Używaj pomocy przy przenoszeniu i podnoszeniu w opiece domowej ”,

Wszystkie uznane środki pomocy są wymienione w katalogu pomocy i katalogu pomocy ustawowych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych. Grupa produktów 22 obejmuje tzw. środki ułatwiające poruszanie się, które są wykorzystywane w opiece domowej w celu ułatwienia pracy. Podgrupa 22.29.01 zajmuje się wprost środkami do przenoszenia i podnoszenia, które służą do zmiany pozycji osoby wymagającej opieki. Pomoce są używane, gdy pacjent musi zostać przeniesiony z łóżka pielęgnacyjnego na wózek inwalidzki lub z wózka inwalidzkiego do toalety bez barier. Dlatego można je również postrzegać jako uzupełnienie pomocy do chodzenia, takich jak rolki i wózki inwalidzkie lub pomoce stojące.

 • Gramofony
 • Pomoce do zmiany pozycji
 • Pomoce przy przenoszeniu/skręcaniu
 • Deski przesuwne i maty przesuwne
 • Poduszki do podnoszenia pacjenta
 • stacjonarne urządzenia do przenoszenia / podnoszenia
 • Ruchome pomoce do przenoszenia / wznoszenia

Jakie urządzenie do podnoszenia lub przenoszenia dla jakiego obszaru zastosowania?

Przy wyborze pomocy do przenoszenia i podnoszenia należy wziąć pod uwagę różne aspekty, które opierają się przede wszystkim na umiejętnościach osoby wymagającej opieki. 

 • Samokoordynacja: Jak dobrze dana osoba może nadal poruszać się samodzielnie?
 • Wysiłek: Ile wysiłku jest dostępne?
 • Opiekun: Ile siły ma opiekun?
 • Środowisko: Ile miejsca jest dostępne dla pomocy w obszarze zastosowania?
   

Gramofony

Stół obrotowy służy jako pomoc w wykorzystaniu ruchu obrotowego do zmiany pozycji: pacjent podczas siedzenia kładzie się stopami na antypoślizgowym, najczęściej kulkowym dysku, aby następnie zostać doprowadzony do statywu z opiekun. W przeciwieństwie do stołu obrotowego wieża obrotowa posiada urządzenie podtrzymujące z uchwytami o regulowanej wysokości, przez które pacjent może w razie potrzeby podciągnąć się do pozycji stojącej.
Następnie stół obrotowy/wieżę obrotową pacjenta można ustawić w żądanej pozycji lekkim ruchem obrotowym, np. do sąsiedniego krzesła, fotela lub wózka inwalidzkiego. Następnie wystarczy położyć pacjenta w prawidłowej pozycji, aby usiąść w żądanym miejscu do siedzenia.
Pomoce na gramofonie służą jako pomoc w przenoszeniu dla osób, które nie mogą już się obracać z powodu niepełnosprawności lub ograniczeń fizycznych lub które nie mogą bezpiecznie stać. Jeśli pacjent może częściowo wyprostować się/podejść do stojaka, obrotowa wieża jest pomocą, która motywuje pacjenta do współpracy. Niewielka ilość wymaganego miejsca pozwala na zastosowanie gramofonów w pomieszczeniach, w których jest mało miejsca na manewry (np. łazienka lub mały pokój opieki).

Pomoce do zmiany pozycji

Pomoc przy zmianie pozycji jest stosunkowo wygodną pomocą w podnoszeniu w przypadku poważnych ograniczeń ruchowych. Stelaż ruchomy wsuwany jest pod pacjenta w celu przeniesienia go z jednej pozycji na drugą w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej np. z łóżka na wózek inwalidzki. Podnośniki pacjenta są jednymi z pomocy przy zmianie pozycji dla osób, które nie mogą samodzielnie wstać lub poruszać się. Są one wymienione w różnych wersjach na liście zasobów, aby oferować różne rozwiązania dla różnych okoliczności.

Maty przesuwne lub arkusze przesuwne jako pomoce w przenoszeniu i obracaniu

Jeśli osoby wymagające opieki muszą przede wszystkim leżeć w łóżku, ważne jest, aby regularnie zmieniać pozycję, aby uniknąć powikłań związanych z owrzodzeniami (takich jak odleżyny). Przesuwane maty lub przesuwane prześcieradła pomagają w pielęgnacji, ułatwiając zmianę pozycji, nawet jeśli osoba wymagająca opieki nie może zmienić pozycji lub tylko w ograniczonym zakresie.
Wskazówka: Ważne jest, aby podczas przesuwania prześcieradła lub innego materiału podkładowego (np. wkładów do inkontynencji) nie tworzyły się zagniecenia, które mogłyby wywierać dodatkowy nacisk na skórę i tkankę.

Przesuwane deski do pielęgnacji domowej i w podróży

Dostępne są deski przesuwne z tworzywa sztucznego i drewna, które wypełniają luki między dwiema pozycjami (na przykład między wózkiem inwalidzkim a łóżkiem). Podczas korzystania z pomocy do repozycjonowania powstaje ciągła powierzchnia, po której osoba wymagająca opieki może „przesuwać się” z jednej pozycji do drugiej. Zjeżdżalnie są odpowiednie dla osób, które nie potrafią wstać lub dobrze wstać, ale mają stosunkowo dobrą koordynację i trochę siły. Istnieją również przesuwne deski jako mobilne pomoce w przestawianiu, aby dostać się z wózka inwalidzkiego do samochodu iz powrotem. Szkolenie w zakresie korzystania z desek przesuwnych jest bardzo przydatne, aby w pełni wykorzystać korzyści płynące z pomocy.

Poduszki i maty do podnoszenia pacjentów

Korzystanie z podnośników osobistych nie zawsze jest konieczne, aby wspierać osoby z niepełnosprawnością ruchową i innymi ograniczeniami ruchowymi podczas wstawania i poruszania się. Poduszki do podnoszenia i maty do podnoszenia to elastyczne pomoce, które pomagają zmienić pozycję poprzez napompowanie komór powietrznych.
Poduszkę lub matę jako pomoc w podnoszeniu można łatwo wsunąć pod pacjenta w celu użycia. Za naciśnięciem przycisku, w zależności od modelu, można napompować poszczególne części lub całą pomoc, aby delikatnie i bez wysiłku ustawić pacjenta w pozycji, z której można go łatwiej ustawić w pozycji stojącej lub samemu pozycja stojąca/siedząca może. Nawet w nagłych wypadkach, na przykład w przypadku upadku, elastyczne poduszki i maty podnoszące mogą pomóc osobie zainteresowanej ponownie wstać. Dzięki temu możesz również służyć jako pomoc do wstawania i pomoc w podnoszeniu.

Pomoce w podnoszeniu: uchwyt trapezowy i drabinka do łóżka

Wśród pomocy do podnoszenia, pomoce do podnoszenia są używane głównie dla osób, które wciąż mają wystarczającą siłę w ramionach, aby podciągnąć się za pomocą pomocy. Wstawanie z pozycji leżącej może stanowić problem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Uchwyty trapezowe to stabilne uchwyty i uchwyty podpierające, które są mocowane do stóp łóżka za pomocą plastikowego sznurka. Alternatywnie można go również przymocować za pomocą metalowej szyny u wezgłowia, dzięki czemu uchwyt znajduje się nad osobą wymagającą opieki w zasięgu ręki.
Drabina łóżkowa to porównywalna pomoc, w której drabina sznurowa z drewnianymi szczebelkami jest zamontowana na końcu stopy zamiast liny z uchwytem. Chwytając i podciągając poszczególne drewniane szczebelki, pacjent podnosi się do pozycji pionowej, samodzielnie lub z pomocą.

Więcej niż szkolenie: kursy opieki dla bliskich

Obsługa urządzeń do przenoszenia i podnoszenia nie zawsze jest łatwa. Często to małe praktyczne sztuczki ułatwiają pracę podnośnikowi. Jeśli chcesz opiekować się bliskimi w domu, kurs opieki dla bliskich jest zawsze dobrym sposobem na poznanie podstaw i wskazówek dotyczących codziennego życia. Prawie wszystkie towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych oferują kursy dla krewnych, w których oprócz nauki technik promujących zdrowie opiekuna, zachęca się do wymiany z innymi opiekujący się krewnymi. 

Możesz być także zainteresowany Poziomy opieki Pension & Pension Złóż wniosek o poziom opieki: Różnice między życiem w przeszłości a dniem dzisiejszym System lokalizacji dla osób z demencją: Znajdź szybko i pomóż

Koszty urządzeń do przenoszenia i podnoszenia

Środki, które są wymienione w wykazie pomocy medycznych i katalogu pomocy ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, mogą być przepisane przez lekarza na receptę, jeśli istnieje potrzeba medyczna. Koszty może pokryć kasa chorych. Dotyczy to również pomocy do przenoszenia i podnoszenia, pod warunkiem, że mają numer pomocy i wykaz. W związku z tym powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą na temat możliwych środków pomocowych i w oparciu o aktualną sytuację opiekuńczą zasięgnąć porady w sklepie z artykułami medycznymi i pielęgniarkami ambulatoryjnymi.
Pomoce do przenoszenia i podnoszenia są specjalnie zaprojektowane do opieki domowej. Zwykle są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Osoba zainteresowana lub jej krewni muszą jednak (jeśli nie ma zwolnienia) uiścić dodatkową opłatę w wysokości maksymalnie dziesięciu euro. Uznane pomoce z grupy produktów „Pomoce w poruszaniu się” są niemal powszechnie stosowane jako pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb podstawowych. W najlepszym przypadku musi istnieć możliwość samodzielnego wyprostowania się i zmiany pozycji, aby nie tylko zapewnić jak najlepszy udział w życiu rodzinnym, ale także poradzić sobie z przyjmowaniem pokarmu, eliminacją i higieną osobistą.
Jednak koszty pomocy będą pokrywane przez kasę chorych tylko wtedy, gdy wcześniej złożyli Państwo do kasy chorych konkretny wniosek dotyczący produktu wymienionego w wykazie pomocy. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów, istnieją również różne modele z różnymi cenami za pomoce manipulacyjne i podnoszące. W związku z tym możliwe jest, że w przypadku niektórych środków pomocy ubezpieczeniowej dokonuje tylko dopłaty, a udział w dodatkowych kosztach musi ponieść pacjent / krewni plus ustawowa opłata dodatkowa.
Szeroka rozpiętość cenowa jest bardzo wyraźnie widoczna na przykład w przypadku drabin łóżkowych. Proste modele są dostępne za mniej niż 15 euro, a wersje wysokiej jakości mogą kosztować nawet 100 euro. Niemniej jednak może się zdarzyć, że model wyższej jakości oferuje większe lub bardziej komfortowe użytkowanie w opiece domowej. W związku z tym przed każdym wnioskiem o pomoc należy przeprowadzić kompleksowe doradztwo i ewentualne zastosowanie testowe. W przypadku niektórych pomocy istnieje również umowa najmu, której koszty na życzenie może również pokryć kasa chorych.

Rozmowa z lekarzem może wyjaśnić, w jakich okolicznościach zostaną pokryte koszty transportu i pomocy podnoszących.

Zdjęcie: iStock / SARINYAPINNGAM

Naprawa i konserwacja urządzeń do przenoszenia i podnoszenia

Niektóre urządzenia pomocnicze do przenoszenia i podnoszenia wymagają regularnej konserwacji. Obejmuje to przede wszystkim pomoce wykorzystujące elektrykę, jak ma to miejsce na przykład w przypadku urządzeń podnoszących lub worków podnoszących (pompy elektryczne). Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku pomocy, które muszą być serwisowane, poniesione koszty konserwacji i naprawy pokrywa osoba, która ponosi również koszty nabycia.
Jeżeli pomoc została zatwierdzona i opłacona przez kasę chorych jako pomoc w przenoszeniu lub podnoszeniu, kasa chorych ponosi również poniesione koszty naprawy i konserwacji. Obejmuje to również koszty, jeśli konieczna jest wymiana. Jeśli natomiast pomoc została zakupiona na własny rachunek, koszty konserwacji i naprawy również mieszczą się w zakresie wkładu własnego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here