Niezniszczalne Zamioculcas: tak łatwo się nim opiekować ”,

Całe piękno zamy - od liścia do korzenia.

Zdjęcie: Radość roślin.de

Pod względem botanicznym Zamioculcas należy do rodziny Arum i dlatego, jak większość przedstawicieli tego rodzaju, jest lekko trujący. Pochodzi z Afryki Południowo-Wschodniej. Jako roślina doniczkowa oferujemy ją dopiero od nieco ponad 20 lat. To szczęśliwe piórko zawdzięcza swoją dużą popularność z jednej strony solidności, ale z drugiej dekoracyjnemu wyglądowi. Z kłącza zamie wyrastają długie liście, które pełzają płasko po powierzchni ziemi. Składają się z grubej osi liścia pośrodku i ciemnozielonych, błyszczących, skórzastych listków, które rozgałęziają się na prawo i lewo. Oś liścia służy jako zbiornik wodny dla Zamioculcas. Rzadko widać kwiaty na roślinach doniczkowych - ale to nie jest wielka strata: zielonkawe kwiaty w kształcie lejka z żółtawymi kolbami, które są typowe dla rodziny arum, nie są szczególnie atrakcyjne. Zamioculcas osiąga średnią wysokość od 40 do 60 centymetrów. Jednak przy dobrej opiece i odpowiedniej lokalizacji może z łatwością osiągnąć wysokość jednego metra.

Właściwa lokalizacja

Nie ma problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca dla Zamioculcas: roślina doniczkowa dobrze czuje się zarówno na słońcu, jak i w półcieniu lub w cieniu. Nie rośnie tak szybko w pełnym cieniu, ale tam rozwija szczególnie mocny ciemnozielony kolor liści. To, czego absolutnie należy unikać, to miejsce w palącym południowym słońcu. Tutaj liście szczęśliwego pióra dostają "oparzenia słoneczne", czyli nieestetyczne oparzenia.
Ponadto Zamiifolia nie radzi sobie z niskimi temperaturami. Nieogrzewana klatka schodowa w zimie nie jest więc właściwym miejscem. Jednak suche powietrze grzewcze prawie nie wpływa na roślinę, ponieważ pogrubione osie liści służą jako zbiorniki wodne.
Jako podłoże możesz użyć ziemi palmowej lub mieszanki ziemi doniczkowej i granulatu glinianego.

Zamioculcas w kolorowej scenerii.

Zdjęcie: Radość roślin.de

Wlej zamie

Dobry dla tych, którzy nie lubią rzucać: Zami prawie nie potrzebuje wody. Jako roślina soczysta magazynuje wodę i bez problemu radzi sobie nawet przez cztery tygodnie bez podlewania. Jest więc idealna dla wszystkich, którzy lubią jechać na wakacje lub zapominają o wodzie. Jeśli roślina doniczkowa rzeczywiście wyschnie, ma również wbudowaną funkcję samoobrony: Zamioculcas może zrzucić górną część liści, dzięki czemu mniej wody wyparuje i może wytrzymać jeszcze dłużej - żelazo chce przetrwać.
Jeśli jednak przesadzisz z podlewaniem, szybko rozwinie się zgnilizna korzeni. Zatapianie wilgoci i wody w pojemniku może na dłuższą metę nawet zniszczyć szczęśliwe piórko. Jeśli więc dolne liście zmienią kolor na żółty lub brązowy, koniecznie zajrzyj do doniczki. Jeśli jest w nim za wilgotno, zamie należy jak najszybciej przesadzić, a w przyszłości znacznie mniej podlewać. W większości przypadków w ten sposób można jeszcze uratować twardą roślinę doniczkową. Motto to oszczędne, ale regularne podlewanie!
Nie jest to konieczne, ale bardzo korzystne: jeśli chcesz szczególnie dobrze ze swoimi Zamioculcas, możesz dodać płynny nawóz dla roślin zielonych do wody do nawadniania raz w miesiącu od kwietnia do września.

Zamioculcas nie potrzebuje dużej intensywności światła.

Zdjęcie: living4media / Möller, Cecilia

Przesadź Zamioculcas

Ponieważ kłącze szybko wypełnia doniczkę, młode szczęśliwe piórka należy co wiosnę przenosić do większego pojemnika. Czas jest kluczowy, ponieważ uszkodzone korzenie mogą lepiej zregenerować się na wiosnę.
Wybierz nową donicę, która jest co najmniej o 20 procent większa od starej doniczki. Ponadto nie używaj ekspandowanej gliny na dnie doniczki, w przeciwnym razie woda stanie nieruchomo i może wystąpić zgnilizna korzeni.

Aby zalanie nie miało szans, podłoże Zamioculcas powinno być dobrze przepuszczalne.

Zdjęcie: MSG / Martin Staffler

Zamy wzrost

Rozmnażanie przez sadzonki jest nieco bardziej żmudne, ale też możliwe. Aby to zrobić, oddziel kawałki liści z trzema lub czterema listkami i umieść je w szklance wody w ciemnym miejscu. Gdy tylko widoczne są pierwsze korzenie, rośliny można przenieść do normalnej doniczki i jasnego miejsca. Doświadczenie pokazuje, że nic się nie dzieje przez kilka miesięcy, zanim nagle pojawią się nowe pędy: Udana reprodukcja! 

Liście, które już zakorzeniły się, należy umieścić w doniczkach.

Zdjęcie: MSG / Martin Staffler

Choroby i szkodniki

Zamioculcas nie ma problemów ze szkodnikami i chorobami.

Jakie odmiany zamie są odpowiednie?

Rodzaj Zamioculcas składa się tylko z gatunku Zamioculcas zamiifolia. Niemniej jednak możesz wybierać między różnymi odmianami. Szczególnie popularne są odmiany „Variegata ” i „Raven ”. ‘Kruk ‘ został wyhodowany dopiero w 2017 roku i jest znany z ciemnych, prawie czarnych liści. Z drugiej strony odmiana „Variegata ” jest barwiona na biało, ale rzadko można ją znaleźć w sklepach.

Liście, które już zakorzeniły się, należy umieścić w doniczkach.

Zdjęcie: living4media / Möller, Cecilia

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here