Ułóż maty odsprzęgające pod płytkami”,

Układanie mat odsprzęgających pod płytkami ma sens?

Podłoża, na których można układać płytki, nigdy nie pozostają całkowicie nieruchome. Dotyczy to nawet materiałów budowlanych, takich jak jastrych, które reagują np. na zmiany temperatury. Prowadzi to do niewielkich ruchów i wibracji, które mogą uszkodzić płytki. Aby temu zapobiec, istnieją maty odsprzęgające. Odseparowują się, to znaczy, że oddzielić pokrycie płytek od podłoża. W ten sposób zapobiegają lub ograniczają przenoszenie naprężeń na pokrycie płytek. Napięcia te powstają przy każdym ruchu i mogą prowadzić m.in. do pęknięć, złamań lub poluzowania poszczególnych płytek. Maty oddzielające zapewniają zatem dodatkowe bezpieczeństwo i wydłużają żywotność okładziny z płytek.

Mata oddzielająca zapewnia również płaską powierzchnię © ronstik, stock.cegła suszona na słońcu.com

Maty odsprzęgające również zrekompensować nierówności Ułatwia to układanie płytek na podłożach, które można tylko wygładzić dużym wysiłkiem lub które są popękane. W tym przypadku maty tworzą ciągłą powierzchnię, która jest bardziej nośna i sprężysta niż nierówna powierzchnia po ułożeniu płytek. Maty odsprzęgające są również pomocne, gdy podłoże wykonane jest z materiału, do którego klej do płytek nie przylega dobrze. Problemem są np. podłogi i ściany ze starymi warstwami farby lub kleju, a także drewniane deski podłogowe i suchy jastrych. Wraz z nimi Popraw przyczepność. Drewno reaguje również na wilgotność powietrza i pod wpływem zmian pęcznieje lub kurczy się. Nawet jeśli jest to ledwo zauważalne, dlatego drewniana podłoga stale się porusza.

Dlaczego mata odsprzęgająca jest przydatna

Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie mat odsprzęgających

Maty odsprzęgające są dostępne w różnych grubościach od mniej niż milimetra do kilku milimetrów. Są wykonane z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, tkaniny tekstylne i sztywna pianka, są sprzedawane głównie w rolkach, ale są również dostępne w arkuszach.

Wiele mat nadaje się zarówno do podłóg, jak i ścian, a także do użytku wewnątrz i na zewnątrz. Należy jednak zwrócić uwagę na informacje podane przez producenta. Zwykle określa również, do jakich płytek i formatów płytek można używać mat.

Mata rozdzielająca: Zwróć na to uwagę

Dzięki matom odsprzęgającym możesz jednocześnie korzystać z Zmniejsz hałas kroków. Jest naturalnie większy w przypadku płytek niż w przypadku innych wykładzin podłogowych, takich jak drewno lub dywan, i dlatego może być dość irytujący. W tym celu w sklepach znajdziesz maty ze zintegrowaną izolacją od dźwięków uderzeniowych. Często składa się z włókien tekstylnych, które mają szczególnie dobre właściwości dźwiękochłonne, a tym samym znacznie redukują odgłos kroków.

aż do 30% zapisać

Specjaliści glazurnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź. Maty odsprzęgające można również układać w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym © sveta, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli mata odsprzęgająca ma na grzbiecie wgłębienia, to również jest przeznaczona dla jednej osoby dobra wentylacja pod opieką. Jest to szczególnie ważne w przypadku płytek wielkoformatowych, ponieważ często potrzeba dużo czasu, aby cała wilgoć wydostała się z kleju do płytek. Do nowego jastrychu polecane są również maty z kanałami powietrznymi, ponieważ przez pewien czas oddają również wilgoć.

Kolejne warianty to maty odsprzęgające, które są również stosowane jako foka służyć. Maty te zapobiegają wnikaniu wilgoci pod okładzinę z płytek. W związku z tym stosuje się je głównie w łazience, w innych wilgotnych pomieszczeniach oraz przy układaniu płytek na zewnątrz. Tam nie tylko chronią tkankę budowlaną pod okładziną z płytek, ale także zapobiegają powstawaniu pleśni.

Jak układać maty odsprzęgające

Maty rozdzielające można łatwo przyciąć do odpowiedniej długości i szerokości. W większości przypadków wystarczy nóż lub nóż do dywanów. Użyj również metalowego pręta lub innego twardego, prostego przedmiotu, aby utrzymać proste cięcie.

Niektóre maty odsprzęgające można układać luzem, ale większość z nich jest przyklejona na całej powierzchni. Zwykle można do tego użyć kleju do płytek. Idealny jest elastyczny klej do płytek, który również pochłania napięcie. Przy wyborze kleju należy jednak przestrzegać specyfikacji firmy, z której pochodzą maty.

Maty odsprzęgające są łatwe do ułożenia Notatka: Luźne układanie na zewnątrz nie wchodzi w rachubę, ponieważ pod matami nie powinno być żadnych zagłębień.

Taśmy uszczelniające są dostępne w sklepach dla czystego przejścia od podłogi do ścian. Jednocześnie zapobiegają tworzeniu się mostków dźwiękowych i są tak samo łatwe do cięcia jak maty.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here