Połóż suszarkę na pralce: tak lub nie?

Zalety

  • Oszczędzasz miejsce! Suszarka i pralka potrzebują co najmniej 1,20 m przestrzeni pod blatem kuchennym lub w łazience.
  • Jeśli umieścisz oba urządzenia w szafce w wieży wyznaczonego mebla do pralni, suszarka i pralka nie tylko będą bezpiecznie ułożone jeden na drugim, ale otrzymasz również blat i dodatkowe szafki do przechowywania detergentów, odplamiaczy lub inne środki czyszczące.

Podwyższona suszarka zapewnia większą wygodę podczas przechowywania. 

Zdjęcie: iStock / franz12

Niekorzyść:

  • W przypadku nieprawidłowego montażu, tj. jeśli suszarkę położysz np. bezpośrednio na pralce, oba urządzenia mogą się zepsuć, a powstałe szkody, być może również u sąsiada, ponosisz finansowo.
  • Naprawy komplikują się, ponieważ trzeba wyjąć suszarkę z pralki, zanim będzie można ją naprawić lub pralkę.

Na co zwrócić uwagę podczas układania suszarki i pralki??

  • Właściwie logiczne: ani pralka, ani suszarka nie powinny być urządzeniami ładowanymi od góry, jeśli chcesz ustawić je jeden na drugim. Działa to tylko wtedy, gdy oba urządzenia są ładowaczami czołowymi, tj. mają iluminatory.
  • Sprawdź w instrukcji obsługi swojej pralki, ile może ona unieść i czy możesz nawet postawić na niej suszarkę z pompą ciepła. Najprościej jest kupić suszarkę i pralkę od tego samego producenta i upewnić się, że można je układać w wieżę.
  • W żadnym wypadku suszarka nie może być większa niż pralka ani ważyć więcej niż pralka może wytrzymać.
  • Potrzebujesz równej powierzchni i musisz wypoziomować pralkę. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest poziomica, którą umieszcza się bezpośrednio na pralce. Może być konieczne wyrównanie nierówności podłogi za pomocą nóżek pralki. Pomocna może być również mata antypoślizgowa.

Kup teraz matę antywibracyjną od Amazon.

Zdjęcie: kör4u
  • Jeśli Twoja suszarka jest suszarką skondensowaną, więc po każdym suszeniu musisz opróżnić pojemnik z wody, możesz w przyszłości wyrzucać tę wodę przez rurę spustową, gdy suszarka jest na pralce. W tym celu należy odłączyć wąż prowadzący do pojemnika zbiorczego, wyprowadzić go z suszarki i odprowadzić do ścieków. 

Czego potrzebuję, aby postawić suszarkę na pralce?

Oczywiście samo ustawienie suszarki bezpośrednio na pralce nie jest możliwe. Bo wtedy oba urządzenia mogą się bardzo szybko zepsuć. W przypadku szkody istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz finansowo pozostawiony w tyle, ponieważ Twoje ubezpieczenie nie będzie musiało płacić z powodu nieodpowiednich środków bezpieczeństwa. Zainwestuj więc trochę czasu i połóż suszarkę z pompą ciepła na pralce. 
Oto lista rzeczy, których będziesz potrzebować, w zależności od sytuacji wyjściowej, aby móc bez obaw podłączyć suszarkę do pralki: 
1. Amortyzator gumowy do suszarki: Kupując gumowe odbojniki, upewnij się, że pasują do nóżek suszarki. Amortyzatory są przymocowane do blatu pralki, a nóżki suszarki są w nich osadzone. Generalnie polecamy tych małych pomocników. Nawet jeśli umieścisz suszarkę bezpośrednio pod blatem, a nie na pralce. Tłumią hałas i zapobiegają chybotaniu się urządzenia. 
2. Mata antypoślizgowa: Jeśli umieścisz suszarkę i pralkę w jednym meblu lub masz idealną wnękę w ścianie, czyli urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone z lewej i prawej strony, możesz również zabezpieczyć suszarkę na pralce matą antypoślizgową. W ten sposób uniemożliwiasz mu zeskoczenie.

Przeczytaj więcej o pralkach tutaj Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Pralka: odpowiednia przegródka na każdy środek piorący Wskazówki gospodarstwa domowego Pralka śmierdzi: to pomaga w walce! Porady domowe Obsługa pralki: Oto jak to działa

3. Rama pośrednia: Jeśli nie masz urządzenia zabezpieczającego przed przewróceniem po lewej lub prawej stronie, na przykład ze względu na przymocowany blat, zaleca się ramę pośrednią, zwaną również ramą łączącą. Powinieneś kupić to do swojego modelu od producenta swojej pralki. Istnieją ramki uniwersalne, ale nie zawsze pasują dokładnie i jeśli nie da się ich wystarczająco mocno zamocować na pralce, suszarka może się przewrócić lub przewrócić. Stelaż mocowany jest do górnej części pralki, a suszarka jest nasuwana na pralkę. Suszarka z pompą ciepła zawsze pozostaje bezpośrednio nad pralką. Ramy łączące kosztują około 20 euro, nawet u znanych producentów pralek, a niektóre systemy mają nawet wysuwaną półkę na 16 kilogramów prania. 
4. Sam zbuduj wieżę: Jeśli jesteś trochę uzdolniony technicznie, możesz samodzielnie zbudować wieżę do układania suszarki na pralce za pomocą kilku kątów i kawałka blatu. Instrukcje dotyczące tego można znaleźć na odpowiednich forach domowych w Internecie. 
Dobrze wiedzieć: Aby sprawdzić, czy suszarka stoi stabilnie na pralce, należy poddać urządzenie próbie szarpnięcia: jednym szarpnięciem otworzyć iluminatory i zatrzasnąć je. Odsuń pralkę i suszarkę lekko za pomocą płaskich dłoni. Jeśli coś nadal gdzieś się porusza, Twoja wieża urządzenia nie jest niestety bezpieczna i musisz przerobić. Na przykład z paskiem napinającym. 

Czy może też działać na odwrót - pralka na suszarce??

Nie, nie należy stawiać pralki na suszarce. W przeciwnym razie pralka może uszkodzić suszarkę, zwłaszcza podczas wirowania. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here