Symbole suszarki: Jak prawidłowo czytać etykietę pielęgnacyjną

Poniżej pokażemy różne symbole suszarki i wyjaśnimy, co one oznaczają.
 

Suszenie w suszarce bębnowej w niskich temperaturach (delikatne suszenie): Kwadrat z grotem oznacza, że ​​tekstylia można suszyć w suszarce do 60 stopni.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Suszenie w suszarce bębnowej w wysokich temperaturach: Kwadrat z dwoma kropkami oznacza, że ​​tekstylia można suszyć w suszarce w temperaturze do 80 stopni.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Nie suszyć w suszarce bębnowej: Przekreślone kółko w kwadracie oznacza, że ​​aby chronić materiały, lepiej w ogóle nie suszyć tekstyliów w suszarce – nawet w delikatnym cyklu suszenia.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Co oznaczają inne symbole na etykiecie pielęgnacyjnej??

Naturalne suszenie na linii: Kwadrat z pionową linią oznacza, że ​​tekstylia nadają się do naturalnego suszenia na linii prania. Linia reprezentuje konia na ubrania.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Naturalne suszenie na linii w cieniu: Kwadrat z pionowymi i ukośnymi liniami oznacza, że ​​tekstylia powinny wysychać przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, np. aby zapobiec blaknięciu.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Naturalne suszenie na sznurku, gdy kapie mokro: Kwadrat z dwiema liniami oznacza, że ​​tekstylia powinny być zawieszone na sznurku, gdy kapie mokro. Podczas prania w pralce należy unikać cykli wirowania.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Naturalne suszenie na linii w cieniu, gdy kapie mokro: Kwadrat z dwiema liniami i ukośną linią oznacza, że ​​tekstylia powinny być zawieszone na linii w cieniu, gdy kapie mokro. Unikaj cykli wirowania podczas prania w pralce.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Naturalne suszenie podczas leżenia: Kwadrat z poziomą linią oznacza, że ​​tekstylia należy po prostu ułożyć do wyschnięcia po praniu i rozłożyć.   

Zdjęcie: iStock/bortonia

Naturalne suszenie w pozycji leżącej w cieniu: Kwadrat z linią poziomą i linią ukośną oznacza, że ​​tekstylia należy suszyć w pozycji leżącej bez bezpośredniego światła słonecznego.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Naturalne suszenie w pozycji leżącej na mokro: Kwadrat z dwiema poziomymi liniami oznacza, że ​​tekstylia powinny być suszone w pozycji leżącej, gdy są mokre. Unikaj cykli wirowania podczas prania.  

Zdjęcie: iStock/bortonia

Suszenie naturalne podczas leżenia w stanie ociekającym wilgocią w cieniu: Kwadrat z dwiema liniami poziomymi i jedną ukośną oznacza, że ​​ociekające wodą tekstylia należy suszyć w pozycji leżącej bez bezpośredniego światła słonecznego. Unikaj cykli wirowania podczas prania.  

Zdjęcie: iStock/bortonia Uwaga: wyjątki od reguły

W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia, międzynarodowe standardy GINETEX (Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Znakowania Tekstyliów) nie mają zastosowania do etykietowania tekstyliów. Na przykład w Ameryce suszenie jest oznaczone na suszarce za pomocą zakrzywionej linii, która wygląda jak wisząca sznur do bielizny. Suszenie w cieniu jest sygnalizowane dwiema ukośnymi liniami zamiast jednej.

Brak etykiety pielęgnacyjnej? Tych tekstyliów nigdy nie wolno wkładać do suszarki

Jeśli nie ma metki lub symbole suszarki są wyprane, możesz postępować zgodnie z ogólnymi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji odpowiednich materiałów.
Pomocną zasadą przewodnią jest: szczególnie delikatne tekstylia, takie jak jedwab i wełna, nigdy nie powinny trafiać do suszarki bębnowej. Włókna syntetyczne wybaczają jeden lub drugi cykl suszenia, ale zachowują swoją jakość na stałe tylko dzięki naturalnemu suszeniu. Obejmuje to również popularne materiały, takie jak wiskoza, poliester i stretch.
Nigdy nie wkładaj do suszarki:

 • Skóra, skóra syntetyczna
 • Futro, sztuczne futro
 • Wełniany sweter
 • kaszmir
 • jedwab
 • Cienka bielizna i biustonosze usztywniane

Wełniane swetry z suszarki są przyjemnie miękkie - ale w rezultacie cierpi na tym długowieczność wysokiej jakości tekstyliów.

Zdjęcie: iStock / undefined undefined

Lepiej nie w suszarce (lub tylko w niskich temperaturach):

 • Wiskoza (koszulki, koce)
 • Poliakryl (swetry, koce, imitacja futra)
 • Poliamid (bielizna, cienkie rajstopy, kurtka przeciwdeszczowa)
 • Poliester (odzież, odzież outdoorowa)
 • Elastan (tekstylia elastyczne, takie jak stroje kąpielowe)
 • Sympatex (odzież sportowa)
 • Tekstylia gumowane (skarpetki z korkiem)
 • Koszulki z nadrukiem
 • Bielizna ze stretchem
 • buty

Co jest dozwolone w suszarce?

Mając stosunkowo długą listę materiałów, które nie nadają się do suszarki, prawdopodobnie łatwiej jest pamiętać, które elementy odzieży i tekstyliów mogą wytrzymać wysokie temperatury.
Z reguły w suszarce dozwolone są:

 • Spodnie jeansowe
 • bawełna
 • Runo
 • Wełna filcowa
 • Skarpety
 • Ręczniki pod prysznic / do rąk
 • Ściereczki do czyszczenia
 • ręczniki do naczyń
 • Bielizna pościelowa
 • Kołdry i poduszki (sprawdź metkę)

Z reguły wszystko, co przetrwa pranie w 60 stopniach bez uszkodzenia, można suszyć w suszarce bębnowej. Oczywiście możesz być po bezpiecznej stronie tylko wtedy, gdy będziesz postępować zgodnie z etykietami dotyczącymi pielęgnacji i symbolami suszarki na metce. W razie wątpliwości, szczególnie ukochane elementy garderoby trzymaj z dala od suszarki, aby zachować ich kolor, strukturę i rozmiar.

Symbole suszarek: najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Często Zadawane Pytania

Moje ubrania nie nadają się do suszenia w suszarce. Czy nadal mogę włożyć je do suszarki??

Jeśli ma to być szybkie, prawie wszystkie ubrania można suszyć w suszarce bębnowej, z wyjątkiem drogich i delikatnych materiałów, takich jak wełna, kaszmir, skóra i jedwab. Z kilkoma wyjątkami buty mogą również tolerować jeden lub drugi cykl suszenia. W przypadku odzieży bez odpowiedniego symbolu suszarki zawsze istnieje ryzyko. W szczególności włókna i rozciągliwość mogą ucierpieć na skutek tarcia i ciepła.

Który symbol na metce oznacza suszarkę??

Trzeci symbol na metce oznacza przydatność do suszenia. Standaryzowanym symbolem suszarki jest kwadrat z kółkiem. W powyższej tabeli pokazujemy, co oznaczają uzupełnione kropki i krzyżyki.

Symbol suszarki z kropką: W jakiej temperaturze suszyć?

Symbol suszarki z kropką oznacza, że ​​tekstylia można suszyć w suszarce w cyklu suszenia poniżej 60 stopni.

Symbol suszarki z dwoma kropkami: W jakiej temperaturze suszyć?

Symbol suszarki z dwoma kropkami oznacza, że ​​tekstylia wytrzymują temperatury powyżej 60 stopni i można je suszyć w temperaturze do 80 stopni.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here