Klatka schodowa: 7 ważnych wskazówek ”,

Nowe schody – o tych siedmiu punktach warto pamiętać przy wyborze

Piękne schody - od prostych po ekstrawaganckie © Photographee.ue, akcje.cegła suszona na słońcu.com

Schody prowadzące z parteru na piętro i do piwnicy mają przede wszystkim praktyczne zastosowanie. Nie należy jednak lekceważyć wpływu, jaki mają one na ogólną atmosferę w Twoim domu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią klatkę schodową.

 1. Rodzaj schodów

  W budynkach użytkowanych prywatnie schody są zwykle proste. Schody te są wygodne w użyciu i bardzo bezpieczne dzięki stopniom, które mają ten sam kształt i rozmiar. To samo dotyczy schodów ze spocznikiem. Zmieniają kierunek na piedestale. Platforma oferuje możliwość zrobienia krótkiej przerwy i dlatego jest szczególnie atrakcyjna dla seniorów.

  Na małą przerwę: podium © sutichak, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Jeśli jest mało miejsca, możesz wybrać schody kręcone, takie jak schody kręcone lub schody kręcone. Różnica między tymi dwoma rodzajami schodów polega na tym, że spiralne schody mają otwarty środek, podczas gdy spiralne schody obracają się wokół wrzeciona lub kolumny. Kroki są do niego dołączone. Należy jednak pamiętać, że schody kręcone i kręcone są trudniejsze do chodzenia niż schody proste, ponieważ stopnie stają się węższe w kierunku osi obrotu. Schody tego typu są zatem bardziej odpowiednie do użytku okazjonalnego, a także stosowane są na zewnątrz, gdzie służą np. jako bezpośrednie wyjście z balkonu do ogrodu.

 2. Materiał

  Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi w schodach są drewno, stal i stal nierdzewna oraz kamień. W wersji kamiennej wykorzystuje się m.in. marmur i granit, a w wariancie drewnianym możliwe są różne gatunki drewna, takie jak buk, dąb czy klon. Bardzo popularne są również kombinacje drewna i stali nierdzewnej. Kolejnym ważnym materiałem jest beton, który może nadać klatce schodowej bardzo nowoczesny lub purystyczny wygląd. Beton może być również bardzo dobrze obrabiany i np. malowany w pożądanym kolorze. Dlatego materiał ten oferuje wiele możliwości optycznego projektowania schodów.

  Zaglądając w głąb: szklane schody © Jeanette Dietl, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Szkło jest również coraz częściej stosowane w schodach, ponieważ nadaje klatce schodowej lekkości, a także ma tę zaletę, że jest prześwitujące. Ze szkła mogą być wykonane stopnie, a także inne elementy schodów takie jak wypełnienia w balustradach. Jeśli jednak masz opcję ze szklanymi schodami, pamiętaj, że są one problematyczne dla osób, które nie są wolne od zawrotów głowy, a także dla kobiet noszących spódnice. Małe dzieci również mogą się przestraszyć patrząc w głąb. Jednym z możliwych rozwiązań są szklane stopnie z obrobionymi powierzchniami, takimi jak szkło satynowane.

 3. Piony Bez pionów są luki © bluedesign, fotolia.com

  Odległość między poszczególnymi stopniami tworzy szczeliny, które mogą być niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt. Chcąc zminimalizować to ryzyko, warto zdecydować się na schody z podstopniami. Podstopnice są montowane pionowo między stopniami, dzięki czemu zamykają szczeliny. Jednocześnie zapobiegają wpadaniu przedmiotów i brudu przez szczeliny. Schody z podstopnicami są również idealne, jeśli chcesz wykorzystać przestrzeń pod schodami, ponieważ podstopnice nie pozwalają na zobaczenie przestrzeni podczas chodzenia po schodach. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo opcje projektowania obszaru.

  Podstopnice zamykają pośrednie stopnie schodów

 4. aż do 30% zapisać

  Firmy specjalistyczne schodowe
  Tanie oferty

  porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
  Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.
 5. balustrada Szklane panele sprawiają, że klatka schodowa wydaje się bardziej przestronna © Photographee.ue, akcje.cegła suszona na słońcu.com

  Możesz także wybierać spośród wielu wariantów balustrady. Często jest wyposażony w pręty wykonane z metalu, drewna i wielu innych materiałów. Te pręty mogą przebiegać prostopadle lub równolegle do poręczy. W pierwszym przypadku mówimy o poręczy prętowej, w drugim o poręczy pasowej. Jednak wypełnienia wykonane na przykład ze szkła są również dobrym sposobem na zapewnienie niezbędnego bezpieczeństwa.

  Różne rodzaje balustrad schodowych

 6. Notatka: Drążki biegnące niemal poziomo to pokusa dla dzieci, bo dosłownie oferują się jako kijki do wspinaczki. Barierki są zatem lepszym wyborem dla rodzin.
 7. Oświetlenie Indywidualnie podświetlane stopnie zwiększają bezpieczeństwo © WoGi, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Ważne jest też dobre oświetlenie. Można to zrobić z sufitu lub ze ścian, ale można go również zintegrować ze schodami. W takim przypadku na każdym kroku zwykle znajduje się mała lampka. Możliwą alternatywą są wpuszczane kinkiety, które umożliwiają przepływ światła na kilka stopni. Oświetlenie klatki schodowej powinno być wystarczająco jasne, ale zdecydowanie nieoślepiające. Dlatego przy ich wyborze warto zasięgnąć porady profesjonalisty. Pomoże Ci również umieścić nowe schody w centrum uwagi, jeśli chcesz. Pamiętaj też o zamontowaniu lub zamontowaniu włącznika światła na początku i na końcu schodów.

 8. Otwarta przestrzeń pod schodami We wbudowanej szafce pod schodami można schować wiele rzeczy © bilanol, stock.cegła suszona na słońcu.com

  Pod klatką schodową powstaje otwarta przestrzeń, która z trudem może być wykorzystana na cele mieszkalne. Możesz jednak mieć odpowiednią szafę wnękową wykonaną przez zakład stolarski, która oferuje miejsce na zapasy, środki czystości, buty i inne przedmioty. Alternatywnie możesz zdecydować się na otwarte półki lub zamontować szatnię pod schodami. Przestrzeń pod klatką schodową niekoniecznie musi być niewykorzystana. Schody do piwnicy zaczynają się bezpośrednio pod schodami prowadzącymi na piętro, ale istnieje możliwość zastosowania paneli z drzwiami. Zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza i wilgoci z piwnicy do salonu. Drzwi to także dodatkowe zabezpieczenie, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi.

 9. Izolacja akustyczna

  Im częściej wchodzi się po schodach, tym bardziej dokuczliwy jest odgłos kroków. Nie da się go całkowicie uniknąć, ale można go zmniejszyć, podejmując odpowiednie działania. Oddzielenie schodów zapobiega rozprzestrzenianiu się dźwięku po ścianach i sufitach. Materiał kroków odgrywa również rolę w rozwoju dźwięku. Jednak nawet na stosunkowo głośnych schodach możesz użyć dywanu, aby powstrzymać hałas.

Schodów prawdopodobnie nie zbudujesz sam. Można zatem pozostawić wykonawcę schodów do przestrzegania norm określonych w przepisach budowlanych. Jeśli jednak chcesz zrobić to sam, powinieneś wcześniej zapoznać się z regulaminem. Schody stanowią poważne zagrożenie i często są jedyną drogą ewakuacji w przypadku pożaru. Dlatego przy budowie schodów należy przestrzegać szczególnie dużej liczby przepisów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here