Kran kapie? Jak wymienić uszczelki i zawory

W przypadku miksera jednouchwytowego istnieją dwa najczęstsze przyczyny przeciekania kranu. Osady wapienne zanieczyszczają wkład lub pierścień uszczelniający z czasem stwardniał, co uniemożliwia uszczelnienie.

1. Zdemontuj dźwignię mieszającą

Przede wszystkim należy zdemontować wszystkie elementy ruchome, takie jak dźwignia mieszacza i odpływ wody. Dźwignia mieszająca jest często utrzymywana na miejscu przez ukrytą śrubę, która znajduje się z przodu bezpośrednio pod czerwono-niebieskim symbolem lub po przeciwnej stronie. Po zdjęciu dźwigni miksera widać wkład. Wewnątrz wkładu części plastikowe lub ceramiczne zapewniają szczelność. Teraz musisz odkręcić nakrętkę mocującą nabój. Najlepiej za pomocą odpowiedniego klucza nasadowego lub klucza do rur. Następnie możesz wyjąć wkład.

2. Usuń depozyty

Do czyszczenia wkładu nadaje się kwasek cytrynowy, esencja octu lub inne środki odwapniające. Odwapnione części wstawiamy do kwaśnej kąpieli na co najmniej pół godziny. Po wypłukaniu części ciepłą wodą można je ponownie złożyć.

3. Zmień wkład

Jeśli czyszczenie wkładu już nie wystarcza, należy go całkowicie wymienić. Na naklejce przewodu zasilającego znajduje się oznaczenie typu kranu, które jest określane jako numer części zamiennej.

4. Zamontuj kran

W zasadzie montaż odbywa się w taki sam sposób jak demontaż, tylko w odwrotnej kolejności. Upewnić się, że otwory przewodu doprowadzającego wodę nad otworami wkładu i pierścienie uszczelniające nie przechylają się ani nie wysuwają się z rowka. Po ponownym dokręceniu nakrętki dociskowej całość przekręcić kluczem i ponownie założyć dźwignię mieszającą. 

Możesz być również zainteresowany majsterkowaniem i naprawami Uszczelnianie prysznica: W ten sposób ściany pozostają suche

Napraw kran za pomocą obrotowych uchwytów

W przypadku klasycznych baterii z obrotowymi uchwytami punkt przecieku pokazuje, która uszczelka jest uszkodzona. Jeśli woda kapie na górze, dławnicę należy naprawić, jeśli kapie na środku, uszczelka jest uszkodzona, jeśli kapie na wylocie, należy wymienić podkładkę uszczelniającą.

1. Kran kapie

Jeśli studnie wody wydostają się z wrzeciona, dławnica przecieka. W takim przypadku należy najpierw zdjąć uchwyty i dokręcić nakrętkę na końcu wrzeciona o około ćwierć obrotu. Jeśli to nie zadziała, trzeba rozwiązać problem matki. Aby to zrobić, wyciągnij stary sznurek sebum - lub cokolwiek z niego zostało - za pomocą szydełka i wciśnij nowy sznurek - o średnicy od jednego do dwóch milimetrów - zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Końce powinny zachodzić na siebie na około dwa milimetry. Takie plomby nazywane są "pakowaniem".

Jeśli woda kapie na górę, możesz wymienić uszczelkę na "opakowanie".

Zdjęcie: J. Kirchner / DOM

2. Kran kapie na środku

Jeśli kropla przyklei się do szwu między górną a dolną częścią, należy wymienić uszczelkę w kształcie pierścienia pomiędzy.

Jeśli kran kapie na środku, należy wymienić pierścienie uszczelniające.

Zdjęcie: J. Kirchner / DOM

Aby to zrobić, musisz zdemontować górną część. Aby to zrobić, najpierw zakręć wodę na zaworze narożnym pod zlewem lub przy głównym kranie i pozwól, aby pozostała woda wypłynęła. W starszych okuciach wrzeciono jest zintegrowane w górnej części. W nowych modelach (z wyjmowanymi uchwytami) pierścień osadczy dociska trzpień do wewnętrznej części górnej. Zdejmij tę górną część i wyjmij pierścień uszczelniający. Przed włożeniem nowej uszczelki sprawdź paznokciem gniazdo zaworu. Jeśli są tu jakieś nieszczelności, lepiej wymienić całą oprawę.

Przed włożeniem nowego pierścienia uszczelniającego należy odsłonić trzpień.

Zdjęcie: J. Kirchner / DOM

3. Kran kapie

Jeśli kran kapie z wylotu, należy wymienić podkładkę uszczelniającą na końcu trzpienia. W tym celu należy poluzować nakrętkę kluczem płaskim lub przesunąć podkładkę uszczelniającą nad zgrubienie śrubokrętem i włożyć nową.

Jeśli kran kapie na dno wylewki, należy wymienić podkładkę uszczelniającą. 

Zdjęcie: J. Kirchner / DOM

4. Wymień zawór

Jeśli płytka uszczelniająca zaworu na kranie nie zamyka się już całkowicie lub płytka zaworu utknie, może to być również przyczyną kapania wody z kranu. W takich przypadkach zawór należy wymienić. Aby wymienić zawór, wykonaj następujące czynności:
Pokrętło mocowane jest do górnej części zaworu za pomocą wkrętu dociskowego. Wkręt dociskowy można poluzować odpowiednim kluczem imbusowym lub śrubokrętem. Pokrętło można wtedy zdjąć, co da dostęp do górnej części zaworu. Teraz za pomocą klucza przekręć pokrywę zaworu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby ją poluzować. Przed włożeniem nowego zaworu upewnij się, że płytka zaworu jest czysta. Następnie możesz włożyć nową górną część zaworu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here