Torf: zły dla środowiska, ważny w glebie doniczkowej?

Tutaj możesz zobaczyć nie do końca rozłożone resztki roślin, które składają się na torf.

Zdjęcie: iStock / purefocus

Jak wydobycie torfu szkodzi środowisku??

To paradoksalne: aby rośliny miały lepsze życie w naszym domu, rośliny w naturze utrudniają życie. Ponieważ aby pozyskać torf do naszej ziemi doniczkowej, torfowiska są osuszane, a tym samym zabierane jest siedlisko wielu roślin i zwierząt. Należą do nich liczne płazy, ptaki tam lęgowe i rzadkie gatunki ważek. Druga szkoda dla środowiska wynika z tego, że torfowiska gromadzą dużo węgla. W rezultacie podczas procesu odwadniania uwalniany jest CO2.
Kolejny problem: według Nabu 60 procent wszystkich torfowisk, które kiedyś istniały w Europie, zostało już zniszczonych. Wydobycie torfu na ziemię doniczkową, którą kupujemy w tym kraju, odbywa się głównie w krajach bałtyckich, gdzie producenci kupowali torfowiska około 30 lat temu. Gospodarstwa muszą renaturalizować torfowiska - ale to zajmuje całe 1.000 lat, zanim utworzy się kolejna metrowa warstwa torfu.

Torf jest spiętrzony na tym torfowisku. Ale nie będziemy mogli wiecznie korzystać z tego zasobu.

Zdjęcie: iStock / wanderluster

Czy w ziemi doniczkowej potrzebny jest torf??

W typowej ziemi doniczkowej głównym składnikiem jest torf. Zastosowany torf z torfu wysokiego jest kwaśny. Wapna można wykorzystać do dostosowania wartości pH do potrzeb rośliny. Torf może magazynować dużo wody, a jego struktura pozostaje stabilna. Nie zawiera prawie żadnych składników odżywczych, dlatego często dodaje się je do ziemi. Ponieważ torf składa się w dużej mierze z materii organicznej, zapewnia gromadzenie się próchnicy w glebie.

Do jakich roślin nadaje się torf??

Torf jest najbardziej korzystny dla tych roślin, które potrzebują silnie kwaśnej gleby, czyli niskiego pH. Są to hortensje, rododendrony, a zwłaszcza jagody. Oprócz torfu istnieją inne, bardziej przyjazne dla środowiska sposoby na zakwaszenie gleby. 
Torf jest jednak niezbędny do uprawy, siewu i nakłuwania. Ponieważ alternatywy mają wyższą zawartość soli, zbyt wiele składników odżywczych lub grubszą strukturę, której delikatne sadzonki nie tolerują.

Alternatywy dla torfu

Do gleby kwaśnej

Istnieje kilka możliwości zakwaszenia gleby bez torfu: Jeśli gleba jest luźna, dostępne są organiczne alternatywy, takie jak kompost z liści dębu lub ziemia iglasta z lasu. W gęstych glebach gliniastych torf można zastąpić np. siarką (stosować w poprzednim roku). Możesz dowiedzieć się, jakie jest rzeczywiste pH twojej gleby i jak ono się zmienia za pomocą pasków testowych pH.

Gleba bez torfu: przegląd typowych składników

Gleba beztorfowa jest zwykle mieszanką substytutów, które uzupełniają się wzajemnie w swoich działaniach i tym samym zastępują torf. Oto najważniejsze:
 

 • Ksylitol: Wstępna faza węgla brunatnego okazała się do tej pory obiecującą alternatywą dla torfu w badaniach. Podobnie jak torf, ksylitol ma bardzo niską wartość pH, nie kradnie składników odżywczych z roślin, nie rozkłada się i zapewnia dobre napowietrzanie gleby. Ksylitol może magazynować mniej wody niż torf, ale można temu zaradzić za pomocą dodatków. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy Ogrodnictwa w Weihenstephan wykazało: rośliny balkonowe dobrze radzą sobie z glebą zawierającą ksylitol pod względem wzrostu, przyjemności kwitnienia i zdrowia. Ale teraz jest haczyk: zamiast plądrować wrzosowiska, trzeba wydobywać ksylitol z kopalnego węgla brunatnego. Ksylitol byłby bardziej przyjazny dla środowiska niż torf tylko w przypadku wykorzystania istniejących zasobów ksylitolu z górnictwa odkrywkowego.
   
 • Kompost: Jest bogatszy w składniki odżywcze niż torf i długotrwale poprawia jakość gleby, ale w przeciwieństwie do torfu nie nadaje się jako główny składnik gleby ogrodowej. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Budapeszcie z glebą kompostową. W ich trzyletnich badaniach papryka wykazywała oznaki niedoboru, a zbiory były mniejsze.
   
 • Próchnica z kory: Może magazynować wodę i składniki odżywcze i stopniowo uwalniać je do rośliny.
   
 • Włókna drzewne: Dzięki temu składnikowi gleba staje się luźna i dobrze napowietrzona. Wady włókien drzewnych polegają na tym, że mogą magazynować mniej wody niż mogą wiązać torf i azot.
   
 • Włókno kokosowe: Zapewniają luźną glebę i są strukturalnie stabilne. Jednak włókna kokosowe wiążą azot, dlatego wymagają częstego nawożenia. Ponadto szybko wysychają, co może prowadzić do podlewania, chociaż bryła korzeniowa może nadal być wilgotna. Brakuje również przyjazności dla środowiska ze względu na długie trasy transportowe.

Co wziąć pod uwagę, używając gleby bez torfu?

Podczas podlewania roślin w glebie wolnej od torfu potrzebny jest pewny instynkt w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ może on przechowywać mniej płynów i szybko wysycha na powierzchni, gdy bryły korzeniowe są nadal wilgotne. Przed podlaniem zawsze sprawdź palcem pod powierzchnią, jak wilgotna jest gleba, aby nie utopić swojej rośliny, nie zdając sobie z tego sprawy. Ponieważ gleba wolna od torfu wiąże więcej azotu niż gleba torfowa, ważne jest regularne nawożenie. W przypadku bylin i roślin doniczkowych wskazane jest dodanie granulek gliny do gleby bez torfu. Sprawia, że ​​są bardziej stabilne i dobrze przechowują składniki odżywcze i wodę.

Co mówią foki ekologiczne o zawartości torfu??

Znajdź glebę wolną od torfu

Glebę wolną od torfu można już znaleźć w handlu, czy to dla roślin domowych, roślin doniczkowych czy warzyw. Oferowana jest również gleba o niskiej zawartości torfu lub gleby o niskiej zawartości torfu, ale może ona zawierać do 80 procent torfu. Dlatego zawsze szukaj etykiety „bez torfu”. Etykieta ekologiczna nie mówi nic o tym, czy ziemia jest wolna od torfu. Jeśli chodzi o jakość, przy wyborze pomocny jest „pieczęć aprobaty RAL”.

Bez torfu i ekologicznie: Z glebą taką jak ta z Plantury chronisz środowisko.

Zdjęcie: Plantura

Znajdź rośliny domowe bez torfu w ziemi

Każdy, kto kupuje rośliny w doniczkach i chce mieć pewność, że nie znajdują się one w glebie bogatej w torf, będzie miał trudności z szukaniem. Rośliny domowe i co. od sprzedawców detalicznych czasami noszą logo Bioland, Naturland i Demeter. Gwarantują ścisłą kontrolę. Nie jest jednak konieczne, aby torf nie był używany. Podłoża dla bylin i roślin ozdobnych z pieczęcią Bioland mogą zawierać do 50 procent torfu, a dla młodych roślin do 70 procent. Również w przypadku Demeter do 70 procent torfu jest możliwe w podłożach uprawowych i maksymalnie 50 procent w podłożach doniczkowych. Naturland dopuszcza maksymalnie 50 procent torfu na podłoża doniczkowe i maksymalnie 80 procent na podłoża nasienne i młode rośliny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here