Ściana działowa: solidna konstrukcja lub płyta gipsowo-kartonowa?

Wykonanie ścianki działowej w domu: solidna konstrukcja (m.in. B. Beton komórkowy) lub płyty gipsowo-kartonowe?

Jeśli chcesz postawić ściankę działową w domu, masz dwie możliwości: możesz zrobić ściankę działową jako ścianę litą lub możesz zdecydować się na konstrukcję z płyt kartonowo-gipsowych. Poniżej omówiono bardziej szczegółowo różnice między tymi dwiema metodami budowy, które w zależności od sytuacji mogą skutkować zaletami i wadami.

Podstawowe argumenty przemawiające za płytami kartonowo-gipsowymi

Ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych są lekkie, wszechstronne i szybkie w budowie © photo 5000, stock.cegła suszona na słońcu.com

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których płyty gipsowo-kartonowe są obecnie prawie zawsze preferowane przez profesjonalistów. Jednym z głównych argumentów jest to, że istnieje obecnie odpowiednie rozwiązanie do budowy płyt kartonowo-gipsowych dla prawie każdego celu i każdego projektu oraz że producenci oferują kompletne systemy, w których wszystko jest idealnie skoordynowane - od profili do ramy słupkowej i paneli po akcesoria montażowe, wypełniacze i materiał uszczelniający. Są to między innymi systemy suchej zabudowy ścian dźwiękoszczelnych, przedścianki instalacyjne, izolacje wewnętrzne oraz projekty suchej zabudowy w wilgotnych pomieszczeniach. Dostępne są również elastycznie przemieszczalne przegrody i systemy typu „pomieszczenie w pomieszczeniu”. B. duże hale szybko i ekonomicznie w biurach, toaletach, halach produkcyjnych itp. niech się podzieli!.

Zalety płyt gipsowo-kartonowych

Murowana ściana działowa w solidnej konstrukcji

Najważniejszą zaletą metody solidnej konstrukcji jest to, że można ją wykorzystać również do budowy ścian nośnych. Jednak położenie ściany musi być dokładnie zaplanowane, najlepiej z pomocą inżyniera budownictwa. Ściana musi znajdować się na stabilnej powierzchni lub. być we właściwym miejscu (np. B. do konstrukcji belkowych). Jego ciężar musi być dobrze rozłożony, aby nie zaburzał statyki budynku. Niezależnie od tego, czy jest nośna, czy nienośna: Solidne ściany działowe nie mogą być nigdy umieszczane za wykładziną podłogową, np. na podłodze. B. jastrychu lub desek podłogowych, ale zawsze należy je rozplanować zgodnie z leżącym poniżej stropem i całą solidną konstrukcją.

To nie jest praca dla majsterkowiczów, ale sprawa dla profesjonalistów. Dlatego przed rozpoczęciem budowy należy zasięgnąć porady inżyniera budownictwa lub inżyniera budowlanego. Aby znaleźć eksperta w swojej okolicy, możesz również skorzystać z bezpłatnej usługi wyceny oferowanej przez sanier.de use.

Solidne ściany zbudowane są z cegły. Dostępne są w różnych wersjach, z których te cztery nadają się również do ścianek działowych w domu:

 1. Beton komórkowy

  Beton komórkowy lub gazobeton ma stosunkowo niską wagę i można go bardzo dobrze drapać, piłować, tarć, szlifować i nadać mu prawie dowolny pożądany kształt. Beton komórkowy jest dostępny w postaci bloczków i płyt, które można szybko zamurować lub ułożyć metodą cienkowarstwową. Ytong to jedna z najbardziej znanych marek betonu komórkowego; tak firma Xella z Duisburga nazywa swoje lekkie klocki ścienne. Beton komórkowy jest popularny nie tylko do późniejszego montażu ścianek działowych, ale jest również często używany do projektów łazienek, na przykład do podkładania lub kreatywnego zamurowywania wanien, pryszniców lub wanien z hydromasażem.

  Cegła wewnętrzną ścianę z betonu komórkowego © Brilliant Eye, fotolia.com
 2. Cegły murarskie / cegły

  Te cegły lub. Cegły są wykonane z wypalanej gliny. Są dostępne jako cegły perforowane oraz jako cegły pełne. Cegły z perforacją mają niższą przewodność cieplną i mniejszą wagę przy niemal takiej samej stabilności i sprężystości. Dla uzyskania lepszych właściwości termoizolacyjnych dostępne są również cegły, w których ubytki wypełnione są kamieniem mineralnym.

  We wnętrzach naturalny materiał o otwartych porach przekonuje swoją zdolnością do regulowania klimatu w pomieszczeniu: glina może pochłaniać dużo wody z powietrza i ponownie ją oddawać w razie potrzeby. Aby to zrobić, jednak wykończona ściana musi pozostać z otwartymi porami, co z. B. tak jest w przypadku dalszego powlekania tynkiem mineralnym i farbą mineralną. Płytki lub wykładziny z tworzyw sztucznych (np. B. Tynk plastikowy, farby emulsyjne z tworzywa sztucznego lub tapety z tworzyw sztucznych) te właściwości zostają utracone.

 3. Beton lekki / pustaki

  Bloczki z betonu lekkiego składają się z wody, cementu i tzw. kruszywa lekkiego. Może to m.in. B. Rozszerzone szkło, keramzyt, pumeks lub łupek. W przypadku wewnętrznych ścian działowych szczególnie odpowiednie są lżejsze pustaki, które można wykorzystać również do budowy ścian nośnych. W celu uzyskania lepszej izolacyjności akustycznej i termoizolacyjnej oferowane są również warianty, w których wnęki wypełnione są materiałem izolacyjnym. Lekkie bloczki betonowe z naturalnym pumeksem nadają się również do ekologicznego budownictwa i renowacji.

 4. Cegła wapienno-piaskowa

  Ciężkie, białe cegły wapienno-piaskowe wyróżniają się bardzo wysoką nośnością i wytrzymałością na ściskanie. Oznacza to, że ściany nośne mogą być również stosunkowo cienkie. Ponadto szczególnie dobra jest ochrona przeciwpożarowa cegieł wapienno-piaskowych, dlatego często stosuje się te cegły na ściany przeciwpożarowe lub (ogrzewające) ściany piwnic.

 5. aż do 30% zapisać

  Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

  porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
  Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

  Zalety i wady masywnych przegród

  Zważ prawidłowo za i przeciw

  Wspomniana już główna zaleta, że ​​ściany lite mogą być również nośne, nie ma żadnego znaczenia w wielu projektach wnętrzarskich. Ponieważ później wbudowane ścianki działowe, przegrody pokojowe itp. A. zwykle muszą się tylko nosić, ale nie sufit ani nawet piętro powyżej. Do przedłużeń więźby dachowej lub. W wiązarach dachowych zazwyczaj w ogóle nie ma ścian nośnych, co najwyżej na tzw. klatce schodowej lub klatce schodowej, jeśli taka jest dostępna.

  Mocowanie ładunków

  Oczywiście do solidnej murowanej przegrody można przymocować ładunki dowolnej wielkości, takie jak szafki ścienne. Ale z odpowiednią konstrukcją (np. B. warstwa płyt OSB i warstwa płyt gipsowo-kartonowych) oraz z odpowiednimi kołkami do płyt kartonowo-gipsowych. Ponadto nie można po prostu przykręcić czegoś nawet do otynkowanych ścian, ale potrzebne są wiertła, kołki i elementy mocujące odpowiednie do kamienia, betonu lub pustaków.

  Ochrona przeciwpożarowa

  Ochrona przeciwpożarowa ściany czysto mineralnej jest oczywiście lepsza w porównaniu z konstrukcją drewnianą. Jednak ściany przeciwpożarowe można również wznosić metodą suchej zabudowy z użyciem odpowiednich profili i paneli.

  Izolacja akustyczna

  Izolacyjność akustyczna ścian litych często prezentuje się lepiej niż jest w rzeczywistości, dlatego majsterkowicze często mają tu błędne pomysły i oczekiwania. Wartości izolacyjności akustycznej pustaków bez materiału izolacyjnego i bloczków z betonu komórkowego nie są w rzeczywistości szczególnie dobre. Ponadto ściana lita – w przeciwieństwie do płyt kartonowo-gipsowych – nie może być akustycznie oddzielona od reszty budynku. Ściany przepuszczają więc dużo dźwięku i dobrze przepuszczają fale dźwiękowe. Ścianki działowe z litego muru są często tak hałaśliwe, że później funkcjonują optycznie, ale nie akustycznie, jako separacja między pomieszczeniami. Nawet lite cegły o dużej gęstości objętościowej nie izolują dźwięku tak dobrze, jak podwójna ściana z płyt kartonowo-gipsowych z miękką izolacją pośrednią.

  recykling

  Zaletą może być również możliwość recyklingu litej ściany, pod warunkiem, że składa się ona wyłącznie z mineralnych materiałów budowlanych. Jednak ścianki działowe są zwykle tynkowane, kafelkowane, tapetowane lub malowane. Ponadto rzadko buduje się solidne ściany, aby można je było później zburzyć i poddać recyklingowi. Powinni raczej pozostać tam, dopóki cały dom nie zostanie zburzony. Każdy, kto chce przegrody, którą można szybko przesunąć lub usunąć bez zniszczenia, zdecydowanie lepiej z płytą kartonowo-gipsową.

  Budowa/przetwarzanie

  Kolejne wady ściany litej to długi czas budowy, wilgotność budynku i wynikający z tego czas schnięcia. Więc ogólnie rzecz biorąc, trwa to znacznie dłużej, zanim wszystko będzie gotowe i można je normalnie używać. Ponadto pojawiają się różne trudności podczas umieszczania kabli, połączeń itp. wynik. Ułożenie linii w murze lub pod tynkiem musi być zaplanowane na początku, później jest sztywne i bardzo trudne do przeprojektowania lub rozszerzenia. Aby obejść ten problem, możesz oczywiście nadal zainstalować pretekst przed ścianą, ale zajmuje to dużo dodatkowej przestrzeni i oznacza jeszcze więcej kroków roboczych lub. Transakcje, które trzeba zaplanować i zorganizować.

  Jak widać, solidna konstrukcja dość słabo radzi sobie ze ścianami działowymi w porównaniu do płyt kartonowo-gipsowych. Ogólnie rzecz biorąc, czas budowy jest znacznie krótszy w przypadku budowy płyt kartonowo-gipsowych, place budowy są czystsze, okablowanie można bardzo dobrze zaplanować i wykonać, a statyka jest zwykle bezproblemowa ze względu na niewielką wagę. Ściany suche są również tańsze w budowie niż ściany lite. Tutaj możesz uzyskać przegląd kosztów, których należy się spodziewać w przypadku budowy płyt kartonowo-gipsowych, jeśli prowadzisz działalność rzemieślniczą, np. B. zlecić budowę ściany działowej,. Otrzymasz wiążące ceny lub szczegółowy kosztorys swojego projektu od wyspecjalizowanych firm w Twoim regionie; Możesz również skorzystać z naszej usługi wyceny w przypadku niezobowiązującego zapytania lub porównania cen.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here