Budowanie ściany działowej: Oto opcje

Jeśli podczas budowy musisz bardzo dokładnie obliczyć, możesz oszczędzić sobie kilka ścianek działowych, a później je podzielić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z pokoju o powierzchni 20 metrów kwadratowych można go łatwo podzielić na dwie części za pomocą przegrody. W większych pomieszczeniach najlepiej zaplanować drugie drzwi - lub przynajmniej nadproże, a obok nich kabel do włącznika światła. Jeśli chcesz później zbudować ściankę działową, powinieneś również zainstalować co najmniej dwa okna. Zastanów się z góry, gdzie powinny być okna, aby każdy pokój miał później własne okno.
Zanim zbudujesz ściankę działową, należy również wyjaśnić następujące pytania:

  • Gdzie idą drzwi??
  • Gdzie działa partycja??
  • Jak długo i jak wysoko powinna być przegroda?

Wskazówka: Przed rozpoczęciem najlepiej narysować przebieg przyszłej ścianki działowej na podłodze, sąsiedniej ścianie i suficie. Upewnij się, że planowana ściana działowa biegnie równolegle do przeciwległej ściany.

Przegroda z płyt kartonowo-gipsowych jest nie tylko praktyczna i łatwa w montażu, ale także lżejsza od ściany z cegły. Może to być zaletą, jeśli chcesz zbudować ścianę działową.

Zdjęcie: shutterstock / U.J. Aleksandra

Z jakich materiałów mogę zbudować ścianę działową??

Możesz zbudować ścianę działową z różnych materiałów. Zasadniczo odpowiednie jest np. drewno lub metal. Ale można sobie również wyobrazić przegrodę z betonu komórkowego lub ścianę z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli szukasz łatwego i szybkiego rozwiązania, płyta gipsowo-kartonowa może być również opcją dla Ciebie. Zastanów się wcześniej, jaki materiał wybierzesz, jeśli chcesz zbudować ścianę działową. Niektóre materiały są trudniejsze do zbudowania niż inne, a niektóre materiały nie trwają tak długo. Tutaj przedstawiamy najczęstsze materiały na ściankę działową i wyjaśniamy ceny.

Metalowa przegroda

Przegrodę wykonaną z metalu można łatwo i łatwo złożyć i ponownie zdemontować. Możliwe są tutaj nawet krzywe. Należy zauważyć, że wielowarstwowe ściany wewnętrzne zapewniają lepszą izolację. Dotyczy to nie tylko izolacji termicznej, hałasy za ścianą działową są również mniej słyszalne. Za metalową ściankę działową o grubości od 12 do 15 centymetrów płacisz około 35 euro za metr kwadratowy. Obejmuje to koszty rzemieślników w wysokości około 20 euro za metr kwadratowy.

Przegroda wykonana z drewna

Przegroda wykonana z drewna dostępna jest w wersji jednopłaszczowej i dwupłaszczowej. Materiał jest naturalny, bardzo łatwy w obróbce i wygląda jednolicie. Ściana w konstrukcji szkieletowej kosztuje około 40 euro za metr kwadratowy. Z tego około 20 euro za metr kwadratowy to czyste koszty materiałowe.

Ściana działowa z betonu komórkowego

Przegroda z betonu komórkowego jest zbudowana z bloków ułożonych jeden na drugim, a następnie sklejonych. Zaletą tego jest to, że bloczki z betonu komórkowego ważą bardzo niewiele i dlatego są bardzo łatwe w obróbce. Możesz też zaoszczędzić sobie jednej rzeczy: nakładaj tynk pędzlem. Bo później wystarczy tylko wypełnić fugi w ścianie. Ściany z betonu komórkowego kosztują około 35 euro za metr kwadratowy. Ci, którzy sami budują, oszczędzają około dwunastu euro na metr kwadratowy.

Płyty gipsowo-kartonowe na ściankę działową

Przegroda wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, zwana również płytą gipsowo-kartonową, składa się z dużych paneli, przez co jest masywna i ciężka. Ze względu na dużą powierzchnię poszczególnych paneli, ścianę można jednak ustawić bardzo szybko i łatwo. Panele łączone są za pomocą tzw. połączenia na pióro i wpust oraz kleju. Na ścianę z płyt gipsowo-kartonowych trzeba zainwestować średnio 45 euro za metr kwadratowy. Majsterkowicze mogą zaoszczędzić 15 euro na metr kwadratowy kosztów pracy.

Przegroda z płyt kartonowo-gipsowych: samouczek wideo dla majsterkowiczów

Chcesz zbudować partycję? W takim razie powinieneś pomyśleć o płytach kartonowo-gipsowych. To szybkie i łatwe rozwiązanie, gdy chcesz podzielić duży pokój na dwa mniejsze. Oczywiście można też podciągnąć ścianę ceglaną, ale ścianka działowa montażowa ma spore zalety: niewiele waży i jest łatwa w budowie. W naszym filmie pokazujemy, jak postępować krok po kroku, jeśli chcesz zbudować partycję z płyt kartonowo-gipsowych.

Budowanie ściany działowej: instrukcje krok po kroku

Jeśli chcesz zbudować ściankę działową, powinieneś wcześniej zdecydować się na ramę wykonaną z drewna lub metalu. Drewno jest łatwe w obróbce, kosztuje tyle samo co metal, ale przy tej samej konstrukcji może się odkształcać i jest mniej dźwiękoszczelne. Gdy już zdecydujesz się na wariant, możesz postępować zgodnie z instrukcjami DIY w filmie i krok po kroku zbudować ściankę działową.
Krok 1: rysowanie
Niezależnie od tego, czy później zdecydujesz się na ościeżnicę wykonaną z drewna czy metalu na ściankę działową: Na samym początku powinieneś dokładnie określić, gdzie ściana będzie później. Możesz użyć np. kredy do zaznaczenia dokładnego miejsca na ziemi. Narysuj również późniejszy przebieg ściany działowej na suficie i na dwóch sąsiednich ścianach. Pomocą może tu być poziomica.
Krok 2: kadrowanie
Drugim krokiem jest przygotowanie belek do ramy. Jeśli używasz metalu do ramy ściany działowej, musisz teraz przyciąć perforowane metalowe profile na długość i przyciąć je na wymiar. Możesz to zrobić na przykład za pomocą układanki. Następnie skręć wszystko razem, aby utworzyć odpowiednią ramę nośną. Jeśli zdecydujesz się na drewno jako ramę, przytnij kantówkę na długość i wywierć otwór w drewnie co 70 centymetrów. Średnica otworów zależy od sposobu montażu kołka. W przypadku zastosowania kołków przelotowych są one droższe od tradycyjnych, ale są szybsze i łatwiejsze w montażu, a także lepiej dostosowane do akustyki.
Krok 3: montaż
W trzecim kroku należy montować podpory pionowe co 60 centymetrów we wcześniej skonstruowanej ramie. Ponadto ściana działowa wymaga dodatkowych słupków końcowych w miejscach, w których później zostaną zainstalowane drzwi. Możesz użyć gwoździ, aby wsporniki pionowe były optymalnie połączone z drewnianą ramą. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z rysunkiem w instrukcji wideo.
Krok 4: deskowanie
W czwartym kroku można obustronnie obić ościeżnicę z drewna lub metalu płytą gipsowo-kartonową lub płytą gipsowo-kartonową. Jeśli planujesz ściankę działową do łazienki lub chcesz upiększyć kuchnię, najlepiej zastosować impregnowane, zielone panele specjalne. W obu wariantach z łatwością zamkniesz ścianę. Aby każda pojedyncza płyta mogła się niezawodnie podnosić, należy ją dobrze przymocować do belek nośnych lub ramy. Jeśli rama wykonana jest z metalu, wkręć płytę w perforowane metalowe profile, jeśli przegroda jest wykonana z drewna, weź gwoździe. Należy pamiętać, że najpierw należy deskować tylko jedną stronę, ponieważ należy wcześniej włożyć izolację z kroku 5.
Krok 5: izolacja
Teraz wszystko, co musisz zrobić, to zaizolować przegrodę. Jak tylko oszalujesz jedną stronę, możesz umieścić miękką izolację (np. izolację konopną) we wnękach. Następnie zamknij drugą ścianę zgodnie z opisem w kroku 4. Jako ostatni krok wystarczy wypełnić fugi i przegroda jest gotowa.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here