Schody na strych: na co zwrócić uwagę ”,

Do budowy schodów strychowych obowiązuje norma DIN EN 14975, a od 2018 roku norma uzupełniająca DIN 31983. Ta ostatnia dotyczy montażu klatki schodowej na strych w stropach o dużej grubości. Do tego potrzebne będą dodatkowe poziomy na górze. Norma dotyczy również schodów strychowych o ładowności powyżej 150 kg. Jeśli zlecasz wykonanie klatki schodowej na strych, oprócz wielkości otworu w suficie, zawsze musisz podać grubość stropu oraz wysokość pomieszczenia w świetle. Potrzebujesz również balustrady zgodnie z przepisami budowlanymi. Poręcz jest zalecana tylko w normie DIN, ale nie jest zalecana. Niemniej jednak powinieneś umieścić poręcz dla swojej ochrony.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj

Jakie są rodzaje schodów?

Możesz wybierać spośród różnych rodzajów schodów, aby dostać się na strych. Łączy je to, że są zintegrowane z sufitem wraz z włazem. Różnice zwykle można znaleźć w otworze schodów. Klatki schodowe oszczędzające miejsce można rozłożyć lub zsunąć razem. Zawieszenie schodów zawsze znajduje się na górze włazu. Schody dzielą się na trzy dalsze kategorie: schody składane, schody nożycowe i schody teleskopowe. W zależności od konstrukcji i materiału, każda z nich ma swoje wady i zalety.
 

Rodzaj schodów

Zalety

niekorzyść

Składane schody

 • W większości wykonane z drewna
 • Całkiem trudny
 • Tani
 • Możliwość indywidualnego skrócenia
 • Mniej strome nachylenie
  możliwy
 • potrzebuje dużo miejsca
 • bardzo sztywna

Schody nożycowe

 • elegancki i filigranowy
 • niezłomny
 • potrzebuje mało miejsca do przechowywania
 • potrzebuje mało miejsca, aby
  Rozszerzyć
 • ognioodporny
 • strome nachylenie
 • ciężki, bo wykonany z metalu

Schody teleskopowe

 • ognioodporny
 • zajmuje bardzo mało miejsca
 • bardzo łatwo się stamtąd wydostać
  aluminium
 • strome nachylenie
 • tylko okazjonalnie
  Nadaje się do użytku


Zwykle schody na strych otwiera się ręcznie. Jeśli chcesz czegoś bardziej nowoczesnego, teraz dostępne są również schody na strych, które można otwierać elektrycznie. Ten rodzaj schodów jest odpowiedni tylko wtedy, gdy często musisz wychodzić na strych lub jeśli starsze osoby chcą otworzyć schody.

Jaka izolacja jest wymagana??

Schody na poddasze są słabym punktem dla walorów energetycznych Twojego domu. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo zaizolować schody na poddasze, aby uzyskać jak najlepszy współczynnik przenikania ciepła lub współczynnik U. Od 2014 r. rozporządzenie w sprawie oszczędzania energii (EnEV) określa współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,24 dla całego stropu. Jednak schody na strych przekraczają tę wartość. Dobrze ocieplona klatka schodowa i właz mają współczynnik U od 0,7 do 0,8 - tak jest np. w przypadku kompletnych zestawów. Aby zachować zgodność ze specyfikacjami, należy wyrównać różnicę z pozostałą izolacją termiczną. Nieodpowiednia izolacja klatki schodowej zajmującej mało miejsca może pogorszyć współczynnik przenikania ciepła U całego domu nawet do 3,0. Przy zakupie należy pamiętać, że informacja o wartości U producenta często obejmuje tylko obszar klapy lub włazu, a nie również pojemnik na paszę, złącza i całą konstrukcję.

Schody nożycowe są ognioodporne i podczas rozkładania zajmują bardzo mało miejsca. Wadą jest jednak ich waga.

Zdjęcie: IStock / poplasen

Ile kosztują schody na poddasze?

Cena klatki schodowej na strych zależy od różnych czynników, takich jak materiał, konstrukcja i współczynnik przenikania ciepła U. Najtańsze modele kupisz już od 60 euro w specjalistycznych sklepach. Ale zwykle dostajesz tylko schody bez włazu, akcesoriów i izolacji. Zainstaluj to tylko jako dostęp do w pełni zaizolowanych strychów.
Już od około 100 euro można kupić zestawy z izolowanym pudełkiem na karmę. Cena rośnie, im lepsza jest wartość U. Przy współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,0 schody są droższe. Schody za 200 do 400 euro przy prawidłowym montażu osiągają współczynnik U 0,7.
Niedrogie modele są w większości wykonane z lekkiego metalu i szybko rosnącego drewna iglastego, takiego jak sosna lub świerk. Często mają maksymalną ładowność 150 kilogramów. Nadają się szczególnie do użytku okazjonalnego. Jeśli regularnie korzystasz ze schodów strychowych, dobrym wyborem będzie model wykonany z wyższej jakości materiałów, które są trwalsze. Za to płacisz od 400 do 1.600 euro. Jeśli potrzebujesz klatki schodowej zajmującej mało miejsca z napędem elektrycznym, koszty wzrosną nawet do 2.000 euro. Do tego dochodzą koszty instalacji.

Kto buduje schody strychowe??

Doświadczeni majsterkowicze mogą samodzielnie zamontować schody strychowe. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać ustawowych przepisów i norm. Do instalacji potrzebne jest zezwolenie nadzoru budowlanego, które – w zależności od kraju związkowego – musi spełniać wymagania. W każdym razie dotyczy Cię, że szerokość klatki schodowej w zamkniętych mieszkaniach musi wynosić co najmniej 80 centymetrów. Poręcz schodowa jest również obowiązkowa. Jeśli schody są szersze niż 125 centymetrów, potrzebne będą poręcze po obu stronach. Muszą mieć co najmniej 90 centymetrów wysokości. Upewnij się, że wysokość stopnia wynosi maksymalnie 19 centymetrów i że stopnie mają co najmniej 26 centymetrów głębokości.

Budowanie wiedzy obliczanie schodów: przegląd najważniejszych wzorów Jeśli chcesz obliczyć klatkę schodową, musisz wziąć pod uwagę wysokość stopnia, współczynnik nachylenia i wiele więcej. Wyjaśniamy wzory na obliczanie schodów.

Jesteś po bezpiecznej stronie, jeśli zlecasz instalację specjalistycznej firmie. W tym celu skontaktuj się ze stolarzem lub stolarzem, który profesjonalnie zamontuje schody strychowe lub wymieni starą klatkę schodową. W niektórych sklepach z narzędziami istnieje możliwość zamontowania schodów strychowych za dopłatą. Aby to zrobić, potrzebujesz jednak powierzchni montażowej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here