Podnajem: najważniejsze zasady i wskazówki ”,

W zasadzie mniej problematyczne jest podnajem tylko część mieszkania. „Jeśli najemca ma uzasadniony interes w podnajmie w tym przypadku, właściciel musi wyrazić zgodę” – wyjaśnia Hartmann. Interes może być uzasadniony względami ekonomicznymi lub osobistymi. Szeroka dziedzina: jeśli najemca wpadnie w kryzys finansowy i nie może już sam ponosić kosztów najmu. Ale właściciel domu nie może odmówić najemcy woli - na przykład po rozwodzie lub śmierci - nie chcieć mieszkać samotnie. „Ważne jest, aby zainteresowanie pojawiło się dopiero po przeprowadzce do mieszkania”, wyjaśnia Hartmann. Wynajmujący może odmówić tylko z ważnego powodu - na przykład, gdyby mieszkanie było wtedy przepełnione. Składając pisemny wniosek do wynajmującego, należy również podać powód podnajmu. Jeśli wynajmujący odmówi wyrażenia zgody, najemca może wystąpić z roszczeniem, a nawet domagać się odszkodowania od kontrahenta.
 

Ta grafika pokazuje, co się stanie, jeśli jako najemca podnajmiesz mieszkanie bez zgody. 

Zdjęcie: Deutscher Mieterbund e.V.

Podnajem pokoi: przekonaj zamiast pozywać

Bez wyraźnej zgody właściciela najemca ryzykuje wypowiedzenie umowy, jeśli po prostu wprowadzi do mieszkania współlokatora. „Proces eksmisji może być bardzo denerwujący, nawet jeśli masz rację”, podkreśla Hartmann. Lepiej jest przekonać wynajmującego argumentami. Sytuacja prawna w poszczególnych przypadkach może m.in.B. Stowarzyszenia najemców, takie jak Niemieckie Stowarzyszenie Najemców lub wyspecjalizowani prawnicy.

Zasady podnajmu krewnym i wizyt

Jednak wyraźna zgoda nie jest wymagana, jeśli partnerzy życiowi, rodzice lub dzieci chcą się wprowadzić. „Ale powinieneś poinformować wynajmującego” – radzi ekspert. Ten wyjątek nie dotyczy rodzeństwa, kuzynów lub innych krewnych. Najemcy mogą również odstąpić od zezwolenia, jeśli mają tylko gości. Obejmuje to gości, którzy przebywają do sześciu tygodni i nie partycypują w kosztach wynajmu.

Może zainteresuje Cię również Know-how w zakresie nieruchomości Wynajem mieszkania: Kiedy warto?? Co należy wziąć pod uwagę? Prawo i podatki Wynajmij mieszkanie i zaoszczędź na podatkach Pomysły na nieruchomości Wynajmij dom: Co powinieneś wziąć pod uwagę

Podnajem w przypadku dłuższej nieobecności

Jeśli nie tylko część, ale całe mieszkanie ma być podnajęte, najemca nie ma prawa do wyrażenia zgody. Wynajmujący może odmówić, nawet jeśli jego najemca ma uzasadnione powody. „Najemca lepiej nie rezygnuje z własności mieszkania” – wyjaśnia Hartmann. W szczególności może to oznaczać: Najemca 3-pokojowego mieszkania pomimo nieobecności zachowuje pokój dla siebie, a także ma klucz do mieszkania. Co do zasady nawet małe mieszkania i mieszkania z pokojami łączonymi mogą być w ten sposób podnajmowane w sposób bezpieczny prawnie. „Wszystko zależy od tego, jak zostanie sporządzona umowa”, wyjaśnia prawnik Hartmann. Tu ma sens porada stowarzyszenia lokatorów lub wyspecjalizowanego prawnika.

Podnajem: znalazłem udział w mieszkaniu

Właściciel ma prawo wiedzieć, kto wprowadza się do jego mieszkania. Dlatego udzielona aprobata jest zawsze osobista. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie dzielone, najlepiej jest uzyskać ogólne pozwolenie na podnajem w umowie najmu. Mając odpowiednią umowę najmu mieszkania, nie musisz prosić o pozwolenie za każdym razem, gdy zmieniasz najemcę. Zezwolenie ogólne nie dotyczy jednak gości wakacyjnych. W przypadku wynajmu podróżnym korzystanie z apartamentu niezgodnie z umową – przyczyna wypowiedzenia.

Skutki prawne podnajmu - informacja Deutscher Mieterbund e. V.

Nawet jeśli wprowadzi się podnajemca: wykonawca właściciela pozostaje głównym najemcą. Jest odpowiedzialny za dopilnowanie, aby cały czynsz był nadal płacony na czas, niezależnie od tego, czy podnajemca wykona swoją część, czy nie. Główny najemca musi ponosić odpowiedzialność za wszelkie szkody spowodowane przez podnajemcę. Najem może zostać rozwiązany nawet, jeśli jego podnajemca zachowa się niezgodnie z umową i
np. mocno zakłóca spokój w domu.

Obowiązuje ogólne prawo najmu

Wraz z podnajemem najemca wciela się w rolę wynajmującego, a między najemcą a podnajemcą obowiązuje ogólne prawo najmu. Najemca może zatem zażądać od swojego nowego współlokatora kaucji za wynajem. Musi jednak również przestrzegać zwyczajowych okresów wypowiedzenia – w zależności od okresu najmu, czyli co najmniej trzech miesięcy. Może wypowiedzieć umeblowane pokoje tylko z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.

Stowarzyszenia najemców nie reprezentują głównych najemców jako podnajemców

Co do zasady umowę podnajmu można również zawrzeć ustnie. Ale pisemna umowa jest lepsza. Wzory można uzyskać na przykład w Niemieckim Związku Lokatorów. Jeśli wystąpią problemy między lokatorami a podnajemcami, stowarzyszenia lokatorów nie mogą reprezentować głównego najemcy, ponieważ to on jest tutaj wynajmującym.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here