Głęboki podkład: lepsza przyczepność do farb i tapet ”,

Tiefengrund to płyn, który nakłada się na ściany i sufity w celu przygotowania ich do dalszej pracy. Z reguły głęboki podkład wykonywany jest na bazie żywicy akrylowej lub żywicy alkidowej. Żywica akrylowa jest żywicą syntetyczną; charakteryzuje się szczególnie długim okresem trwałości. Żywica alkidowa jest również produkowana syntetycznie, ale zawiera między innymi oleje, kwasy i alkohol. W zależności od składu obie substancje mogą być stosowane na wielu różnych powierzchniach: tynku, tynku czy betonie.

W jakim celu stosuje się Tiefengrund??

Tiefengrund to podstawa prac malarskich. Każdy projekt powierzchni jest tak czysty, jak jego podstawa. Płyn z głębokim dnem spełnia różne zadania.

 • Zmniejszenie chłonności podłoży mineralnych

Przede wszystkim Tiefengrund ma na celu zmniejszenie chłonności podłoża mineralnego. Ma również za zadanie wyrównywanie różnych podłoży. Dzięki temu można kontynuować dalsze prace malarskie na jednolicie chłonnej powierzchni.
Na przykład, jeśli chcesz wytapetować ścianę, a tapeta ma być przyklejona na tynku, kleju do płytek i szpachli, mogą wystąpić trudności z ustawieniem materiału. Powodem tego jest to, że wilgoć nałożona na ścianę za pomocą pasty nie po prostu odparowuje, ale wnika w ścianę. Jednak pasta nie może spełnić swojego zadania, a mianowicie stworzyć połączenia między ścianą a tapetą, jeśli duża część zniknie w naczyniach włosowatych ściany. Ale jeśli ściana zostanie równomiernie zagruntowana, drobne pory w ścianie zostaną zamknięte, a pasta rozwinie swój optymalny efekt. Ponieważ grunt wgłębny zatyka pory niezależnie od tego czy jest to klej do płytek, tynk czy inna powierzchnia mineralna, warunki przyczepności są takie same na całej powierzchni.

 • Wiążą kurz i stabilizują podłoże

Jeśli mieszkasz w starym budynku, prawdopodobnie znasz problem polegający na tym, że tynk lub fuga łatwo ścieka. Jeśli zastosujesz głęboki podkład, konsystencja powierzchni zmienia się, ponieważ składniki takie jak plastik czy siloksany mają pewną przyczepność. Jednak krzepnięcie nie działa z każdym suchym tynkiem. Jeśli jest zbyt suchy i po prostu odpada od ściany, trzeba go wymienić. To samo dotyczy zbyt suchych fug. Jeśli przyczepność Tiefengrund jest niewystarczająca, stary materiał należy zeskrobać i ponownie zacementować przed dalszą obróbką ściany.
Unikanie kurzu to kolejny efekt, który tworzy Tiefengrund. To znacznie poprawia urabialność powierzchni, ponieważ gdyby kurz nie był związany, znacznie pogorszyłby przyczepność wykładziny do podłoża. Znacznie gorzej nadaje się farba lub tapeta nałożona na zakurzoną ścianę.

 • Specjalny podkład: Optymalizuje przyczepność między podłożem a pokryciem powierzchni

Jeśli ściana ma gęste i bardzo gładkie podłoże, przyczepność między pokryciem a powierzchnią może być znacznie ograniczona. Jest to szczególnie ważne, gdy na tę powierzchnię ma być nakładana zaprawa zbrojąca. Jeżeli zaprawa nie ma możliwości mechanicznego zakotwienia w podłożu, nie może wytworzyć wiązania. Dlatego niezbędne jest zagruntowanie specjalnym podkładem przed tynkowaniem, ponieważ płyn umożliwia połączenie powierzchni z zaprawą. Jeśli do tego celu użyje się specjalnego podkładu, wiązanie opiera się na zjawisku fizycznym: gładka wcześniej ściana jest mikroskopijnie chropowata za pomocą specjalnego podkładu. Z jednej strony powiększa to powierzchnię, a z drugiej strony chropowate podłoże stwarza teraz idealne warunki dla tynku do uzyskania pożądanego wiązania. To zjawisko fizyczne jest również korzystne w przypadku ścian o wysokiej chłonności.

 • Podkład blokujący i podkład pod tynk: Impregnuje i zapobiega żółknięciu

Podkład blokujący zapobiega wnikaniu środków żelujących w powierzchnię. Oznacza to, że np. nikotyna czy pleśń (plamy pleśni) ze ściany nie wnikają na powierzchnię i pozostawiają nieestetyczne plamy.
Putzgrund działa na odwrót, a mianowicie z zewnątrz w. Zapobiega wnikaniu pigmentów w tynk. Baza tynku ma bardzo drobną powierzchnię, dzięki czemu zapewnia bezpieczną przyczepność dla końcowego tynku.

Która podpowierzchnia dla której podpowierzchni?

Istnieją różne głębokości, z których każda ma swoje specyficzne właściwości. W przypadku żywic alkidowych istnieją produkty, które są zaopatrzone w dodatki w zależności od pożądanej właściwości. Głębokie podkłady na bazie żywicy akrylowej są również dostępne w różnych kompozycjach odpowiednich do określonych celów. Poniższy przegląd powinien służyć jako przewodnik:

Głęboki podkład z rozpuszczalnikami

Jest to zalecane, jeśli tynk jest bardzo stary, suchy lub słabo obrobiony. Wnika głęboko w podłoże i zapewnia większą wytrzymałość. Wadą jest jednak to, że rozpuszczalniki potrzebują kilku tygodni na odparowanie. Niesie to za sobą pewne zagrożenie dla zdrowia. Ponadto koszty są zwykle wyższe niż w przypadku zwykłego głębokiego fundamentu.

Głęboki podkład bez rozpuszczalników

Bezrozpuszczalnikowy grunt wgłębny nadaje się do ścian w dobrym stanie i słabo wysychających. Jako mikroemulsja wnika również w tynk, choć nie tak głęboko, jak produkty zawierające rozpuszczalniki.

Kolorowa głęboka ziemia

Zalecany na podłoża o różnych poziomach ssania. Kolorystyka pokazuje, która część ściany jest nasycona, a która wymaga dalszej obróbki.

Test: Czy muszę nakładać głęboki podkład??

Aby sprawdzić, czy ściana wymaga głębokiego gruntowania, masz trzy różne opcje. 

 1. Możesz głaskać ścianę gołą ręką. Jeśli na dłoni pozostaje kurz i/lub kamień, wyczyść powierzchnię, a następnie nałóż prosty, niezawierający rozpuszczalników podkład. Wiąże kurz i zapewnia solidną bazę.
 2. Weź wilgotną gąbkę i przetrzyj nią ścianę. Jeśli natychmiast się odbarwi, ściana mocno zasysa wodę. W każdym razie tutaj wymagany jest głęboki podkład.
 3. Za pomocą trzeciego testu sprawdzasz przyczepność istniejącego tynku. Przyklej kawałek taśmy malarskiej do powierzchni i szarpnij. Jeśli do powierzchni przykleiły się resztki zaprawy, przed kontynuowaniem należy odnowić tynk.

Jeśli tynk jest stary i suchy i nawet Tiefengrund nie może go już uratować, przed kontynuowaniem pracy należy nałożyć nowy tynk.

Zdjęcie: iStock / cyjano66

Instrukcja krok po kroku: nałóż głęboki podkład

Aby zaoszczędzić na kosztach malowania, można również samodzielnie pomalować głęboki podkład na ścianie. Nakładanie podkładu jest łatwe. Będziesz potrzebować następujących przedmiotów:

 • Odkurzacz lub szczotka ręczna
 • Głębokie dno
 • Pędzel lub chwost / pędzel
 • płótno
 • drabina
 • Folia ochronna na podłogę

Sprawdź, czy głęboki podkład jest gotowy do użycia lub czy trzeba go rozcieńczyć. To, czy użyjesz pędzla, frędzla czy pędzla, zależy od powierzchni. Specjaliści w tej dziedzinie używają frędzli, dzięki którym włosie powinno być elastyczne i nie pęcznieć. Najlepiej sprawdza się włosie wykonane z nylonu, poliestru lub innego materiału syntetycznego.

 1. Umieść folię ochronną na podłodze.
 2. Odkurz lub zamiataj obszar. Musi być wolny od kurzu, czysty i suchy. Mokra ściana zapobiega penetracji podłoża.
 3. Ze względów bezpieczeństwa pracuj od góry do dołu za pomocą drabiny z szerokimi stopniami.
 4. Energicznie wymieszać głęboki podkład i nałożyć go pędzlem, pędzlem lub pędzlem. 
 5. Uważaj, aby nie użyć zbyt dużo podkładu. Ściana powinna być nasycona, ale nie przesycona. Oznacza to, że należy jak najszybciej usunąć katar ściereczką.

Następnie podkład musi wyschnąć. Zajmuje to od dwóch do ośmiu godzin. Jeśli głęboki podkład wyschnie, można od razu pomalować lub wytapetować ściany.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here