Podstawowa wiedza o płytach gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe - podstawowa wiedza i podstawy

Kiedy pojawia się termin „płyta gipsowo-kartonowa”, większość majsterkowiczów od razu myśli o płycie gipsowo-kartonowej, tj. płyta gipsowo-kartonowa. I to w zasadzie prawda, ponieważ większość wszystkich projektów budowy płyt kartonowo-gipsowych polega na mocowaniu płyt konstrukcyjnych do specjalnie skonstruowanych podkonstrukcji i. B. Do realizacji ścianek działowych, przedścianek montażowych, podłóg, sufitów podwieszanych lub nadbudówek poddaszy. W przeciwieństwie do solidnej konstrukcji, technologia suchej zabudowy stosowana jest głównie w pomieszczeniach do montażu i projektowania pomieszczeń z wykorzystaniem lekkiej konstrukcji.

W konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych płyty gipsowo-kartonowe odgrywają ważną rolę w dzieleniu większych pomieszczeń lub przygotowywaniu gołych ścian do dalszej obróbki © photo 5000, stock.cegła suszona na słońcu.com

Konstrukcja suchej zabudowy obejmuje dużą liczbę konstrukcji na podłodze, ścianie i suficie, które ograniczają lub redystrybuują przestrzeń, takie jak systemy typu „pomieszczenie w pomieszczeniu” wykonane z nienośnych ścian szkieletowych. Ponadto, dzięki swojej systematycznej, modułowej lekkiej konstrukcji, konstrukcja suchej zabudowy oferuje wiele możliwości tworzenia wnęk, podłóg podniesionych i podwójnych ścian do różnych celów, takich jak niewidoczne układanie kabli elektrycznych lub instalacji sanitarnych lub umieszczenie materiału izolacyjnego (np. B. Maty izolacyjne, izolacja luzem lub wdmuchiwana) do izolacji ścian wewnętrznych.

W suchej zabudowie można zastosować zarówno ściany izolacyjne, przeciwpożarowe i dźwiękoszczelne, jak i okładziny ścienne i sufitowe oraz przegrody, które w razie potrzeby można ponownie zdemontować bez ryzyka statyki ścian litych. A całość nazywa się płytą gipsowo-kartonową, ponieważ w budownictwie stosuje się prawie wyłącznie suche materiały i techniki. Nie jest konieczne mieszanie zaprawy i tynku na bazie wody, mieszanie betonu lub wylewanie jastrychu - odpowiednie materiały budowlane można zamiast tego kupić jako prefabrykaty i zamontować na sucho. Jedynie przy wykańczaniu powierzchni oraz przy łączeniu i adaptacji konstrukcji, np. wypełnianiu spoin, stosuje się wilgotne materiały budowlane, m.in. B. Wypełniacze, wypełniacze i uszczelniacze.

Płyty gipsowo-kartonowe - zalety

Konstrukcja wnętrz w suchej zabudowie © dbvirago, stock.cegła suszona na słońcu.com

W porównaniu z solidną konstrukcją płyta gipsowo-kartonowa ma szereg zalet:

 • Oszczędność materiałów: Koszt materiałów do standardowych projektów suchej zabudowy, takich jak ściana działowa, jest możliwy do opanowania: kantówki z drewna lub metalu do podkonstrukcji, płyty budowlane i wkręty do płyt gipsowo-kartonowych do poszycia, akryl lub silikon do połączeń, wypełniacz i materiały ścierne do powierzchni.
 • Oszczędność kosztów i czasu: lekkie, niedrogie materiały można szybko kupić i są łatwe w transporcie. Ponieważ nie ma dodatkowej wilgoci w budynku, pomieszczenia już po bardzo krótkim czasie są w pełni zdatne do użytku.
 • Bezpieczeństwo: dzięki odpowiednim płytom budowlanym można spełnić wszystkie aktualne wymagania dotyczące ochrony przed hałasem, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przed pleśnią, a nawet ochrony przed promieniowaniem.
 • Wszechstronność: dzięki technologii suchej zabudowy masz dostęp do pełnego zakresu różnorodności architektonicznej; zarówno w nowych budynkach, jak i przy renowacji starych budynków. Pomieszczenia wszystkich typów i rozmiarów można szybko i pięknie przekształcać, rozbudowywać i indywidualnie projektować.
Zalety płyt gipsowo-kartonowych do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w płytach gipsowo-kartonowych

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszą płytę gipsowo-kartonową, porównaj oferty i zaoszczędź.

Więcej niż płyta gipsowo-kartonowa: podstawowe elementy płyt kartonowo-gipsowych

Ogromną zaletą budownictwa z płyt kartonowo-gipsowych jest duża ilość prefabrykowanych elementów, elementów montażowych i mocujących oraz materiałów budowlanych, które idealnie do siebie pasują i są dostępne w każdym sklepie z narzędziami lub w handlu materiałami budowlanymi. Do każdego projektu suchej zabudowy dostępne są odpowiednie profile i łączniki do podkonstrukcji oraz pasujące płyty budowlane w kilku typach i wymiarach. W zależności od Państwa życzeń, planu, warunków konstrukcyjnych i wymagań technicznych, przemysłowe prefabrykowane części są następnie skręcane, łączone lub montowane za pomocą techniki zaciskowej na placu budowy.

Różni producenci, w tym znane marki, takie jak Knauf, Rigips i Fermacell, od lat oferują kompletne systemy suchej zabudowy, dzięki czemu majsterkowicze i profesjonaliści mogą na żądanie uzyskać wszystkie potrzebne materiały od jednego producenta: komponenty i połączenia elementy do podkonstrukcji, panele do poszycia oraz szeroka gama materiałów budowlanych i części specjalne do wszelkiego rodzaju połączeń i fug. Do specjalnych wymagań i projektów specjalnych, takich jak izolacja akustyczna i akustyczna ścian, ogrzewanie podłogowe,

Istnieją specjalnie opracowane komponenty lub kompletne zestawy, które zawierają wszystko, co jest potrzebne do budowy płyt kartonowo-gipsowych w wilgotnych pomieszczeniach lub ścianek instalacyjnych do umywalek, wanien lub toalet. Daje to maksymalne bezpieczeństwo planowania i ogromnie upraszcza przygotowanie i realizację - także dla renowatorów, renowatorów i majsterkowiczów, którzy nie zajmują się płytami kartonowo-gipsowymi na pełny etat i nadal chcą osiągnąć dobre i trwałe rezultaty.

Klasycznymi podstawowymi elementami technologii suchej zabudowy są:

 • Rama ćwiekowa (tradycyjnie wykonane z kantówki lub nowoczesne z profili metalowych),
 • Panele budowlane do oszalowania (często płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-kartonowych) i
 • Maty izolacyjne (często z wełny mineralnej).

W międzyczasie jednak wybór płyt budowlanych i materiałów izolacyjnych jest znacznie większy. Oprócz płyt gipsowo-kartonowych, które często nazywane są „płytami Rigips” ze względu na znanego producenta Rigips, dostępne są płyty wykonane z wielu innych materiałów, w tym z drewna i materiałów drewnopochodnych, plastiku, metalu, włókna mineralnego, krzemianu wapnia ( włókno) szkło i perlit.

Ściana w suchej konstrukcji z izolacją © gorvik, fotolia.com

Ponadto istnieje ważna różnica w płytach gipsowo-kartonowych, o której należy pamiętać, a mianowicie między płytą gipsowo-kartonową a płytą gipsowo-kartonową: Płyty gipsowo-włóknowe (znany producent: Fermacell) są konsekwentnie wykonane z tego samego materiału, a mianowicie z prasowanego gipsu włókna i nie mają poszycia. Natomiast płyta gipsowo-kartonowa składa się z rdzenia gipsowego i kartonowej obudowy. Przeczytaj więcej o różnicach i ich praktycznych implikacjach w tym artykule na temat okładzin sufitowych.

Płyty gipsowo-kartonowe są wyjątkowo gładkie na zewnątrz dzięki tekturowej osłonie i dlatego idealnie nadają się do dalszej obróbki © bierwirm, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wiele się wydarzyło również z materiałami izolacyjnymi powszechnie stosowanymi w suchej zabudowie. Oprócz mineralnych materiałów izolacyjnych z wełny szklanej i skalnej stosuje się (ponownie) naturalne materiały izolacyjne, takie jak celuloza, len, wełna drzewna, konopie czy korek, które są dostępne w postaci mat jak również do wypełnienia, jako izolacja podbijana lub dmuchana izolacja. Jeśli chodzi o izolację, klimat w pomieszczeniach, zdrowy styl życia i, w coraz większym stopniu, zrównoważony rozwój są równie ważnymi kwestiami, jak wydajność i szczelność. Idealnie, materiał izolacyjny i metoda izolacji powinny idealnie do siebie pasować i należy to wziąć pod uwagę na etapie planowania.

Mała wycieczka w świat płyt gipsowo-kartonowych

Tynk paryski w postaci płyt gipsowo-kartonowych jest nadal najczęściej stosowanym materiałem do oszalowania i okładzin w płytach gipsowo-kartonowych. Gips to produkt naturalny, który przy odpowiedniej utylizacji może być również poddany recyklingowi. Może wchłonąć dużo wilgoci z powietrza w pomieszczeniu, oddając ją ponownie w razie potrzeby, a tym samym w doskonały sposób przyczynić się do regulacji klimatu w pomieszczeniu. Ponadto gips jest z natury trudnopalny, bardzo plastyczny i dlatego może być stosowany uniwersalnie jako materiał budowlany. Jego właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne nie są doskonałe, nie toleruje trwałej wilgoci, a w stanie surowym nie spełnia wymagań nowoczesnej ochrony przeciwpożarowej. Ale to wszystko można poprawić w produkcji płyt gipsowo-kartonowych.

Płyty gipsowo-kartonowe są łatwe w obróbce © tunedin, stock.cegła suszona na słońcu.com

Płyta gipsowo-kartonowa i jej właściwości

Płyta gipsowo-kartonowa jest niedroga i wyróżnia się niską wagą i dobrą plastycznością. Kartonowa obudowa zapewnia stabilność i przyjemnie gładką, niepylącą powierzchnię. Do rozkroju tekturę wycina się krajalnicą, a następnie arkusz (np. B. złamany przez krawędź.

Standardowa płyta gipsowo-kartonowa ze sklepu z narzędziami ma grubość 12,5 mm, 600 lub 1.250 mm szerokości i od 2 do 4 m długości. Najczęściej kupowane i instalowane formaty do prac wewnętrznych to 2.000 x 1.250 mm i 2.600 x 1.250 mm. Przy tych wymiarach paneli potrzebujesz najmniejszej konstrukcji nośnej (rama szkieletowa). Popularne są również tzw. panele jednoosobowe o wymiarach 12,5 mm x 2.600 mm x 600 mm. Ze względu na ich mniejszą szerokość są łatwiejsze w zarządzaniu i mogą być również łatwo instalowane przez jedną osobę.

Płyty gipsowo-kartonowe są dostępne w różnych wzorach dla różnych obszarów zastosowania i projektów suchej zabudowy, np. B.:

 • Impregnowana (zielona) płyta gipsowo-kartonowa do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienki czy piwnice,
 • Panele przeciwpożarowe (m.in. B. do ścian przeciwpożarowych)
 • Panele dźwiękochłonne i akustyczne (płyty gipsowo-kartonowe z otworami lub szczelinami, specjalne panele do akustyki pomieszczeń)
 • Specjalne płyty do umieszczenia specjalnych lub. większe ładunki
 • Specjalne płytki do ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym

Aby gotowa konstrukcja spełniała wymagania, panele muszą oczywiście być również profesjonalnie połączone i zafugowane. Późniejsze problemy, takie jak pękanie lub niewystarczająca szczelność, rzadko są spowodowane przez panele, ale prawie zawsze przez nieodpowiednią technologię łączenia i łączenia.

Wskazówki, jak uniknąć pękania płyt kartonowo-gipsowych

Jaka grubość i wysokość ściany dla płyt kartonowo-gipsowych??

W przypadku ram ze słupkami, 50 mm, 75 mm i 100 mm to zwykłe grubości profili. Oznacza to możliwość uzyskania ścian o grubości 75 - 150 mm (profil 100 mm, obustronnie obłożony płytą gipsowo-kartonową). Jeśli ściana ma być jeszcze grubsza, możliwa jest grubość do 175 mm z potrójnym poszyciem.

Jednak płyty gipsowo-kartonowej (niezależnie od grubości) nie można zbudować dowolnie wysoko. Maksymalna stabilna wysokość to 6 metrów, choć tak wysoka ściana we wnętrzu jest konieczna i wykonalna tylko w wyjątkowych przypadkach.

Możliwe zastosowania konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych

Ze względu na dużą i stale rosnącą gamę wysokiej jakości komponentów i wysokowydajnych kompletnych systemów, sucha konstrukcja już w ostatnich latach wyprzedziła wiele konwencjonalnych technik konstrukcji solidnych. Oto lista wspólnych obszarów zastosowań, która oczywiście nie jest kompletna:

Płyty gipsowo-kartonowe - systemy ścienne

 • Okładziny ścienne (proste, zakrzywione lub zakrzywione, jedno lub wielowarstwowe deskowanie, z różnymi systemami i materiałami)
 • Ściany montażowe, ścianki działowe i montażowe (m.in. B. Montaż naścienny w łazience, ścianka działowa WC, stała ścianka działowa, ściana z kabrioletami)
Sucha konstrukcja z metalowymi profilami jako ramą słupkową © Aisyaqilumar, stock.cegła suszona na słońcu.com

Płyty gipsowo-kartonowe - systemy podłogowe

 • Podłogi szczelinowe do izolacji akustycznej i/lub ochrony przeciwpożarowej
 • Podłogi podniesione (podłogi instalacyjne) pod kable elektryczne, EDP, klimatyzacyjne lub sanitarne
 • Konstrukcje podłóg i podkonstrukcje m.in. B. do niektórych pokryć wierzchnich, takich jak parkiet lub płytki
 • Izolacja podłogi

Płyty gipsowo-kartonowe - systemy sufitowe

 • Okładziny sufitowe i projektowanie sufitów (m.in. B. sufit o strukturze plastra miodu, sufit panelowy, sufit z przegrodami, sufit listwowy, sufit kratowy lub metalowy)
 • Sufity podwieszane / sufity podwieszane dla estetyki, lepszej efektywności energetycznej, prywatności i ochrony przed hałasem
 • Sufity systemowe (m.in. B. Sufity świetlne, wentylacyjne, akustyczne lub klimatyzacyjne)
 • Sufit montażowy do indywidualnych instalacji sufitowych (np. B. zintegrowane oświetlenie)
Sufit w płycie gipsowo-kartonowej z profilami metalowymi © Pavel Losevsky, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oprawy z okablowaniem i bez, konstrukcje wsporcze do większych obciążeń, wyloty wentylacyjne, przyłącza, ramy drzwiowe i okienne oraz wiele innych można zintegrować z systemami suchej zabudowy. Powierzchnie mogą być zaprojektowane jako płaskie, łukowe, strukturalne lub ujednolicone i wykonane z połączeniami lub bez.

Podczas gdy montaż prostej płyty gipsowo-kartonowej w zasadzie może być również wykonany przez technicznie wykwalifikowanego laika, bardziej złożone prace, takie jak izolacja lub rozbudowa wilgotnego pomieszczenia, wymagają wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi i maszyn profesjonalistów. Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny, aby szybko znaleźć specjalistę w zakresie konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych w Twojej okolicy i zapytać niezobowiązująco, ile kosztowałoby realizacja projektu budowy płyt kartonowo-gipsowych przez specjalistyczną firmę. Ten przegląd kosztów płyt kartonowo-gipsowych może służyć jako przewodnik.

Renowacja łazienki w suchej zabudowie © Marco2811, stock.cegła suszona na słońcu.com

Prawne i normy w płytach gipsowo-kartonowych

Wiele konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych musi spełniać rygorystyczne wymagania prawne i techniczne. Dzięki nowoczesnej technologii suchej zabudowy i profesjonalnemu, bezbłędnemu wykonaniu jest to często możliwe bez dużego wysiłku budowlanego i przy krótkim czasie budowy. Planiści i renowatorzy, budowniczowie i architekci mają dużą swobodę projektowania, jeśli chodzi o konstrukcje płyt kartonowo-gipsowych, ale muszą znać szczególne cechy tej metody budowlanej i dostosowywać się do nich od samego początku.

Wymagania techniczne i prawne w suchej zabudowie

Następujące punkty i normy to m.in. B. Szczególnie ważne w planowaniu, przetargach i nadzorze budowlanym:

 • DIN 4102: Zachowanie ogniowe podstawowych elementów i materiałów budowlanych
 • Ochrona akustyczna i przeciwpożarowa, DIN 4109, DIN 4102
 • DIN 18180 (płyty gipsowo-kartonowe – rodzaje i wymagania); DIN EN 520 (płyty gipsowo-kartonowe – terminy, wymagania i metody badań); oprócz DIN 18168, DIN 18182
 • Zasady obróbki: DIN 18181 (płyta gipsowo-kartonowa w budownictwie - obróbka)
 • Nienośne ściany wewnętrzne: normy DIN 4103 ff; z. B. DIN 4103-4 - Konstrukcje nośne w konstrukcji drewnianej do nienośnych wewnętrznych ścian działowych.
 • DIN EN 14195 - wytyczne dotyczące profili metalowych w konstrukcjach nośnych z systemów płyt gipsowo-kartonowych. Oprócz DIN 18182-1
 • Dowody / egzaminy; ABP (certyfikat ogólnego nadzoru budowlanego; deklaracje zgodności)

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here