Oblicz schody: przegląd najważniejszych formuł ”,

DIN 18065 określa zasady nachylenia, szerokości stopni i stopni schodów. Jednak zbiór zasad nie jest częścią przepisów budowlanych - innymi słowy, do pomyślenia są dodatkowe prośby ze strony klienta, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych.
Rozporządzenie o budowie schodów wprowadza rozróżnienie między schodami wymaganymi przez prawo budowlane a schodami niewymaganymi przez prawo budowlane. Zasadniczo niezbędne są wszystkie schody, które służą do dotarcia na piętro mieszkalne lub jako droga ewakuacyjna. Na przykład nie ma potrzeby wchodzenia schodami na poddasze pełniące wyłącznie funkcję magazynu. 
 

1. Niezbędne schody

  • Użyteczna szerokość robocza: co najmniej 80 centymetrów
  • Nachylenie: co najmniej 14, maksymalnie 20 centymetrów
  • Wygląd: co najmniej 23, maksymalnie 37 centymetrów

2. Niepotrzebne schody

  • Użyteczna szerokość robocza: co najmniej 80 centymetrów
  • Nachylenie: co najmniej 14, maksymalnie 20 centymetrów
  • Wygląd: co najmniej 21, maksymalnie 37 centymetrów

Przy obliczaniu schodów należy przestrzegać normy DIN 18065, przepis dotyczący budowy schodów.

Zdjęcie: iStock / wutwhanfoto

Wzory do obliczania schodów

Zanim zaczniesz liczyć schody, najprawdopodobniej będziesz znać tylko wysokość do pokonania. Na podstawie tej wartości można określić liczbę stopni, wysokość stopni, szerokość stopni, długość biegu i nachylenie schodów.

Krok 1: Oblicz liczbę kroków

Liczbę stopni na nowej klatce schodowej można sprawdzić, dzieląc wysokość kondygnacji przez wysokość skarpy (wartość orientacyjna: 18 centymetrów). Zaokrąglasz wynik odpowiednio w górę lub w dół.
Wysokość podłogi / wysokość nachylenia = liczba stopni
Warto wiedzieć: W konstrukcji schodów ogólnie mówi się, że klatka schodowa nie powinna mieć więcej niż 18 stopni (konwencjonalna wysokość kondygnacji do ok. 3 metrów). W przypadku większej ilości schodów tradycyjnie montuje się spocznik na środku schodów.
Szerokość stopnia + liczba stopni x 65 centymetrów = długość podestu
 

Krok 2: oblicz wysokość stoku

Po ustaleniu liczby stopni możesz określić wysokość schodów, aby zawsze osiągać te same odległości - pożegnaj się z niebezpieczeństwem potknięcia!
Wysokość podłogi / liczba stopni (zaokrąglona) = wysokość nachylenia
 

Krok 3: Oblicz szerokość stopni schodów

Szerokość stopnia określa głębokość stopnia: Ile miejsca zajmuje stopa na stopniu? Jako wytyczne możesz użyć 29 centymetrów. Aby obliczyć szerokość kroku, potrzebujesz rozmiaru kroku. Należy pamiętać, że głębokość kroku plus podwojona wysokość kroku daje w wyniku od 61 do 65 centymetrów. Ponieważ 63 centymetry to przeciętny stopień dorosłego człowieka - nadaje się na schody o kącie nachylenia od 30 do 37 stopni. Uwaga: jeśli nachylenie jest wyższe, stopnie będą zbyt wąskie, jeśli nachylenie jest mniejsze, będzie zbyt szerokie! Aby określić szerokość kroku, odejmij dwukrotnie wysokość skoku od przyrostu.
Przyrost (około. 63 centymetry) - 2 x wysokość nachylenia = szerokość stopnia 
 

Krok 4: oblicz długość biegu

Aby obliczyć długość biegu, pomnóż szerokość bieżnika (wartość orientacyjna: 27 centymetrów) przez liczbę kroków.
Szerokość wejścia x liczba wystąpień = długość biegu

Możesz być także zainteresowany Budowanie wiedzy na temat balustrad schodowych: Materiały, przepisy i wskazówki Budowanie wiedzy na temat szalunków schodów: Informacje i instrukcje Zrób to sam i naprawy Schody okładzinowe: Najlepsze porady i wskazówki

Krok 5: Oblicz nachylenie schodów

Aby uwzględnić nachylenie nowej klatki schodowej, podziel wysokość podłogi przez planowaną długość klatki schodowej. Jeśli wynik jest wyższy niż 1, schody są zbyt strome. Dobrą alternatywą byłyby wtedy na przykład schody kręcone. Jeśli wynik jest mniejszy niż 0,45, możesz zwiększyć nachylenie.
Wysokość podłogi / długość biegu = nachylenie schodów
 

Krok 6: Zasada bezpieczeństwa i zasada wygody (DIN 18065)

Na koniec skorzystaj z zasady bezpieczeństwa, aby sprawdzić, czy szerokość kroku nie jest zbyt mała - w przeciwnym razie niebezpieczny upadek jest nieunikniony! Uwaga: suma bieżnika i nachylenia powinna wynosić idealnie 46 centymetrów.
Zasada bezpieczeństwa:
Wysokość nachylenia + szerokość stopnia = około 46 centymetrów
Następnie możesz wykorzystać zasadę wygody, aby kontrolować komfort swoich schodów. Różnica między stopniem a spadkiem powinna wynosić 12 centymetrów - odpowiednia dla schodów o nachyleniu 30 stopni.
Zasada wygody:
Szerokość stopnia - wysokość nachylenia = około 12 centymetrów

Czytanie wskazówka: Podpowiemy Ci jak dokładnie zaplanować i zamontować schody. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here