Ściana działowa w suchej zabudowie

Przegroda wykonana z płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-kartonowych

Ta forma przegrody składa się z ościeżnicy wypełnionej izolacją, a następnie zamkniętej płytą gipsowo-kartonową lub płytą gipsowo-kartonową. Płyta gipsowo-kartonowa składa się z gipsu paryskiego z obustronną okładką kartonową. Deski czerpią swoją stabilność z obustronnego kartonowego pudła, które pochłania siły rozciągające. Płyty gipsowo-włóknowe to płyty gipsowo-kartonowe wzmocnione włóknem bez powłoki tekturowej.

Ściana w suchej konstrukcji © archideaphoto, fotolia.com Ważny: Płyty gipsowo-włóknowe można stosować w pomieszczeniach mokrych bez dalszej impregnacji. Podczas gdy płyty gipsowo-kartonowe należy stosować tylko impregnowane do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienka! Włókno gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe: należy zachować ostrożność w mokrych pomieszczeniach

Rama wykonana z metalu lub drewna tworzy, że tak powiem, szkielet ścianki działowej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ościeżnicę wykonaną z profili metalowych, czy z listew drewnianych, to kwestia gustu. Sama struktura jest podobna dla obu materiałów.

Wskazówka: Bez względu na to, jaki system wybierze renowacja, powinien skoordynować wszystkie materiały, takie jak płyty i śruby, z metalem lub drewnem. Wielu producentów ram szkieletowych lub płyt gipsowo-kartonowych oferuje kompletne pakiety, które zawierają wszystkie wymagane akcesoria i pasują do siebie.

przygotowanie

Ściany wewnętrzne można wrysować wszędzie tam, gdzie podział przestrzenny jest użyteczny lub pożądany. Powierzchnia oryginalnego pokoju powinna wynosić co najmniej 20 metrów kwadratowych!

Przygotowanie decyduje o późniejszej jakości nowej ściany wewnętrznej. Przede wszystkim zdecydowanie należy zaznaczyć, gdzie ma zostać umieszczona nowa ściana. Grubość muru uzależniona jest od szerokości ościeżnicy i zastosowanej na niej płyty gipsowo-kartonowej. Jastrych jest teraz wystawiony na odpowiednią szerokość i wyczyszczony szczotką drucianą.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

Praca stadniny

Najpierw należy zmierzyć pomieszczenie i określić położenie przegrody i drzwi. Wymagany materiał na ścianę działową jest dostępny u wielu producentów jako skoordynowany kompletny pakiet zawierający narzędzie do cięcia paneli. Narysuj ołówkiem na podłodze wymiary planowanej ściany.

Ściana w suchej konstrukcji © gorvik, fotolia.com Wskazówka: W przypadku stosowania stojaków metalowych, do powierzchni styku z podłogą, sufitem i ścianami należy przykleić piankową taśmę klejącą w celu izolacji akustycznej!

Czy drewno czy metal. Najpierw przycinany jest profil ramy na wymiar podłogowy. Listwy izolacyjne naklejane są z tyłu drewna, na blasze jest to zwykle taśma uszczelniająca. Wyrównaj dokładnie profil podłogowy, a następnie przymocuj go do podłogi za pomocą kołków i śrub.

Płyty gipsowo-kartonowe: Materiał jest skoordynowany ze sobą. Dostępne są kompletne zestawy

Następnie ustaw przygotowany profil ścienny, wyrównaj go i przymocuj do ściany. Nie zapomnij: tutaj również przyklej izolację lub taśmy uszczelniające! To samo dotyczy profilu sufitowego.

Po zamocowaniu profilu sufitowego stojaki można wstawić między profile podłogowe i sufitowe i wyrównać w pionie. Połączenie stojaka z sufitem lub. Dolny profil wykonany jest z metalowych kątowników.

W obszarze drzwi wymagane są dwa profile wzmacniające i jeden profil nadproża! Aby znormalizowane drzwi zmieściły się tutaj później, należy zadbać o zachowanie wymiarów!

Po umieszczeniu ramy słupka można przyłożyć płytę gipsowo-kartonową.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od profesjonalistów z branży płyt kartonowo-gipsowych i zaoszczędź do 30 procent

Budowa płyt kartonowo-gipsowych

Po ustawieniu ramy słupka płyta gipsowo-kartonowa jest przykręcana do słupka. Pionowe połączenia płyt muszą zawsze leżeć na stojaku ze względu na stabilność. Drugi rząd paneli powinien być odsunięty od pierwszego o pół długości panelu. Oznacza to, że nie ma przecinających się połączeń. Dzięki temu ściana jest znacznie bardziej stabilna.

Ściana w suchej konstrukcji © gorvik, fotolia.com Rekomendacje: Najpierw przymocuj jedną stronę paneli, a następnie umieść panele izolacyjne w przyszłej przestrzeni. Ściana działowa w płycie gipsowo-kartonowej: podstawowa konstrukcja

Nie zapomnij: Ułóż kable do włączników światła i gniazdek w przestrzeni i użyj wiertarki do gniazd, aby wywiercić otwory pod gniazda podtynkowe w płycie gipsowo-kartonowej. Następnie wypełnij izolację akustyczną i cieplną w poszczególnych przedziałach stojaka. Następnie montowana jest druga strona. Po zamontowaniu obu stron wypełniacz dostanie się do spoin. Najlepiej do tego celu nadaje się wypełniacz do fug z włóknami syntetycznymi. Włókna zapobiegają późniejszemu powstawaniu pęknięć w połączeniach.

Sucha konstrukcja: wypełnienie spoin © Tomasz Zajda, fotolia.com

Po wypełnieniu i przeszlifowaniu fug na gładko, nową ściankę działową można bez problemu wytapetować. Podłoże należy jednak przygotować za pomocą podkładu do zmiany tapety. Jeśli wolisz pomalować ścianę działową, najpierw musisz wybielić całą powierzchnię rozcieńczoną farbą emulsyjną (dodaj 10-20% wody). W ten sposób unika się różnic kolorystycznych między panelami a wypełniaczem już od pierwszej warstwy.

Koszt płyty gipsowo-kartonowej

W przypadku metalowej ramy szkieletowej dostępne są cztery metry długości, tzw. profile UW do podłogi i sufitu. Cena wynosi średnio 1,89 euro za metr bieżący. Wymagane profile do płyt gipsowo-kartonowych CW do mocowania do ścian mają ceny od ok. 2,50 euro za metr bieżący.

Ceny ościeżnic są wyższe, jeśli np. planowane są drzwi w płycie gipsowo-kartonowej. W tym celu może być wymagany profil drzwiowy i dwa bardzo stabilne profile UA. Ceny profili UA mogą wynosić około sześciu do siedmiu euro za metr bieżący.

W przypadku drewnianej ramy ceny zaczynają się od około dwóch euro za metr drewnianej belki. Należy uważać, aby wybrać materiał na ramę słupkową, aby pozostało jak najmniej odpadów.

W prostej wersji płyty gipsowo-kartonowe lub płyty gipsowo-włóknowe kosztują w sklepie z narzędziami około trzech euro za metr kwadratowy. Impregnowane panele kosztują około pięciu euro. Płyta gipsowo-kartonowa powinna mieć grubość co najmniej 12,5 mm. Płyty gipsowo-włóknowe są mocniejsze i mniej wrażliwe na wilgoć. Jednak kosztują również około siedmiu euro za metr kwadratowy. W przypadku płyt gipsowo-włóknowych wystarczy grubość 10 milimetrów.

Wskazówka: Przeczytaj także nasz artykuł Płyty gipsowo-kartonowe: Obliczanie kosztów

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here