferują wstępnie przycięte dywany w określonych wymiarach. Zmniejsza to ilość odpadów, dywan należy wtedy po prostu ułożyć.

Wskazówka: Ściany pomieszczeń nie zawsze są równoległe, zwłaszcza w starych budynkach. Dlatego pomiary należy wykonywać w kilku punktach.

Niezbędne narzędzia

 • nóż do tektury
 • Ostrza hakowe / trapezowe
 • Wałek malarski do mocowania
 • Szpatułka zębata do klejenia
 • Linijka dywanowa
 • nożyce
Układanie dywanu: niezbędne narzędzia
 1. Mierzyć

  Pierwszym krokiem jest zmierzenie pokoju. Mierzy się największą szerokość i największą długość pomieszczenia + 10 cm naddatku. Aby utrzymać jak najmniej odpadów, szerokość rolki dywanu (4m lub 5m) powinna być w miarę możliwości oparta na wymiarach pomieszczenia.

 2. Przygotuj podłoże

  Podłoże przed ułożeniem musi być równe, czyste i wolne od pęknięć. Nierówności należy wcześniej wygładzić szpachelką lub masą wyrównującą. Jeśli wykładzinę układa się na nowym jastrychu, układanie może nastąpić tylko wtedy, gdy jastrych jest gotowy do układania.

 3. Usuń pozostałości kleju z podłogi © VRD, fotolia.com
 4. Wytnij dywan

  Wykładzina jest ułożona w pomieszczeniu tak bez zagnieceń, jak to możliwe i przycięta z grubsza wzdłuż krawędzi z nawisem. Drobne cięcie jest wykonywane dopiero po utrwaleniu. Jeśli wykładzina ma być przyklejana do pokoju, upewnij się, że przycięta krawędź jest prosta i czysta.

 5. Cięcie wykładziny © Africa Studio, fotolia.com
 6. Mocowanie lub klejenie

  W zależności od tego, czy wykładzina jest ułożona luźno czy na klej, jest ona mocowana taśmą dwustronnie klejącą lub wykładzina jest przyklejana do podłoża. Jeśli dywan znajduje się w stabilnej pozycji, krawędzie są dokładnie przycięte.

 7. Dywan jest klejony © Heiko Küverling, fotolia.com
 8. Dołącz paski trące

  Po ułożeniu wykładziny wzdłuż ścian układane są listwy przypodłogowe lub panele. Dołączone paski do wycierania. Mogą być wykonane z dywanu, plastiku lub drewna i mogą być klejone lub przybijane gwoździami. Paski zakrywają również lekko zabrudzone krawędzie. W zależności od materiału listew przycina się je ostrym nożem i montuje bez spoiny; Listwy plastikowe lub drewniane są przycinane na wymiar za pomocą piły ukośnej, a następnie mocowane do ściany.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj oferty regionalnych warstw podłóg i zaoszczędź

Układanie dywanów - ceny i koszty

Układanie dywanów - ceny i koszty © eyetronic, fotolia.com

Jeśli specjalista ma ułożyć dywan, to są koszty układania. Zasadniczo im większa powierzchnia ułożona, tym niższa cena za metr kwadratowy. To nadal zależy od

 • rodzaj montażu (luźny lub klejony)
 • geometria przestrzenna
 • regionalny poziom cen

z dala.

Układanie wykładziny: czynniki kosztowe

W przypadku małych pomieszczeń o złożonym układzie zwykle obowiązują dopłaty ze względu na wydłużenie czasu pracy. Poniższe wartości mogą być orientacyjne dla samych kosztów instalacji, w tym przygotowania podłoża i kleju:

 • luźno ułożone: od 4 do 16 euro
 • klejone: od 10 do 20 euro
Wskazówka: Koszty układania wykładzin można obniżyć, jeśli właściciel budynku sam zajmie się przygotowaniem podłoża, np. czyszczeniem i wyrównywaniem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here