Terrazzo: Kolorowa podłoga powraca”,

Lastryko to czysto mineralna, cementowa wykładzina podłogowa i jest ogólnie uważana za bardzo stabilną, twardą i odporną na wodę i duże obciążenia. Jego powierzchnię można obrabiać poprzez szlifowanie i polerowanie. Uszkodzone obszary można również poprawić, aczkolwiek dużym kosztem ze względu na różnorodność kolorów.
W przypadku tradycyjnej podłogi lastryko miesza się wodę, cement lub wapno - i miesza się ze wzbogaconymi kolorami spoiwami i kruszywami. Dodając więcej granulatów lub kamieni mozaikowych, a także szlifując podłogę lastryko, producenci uzyskują bardzo różne wzornictwo podłóg. Nawet odłamki metalu i grafitu trafiają do podłogi lastryko w celach optycznych lub praktycznych (takich jak właściwości antystatyczne lub elektryczne).

Skąd się bierze lastryko??

Lastryko jest dobrze znane od czasów starożytnej Grecji. Już wtedy posadzka była wizualnie uszlachetniona kolorowym wapieniem, marmurem i grysem granitowym i nie było niczym niezwykłym, że była obramowana ornamentami i większymi kamieniami mozaikowymi. Zwłaszcza na Morzu Śródziemnym, a zwłaszcza w okolicach Wenecji, można znaleźć dużo lastryko w zabytkowych budynkach?.

Przebudzenie na początku - i dzisiaj

W tym kraju klasyczna podłoga lastryko była używana głównie od końca XIX. Najczęściej budowane w XIX wieku i na przełomie wieków: klatki schodowe, kuchnie, łazienki, umywalki i blaty były popularnymi lokalizacjami wzorzystego materiału budowlanego. Wraz z odbudową po zakończeniu wojny na rynku pojawiły się gotowe płyty lastrykowe i prefabrykowane schody lastrykowe. Ze względu na tanie alternatywy, takie jak PCV, korek i wykładzina, lastryko było rozważane w drugiej połowie XX wieku. Century jako "out". Dziś jest ponownie doceniana przez projektantów jako wysokiej jakości i ekskluzywna wykładzina podłogowa i jest często wykorzystywana jako materiał budowlany.

Podłoga z lastryko doskonale nadaje się do kuchni, ponieważ jest niezwykle wytrzymała, łatwa w pielęgnacji i nie widać od razu rozprysków.

Zdjęcie: iStock / jodiejohnson

Jak powstaje lastryko??

Jako dwuwarstwowa wykładzina podłogowa, lastryko klasyczne składa się z dolnej warstwy na bazie betonu i tak zwanego „mocowania lastryko”: górnej warstwy, która zasadniczo składa się z kamienia lub wiórów, która jest wylewana jastrychem. Podłoga jest zagęszczana przez walcowanie podczas klasycznego procesu produkcyjnego. W międzyczasie, w zależności od indywidualnych wymagań, do gleby dodawane są jeszcze grubsze ziarna. Tworzy to niepowtarzalny wygląd lastryko. Po całkowitym stwardnieniu wykładziny można ją zaimpregnować polimerami, woskami i olejami.
Nowoczesne lastryko można lepiej i elastyczniej przetwarzać dzięki nowym spoiwom, takim jak żywica epoksydowa i bitum. Niektórzy producenci reklamują nawet, że można pominąć dolną warstwę betonu, a górną warstwę można wylać bezpośrednio na podłoże lub ogrzewanie podłogowe jak płynny jastrych. Lastryko z asfaltu lanego to kolejny nowoczesny wariant, ale nie jest tak trwały i stabilny jak oryginał.

Jak czyścić i konserwować lastryko??

Do czyszczenia podłogi lastryko na mokro i wilgotno bezwzględnie potrzebny jest środek na bazie wosku - zwykłe środki czyszczące znacznie zwiększają ryzyko poślizgnięcia się na mokro, a ponadto często prowadzą do nieestetycznej, szarej mgiełki na kolorowych powierzchniach. Po oczyszczeniu wysuszone lastriko można wypolerować naturalnym włosiem, aby przywrócić mu tradycyjny matowy połysk.

Wypoleruj lastryko na wysoki połysk

Krystalizacja lastryko za pomocą fluorokrzemianu jest możliwą obróbką powierzchni, która nadaje podłodze wygląd o wysokim połysku. Jeśli posiadasz tak wysokopołyskową podłogę lastryko – wariant, który staje się coraz bardziej popularny – możesz ją wypolerować warstwą soli lub zrezygnować z polerowania. Zasadniczo można powiedzieć, że podłogi z lastryko nabierają naturalnego połysku przez lata użytkowania i regularnego chodzenia.

Możesz być również zainteresowany Wiedza budowlana Uszczelnianie jastrychu: Odpowiednie produkty i instrukcje Planowanie budynku Parkiet, winyl lub laminat: to są różnice Pokój dzienny Przegląd najlepszych podłóg do salonu

Ile kosztuje podłoga z lastryko??

Ceny podłóg z lastryko są bardzo zróżnicowane i ostatecznie zależą również od wybranych materiałów budowlanych: na przykład ci, którzy wybierają kamień marmurowy jako dopłatę za kamień, płacą więcej niż ci, którzy stosują tylko wapień do swojej podłogi z lastryko. Lastryko kosztuje od 150 do 200 euro za metr kwadratowy. Polerowanie i szlifowanie powinny być już zawarte w tym pakiecie cenowym.
Podłogi lastryko wapienne są znacznie droższe, ponieważ ich układanie jest bardzo skomplikowane i wymaga miesięcy pracy. Najtańszym sposobem są płytki lastryko: kosztują tylko od 25 do 30 euro za metr kwadratowy, plus około 50 do 60 euro za ułożenie. 

Lastryko odgrywa również coraz większą rolę jako nowoczesny element wystroju łazienki.

Zdjęcie: iStock / ume illus

Zalety i wady lastryko

Zalety

  • Jako podłoga bezszwowa Terrazzo ma prawie nieograniczoną żywotność.
  • Jest łatwy w czyszczeniu, wytrzymały, odporny na ścieranie i można go również łączyć z ogrzewaniem podłogowym.
  • Oferuje wiele opcji projektowych, które wynikają z różnych mieszanek skalnych.
  • Kolejną zaletą jest nieszkodliwość ekologiczna posadzki: lastryko jest bezemisyjne. 
  • Uszkodzenia można naprawić w dowolnym momencie poprzez szlifowanie.
  • W pomieszczeniach użytkowych można wykorzystać przewodnictwo elektryczne lastryko z odpowiednimi dodatkami metalowymi.

niekorzyść

  • Kosztowny zakup.
  • Usunięcie wykładziny podłogowej jest czasochłonne.
  • Dawniej podłoże musiało być specjalnie przygotowane pod podłogę lastryko, co z kolei wiązało się z kosztami – ta wada nie dotyczy nowoczesnych warstw wierzchnich lastryko.

Wygląd lastryko jako inspiracja do projektowania kuchni i ścian.

Zdjęcie: Pixers

Lastryko w projektowaniu mebli

Lastryko sprawdza się nie tylko jako wykładzina podłogowa. Odnalazł również harmonię w projektowaniu mebli i stał się prawdziwym trendem do życia. Młoda marka wnętrz „Kentholz” z Berlina w porę rozpoznała ten trend i wprowadziła na rynek linię lastryko. Pigmenty i intarsje wykonane ze szkła pochodzącego z recyklingu, porcelany, marmuru lub kwarcu są łączone z kolorowym cementem. Dodatkowo meble są wylewane i szlifowane ręcznie dzięki czemu mają matową powierzchnię w porównaniu do tradycyjnego lastryko.
Ale inne firmy, takie jak "Serax" i "ferm living", również stały się świadome tego materiału i zaprojektowały poszczególne przedmioty dekoracyjne w stylu lastryko.

Uruchom galerię zdjęć 8 Pokaż wszystko

Całkowicie zmienny: doniczka jest dostępna w różnych wzorach i rozmiarach lastryko. Idealny do różnych roślin domowych.

Zdjęcie: Scheurich

Kentholz wykorzystuje znalezione materiały zamiast dodatków z kamieniołomu.

Zdjęcie: Kentholz

Lastryko jest również wykorzystywane jako materiał do projektowania obiektów, takich jak lampy.

Zdjęcie: Nedgis

Stół „Galassia” zdobywa punkty z kolorowym blatem.

Zdjęcie: Kentholz

Fajny zegar ścienny w stylu lastryko idealnie pasuje do każdego hipsterskiego mieszkania i jest co najmniej tak samo modny. Dostępny również w kolorze szarym.

Zdjęcie: Thedesigngiftshop.com

Model "Terra Rossa" w mocnej czerwieni stanowi mocny akcent w jadalni.

Zdjęcie: Kentholz

Umywalka nablatowa "Isa" została wykonana ze stopu lastryko - przykuwa wzrok w łazience!

Zdjęcie: Tikamoon

Stół "Biały karzeł" wygląda nieco prościej.

Zdjęcie: Kentholz

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here