Detergent przyjazny dla środowiska: który jest naprawdę przyjazny dla natury??

Na tych uszczelkach znajdują się przyjazne dla środowiska detergenty

Oto przegląd typowych ekopieczęci, które można znaleźć na detergentach przyjaznych dla środowiska:

 • Bletni anioł: Detergenty oznaczone tą etykietą są bardziej przyjazne dla środowiska niż większość innych, ale nie zawsze całkowicie bezbłędne.
 • Produkt do pielęgnacji przyrody (NCP): Surowe, stale odnawiane kryteria; Detergenty do prania muszą być jak najbardziej zrównoważone.
 • Oznakowanie ekologiczne UE: Zabrania składników szczególnie szkodliwych dla środowiska. Produkcja oszczędza zasoby i generuje jak najmniej CO2.
 • Certyfikat ekologiczny: Dozwolone jest pięć procent sztucznych konserwantów. Nie zawsze wegańskie.
 • Pieczęć CSE: Zdobi ekologiczne, wyprodukowane w sposób zrównoważony produkty.
 • Ekogwarancja: Zakazuje najbardziej szkodliwych składników z wyjątkiem parabenów (konserwantów). Oszczędność CO2 w produkcji. Wytyczne dotyczące wody i śmieci zostały skrytykowane za zbyt luźne.

Co bardziej przyjazne dla środowiska - detergent w proszku lub w płynie?

Według centrum doradztwa konsumenckiego, proszek do prania o dużej wytrzymałości pierze się lepiej, podczas gdy w przypadku detergentu o dużej wytrzymałości w płynie istnieje ryzyko, że pranie będzie stopniowo szarzać – co stawia pod znakiem zapytania trwałość produktów w płynie. Opinie są różne, jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska. Według Nabu detergenty w płynie zawierają konserwanty, które są szkodliwe dla środowiska, jeśli są syntetyczne. Ponadto zawiera więcej środków powierzchniowo czynnych. Z drugiej strony Stiftung Warentest po teście płynnych detergentów do kolorów w numerze 7/2019 twierdzi, że w dzisiejszych czasach nie zanieczyszczałyby już środowiska bardziej niż proszek.

Jakie detergenty zawierają mikroplastik??

W 2019 roku austriacka organizacja ochrony środowiska Global 2000 zbadała ponad 300 detergentów wszystkich rodzajów, z których większość jest dostępna również w Niemczech. Szokujący wynik: około 40 procent produktów zawierało mikrodrobiny lub rozpuszczalne tworzywa sztuczne.
Podstępne: nie wszystkie składniki detergentu muszą być nadrukowane bezpośrednio na produkcie. Resztę można znaleźć online w arkuszu danych. Aby mieć pewność, że kupisz przyjazny dla środowiska detergent bez mikroplastików, spójrz bezpośrednio na opakowanie, aby znaleźć ekologiczne plomby, takie jak Niebieski Anioł lub EU Ecolabel.

Nie wszystkie składniki są nadrukowane bezpośrednio na opakowaniu. Eko-plomby to najszybszy sposób na stwierdzenie, czy produkt nie zawiera mikrodrobin plastiku.

Zdjęcie: iStock/Natura

Jakie detergenty mogą obejść się bez mikroplastików??

Global 2000 poleca przyjazne dla środowiska detergenty m.in. firm Ecover, Sonett i Sodasan, które nie zawierają plastiku i posiadają niezależne eko-plomby.

Te 3 przyjazne dla środowiska detergenty są świetne

Każdy, kto chce wyprać swoje pranie w sposób przyjazny dla środowiska, potrzebuje odpowiedniego produktu do każdego rodzaju i koloru tkaniny w celu ochrony materiału – tj. detergentu do prania kolorowej i białej oraz do wełny i co. Przyjazny dla środowiska uniwersalny detergent przedstawiony poniżej nadaje się do prania w kolorze lub białym, zrównoważony koncentrat w proszku do jasnych kolorów. Przedstawiamy również detergent do wełny i wyrobów delikatesowych, który według kilku pieczęci jest przyjazny dla środowiska.

Przyjazny dla środowiska detergent w płynie: zwycięzca testu Öko-Test Ecover detergent uniwersalny

Przyjazny dla środowiska produkt firmy Ecover zajął pierwsze miejsce spośród 19 uniwersalnych i wytrzymałych detergentów w numerze Öko-Test 7/2020 - jako jedyny z oceną „dobry”. Wielu innych kandydatów do testu, którzy w większości również dobrze się myli, zepchnęło swój brak przyjazności dla środowiska na niższe miejsca. W wielu testowanych detergentach znaleziono problematyczne składniki, od zapachów trudnych do rozbicia po rozjaśniacze optyczne lub rozpuszczalne związki tworzyw sztucznych (syntetyczne polimery), które zanieczyszczają środowisko. Zwycięski detergent firmy Ecover składa się z roślinnych, biodegradowalnych składników, jest wytwarzany w certyfikowanej fabryce zero odpadów w Belgii, która wykorzystuje energię odnawialną i jest pakowany w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Zamów teraz uniwersalny detergent Ecover w Amazon. 

Zdjęcie: Ecover

Przyjazny dla środowiska proszek do prania: zwycięzca testu koncentratu proszku do prania Öko-Test Sonett w systemie modułowym

Öko-Test przetestował 26 kompaktowych detergentów w proszku w numerze 9/2019. Cztery wyróżniały się oceną „dobry”. Ale jeśli chodzi o właściwości środowiskowe, korona przypada dwóm z nich: detergentowi Sonett i ponownie Ecover (uniwersalny koncentrat proszku do prania lawendowy). Modułowy system przyjaznego dla środowiska detergentu firmy Sonett składa się z podstawowego kompaktowego proszku, do którego dodaje się tylko zmiękczacz lub kompleks wybielacza i odplamiacz w razie potrzeby. Im mniej go używasz, tym lepiej dla środowiska. Ponieważ podstawowy proszek do prania jest koncentratem, wymagana jest również mniejsza ilość – kolejny aspekt, który sprawia, że ​​ten detergent jest stosunkowo przyjazny dla środowiska.

Zamów przyjazny dla środowiska podstawowy koncentrat do mycia firmy Sonett do systemu modułowego tutaj w Amazon. 

Zdjęcie: Sonett

Detergent do wełny i delikatnych tkanin Zwycięzca testu: Sonett wrażliwy na detergent z oliwek

Produkt Sonett wyróżnia się w poszukiwaniu przyjaznego dla środowiska detergentu do wełny i wyrobów szlachetnych. Składa się w 100% ze składników biodegradowalnych, w tym mydła z oliwy z oliwek z kontrolowanej biodegradacji, i może pochwalić się trzema znakami ochrony środowiska: Pieczęć Nature Care Product Seal (NCP) zakazuje m.in. syntetycznych, słabo rozkładających się środków powierzchniowo czynnych. Aby otrzymać surową pieczęć, detergenty muszą być jak najbardziej zrównoważone. Pieczęć CSE potwierdza również, że jest to produkt ekologiczny od zrównoważonej firmy. Wegański kwiat świadczy również o tym, że ten detergent został wyprodukowany w sposób przyjazny dla zwierząt.

Delikatny, oliwkowy detergent Sonett do wełny i jedwabiu jest już dostępny w Amazon. zamówienie. 

Zdjęcie: Sonett

Orzechy mydlane i kulki do prania: czy alternatywne detergenty są przyjazne dla środowiska??

Można by pomyśleć, że orzechy mydlane są przyjazne dla środowiska. W końcu to produkt naturalny. Jest to jednak importowane z Indii i według Stiftung Warentest szybko zmienia kolor prania na szary. Dlatego ta alternatywa dla detergentu nie jest zalecana, jeśli chcesz prać w sposób przyjazny dla środowiska.
Kule piorące wypełnione ceramicznymi kulkami wydzielają jony ujemne, co zwiększa wartość pH wody, obniża napięcie powierzchniowe wody, a tym samym pomaga w rozluźnieniu brudu z prania. Mikroorganizmy w kulkach również powinny mieć działanie antybakteryjne. Brzmi nieźle, ale badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bonn wykazało, że kule do prania nie usuwają plam lepiej niż cykl prania z użyciem samej wody. Twoja pralka również szybciej się zwapnia, ponieważ nie ma zmiękczacza wody. Jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska, jest również fakt, że kulki do prania są wykonane z plastiku i mikroplastik może się od nich oderwać. Dlatego też nie zaleca się stosowania detergentu.

Pranie przyjazne dla środowiska: 3 ważne wskazówki

Oprócz wyboru najbardziej przyjaznego dla środowiska detergentu, należy również wziąć pod uwagę następujące kwestie, aby chronić przyrodę podczas prania:

 1. Używaj jak najmniejszej ilości detergentu: Im mniej detergentu dostaje się do ścieków, tym lepiej dla środowiska. Według Öko-Test dozowanie jest zwykle wystarczające do lekko zabrudzonego prania. Dowiedz się również o twardości swojej wody.
   
 2. Pierz najlepiej w niskich temperaturach: Jeśli to możliwe, pierz ubrania w 30 stopniach. Oszczędza to energię i chroni materiał. Przeczytaj tutaj, jakie temperatury i jaki program najlepiej nadaje się do prania poliestru, prania bielizny, prania wełnianych swetrów i prania czarnych ubrań.
   
 3. Postępuj zgodnie z symbolami prania na etykiecie: Aby Twoje tekstylia były jak najdłuższe, należy przestrzegać instrukcji pielęgnacji producenta. Przemysł tekstylny ma ogromny wpływ na środowisko. Dlatego powinieneś zmienić ubranie i co. Tak rzadko, jak to możliwe. muszę kupić tylko dlatego, że część jest wyprana lub zepsuta.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here