Izolacja podkrokwiowa

Pod izolacją krokwi: Idealny dodatek


Izolacja podkrokwiowa © Isover G + H

Stosunkowo niedrogim wariantem izolacji termicznej dachu jest izolacja podkrokwiowa. Izolację umieszcza się pod łatwo dostępnymi krokwiami. Jednak ten wariant izolacji praktycznie nigdy nie jest instalowany jako jedyna izolacja. Jest raczej idealnym dodatkiem do podniesienia wartości izolacyjnej izolacji między krokwiami i jednocześnie zmniejszenia ewentualnych mostków termicznych na krokwiach.
Można zastosować następujące materiały izolacyjne m.in.:

  • Panele izolacyjne ze sztywnej pianki polistyrenowej (XPS)
  • Panele poliuretanowe
  • Płyta gipsowo-kartonowa laminowana warstwą styropianu – lepiej znanego pod marką Styrofoam
  • Miękkie materiały, takie jak wełna mineralna

Warunek: nienaruszona paroizolacja

Ochronę konstrukcji dachu przed wilgocią należy również zapewnić dodatkową izolacją podkrokwiową. Jeżeli pomiędzy krokwiami znajduje się już izolacja, należy sprawdzić stosowaną paroizolację. W każdym razie musi być nienaruszona, ponieważ sama izolacja podkrokwiowa nie jest wyposażona w dodatkową paroizolację. Nawet jeśli połączenie izolacji międzykrokwiowej i izolacji podkrokwiowej jest nowo instalowane, paroizolacja jest umieszczona między dwoma poziomami izolacji.

Taka konstrukcja oznacza, że ​​grubość materiału izolacyjnego izolacji podkrokwiowej zależy od wartości izolacji izolacji międzykrokwiowej. Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci za dodatkową izolacją termiczną, izolacja podkrokwiowa nie powinna przekraczać 20% wartości izolacji międzykrokwiowej.


Schemat izolacji dachu z dodatkową izolacją podkrokwiową, © zdjęcie: Verband Holzfaser Dämmstoffe e.V. (VHD)

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Płyty izolacyjne - dobrze sklejone, dobrze zaizolowane

Stabilne płyty izolacyjne naklejane są bezpośrednio na istniejącą konstrukcję nośną jako izolacja podkrokwiowa. Instalacja jest zatem szybka i łatwa. Jednak, podobnie jak w przypadku izolacji między krokwiami, należy zadbać o to, aby izolacja tworzyła zamknięty, profesjonalnie zainstalowany poziom nawet w trudno dostępnych miejscach lub połączeniach dachowych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko mostków termicznych i niepotrzebnych strat energii.

Izolacja pod krokwiami miękkimi materiałami izolacyjnymi

Miękkie materiały izolacyjne - konieczna podkonstrukcja

Stosowanie miękkich materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna, jako izolacja podkrokwiowa jest bardziej skomplikowane. Materiały te wymagają kontrłat jako podkonstrukcji. Filc izolacyjny wkłada się w przestrzenie między poszczególnymi listwami, uważając, aby nie był zbyt mocno ściśnięty. Ostateczna okładzina od strony pomieszczenia, na przykład płyta gipsowo-kartonowa, jest następnie mocowana do kontrłat. Niższe ceny wełny mineralnej jako materiału izolacyjnego są rekompensowane wyższymi kosztami łat.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here