Podłogi tekstylne

Dywan: wykładziny tekstylne na podłogę

Dywany zapewniają komfortowe środowisko życia, tłumią hałas i poprawiają izolację termiczną od spodu. W normie DIN ISO 2424 tekstylne wykładziny podłogowe są zdefiniowane i podzielone na różne typy. Rozróżnia się dywany jako wykładziny, chodniki, dywany jako mosty lub dywaniki i płytki dywanowe. Pokrycia tekstylne są dostępne w wielu wariantach i różnią się m.in. runem, materiałem, kolorem i wzorem.

Wybór dywanów © luckeyman, fotolia.com

Klasyfikacja pokryć tekstylnych

Poszczególne warianty dywanów można układać na płaskich powierzchniach z klejeniem lub bez. Tak zwane wykładziny dywanowe, podobnie jak dywaniki, układają się samoczynnie i czasami są używane jako dodatek do wykładziny. Płytki dywanowe o gramaturze na jednostkę powierzchni poniżej 3,5 kg/m² należy przymocować. Ponadto pokrycia są klasyfikowane według następujących kryteriów:

 • Po powierzchni jako runo lub płaski dywan
 • W zależności od materiału warstwy użytkowej wykonanej z materiału naturalnego lub syntetycznego
 • W zależności od rodzaju produkcji, np. technologii tuftowania, tkania czy tkania
 • Zgodnie z właściwościami użytkowania
 • Zgodnie z obszarem zastosowania w obszarze prywatnym lub kontraktowym
Dywany: klasyfikacja według różnych kryteriów

Oprócz dywanów, które są używane w obszarach mieszkalnych i kontraktowych, istnieją również specjalne wzory do specjalnych celów. Obejmuje to na przykład pokrycia tekstylne w sektorze sportowym, w sektorze opieki lub w środkach transportu.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w podłogach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

Włókna, przędze, polary - surowce na pokrycia tekstylne

Dywany i tekstylne wykładziny podłogowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Etapy pracy są zwykle podobne. Przędze przędzie się z pojedynczych włókien pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Wygląd przędzy i włókien decyduje o charakterze późniejszej powierzchni pokrycia. Niektóre pokrycia są wykonane specjalną techniką jako włóknina igłowa. Kilka warstw włókien leży jedna na drugiej w nieuporządkowany sposób. Włókna jako materiał wyjściowy pokrycia tekstylnego można podzielić na trzy grupy:

 • Włókna roślinne to np. juta, kokos, wodorosty czy sizal. Wszechstronne dywany są często tylko częściowo wytrzymałe i są używane głównie w sektorze prywatnym. Wyjątkiem są sizal i kokos. Pokrycia te nadają się również do powierzchni komercyjnych.
 • Włókna syntetyczne stanowią większość dzisiejszych dywanów. Wykonane z poliakrylu, poliamidu, poliestru lub polipropylenu, przetwarzane są jako włókna cięte lub ciągłe.
 • Sierść zwierzęca jest również często wykorzystywana jako włókno dywanowe. Wykorzystywana jest sierść owcza lub kozia, a włókna zwierzęce obejmują również włókna jedwabiu i skóry. Te ostatnie powstają z odpadów skórzanych pochodzących z produkcji butów, torebek i innych wyrobów skórzanych.
Dywan: Podział podstawowego materiału na trzy grupy Wskazówka: Należy wziąć pod uwagę wszelkie alergie, zwłaszcza przy zakupie dywanu z włókien zwierzęcych. Jeśli rozważany jest dywan z włókien syntetycznych, należy go wcześniej dokładnie sprawdzić pod kątem składników, ponieważ niektóre materiały zawierają substancje drażniące lub szkodliwe dla zdrowia. Układanie dywanów © Andrey Popov, fotolia.com

Powierzchnie dywanowe jako kryterium wyboru

W zależności od użytego materiału i procesu produkcyjnego, dla pokrycia tekstylnego powstają różne struktury powierzchni. Decydują one o wyglądzie i wyglądzie, a także właściwościach i obszarach zastosowania. Rozróżnia się następujące dwie grupy:

 • Pokrycia dwuwymiarowe są zazwyczaj jednowarstwowe. Oznacza to, że nie mają oddzielnej warstwy nośnej. Warstwa użytkowa składa się np. z kilku warstw losowo połączonych ze sobą (filc igłowany). Do tej grupy należą również tkaniny płaskie w postaci dywanów tkanych. Warianty powierzchni wahają się od gładkiej do mocno ustrukturyzowanej.
 • Pokrycia trójwymiarowe składają się z warstwy użytkowej i warstwy nośnej, przy czym warstwa użytkowa jest zaprojektowana jako tak zwana warstwa biegunowa. Runo lub runo może być tkane lub tuftowane, a dywany z dzianiny lub dywany z klejem również mają tę strukturę.
Wskazówka: Doboru pokryć tekstylnych nie należy dokonywać wyłącznie na podstawie ich wyglądu. Z reguły wykładziny trójwymiarowe są bardziej wytrzymałe i trwałe. Klasyfikacja odbywa się w różnych klasach naprężeń, z których nadaje się do użytku prywatnego lub. Obszar obiektu jest widoczny.

Proces produkcji pokryć tekstylnych

Rozróżnia się różne rodzaje produkcji tekstylnych wykładzin podłogowych, gotowe dywany mają charakterystyczną optykę i cechy. Barwienie można również wykonać na kilka sposobów. Rozróżnia się tutaj barwienie włókien, barwienie przędzy i barwienie kawałków.

 • Na Proces łączenia biegunów materiał tekstylny jest przyklejony do warstwy użytkowej. Wizualnie te pokrycia można rozpoznać po wyraźnej strukturze żeber, często używa się koziej sierści lub dziewiczej wełny i jest przyklejane do różnych materiałów podkładowych, takich jak włókna naturalne lub propylen. Zaleta tej metody: Dywan można bez problemu ciąć we wszystkich kierunkach, krawędzie nie strzępią się.
 • W runie runa wykładziny obejmują: Pokrycia z przędzy kulkowej. Ten dywan jest zwykle wykonany z materiału syntetycznego i można go rozpoznać po przypominających kulkę włóknach wystających z powierzchni. Do produkcji włókna są igłowane na warstwie nośnej, tył jest zwykle wykonany z syntetycznego polaru. Dywany te są bardzo wytrzymałe i można je ciąć i układać we wszystkich kierunkach.
 • Na Uderzenie igłą kilka warstw włókien jest ułożonych jedna nad drugą w nieuporządkowany sposób. Warstwa ścieralna jest zwykle wykonana z materiału syntetycznego, filc igłowany można rozpoznać po jego dwuwymiarowej powierzchni. Dywany te nie są zbyt wygodne i są wysokiej jakości, na przykład na targi lub inne obszary, które są intensywnie uczęszczane.
 • Tuftowanie to nazwa procesu, w którym nici runowe są dosłownie wszywane w warstwę nośną. Odbywa się to maszynowo, rozróżnia się stos cięty i pętelkowy. Pocięte runo znane jest również jako welur.
 • Dywany tkane mogą być produkowane jako wykładziny dwu- lub trójwymiarowe. Istnieją różne procesy tkackie, z których każdy daje inne efekty. Większość dywanów jest wytwarzana w procesie tkania pręcików, ale metoda, która tworzy pętelki podczas procesu tkania, nadaje się tylko do wytwarzania jednokolorowych dywanów.
Dywan: różne procesy produkcyjne

Istnieje duży wybór pokryć tekstylnych. Szczególnie alergicy i osoby wrażliwe na chemikalia powinny zwracać uwagę na składniki dywanów i wykładzin. Kleje i inne składniki włókien syntetycznych mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Różne znaki jakości, takie jak DAAB (odpowiednie dla alergików), pieczęć GuT dla dywanów przyjaznych dla środowiska lub Blue Angel jako federalne oznakowanie ekologiczne dostarczają ważnych informacji.

Wskazówka: Znajdź układaczy podłóg w swoim regionie i otrzymuj oferty. Zaoszczędź do 30% porównując oferty. Zapytaj teraz bez zobowiązań. Czytaj dalej tutaj:

 • Prawidłowe czyszczenie dywanu: W ten sposób Twój dywan będzie znów czysty
 • Prawidłowe układanie dywanów: tak to działa
 • Połóż nową podłogę na starym dywanie

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here