Malowanie klatki schodowej: na co należy zwrócić uwagę ”,

Podczas malowania klatki schodowej bezpieczeństwo jest najważniejsze. Ze względu na schody do niektórych miejsc nie można dotrzeć zwykłą drabiną. Zamiast tego powinieneś użyć drabiny schodowej o regulowanej wysokości. Jeśli masz dużą, skomplikowaną klatkę schodową, może być potrzebna rama drabiny. Można go wypożyczyć w marketach budowlanych i sklepach specjalistycznych. Poproś drugą osobę do malowania. Dzięki temu jesteś nie tylko szybszy, ale także bezpieczniejszy. Na przykład druga osoba zabezpieczy drabinę lub pomoże, jeśli dostaniesz zawrotów głowy na drabinie.

Malowanie klatki schodowej: jakie kolory są odpowiednie?

Jakie kolory są zalecane na klatkę schodową?

Klatki schodowe są zwykle bardzo ciemne. Ogranicza to wybór odpowiedniego koloru. Ale nie zawsze musi być biały. Pomaluj schody na jasny, jasny kolor. Dzięki temu małe pomieszczenia wydają się większe. Weźmy na przykład słoneczną żółć lub ciepłą piaskową tonację jako kolor ściany. Aby uzyskać nowoczesny wygląd, pomaluj schody na niebiesko lub zielono. W przypadku intensywnego użytkowania klatki schodowej warto pomalować dolną część ściany na ciemniejszy odcień.
 

Zapraszam do stosowania jasnych, jasnych kolorów na klatkę schodową. Oznacza to, że nawet małe pomieszczenia wydają się duże.

Zdjęcie: IStock / sturti

Jakich farb użyć do pomalowania klatki schodowej?

Tynk mineralny zapewnia dobrą ochronę w dolnej części. Zaletą jest to, że wystarczy przemalować bazę tylko wtedy, gdy jest bardzo zabrudzona. Możesz to również osiągnąć, malując farbą lateksową. Łatwo usuwa brud po wyschnięciu i jest dość wytrzymały. Alternatywą dla tego jest farba silikatowa. Jest otwarty na dyfuzję. Pleśń prawie nie tworzy się przy tego rodzaju farbie.
 

Czy możesz malować na kolor na balustradzie??

Balustrady trzeba malować rzadziej niż całą klatkę schodową. Poręcze zwykle niewiele się zużywają. Jeśli nadal chcesz pomalować balustradę, nie możesz jej po prostu pomalować. Najpierw musisz zeszlifować balustradę. Powodem tego jest to, że balustrady mają na sobie warstwę lakieru, który należy usunąć. Jeśli po prostu go pogłaskasz, istnieje ryzyko, że utworzą się bąbelki, rozlane farby i krople. Po szlifowaniu odczekaj co najmniej 24 godziny przed malowaniem balustrady. Następnie kurz osiadł i nie narusza wilgotnej warstwy farby.

Jeśli chcesz jednocześnie pomalować balustradę, pamiętaj o usunięciu wszelkich pozostałości farby na dzień przed nałożeniem farby.

Zdjęcie: IStock / sturti

Ile kosztuje pomalowanie klatki schodowej?

Malowanie klatki schodowej: koszty dla profesjonalisty

Jeśli zlecisz pracę profesjonalistom, musisz liczyć się z kosztami od 5 do 20 euro za metr kwadratowy. Staje się droższy, jeśli naprawy muszą być wykonane wcześniej. Ostateczny koszt zależy również od tego, gdzie mieszkasz. W mieście są one zazwyczaj wyższe niż na wsi. Dlatego uzyskaj kilka szacunków. Możesz zmniejszyć nakłady finansowe, jeśli sam wykonasz część pracy.
 

Malowanie klatki schodowej: koszty samodzielnego wykonania

Dużo taniej jest, jeśli sam pomalujesz klatkę schodową. Wtedy musisz tylko zapłacić koszty materiałów. W zależności od wybranego koloru są to od 0,5 do 3 euro za metr kwadratowy. Do tego dochodzą koszty taśmy malarskiej, plandeki, wałków malarskich i ewentualnie szpachli i gruntu głębokiego. Najlepszym sposobem na pożyczenie odpowiedniej drabiny jest sklep budowlany lub specjalistyczny. Alternatywnie możesz użyć kijków teleskopowych, aby dotrzeć do wyższych miejsc.

Malowanie klatki schodowej: instrukcje krok po kroku

 1. przygotowanie
  Zanim pomalujesz klatkę schodową, musisz zrobić kilka rzeczy, aby się przygotować. Jeśli potrzebujesz rusztowania schodowego, musisz je pożyczyć i zmontować – jest to bardzo czasochłonne. Następnie wyłącz zasilanie i wyjmij lampy, włączniki światła i gniazdka. Oczyść ściany i sufity z brudu. Wypełnij pęknięcia i wywierć otwory. Nie zapomnij zeszlifować miejsc. Na koniec oklej balustrady, poręcze i schody i zapewnij dobre oświetlenie.
   
 2. Elementarz
  Teraz nałóż podkład. Potrzebujesz głębokiego gruntu na ściany klatki schodowej w starym budynku. Najpierw za pomocą pędzla nałóż podkład w rogach i na krawędziach. Następnie użyj wałka do dużych powierzchni. Niech podkład dobrze wyschnie.
   
 3. Szczotkować
  Pomaluj schody na pierwszym przejściu. Dopiero w drugiej warstwie idziesz od góry do dołu. W ten sposób upewnisz się, że farba jest nakładana na wierzch. Zacznij od nowa z ostrymi krawędziami.
   
 4. Przeróbka
  Na koniec usuń całą taśmę samoprzylepną i ponownie przymocuj lampy, włączniki światła i gniazdka do klatki schodowej.
Więcej na temat renowacji schodów Renowacja schodów: Tak oto schody drewniane będą wyglądały jak nowe

Wskazówki dotyczące malowania schodów

Oprócz malowania ścian na klatce schodowej możesz również pomalować schody. Jeśli masz schody drewniane, koniecznie użyj tego samego lakieru, który jest już na schodach. Jeśli są one pomalowane na przykład farbą na bazie żywicy syntetycznej, należy ponownie użyć tego samego materiału. To samo dotyczy glazur, olejków i wosków. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia lakieru. Jeśli chcesz użyć innego materiału, musisz całkowicie usunąć stary.
Jeśli na schodach znajdują się elementy metalowe, należy najpierw usunąć rdzę. Dopiero wtedy malują elementy. Schody ze stali lub aluminium wymagają gruntowania. Dotyczy to również schodów betonowych. Dopasuj rodzaj farby do podkładu. Potrzebujesz głębokiego gruntu do betonu komórkowego. W przypadku wszystkich kolorów ważne jest, aby były wytrzymałe i antypoślizgowe.

Prawo najmu: kto ma pomalować klatkę schodową?

Jeśli mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, malowanie klatki schodowej jest obowiązkiem wynajmującego zgodnie z prawem najmu. Nie ma jednak terminów, w których trzeba to zrobić. Wynajmujący musi jednak zapewnić bezpieczne użytkowanie klatki schodowej. Właściciel pokrywa koszty.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here