Pompa cyrkulacyjna: serce systemu grzewczego i sekretna moc wieprza”,

Kiedy słyszysz słowo kluczowe oszczędzanie energii elektrycznej, myślisz o lampach energooszczędnych lub lodówce z certyfikatem A+++. Ale obok kuchenki elektrycznej nieregulowana pompa obiegowa okazuje się być jednym z największych pożeraczy prądu w domu. Piec jest włączany tylko w razie potrzeby - pompa obiegowa w kotłowni rzadko ma przerwę zimą. W sumie dochodzi do około 7.000 godzin pracy - na sezon grzewczy. I zużywa średnio od 500 do 600 kilowatogodzin (kWh) rocznie.
W przeciwieństwie do tego pompa o wysokiej wydajności dostosowuje się do warunków ciśnieniowych w systemie grzewczym i w razie potrzeby zmniejsza swoją wydajność. To również znacznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej: pompy o wysokiej wydajności zużywają 90 procent mniej energii elektrycznej, co pozwala zaoszczędzić około 100 do 200 euro kosztów energii elektrycznej rocznie w domu jednorodzinnym.
Dobrze wiedzieć: Ponieważ nowoczesne pompy grzewcze nie wytwarzają niepotrzebnego ciśnienia, odgłosy przepływu lub gwizdanie zaworów po wymianie również należą do przeszłości.

Instalacja i równoważenie hydrauliczne

Kupując nową pompę obiegową, należy wybrać model, który nie jest oznaczony etykietą energetyczną od A do G, ale nosi etykietę ErP ready. Szczególnie wydajne pompy obiegowe mają wskaźnik efektywności energetycznej poniżej 0,20.
Zanim instalator zainstaluje nową pompę ogrzewania, powinien przeprowadzić bilansowanie hydrauliczne ogrzewania. Często stwierdza, że ​​wystarczy pompa o mniejszej wydajności. Równoważenie hydrauliczne zapewnia, że ​​przez sieć rurociągów przepływa dokładnie taka ilość wody, jaka jest rzeczywiście potrzebna, a wszystkie komponenty działają w optymalnie skoordynowany sposób. To oszczędza kolejne 5 do 20 procent energii.
Dobrze wiedzieć: Nowoczesne systemy ogrzewania gazowego zawierają już pompę ciepła jako część kotła. Przy wymianie grzałki upewnij się, że nowy kocioł ma odpowiednią pompę o wysokiej wydajności.

Koszty i finansowanie nowej pompy obiegowej

Wysokowydajna pompa sterowana elektronicznie kosztuje około 300 euro, a instalacja kosztuje około 120 euro. Te wydatki zwracają się po dobrych czterech latach. Każdy, kto posiada wagę hydrauliczną wykonaną przez specjalistyczną firmę, może skorzystać z dofinansowania KfW w formie dotacji. Ponadto BAFA dofinansowuje wymianę pompy 30 procentami kosztów netto.
Wskazówka: Zarówno wniosek do KfW, jak i rejestracja w BAFA muszą być dokonane przed wymianą pompy obiegowej - i oba wymagają instalacji przez specjalistyczną firmę. Wiele landów i gmin również premiuje wymianę pompy ciepła dotacjami – tutaj warto zapytać.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here