Pranie bielizny: 7 wskazówek pielęgnacyjnych dla trwałego prania

Ile stopni pierzesz swoją bieliznę??

Bielizna nie jest sterylna w 30 stopniach - uporczywa plotka, że ​​tylko programy 60 stopni, a nawet 95 stopni czyszczą higienicznie, szkodzą nie tylko środowisku i portfelowi, ale także włóknom majtek i bokserek. Jeśli spojrzysz na symbole prania na bieliźnie, zdziwisz się, że większość producentów zaleca maksymalną temperaturę 40 stopni – nawet w przypadku bielizny bawełnianej. Często jest wysadzany elastanem lub nadrukowany wzorami. Wysokie temperatury zmniejszają elastyczność i wypłukują kolory.

Użyj detergentu o niskiej temperaturze do bielizny

Prawie każdy konwencjonalny detergent jest teraz przeznaczony do prania w niskich temperaturach i usuwa bakterie oraz cząsteczki brudu za pomocą dodanych enzymów. Takie detergenty można rozpoznać po pogrubionej liczbie stopni, na przykład 15, 20 lub 30.

Wskazówka: Każdy, kto ma słaby układ odpornościowy i nawracające infekcje drożdżakowe,
może najlepiej użyć do dezynfekcji prostych domowych środków, takich jak ocet i soda oczyszczona,
które w przeciwieństwie do myjek higienicznych są przyjazne dla środowiska. Środki powierzchniowo czynne rozpuszczające tłuszcze
Podczas prania detergenty zwalczają wirusy warstwą lipidową, takie jak koronawirusy.
Pranie w 60 stopniach powinno być stosowane raz lub dwa razy w miesiącu
Wyeliminuj biofilm w urządzeniu i związane z nim zapachy. Pomyśl też
regularnie czyścić pralkę.
Więcej o praniu Porady domowe Pranie ręczników: Podstawy puszystych włókien Porady domowe Pranie pościeli: Wskazówki dotyczące trwałych jasnych kolorów Porady domowe Pranie poliestru: Należy unikać tych błędów

Jaki program prania bielizny??

Prawidłowy program prania jest wskazany na etykiecie biustonoszy, fig lub bokserek. Ci, którzy już odcięli etykietę ze względu na wygodę, mogą skorzystać z poniższych praktycznych zasad.

Jak prać bieliznę?

 • Bielizna bawełniana: normalny program prania / 30-40 stopni
 • Bielizna poliestrowa: program łatwej pielęgnacji / 30 stopni
 • Bielizna jedwabna i bielizna: program Delikatny / 30 stopni
 • Bielizna wełniana: Program Delikatne lub Wełniane / 30 stopni

Bieliznę z czystej bawełny - w tym na przykład szerokie bokserki - można również wkładać do bębna pralki razem z delikatniejszymi tekstyliami (wełna, poliester, jedwab itp.) w niższych temperaturach i delikatnym programie prania, aby zaoszczędzić dodatkowe pranie.
Wskazówka: W przypadku delikatnych tekstyliów należy nieco zmniejszyć obciążenie, aby pranie swobodnie poruszało się w bębnie i nie było narażone na naprężenia lub tarcie.

Przegląd symboli programów prania bielizny

Symbol ilości napełnienia programu zmywania
Wanna wodna z
Numer 30 w nim

normalny program prania;
maksimum w określonym
temperatura

nad rozsuniętym
Zostaw szerokość dłoni wolną
Wanna wodna z
Numer 30 w nim; 
linia poniżej
Łatwa pielęgnacja lub delikatne;
maksimum w określonym
temperatura
50-60%
Wanna wodna z 
Numer 40 w nim; 
dwie linie poniżej
Delikatne lub wełniane;
maksimum w określonym
temperatura
30-40%
W wannie z wodą 
wyciągniętą rękę
Prać ręcznie w letniej
woda
20% -30%
przekreślone 
wanna z wodą
nie myj; możliwie
czyszczenie chemiczne
 

7 wskazówek pielęgnacyjnych dla trwałej bielizny

 1. plamy. Umyj plamy krwi na majtkach zimną wodą, sokiem z cytryny, solą sodową lub detergentem do prania wstępnego. Przestrzegaj zalecanego czasu ekspozycji dla wszystkich metod.
 2. Zwróć uwagę na etykietę: Niektóre rzeczy do prania, zwłaszcza bielizna koronkowa i biustonosze usztywniane, nadają się tylko do prania ręcznego.
 3. gra kolorów. Posortuj bieliznę według jasnej, ciemnej, koloru i wypierz z praniem tego samego koloru.
 4. Ochrona przed tarciem. Odwróć kolorowe majtki i bokserki na lewą stronę. Ozdobione figi z kamieniami wrzuć do woreczka na pranie. Nie pierz delikatnych jedwabnych majtek i koronkowej bielizny razem z zamkami błyskawicznymi i nie obciążaj tak mocno bębna pralki.
 5. Program prania. Wyczyść bieliznę za pomocą programu Easy Care lub Delikatne. Używaj łagodnego detergentu do delikatnych tkanin.
 6. temperatura. Niskie temperatury chronią włókna, szczególnie majtki wykonane z poliestru, wełny i jedwabiu nie tolerują więcej niż 30 stopni. Biustonosze również czują się najbardziej komfortowo w 30 stopniach.
 7. suchy. Pozostawić do wyschnięcia na powietrzu, ale tylko białe pranie w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ wybieli.

Już to wiedziałem? Według centrum doradztwa konsumenckiego w Hamburgu ten, kto przestawia się z 60 stopni na 40 stopni, oszczędza 45 procent kosztów energii, z 40 stopni do 30 stopni nadal 40 procent.

Pranie bawełnianych majtek i bokserek: na co uważać?

Ponieważ majtki i bokserki trzeba prać po każdym użyciu, tym ważniejsze jest delikatne czyszczenie. Slipy i szerokie bokserki są często wykonane z czystej bawełny i teoretycznie można je prać w temperaturze do 60 stopni, jeśli etykieta nie mówi nic innego. Jednak niższe temperatury korzystnie wpływają na trwałość tkaniny. Nawet przy 30 stopniach pranie jest higienicznie czyste, jeśli zostanie wybrany detergent do niskich temperatur.
Elastyczne figi i bokserki są wysadzane elastanem. Aby zachować elastyczność i jakość koloru, zaleca się czyszczenie w temperaturze 30, maksymalnie 40 stopni. Maksymalna zalecana temperatura jest podana na etykiecie.

Spodnie ze stretchem lepiej prać w niskiej temperaturze.

Zdjęcie: iStock / ssuaphoto

Jaki detergent do majtek bawełnianych?

Detergent o dużej wytrzymałości powinien być używany tylko do białych majtek i bokserek ze względu na zawarty w nim wybielacz, w przeciwnym razie odpowiednim wyborem będzie detergent kolorowy.

Jaki program do prania bielizny bawełnianej?

Wybierz program Bawełna lub Delikatne prasowanie.

Pierz delikatną i koronkową bieliznę

Bielizna i bielizna koronkowa wytrzymują maksymalnie 30 stopni i delikatny cykl, ale często muszą być nawet prane na zimno lub ręcznie. Jeśli pralka posiada program prania ręcznego, może zastąpić ręczne pranie ręczne. W razie wątpliwości na etykiecie znajduje się informacja, czy i w jakich stopniach bieliznę można prać. Aby być po bezpiecznej stronie, koronkową bieliznę należy umieścić w siatce do prania.
Pod żadnym pozorem nie należy wkładać do suszarki delikatnej bielizny. Najlepiej uformować pranie i położyć je na czystym ręczniku lub wieszaku na bieliznę. Zdecydowanie powinieneś unikać spinaczy do bielizny.

Jaki detergent do bielizny??

W przypadku delikatnych tekstur, takich jak jedwab i poliester, idealne jest użycie łagodnych detergentów. Zawiera więcej mydła i enzymów.

Jaki program prania bielizny??

W zależności od materiału i symbolu na etykiecie wybierz program do tkanin delikatnych, program prania ręcznego lub wełna i jedwab.

Porady domowe Pranie wełnianych swetrów: odpowiedzi na 7 najważniejszych pytań Chcesz wyprać wełniany sweter? Przy odpowiedniej temperaturze wody, odpowiednim detergencie i naszych instrukcjach nic nie może się nie udać.

Biustonosze myj delikatnie: na co uważać?

Biustonosze są łatwe w pielęgnacji, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek:
 

 • Przed praniem zapiąć zapięcie biustonosza, aby uniknąć uszkodzenia innych rzeczy do prania.
 • Biustonosze z fiszbinami są idealnie schowane w siatce do prania.
 • W zależności od aktywności i potu lepiej prać biustonosze co trzeci lub czwarty raz.
 • Biustonosze sportowe należy prać z inną bielizną funkcjonalną, aby nie zaplątać się w bawełniany puch ani inne włókna. Najlepszy jest łagodny detergent w płynie. Biustonosze sportowe wytrzymują wyższe temperatury i można je prać po każdym użyciu.
 • Biustonosze formowane zawsze prać ręcznie!

Jaki detergent do biustonoszy?

Zwykle wystarcza zwykły kolorowy detergent, w razie wątpliwości lepiej użyć łagodnego detergentu.

Jaki program prania dla biustonoszy?

Wybierz delikatny lub łatwy w pielęgnacji program z 30 stopniami.

Bielizna do prania ręcznego

Chroni to kolory, włókna i kształt biustonoszy z usztywnianymi miseczkami. Jednak właściwa technika ma kluczowe znaczenie, aby mycie rąk było naprawdę delikatne.

Jeśli na metce bielizny zamiast stopnia widnieje ręka w umywalce, lepiej umyć ją ręcznie.

Zdjęcie: iStock / Beeldbewerking

Instrukcje: Jak prać ręcznie bieliznę

Zanim zaczniesz, nie zapomnij założyć rękawiczek. Następnie zacznij od jasnej bielizny.

 1. Napełnij miskę, umywalkę lub wannę letnią wodą (najlepiej 30 stopni).
 2. W zależności od materiału dodaj do wody łagodny detergent, detergent do wełny lub do jedwabiu. W nagłych wypadkach można również użyć łagodnego szamponu.
 3. Bielizna moczy się od 5 do 60 minut, w zależności od stopnia zabrudzenia.
 4. Delikatnie przesuwaj materiał w wodzie - bez skręcania i wykręcania.
 5. Spuść brudną wodę i wlej świeżą. Teraz dokładnie wypłucz detergent.
 6. Na koniec delikatnie wyciśnij wodę i połóż pranie na suszarce.

Pranie bielizny FAQ: Najważniejsze pytania i odpowiedzi


Bieliznę można włożyć do suszarki?

Bieliznę z czystej bawełny można włożyć do suszarki. Tkaniny zwierzęce, takie jak jedwab czy wełna, szybko tracą elastyczność podczas suszenia maszynowego. Z drugiej strony poliester i elastan kurczą się i sprawiają, że majtki i bokserki mogą być uciskane. Ponieważ bielizna często jest szyta z tkanin mieszanych, najlepiej zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi prania na metce. Jeśli symbol koła w kwadracie jest przekreślony na metce bielizny, suszarka jest tematem tabu.

Czy można razem prać bieliznę i ręczniki??

O ile kolory pasują do siebie, bieliznę i ręczniki można prać razem. W przypadku bielizny delikatnej nie obciążaj bębna do oporu.

Czy można prać bieliznę w 40 stopniach??

Dopóki używany jest detergent do niskich temperatur, a członkowie rodziny są zdrowi, bieliznę można bez wahania prać również w 30 lub 40 stopniach. Jeśli bielizna jest poplamiona krwią lub ktoś z rodziny jest chory, bieliznę należy potraktować silnym detergentem o temperaturze 60 stopni.

Ile tur na bieliznę?

Solidna bawełniana bielizna może wytrzymać do 1.400 obrotów, ale średnio łagodniejsza prędkość 1 jest wystarczająca.000. Najniższą prędkość można wybrać również dla tkanin delikatnych - jedyną wadą jest to, że pranie wychodzi z bębna mokre.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here