Poręcz: materiał, przepisy i wskazówki ”,

Zasadniczo poręcze składają się ze słupków, poręczy i „wypełnienia”, które zapobiega upadkowi między schodami a poręczą. To wypełnienie może być płaskie, takie jak szkło. Ale do tego służą również pręty wykonane z drewna lub metalu. Na przykład balustrady prętowe mają pionowe pręty. W przypadku poręczy pasowych biegną one jednak poziomo. Jako alternatywa dla klasycznych balustrad poręcze sprawdziły się na solidnych ścianach. Bo jeśli schody są ograniczone jedną lub dwiema ścianami, nie musi być pełna balustrada. 

Regulacje prawne dla poręczy: co jest dozwolone?

Wytyczne dla balustrad – wewnątrz i na zewnątrz – regulowane są przez państwowe przepisy budowlane (LBO). I to jest inne w każdym landzie, tak jak odpowiedź na pytanie, kiedy balustrada jest obowiązkowa. Większość krajów związkowych przestrzega jednak wytycznych federalnych zgodnie z DIN 18065. Dlatego poręcze są zwykle wymagane tam, gdzie dwa piętra są ze sobą połączone i można po nich chodzić. Dotyczy to upadku z wysokości co najmniej 15 centymetrów i jeśli schody mają więcej niż trzy stopnie. Musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Poręcz musi mieć 90 cm wysokości.
  • Od 12 metrów miara wzrasta do 110 centymetrów.
  • Materiał musi być niełamliwy.
  • Poręcz musi mieć szerokość od 25 do 65 milimetrów.
  • Poręcze muszą być bezpieczne i stabilne, owalne lub okrągłe i bez przerw.
  • Kolor poręczy musi wyraźnie wyróżniać się na tle ściany.

Jeśli w budynku często przebywają dzieci, odległość między kratami lub innymi otworami w okolicy nie może przekraczać 12 centymetrów. Możesz używać tylko poziomych drążków o wysokości powyżej 60 cm.
Przy planowaniu schodów należy również przestrzegać wytycznych. Przeczytaj tutaj, jak obliczyć wymiary swoich schodów.

Balustrady schodowe: wskazówki dotyczące większego bezpieczeństwa

Jeśli chodzi o balustrady, nie należy iść na kompromis i zainwestować trochę więcej w bezpieczeństwo. Wskazane jest więc np. gdy poręcz wystaje ponad schodami z obu stron – jest to zalecane nie tylko w przypadku renowacji odpowiednich do wieku. Dodatkowo sprawdziły się dodatkowe poręcze dla dzieci. Są węższe i niższe, aby dzieci mogły je dobrze uchwycić. Jeśli mieszkańcy domu są wyżsi, poręcz powinna być wyższa. Jeśli chcesz budować bez barier, możesz zorientować się w normie DIN 18040-2. Dokładne warunki różnią się w zależności od przeznaczenia, szerokości i liczby stopni. Poręcze powinny być zawsze łatwe do uchwycenia i zachowywać minimalną odległość pięciu centymetrów od ściany. Poziome drążki lub te z elementami dekoracyjnymi zachęcają do wspinania się i dlatego są mniej odpowiednie dla małych dzieci. Możesz zaplanować dodatkową siatkę ochronną, na przykład dla zwierząt. Jeśli chcesz samodzielnie zbudować balustradę lub zainstalować zestaw, to oszczędza pieniądze, ale może się zemścić później. Ubezpieczenie zapłaci tylko w razie wypadku, jeśli schody zostały w sposób oczywisty zainstalowane profesjonalnie.

Możesz być również zainteresowany Budowanie schodów na strych: Powinieneś na to zwrócić uwagę Planowanie budowy Budowanie schodów: Należy przestrzegać tych przepisów zgodnie z DIN 18065 Renowacja Renowacja schodów: Tak wyglądają drewniane schody

Jaki materiał nadaje się na balustrady schodowe?

Niezależnie od tego, czy jest to pojedyncza dębowa balustrada od stolarza, czy prosty zestaw prefabrykowany wykonany z buku i aluminium - możesz wybierać spośród wielu różnych materiałów i ich kombinacji do balustrad schodowych. 

Jakie drewno na balustrady?

Drewno jest szczególnie popularne, ponieważ nadaje schodom domowy i naturalny klimat. Buk, jesion i klon są dobre na balustrady - jeśli chcesz, aby wyglądały nieco bardziej elegancko, nadają się również wiśnia i orzech. Świerk, modrzew i sosna nadają się również na poręcze schodów, które nie są często używane. 

Jakie materiały są popularne?

Nowoczesne balustrady schodowe często wykorzystują metal (aluminium, stal nierdzewna, kute żelazo), szkło lub akryl. Mieszanka materiałów jest modna. Na przykład drewniane poręcze są połączone ze wspornikami ze stali nierdzewnej.

Dzięki połączeniu metalu i drewna jesteś w trendzie z balustradami schodowymi.

Zdjęcie: Kenngott

Jaki kolor nadaje się do balustrad schodowych?

Kupując nową balustradę, upewnij się, że kolor pasuje do ogólnej koncepcji domu, aby nie był postrzegany jako czynnik zakłócający. Z drugiej strony kolor poręczy musi odstawać od ściany. Chcąc pomalować balustradę na nowy kolor, powinna być ona odporna na ścieranie i uderzenia. Zwykle można znaleźć odpowiednie farby i lakiery z ochroną UV i ochroną przed szkodnikami, ponieważ w zależności od lokalizacji balustrada wymaga dodatkowej ochrony. 

Ile kosztuje balustrada?

Ponieważ balustrady są projektowane bardzo indywidualnie, koszty ryczałtowe są trudne do obliczenia. Zasadniczo powinieneś zacząć od trzech czynników kosztowych: materiału, stylu i kosztów montażu. Szczególnie tanie są proste poręcze z metali żelaznych i lekkich, które zaczynają się od około 80 do 100 euro za metr. Trochę drożeje ze stalą nierdzewną, kutym żelazem i drewnem. Na to trzeba przeznaczyć od 200 do 300 euro za metr. Za szkło, ekstrawaganckie projekty lub prace zlecone u stolarza można spodziewać się ceny co najmniej 400 euro za metr. Do tego dochodzą koszty montażu, które w zależności od stopnia trudności wynoszą od 30 do 100 euro za godzinę. Często jest to trochę tańsze, jeśli korzystasz z gotowych zestawów od wyspecjalizowanych sprzedawców. Musisz trochę więcej policzyć, jeśli np. chcesz oświetlenie LED.

Balustrada schodowa: oto inspiracja

Uruchom galerię zdjęć 5 Pokaż wszystko

Proste schody prawie znikają, ponieważ wzrok natychmiast przyciąga nieoczekiwana biała designerska balustrada. Konstrukcja nośna wykonana jest ze zbrojonego betonu, na szczycie którego znajdują się naturalne dębowe stopnie. Elegancka balustrada wykonana jest z laserowo wycinanej blachy stalowej z drewnianą poręczą. Indywidualny projekt według konstrukcji schodów Diehl. 

Zdjęcie: Budowa schodów Diehl Frankfurt

Podświetlenie: jeśli będziesz musiał ponownie w nocy iść do kuchni po szklankę wody, będziesz szczęśliwy, jeśli nie będziesz musiał tłuc się po ciemku. Poręcz z rurki rowkowej ("Lightrail" firmy Frewa) została wyposażona w samoprzylepną taśmę LED, która jest dopasowywana do długości balustrady w 5-centymetrowych krokach. 

Zdjęcie: Frewa

Na życzenie poręcz tej eleganckiej balustrady można wygiąć dwu lub trójwymiarowo. Wykonana jest indywidualnie, składa się z litego drewna lub kilku warstw forniru - w zależności od promienia, wokół którego ma się wyginać balustrada. Projekt drewna w formie. 

Zdjęcie: drewno w formie

Ze stali można wykonać wiele kształtów. Również zaskakująco filigranowe i artystyczne przykłady, takie jak schody z lekkimi drewnianymi stopniami i płaskimi stalowymi podłużnicami o wysokości parapetu. Lubi być w centrum uwagi. Indywidualny projekt MetallArt. 

Zdjęcie: MetallArt

Jeśli dach jest usuwany dopiero później, potrzebne są schody, które można szybko zamontować, nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają dużego otworu do góry. Na przykład spiralne schody „Zembra” z metalowymi balustradami. Istnieje również kolorowa osłona pionów. Ze schodów interkon. 

Zdjęcie: Schody Intercon

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here