Izolacja pod krokwiami: po prostu zrób własną izolację!

Izolacja podkrokwiowa jest szczególnie odpowiednia w połączeniu z izolacją międzykrokwiową w budynkach, w których poddasze ma być później rozbudowane. Ten rodzaj izolacji nie nadaje się do nowych budynków, ponieważ izolacja nakrokwiowa jest w tym przypadku lepszym rozwiązaniem.

Zalety izolacji podkrokwiowej

Chcesz zmodernizować swój dom lub jesteś na etapie budowy własnego domu? Niezależnie od tego, czy warunki konstrukcyjne wykluczają izolację międzykrokwiową, czy też istniejąca warstwa izolacyjna jest niewystarczająco izolowana - izolacja podkrokwiowa jest prostą i niedrogą opcją uzyskania lepszej izolacji termicznej. Kolejny decydujący czynnik: kompleksowa renowacja dachu kosztuje czas i jest dużym obciążeniem, szczególnie w pomieszczeniach zamieszkałych. Dzięki izolacji podkrokwiowej możesz poprawić środowisko życia przy minimalnym wysiłku.

Zalety i wady izolacji podkrokwiowej w skrócie

zalety wady
można doposażyć tylko w połączeniu z krokwią-
czy izolacja między krokwiami ma sens
z izolacją na lub między krokwiami
łączyć
Utrata mieszkania
minimalny wysiłek  
nadaje się również do cienkich krokwi  
zapobiega powstawaniu mostków termicznych  

Izolacja podkrokwiowa: właściwe planowanie

Zanim zdecydujesz się na dodatkowe ocieplenie poddasza izolacją podkrokwiową zastanów się nad wysokością pomieszczenia. Izolacja podkrokwiowa jest montowana pod poprzednią izolację dachu. Oznacza to, że dzięki tej metodzie izolacji tracisz wysokość pomieszczenia. Dlatego ważne jest, aby pomieszczenie było odpowiednio wysokie.
Następnie sprawdź pokrycie dachu. Istniejąca izolacja pomiędzy krokwiami a dachówką musi być kompletna i nieuszkodzona. W tym celu należy usunąć płytę gipsowo-kartonową i paroizolację z poprzedniej izolacji. Zainstaluj nową paroizolację jako część nowej izolacji podkrokwiowej. Gwarantuje to, że wilgoć z przestrzeni mieszkalnej nie przedostanie się przez izolację. Wadliwe paroizolacje mogą prowadzić do rozwoju pleśni i uszkodzenia izolacji.

Budowa izolacji podkrokwiowej

Izolacja pod krokwiami odbywa się zawsze według następującej struktury:

1. Poziom: izolacja między krokwiami
2. Poziom: paroizolacja
3. łaty / izolacja podkrokwiowa
4. Płyty gipsowo-włóknowe lub OSB
5. Tapeta

Izolacja pod krokwiami: potrzebujesz tego materiału

Zanim zaczniesz izolować pod krokwiami, będziesz potrzebować brakujących materiałów i narzędzi.

Narzędzia

materiał

Różne

 • Wiertarka
 • młotek
 • Piła
 • Śrubokręt
 • Poziom duchowy
 • Nóż do cięcia
 • Reguła składania
 • Listwy
 • Wełna mineralna
 • Paroizolacja
 • Płyta gipsowo-kartonowa lub
  Płyty OSB do
  Przebranie
 • Śruby i gwoździe
 • Zszywacz
  Pistolet nabojowy z prowadnicą
 • okulary ochronne
 • rękawiczki
 • dowolna odzież ochronna

Jakie materiały budowlane nadają się do izolacji podkrokwiowej??

Izolację podkrokwiową można wykonać z różnych materiałów budowlanych. Do izolacji termicznej do wyboru są różne materiały izolacyjne: płyty ze sztywnej pianki, które można przykręcić bezpośrednio do krokwi, lub znacznie tańsza wełna mineralna lub szklana. Wełnę mineralną można kupić w sklepie z narzędziami lub w sklepach z materiałami budowlanymi w różnych rozmiarach na rolkach lub w opakowaniu. Dostępne są również kompletne pakiety do izolacji podkrokwiowej, w której okładzina jest już wliczona w cenę. Odpowiednie są również naturalne materiały izolacyjne, takie jak konopie, włókno drzewne lub celuloza. W porównaniu do wełny mineralnej mają one lepsze właściwości termoizolacyjne przy prawie takich samych parametrach izolacyjnych. W większości przypadków jednak materiał izolacyjny wykonany z materiałów naturalnych musi być grubszy, aby spełnić wymagania EnEV.

Kompletna izolacja podkrokwiowa zapobiega powstawaniu mostków termicznych w obszarze krokwi. Najlepsza jest izolacja podkrokwiowa w połączeniu z izolacją międzykrokwiową.

Zdjęcie: iStock / Patryk_Kosmider

Wskazówka: Kupując łaty dachowe, upewnij się, że później będą miały taką samą wysokość jak planowana warstwa ocieplenia. Kupując materiały, być może będziesz musiał policzyć, że dwie listwy będą musiały być skręcone jedna na drugą. Na przykład można uzyskać łaty dachowe o grubości cztery na sześć centymetrów.

Izolacja pod krokwiami wełną mineralną: tak to działa krok po kroku

1. Zacznij od podstawy izolacji podkrokwiowej. Sprawdź wcześniej, czy wysokość sufitu jest wszędzie taka sama, aby od samego początku uwzględnić wszelkie spadki. Dzieje się tak głównie w przypadku starszych dachów. Tutaj możesz przymocować listwy wykonane na miarę. Wprowadzaj poprawki tylko do ostatniej pięciolinii. Do istniejących krokwi przykręcić lub przybić dolną łatę tzw. listwę przypodłogową. Listwa przypodłogowa jest mocowana w poprzek krokwi. Teraz stopniowo wszystkie rzędy łat dachowych aż do punktu dachu są mocowane równolegle do listwy przypodłogowej. Zwróć uwagę na dokładną odległość, aby cała izolacja termiczna nie została przypadkowo zamontowana pod kątem.
2. Aby obliczyć dokładny rozstaw łat dachowych odejmij jeden centymetr od szerokości wełny mineralnej. Łaty dachowe są mocowane w tej odległości i można po prostu zacisnąć panele z wełny mineralnej między łatami bez ich ześlizgiwania się lub nawet wypadania. W ten sposób nie tylko robisz szybsze postępy w pracy, ale także oszczędzasz ewentualne odpady materiałowe. Jeśli ze względów konstrukcyjnych nie możesz zachować żądanej odległości między łatami dachowymi, po prostu przytnij materiał izolacyjny do żądanego rozmiaru za pomocą noża tnącego.
3. Jak tylko oba boki dachu zostaną wykończone łatami i będziesz chciał później przymocować listwy przypodłogowe, przymocuj do krokwi przy dolnej krawędzi listwę o szerokości 10 cm. Ponieważ podłoga i skośny sufit zwykle spotykają się pod ostrym kątem, w przeciwnym razie nie będzie można przymocować listew. Upewnij się, że drążek jest ustawiony pod kątem prostym do podłogi. Pomocna może być tutaj poziomica i małe drewniane kliny.   
Wskazówka dotycząca bezpieczeństwa: Przed rozpoczęciem izolowania należy założyć odpowiednią odzież ochronną. Zalecane są okulary i rękawice ochronne oraz odpowiednia odzież, zwłaszcza przy pracy z wełną mineralną. Ochraniacz na usta może również pomóc w zapobieganiu możliwemu podrażnieniu skóry lub błon śluzowych.

Tutaj możesz zamówić półosłonę wielokrotnego użytku z filtrem od Amazon.

4. Teraz możesz po prostu wcisnąć poszczególne panele izolacyjne z wełny mineralnej między listwy. Jeśli rozstaw łat został dobrany prawidłowo, ten krok jest łatwy do wykonania. Ważny: Upewnij się, że między złączami wełny mineralnej nie ma szczelin. W ten sposób izolacja podkrokwiowa będzie później doskonale izolować i jest niewrażliwa na wnikanie wilgoci. Aby to zrobić, dociśnij panele izolacyjne jak najmocniej do poprzedniego panelu. Na ostatnim talerzu zwykle pozostaje odcięty kawałek. W celu zaoszczędzenia materiału stanowi to początek następnego rzędu izolacji.
5. Po całkowitym zainstalowaniu wełny mineralnej sprawdź, czy w pracy nie ma przerw, które mogłeś pominąć podczas pracy. Tylko jeśli materiał izolacyjny został prawidłowo ułożony, można uniknąć mostków termicznych, a izolacja zapewnia pożądane oszczędności energii.
6. Teraz chodzi o paroizolację. Można je kupić na przykład w rolkach o szerokości jednego metra. Ta szerokość jest również zalecana, ponieważ łatwo się z nią pracuje. Jeśli taśma filmowa jest szersza, poproś znajomego lub sąsiada o pomoc w prawidłowym dopasowaniu. Ważny: Aby paroizolacja później zamykała się dokładnie na ścianie, upewnij się, że paroizolacja wystaje około dziesięciu centymetrów ze ścian kalenicy.

Kup teraz paroizolację od Amazon.

Mocowanie folii jest wtedy bardzo łatwe dzięki dwóm osobom używającym zszywacza. Dokręć folię i zszyj ją do łat dachowych. Kolejne paski są również zawsze mocowane za pomocą 10 centymetrów folii na zakład. Dotyczy to również końca w kierunku sufitu. Należy również uszczelnić komin pod dachem np. rękawami i paroizolacją.
7th. Następnie całkowicie uszczelnij zakładki folii. Specjalna taśma do tego oraz klej do mocowania folii do ściany i sufitu są również dostępne w sklepach specjalistycznych. Ta praca jest szczególnie ważna, ponieważ naprawdę trzeba ją wykonywać bardzo ostrożnie. 
ósmy. Teraz przykryj izolację podkrokwiową płytą gipsowo-kartonową. Są łatwe w obróbce, a następnie po prostu wypełniają stawy. Powstałe w ten sposób powierzchnie po zagruntowaniu można po prostu pomalować. Oczywiście deski lub panele mogą być również używane jako okładzina. Do tego nadal potrzebne są cienkie listwy, aby można je było mocować poziomo.

Kup gotowy kit teraz od Amazon.

Można promować izolację pod krokwiami?

Możesz ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych na izolację podkrokwiową. Istnieją dwa główne sposoby uzyskania finansowania od KfW: Złóż wniosek o niskooprocentowaną pożyczkę lub dotację niekredytową od KfW. Aby otrzymać dofinansowanie na izolację podkrokwiową, ekspert ds. energii musi sprawdzić w raporcie eksperta, czy spełniasz wymagania.
Dobrze wiedzieć: Musisz złożyć wniosek wraz z doradcą energetycznym przed rozpoczęciem budowy.
Dotacja KfW 430: Miara indywidualna: 20% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 10.000 euro za lokal mieszkalny
Pożyczka KfW 152: Miara indywidualna: kwota pożyczki nieprzekraczająca 50.000 euro plus dodatek na spłatę maksymalnie 10.000 euro

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here