Zaprojektuj schody bezpiecznie”,

Bezpieczeństwo przede wszystkim: zadbaj o bezpieczeństwo schodów

Upadki ze schodów zdarzają się szybciej i częściej niż myślisz. Planując i budując schody, należy zawsze koncentrować się na bezpieczeństwie w późniejszym użytkowaniu. Właściciel budynku lub operator systemu może ponosić odpowiedzialność za wypadki na schodach. Oprócz zbyt stromych lub zbyt płytkich schodów oraz stopni o różnych wymiarach istnieje wiele innych czynników, które mogą prowadzić do upadku. Ryzyko wypadków można zminimalizować dzięki pewnym środkom konstrukcyjnym.

bezpieczne zaprojektowane schody © PlusGrip

Zainstaluj wykładziny antypoślizgowe

Mokre lub śliskie podłogi często prowadzą do poślizgu. Wykładziny podłogowe są zatem klasyfikowane według ich antypoślizgowości, m.in. za pomocą wartości antypoślizgowości R. Wysoki poziom antypoślizgowości można osiągnąć w przypadku okładzin kamiennych poprzez zwiększenie chropowatości powierzchni lub okładzin ceramicznych poprzez strukturyzację powierzchni. Elastyczne pokrycia w wersji z gumowymi wypustkami zapewniają lepszą antypoślizgowość. Z drugiej strony maty schodowe, które można szybko i łatwo doposażyć, zapewniają dobre trzymanie na drewnianych stopniach. Montaż tych pokryć może zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się na stopniu.

Zwiększenie pewności stąpania dla bezpiecznych schodów do 30% zapisać

Firmy specjalistyczne schodowe
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Użyj stopniowych profili antypoślizgowych na krawędzi stopnia

Ryzyko poślizgu na krawędzi stopnia można zminimalizować, stosując profile antypoślizgowe stopni na krawędzi. Profile antypoślizgowe dostępne są w postaci pasków samoprzylepnych z chropowatą powłoką oraz profili wykonanych z tworzywa sztucznego lub gumy. Jednak w przypadku wszystkich profili antypoślizgowych ważne jest, aby były one jak najbardziej płaskie i równo z powierzchnią stopnia, w przeciwnym razie mogą prowadzić do potknięcia. Jeśli krawędzie stopni są ustawione w kolorze, to również zwiększa uwagę.

Profile antypoślizgowe zwiększają bezpieczeństwo schodów

Zmiana okrycia w celu zwiększenia uwagi

Schody są zwykle podejmowane przez użytkownika instynktownie, tj. bez zwracania szczególnej uwagi na każdy krok. Zmiana wykładziny na powierzchnię podłogi może pomóc zwiększyć poziom uwagi, a tym samym przyczynić się do wzrostu koncentracji podczas wchodzenia po schodach w krótkim czasie. W każdym przypadku należy również zapewnić antypoślizgowość pokrycia.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od firm specjalizujących się w klatkach schodowych i zaoszczędź do 30 procent

Przymocuj bezpieczne poręcze po obu stronach

Poręcze, które umożliwiają bezpieczne chwytanie, nie tylko ułatwiają wchodzenie i schodzenie po schodach, ale także pomagają samemu złapać się upadku. Poręcze o profilu i średnicy odpowiadającej chwytaniu jedną ręką są szczególnie bezpieczne. Jeśli poręcze są przymocowane po obu stronach biegu schodów jako środek do chwytania, zwiększa to również bezpieczeństwo, ponieważ podczas upadku nie sięgasz w przestrzeń z żadnej strony.

Spoczniki pośrednie zapobiegają gorączkowemu wchodzeniu po schodach

Platformy służą nie tylko do zmiany kierunku poruszania się po schodach bez konieczności przestawiania samych stopni, ale także zwiększają komfort korzystania ze schodów. Na długich biegach schodowych dają użytkownikowi możliwość krótkiej przerwy między poszczególnymi biegami, a tym samym zmniejszają wysiłek i gorączkowe tempo wchodzenia po schodach, co z kolei może zmniejszyć ryzyko wypadków.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here