Izolacja dachu odwróconego

Odwrócony świat izolacji: odwrócony dach

Nowoczesny budynek z płaskim dachem © kb3, fotolia.comSpecjalnym kształtem ciepłego dachu jest dach odwrócony. Ta opcja izolacji dachu płaskiego dosłownie wywraca metodę budowy do góry nogami: materiał izolacyjny nie jest umieszczany pod, ale na górze uszczelki. Pod względem fizyki budowli daje to wiele korzyści w zakresie hydroizolacji dachu.

Specjalne wyzwania dla materiału izolacyjnego

Konstrukcja dachu odwróconego wygląda tak od dołu do góry:

 • Konstrukcja nośna np. wykonana z betonu zbrojonego
 • Hydroizolacja dachu
 • Izolacja cieplna
 • Włóknina dachowa jako ochrona termiczna, ewentualnie hydrofobowa
 • Warstwa wierzchnia, na przykład wypełnienie żwirem

Nawet przy zastosowaniu hydrofobowej włókniny dachowej ta struktura oznacza, że ​​woda deszczowa może dostać się pod materiał izolacyjny. Tam spływa do kanalizacji. W ciepłe letnie dni konstrukcja dachu całkowicie wysycha. Materiał izolacyjny jest jednak i tak wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Zastosowany materiał izolacyjny musi zatem być szczególnie wytrzymały i nie może wchłaniać wody. Z reguły jako izolację dachu odwróconego stosuje się ekstrudowaną sztywną piankę polistyrenową (XPS).

Budowa dachu odwróconego

Z dachem odwróconym możliwe są wszystkie zastosowania

Materiał XPS ma wysoką stabilność pod ciśnieniem. Wszystkie rodzaje użytkowania są możliwe nawet przy odwróconym dachu. Różne konstrukcje dachowe to:

 • Przykryj kupą żwiru
 • Płyty tarasowe na postumentach lub na podsypce żwirowej
 • zazielenienie ekstensywne i intensywne
 • powierzchnia jezdna przy zastosowaniu na dużą skalę w garażach parkingowych
aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Wydłużona żywotność hydroizolacji dachu

Największą zaletą dachu odwróconego jest ochrona hydroizolacji. Polega to na

 • Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • Ochrona przed wysokimi wahaniami temperatury

Panele izolacyjne układane są bezpośrednio na hydroizolacji dachu. Są one zwykle wyposażone w schodkowy szew na swoich krawędziach, który łączy się między panelami. W ten sposób w krótkim czasie powstaje zamknięta powierzchnia izolacji. Mechaniczne uszkodzenie hydroizolacji – np. przez obcasy butów – jest niemożliwe, nawet jeśli w ten obszar nadepnięto.

W przypadku dachu odwróconego wahania temperatury, które wpływają na hydroizolację dachu latem i zimą, są znacznie mniejsze:
W przypadku ciepłego dachu z odsłoniętą hydroizolacją, czyli bez wierzchniej warstwy żwiru lub płyt tarasowych, mróz może osiągnąć temperaturę nawet -15 stopni Celsjusza zimą i do 70 stopni Celsjusza latem z powodu promieniowania słonecznego. Zakres temperatur wynosi zatem 85 stopni Celsjusza.

Dach odwrócony: znacznie niższa temperatura wpływa na wodoodporność dachu

W przypadku ciepłego dachu z wierzchnią warstwą żwiru temperatura na hydroizolacji wynosi do -10 stopni Celsjusza zimą i do 40 stopni Celsjusza latem. Zakres temperatur wynosi 50 stopni.

W przypadku dachu odwróconego pokrytego warstwą żwiru na uszczelnienie dachu ma wpływ tylko 5 stopni Celsjusza zimą i 30 stopni Celsjusza latem. Zakres temperatur wynosi tylko 25 stopni Celsjusza.

Oprócz sezonowych różnic temperatur obciążenie temperaturowe zmienia się również w ciągu dnia z powodu naprzemiennego dnia i nocy. Ta zmiana jest również minimalizowana w przypadku odwróconego dachu.

Zmniejszone wahania temperatury zapobiegają nadmiernemu rozszerzaniu się i kurczeniu materiału uszczelniającego. Hydroizolacja dachu działa mniej, dzięki czemu zmęczenie materiału i związane z nim uszkodzenia są mniej prawdopodobne w tym samym czasie.

Dach odwrócony i jego potencjał do renowacji

Zasada odwróconego dachu jest korzystna dla naprawy i optymalizacji energetycznej płaskiego dachu. W przypadku starego dachu odwróconego warstwę izolacji można usunąć bez większego wysiłku i zastąpić grubszą, bardziej efektywną warstwą. Jednak dach odwrócony jest również idealny do renowacji ciepłego dachu w klasycznej konstrukcji dachu z izolacją pod uszczelką. Można tu zbudować tzw. dach plus - pod warunkiem, że podstawowa konstrukcja dachu jest nadal nienaruszona.

W przypadku dachu plus uszczelnienie istniejącego dachu ciepłego jest ponownie naprawiane. W przeciwnym razie konstrukcja dachu, w tym z reguły niedostatecznie gruba warstwa izolacyjna, pozostaje na swoim miejscu. Następnie na uszczelnieniu dachu płaskiego budowany jest dach odwrócony: najpierw układane są panele izolacyjne i pokrywane włókniną dachową, a następnie następuje ostateczny projekt.

Dach plus: energetyczny dodatek do ciepłego dachu

Dach Plus jest idealny dla właścicieli domów, którzy chcą coś zrobić dla efektywności energetycznej swojego domu przed faktycznym zdarzeniem szkodowym. Przy zamontowanym dachu odwróconym grubość materiału izolacyjnego niezbędną do spełnienia norm GEG można dobrać stosunkowo niewielkim kosztem. Co więcej: wymagania Ustawy o Energii Budowlanej (GEG) mogą nawet zostać przekroczone, co ma pozytywny wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here