Odwrócony kredyt hipoteczny: popraw swoją emeryturę za pomocą nieruchomości ”,

Renta z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego działa tak: właściciele pożyczają pieniądze ze swojej wolnej od długów nieruchomości. Dostają za to miesięczną ratę lub jednorazową wpłatę z banku np. kasy oszczędnościowej. Bank wykorzystuje nieruchomość jako zabezpieczenie kredytu, posiada zarejestrowaną sekurytyzację podatku gruntowego.
Z reguły to emeryci korzystają z takiego modelu w celu uzupełnienia emerytury. Pozostajesz właścicielem swojej nieruchomości i możesz dalej w niej mieszkać bez czynszu. Pożyczka jest nawet wolna od podatku. Odsetki i spłata są odroczone (jest to różnica w stosunku do normalnej hipoteki), pożyczka jest wymagalna dopiero po śmierci pożyczkobiorcy. Spadkobiercy decydują wówczas, czy uregulować dług (wraz z odsetkami), czy pozostawić majątek bankowi, który za jednym zamachem spłaca pożyczkę.

Możesz być także zainteresowany Emerytury i emerytury Sprzedaż domu na zasadzie emerytury: Czy to naprawdę ma sens?? Emerytura i renta Dożywotnia renta: Dla kogo warto Emerytura i renta Wynajem domu: zrób betonowy płyn do złota

Korzyści z odwróconej hipoteki

Ze względu na poważne wady odwrócona hipoteka jest odpowiednią opcją na uzupełnienie emerytury tylko dla kilku osób. W tej grupie osób powinni znaleźć się emeryci, którzy nie mają spadkobierców lub którzy nie chcą nikomu niczego zapisywać. Odwrócony kredyt hipoteczny może również zapewnić sposób na pozostanie we własnym domu, gdy nie ma innej alternatywy. Jako emeryt powinieneś zdecydowanie grać i rozważać różne warianty.

Wady odwróconej hipoteki

Główną wadą odwróconej hipoteki jest to, że właściciel otrzymuje tylko niewielką kwotę w stosunku do wartości rynkowej nieruchomości. Powodem tego jest bufor bezpieczeństwa, który bank bierze pod uwagę na odsetki i nieokreślony rozwój wartości nieruchomości. Istotną rolę odgrywa również szacowana długość życia właściciela. W przypadku żwawego emeryta w połowie lat 60. kwota płatności za nieruchomość o wartości rynkowej 500.000 euro na przykład tylko 150.000 euro. Może to oznaczać, że kwota nie pokrywa potrzeb finansowych na emeryturze. Aby porównać różne oferty odwróconego kredytu hipotecznego, potrzebna jest pomoc niezależnego eksperta. Bo przy obliczaniu kwoty do wypłaty każdy instytut zupełnie inaczej ocenia długość życia i zdolność kredytową właściciela oraz oprocentowanie.
Kolejną wadą może być to, że nieruchomość musi być utrzymywana dla pożyczkodawcy. W tym celu mogą być potrzebne większe inwestycje. I kolejna wada, szczególnie dla najbliższej rodziny: spadek lub całkowite wyeliminowanie dziedziczenia.

Odwrócony kredyt hipoteczny to sposób na uzupełnienie emerytury? Zrób matematykę i rozważ alternatywy.

Zdjęcie: iStock / Bojan89

Czy istnieją alternatywy dla odwróconej hipoteki??

Dla osób, które zastanawiają się nad odpowiednią formą życia na starość i chcą uzupełnić swoją emeryturę, rozwiązaniem może być odwrócona hipoteka. Istnieje jednak wiele innych opcji, które mogą być lepszą alternatywą:
 

  • Sprzedaj nieruchomość: Najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj sprzedaż nieruchomości, ponieważ daje ona najwyższy dochód emerytalny. Ze względu na obecne niskie stopy procentowe możesz uzyskać dobrą cenę za swoją nieruchomość. Emeryci mogą wykorzystać wpływy ze sprzedaży na wynajem lub zakup mniejszej nieruchomości z udogodnieniami i lokalizacją bez barier. Resztę pieniędzy możesz wykorzystać w razie potrzeby. Wiele starszych osób jest przywiązanych do swojej własności, ponieważ w żadnych okolicznościach nie chcą opuszczać znajomego otoczenia. Dlatego często lepiej zacząć sprzedawać, gdy jesteś trochę młodszy, kiedy czujesz się bardziej elastyczny. Należy zauważyć, że duży dom z wieloma schodami może być obciążeniem również dla osób starszych. Ci, którzy są przywiązani do swojej okolicy, mogą również spróbować znaleźć mniejszą nieruchomość na sprzedaż w okolicy. Tutaj może pomóc broker.
     
  • Klasyczny wynajem nieruchomości: Przez klasyczny czynsz za nieruchomość rozumie się sprzedaż domu lub mieszkania po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednocześnie umownie uzgadnia się dożywotnie prawo pobytu dla sprzedającego.
     
  • Renta dożywotnia: W tym modelu seniorzy sprzedają swój dom i otrzymują miesięczną wypłatę emerytury na swoje konto. Co do zasady prawo pobytu lub użytkowania jest dożywotnie uzgadniane i umieszczane w księdze wieczystej. Znowu są wady podobne do odwróconych kredytów hipotecznych. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia w takiej sytuacji zwykle najrozsądniej jest sprzedać nieruchomość, kupić mniejszą lub wykorzystać wpływy na zabezpieczenie dochodu.
     
  • Rozwiązanie rodzinne: Przyszli spadkobiercy mogą być w stanie wspierać finansowo właściciela nieruchomości od momentu przejścia na emeryturę. W ten sposób unikniesz pożyczki pod swój spadek.
Dobrze wiedzieć

Odwrócony kredyt hipoteczny nie został jeszcze przyjęty w Niemczech, więc prawie nie ma renomowanych dostawców. Z jednej strony wynika to z faktu, że trudno oszacować późniejszą sprzedaż nieruchomości. Dodatkowo klient zazwyczaj płaci wszystkie koszty dodatkowe, co oznacza, że ​​ostatecznie otrzymuje mniej konkretnego czynszu niż miał nadzieję. Częścią niemieckiej dyrektywy w sprawie kredytów na nieruchomości mieszkalne jest również to, że nieruchomość musi być spłacana do końca życia kredytobiorcy – co nie ma miejsca w przypadku odwróconej hipoteki.

Różnice w stosunku do klasycznej renty z tytułu nieruchomości i renty dożywotniej

W przypadku odwróconej hipoteki nieruchomość jest obciążona hipoteką i jest sprzedawana dopiero po śmierci właściciela lub wyprowadzce. Spadkobiercy mają możliwość umorzenia nieruchomości. Jednak w przypadku zwykłej renty z tytułu nieruchomości nieruchomość jest już w posiadaniu emeryta na początku emerytury i dlatego nie może być już dziedziczona. W obu przypadkach właściciel ma dożywotnie prawo pobytu.
Właściciel sprzedaje mieszkanie lub dom wraz z rentą dożywotnią i otrzymuje od kupującego dożywotnią miesięczną emeryturę. Może mieszkać w nieruchomości aż do śmierci. Nowy właściciel musi zadbać o utrzymanie nieruchomości. Jeśli były właściciel żyje bardzo długo, może otrzymać od nowego właściciela więcej pieniędzy, niż nieruchomość była faktycznie warta – pod tym względem renta jest porównywalna z zakładem.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here