Panel podłogowy termiczny: doskonała izolacja termiczna podłogi”,

Termiczna płyta podstawy to sprytna alternatywa dla konwencjonalnego podkładu płytowego lub podkładu taśmowego. Ten rodzaj panelu jest szczególnie odpowiedni dla Ciebie, jeśli nie planujesz piwnicy i / lub chcesz domu energooszczędnego lub pasywnego. Zapewnia pełną izolację termiczną cokołu oraz izolację powierzchniową płyty stropowej. Sporadycznie panel termiczny nazywany jest również panelem podłogowym energooszczędnym lub panelem Sweden - panel Sweden, ponieważ sprawdza się od wielu lat w budowie domów w krajach skandynawskich i podczas ich mroźnych zim.
Uwaga: W zależności od producenta termin „termiczna płyta podstawy” jest rozumiany różnie. Niektórzy rozumieją to jako izolowane elementy szalunkowe, podczas gdy inni oznaczają kompletny system, w tym ogrzewanie podłogowe.

Zalety termicznej płyty bazowej

Zasadniczo każdy budynek musi być izolowany od sąsiedniego gruntu, aby magazynować ciepło i zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Możesz swobodnie decydować, czy izolacja będzie przebiegać na płycie podłogowej czy pod nią. Sama płyta stropowa przenosi obciążenie budynku równomiernie na grunt i zapobiega nieregularnym odkształceniom podłogi, które czasami mogą powodować pęknięcia w domu.
Termiczna płyta podłogowa to podeszwa, ogrzewanie i wylewka w jednym. Dzięki zintegrowanemu ogrzewaniu powierzchni płyta podłogowa jest nie tylko izolowana termicznie, ale może również oddawać ciepło. Kolejny jastrych grzewczy nie jest konieczny. Nie mogą powstać mostki zimna ani termiczne.
Dzięki termicznej płycie podstawy budowniczowie osiągają wartość U 0,17. Jeśli użyjesz żwiru ze szkła piankowego pod płytą, osiągniesz nawet wartość U 0,10. Dodatkowo termiczna płyta podłogowa do betonu nie musi być włączana i wyłączana, jej powierzchnia jest produkowana przez producenta gotowa do posadzki i wygładzona tak, aby idealnie pasowała. Budowniczowie mogą zatem bezpośrednio układać płytki lub laminować - to świetna oszczędność czasu.
Podczas gdy konwencjonalna odlewnia musi być najpierw wylana (czas schnięcia około sześciu tygodni), czas budowy z płytą podłogi termicznej to maksymalnie pięć dni (w tym roboty ziemne) według producenta.

Tak układa się termiczne panele podłogowe

Przede wszystkim należy wykonać wykop: wierzchnia warstwa gleby jest wykopywana do warstwy nośnej. Konwencjonalna minimalna głębokość 80 centymetrów nie jest konieczna przy instalacji termicznej płyty podstawy. Głębokość 30 centymetrów jest wystarczająca, ponieważ ciepło oddawane jest przez cewki grzewcze w betonie również do ziemi. Dobrze wiedzieć: Jeśli pod płytę zastosujesz materiały budowlane odporne na mróz, możesz zrezygnować z intensywnego betonowania fundamentów pasmowych. Zalecamy założenie przeciwmrozowego fartucha kapilarnego (głębokość 80 cm, żwiru lub tłucznia) i zagęszczenie go tak, aby nie było ruchu w gruncie pod warstwą izolacji przy zmianie mrozu lub odwilży. Ponadto często instalowane są dwie warstwy sztywnej pianki, aby zapobiec przenikaniu wilgoci i zimna.
Drobne podłoże (powierzchnia warstwy gleby) jest następnie budowane przy użyciu najnowszej technologii laserowej. Profesjonaliści używają prostej krawędzi do odrywania wiórów i uzyskania w ten sposób doskonałych elementów krawędzi. Powierzchnia musi być zawsze gładka. Następnie przewody doprowadzające wodę, prąd i co. używany. Przewody są zintegrowane z przygotowanym gruntem dokładnie zgodnie z planem instalacji. Płyta podłogowa jest mierzona i układana zgodnie ze statyką.

Termiczne panele podłogowe działają jak ogrzewanie podłogowe i wydzielają ciepło.

Zdjęcie: epr / bowatech

Następnie pierwsza warstwa izolacyjna (10 cm XPS / EPS, polistyren ekstrudowany): izolacja obwodowa, która jest układana na całej powierzchni pod płytą stropową. Po zastosowaniu specjalnej folii samoprzylepnej (membrana uszczelniająca z bitumu polimerowego, flizeliny, aluminium), która zapobiega podciąganiu wody, montowana jest druga warstwa izolacyjna. Następnie zaznaczone są ściany wewnętrzne. Eksperci układają rury ogrzewania podłogowego oraz rury zimnej i ciepłej wody jako linię pierścieniową na izolacji. Ogrzewanie powierzchniowe w płycie podstawy działa w oparciu o niską temperaturę, dzięki czemu wymagana jest tylko temperatura przepływu około 30 do 34 stopni Celsjusza. W przypadku termicznych paneli podłogowych sensowne jest skonfigurowanie oddzielnego obiegu grzewczego dla każdego pomieszczenia, aby można było osobno ustawiać temperatury w pomieszczeniu.
Trwa układanie zbrojenia. Klatki wzmacniające dla powierzchni nośnej ścian i zgrzewanej siatki drucianej są na przekładkach. Na koniec beton jest równomiernie tworzony za pomocą pompy do betonu i wlewany do izolacyjnych elementów szalunkowych, zagęszczany i wygładzany. Dzięki wydajnej izolacji beton pełni funkcję magazynu ciepła, a ciepło napływa do pomieszczeń: Temperatura powierzchni wykładziny podłogowej wynosi około 18 do 24 stopni Celsjusza.

Jakie są koszty??

Koszt termicznej płyty bazowej wynosi około 140 do 150 euro za metr kwadratowy. Dla porównania: konwencjonalna płyta podłogowa kosztuje od 100 do 120 euro za metr kwadratowy. Jednak dzięki termicznej płycie podstawy możesz zaoszczędzić do 60 procent kosztów ogrzewania rocznie w porównaniu z konwencjonalną płytą podstawy. Ponadto inwestorzy mogą zaoszczędzić na kosztach instalatora ogrzewania i warstwy jastrychu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here