Tiny House: Wskazówki dotyczące pozwoleń na budowę ”,

Znajdź działkę pod swój mały dom

Jeśli chcesz mieszkać na stałe w swoim malutkim domku, musisz bardzo dobrze zaplanować. Ponieważ wiele pozwoleń na budowę kończy się niepowodzeniem z powodu wymogów prawnych. Nawet mini domku nie można po prostu postawić gdzieś na polu lub działce leśnej. Najpierw musisz upewnić się, że Twoja nieruchomość jest zatwierdzona do stałego zamieszkania. Gminy zwykle określają w planie zagospodarowania przestrzennego, gdzie znajdują się tereny przemysłowe i mieszkalne. W Niemczech są też w niektórych miejscach specjalne małe osiedla domów.

Problemy z pozwoleniem na budowę

Dużym wyzwaniem dla drobnych budowniczych domów są plany zagospodarowania i statuty dotyczące projektu terenu. Określają one, jak nowy dom powinien pasować do lokalizacji, na przykład poprzez kształt dachu, kolor dachu, materiał elewacyjny, rodzaj okna lub minimalną powierzchnię podłogi. Wiele zastosowań budowlanych dla małych domów tutaj zawodzi. Zbyt często ich rozmiar i wygląd nie pasują do otoczenia.
Wskazówka: na specjalnych obszarach lub terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową nadal masz największe szanse na uzyskanie pozwolenia na budowę swojego kontenerowca lub małego domku, ponieważ wytyczne często nie są tu tak rygorystyczne.

Wymagania dotyczące pozwolenia na budowę małego domu

Chcąc zbudować dom modułowy należy podłączyć go do sieci dróg i ścieżek publicznych oraz sieci dostaw i utylizacji. Dostępność Twojego domu jest podstawowym warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Obowiązkowe również: kuchnia i łazienka. Istnieją również ogólne przepisy budowlane, których należy przestrzegać, takie jak wysokość pomieszczeń i wymagania dotyczące drzwi, okien i dróg ewakuacyjnych. Szczegóły na ten temat można znaleźć w państwowych przepisach budowlanych dotyczących mieszkań. Ponadto, w zależności od kraju związkowego, istnieją specjalne zezwolenia, jeśli chcesz samodzielnie wytwarzać energię, na przykład za pomocą mini systemów fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych.

Bausparen & Financing Buduj niedrogo: jak obniżyć koszty we współpracy z LBS Dowiedz się więcej

Wyjątkowy przypadek: dom wakacyjny

Jeśli korzystasz ze swojego małego domku tylko okazjonalnie, na przykład w weekendy lub w czasie wakacji, możesz go również wybudować na tzw. Obszary te są następnie często oznaczane jako specjalne obszary do rekreacji. Tutaj zazwyczaj masz więcej swobody. W niektórych społecznościach możliwe jest stałe zamieszkanie, jeśli dom spełnia wszystkie wymagania.

Jeśli Tiny House on Wheels jest zarejestrowany jako kamper, nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Zdjęcie: iStock / TexasPixelPro

Pozwolenie na budowę Twojego małego domu w trzech krokach

Pozwoleniu na budowę zawsze musi towarzyszyć ekspert, np. architekt lub inżynier budownictwa, ponieważ potrzebujesz kogoś, kto ma uprawnienia do wykonania projektu budowlanego. We wstępnej rozmowie z urzędem budowlanym możesz wyjaśnić wstępne pytania lub ustalić, jak najlepiej ubiegać się o pozwolenie na budowę.

1. Zapytanie przedbudowlane

Jeśli nie masz pewności, czy spełniasz wszystkie kryteria pozwolenia na budowę, możesz złożyć wstępny wniosek o budowę do urzędu budowlanego. Daje to wiążące zobowiązania w przypadku formalnego wniosku, na przykład w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

2. Złóż wniosek o pozwolenie na budowę małego domu

Oprócz pełnej procedury masz możliwość złożenia wniosku bez procedury lub bez pozwolenia, w zależności od stanowych przepisów budowlanych. W przypadku pierwszego zobowiązujesz się do przestrzegania wszystkich przepisów prawnych, takich jak statyka, przepisy dotyczące oszczędzania energii, ochrona przeciwpożarowa czy izolacja termiczna. W przypadku wniosku bez akceptacji, akceptacja zostanie automatycznie przyznana po pewnym czasie od złożenia określonych dokumentów i braku zastrzeżeń. Istnieje również uproszczona procedura, w której sprawdzane są tylko niektóre specyfikacje, co znacznie przyspiesza proces. Dokładne dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o budowę różnią się w zależności od regionu. Twój ekspert budowlany tutaj pomoże.

Uzyskanie pozwolenia na budowę małego domku zajmuje zwykle tyle samo czasu, co normalnego domu jednorodzinnego.

Zdjęcie: iStock / LuckyBusiness

3. Po pozwoleniu na budowę

Czasami pojawiają się problemy, które opóźniają rozpoczęcie budowy. Należy pamiętać, że pozwolenia na budowę są zwykle ważne przez trzy lata. Jednak występują tu również różnice regionalne. Po zakończeniu budowy Twój maleńki dom musi zostać sprawdzony i zatwierdzony przez organ nadzoru budowlanego pod kątem specyfikacji prawnych i technicznych.

Kupowanie wiedzy budowlanej Tiny House: Wszystko o życiu w mini domu Flying Spaces: Tiny House z drewna Tiny House jako rozszerzenie: Kreatywne i niedrogie

Dom na kółkach: Mały domek bez pozwolenia na budowę

Jeśli chcesz wykorzystać swój dom jako jednostkę mieszkalną na kółkach, np. na wakacje, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę - wystarczy zarejestrować go jako domek mobilny. Jeśli jednak wygląda jak dom lub nie jest mocno przymocowany do przyczepy, nadal może podlegać prawu budowlanemu jako budynek. Pamiętaj, że potrzebujesz miejsca parkingowego. Nie zawsze możesz zaparkować swój domek mobilny na własnej posesji mieszkalnej. Alternatywą są specjalne stanowiska lub po prostu pole namiotowe. Jeśli domek mobilny jest zamieszkany na stałe, wymagane jest pozwolenie na budowę – niezależnie od tego, czy domek jest na kółkach, czy bez. Wyjątkiem są pola namiotowe dopuszczone do użytku mieszkalnego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here