Werdykt: Najemcy nie mają możliwości swobodnego wyboru instalacji wallbox ”,

Szczegółowo wyrok dotyczył pozwu najemcy, który chciał mieć zainstalowaną do wyłącznego użytku prywatną stację ładowania o dużej pojemności na parkingu podziemnym z 200 miejscami postojowymi w apartamentowcu. Powód wybrał pewnego, niedrogiego dostawcę.
W omawianym budynku mieszkalnym istniejące przyłącza umożliwiają zasilenie w energię elektryczną od pięciu do dziesięciu stacji ładowania przed przeciążeniem sieci energetycznej. Jednak w sumie 27 najemców wyraziło chęć, aby móc ładować swój samochód elektryczny lub hybrydę typu plug-in w skrzynkach ściennych. Wynajmujący zależało więc na posiadaniu kompleksowej infrastruktury ładowania u innego dostawcy, co dałoby większej liczbie najemców możliwość zasilenia swojego samochodu elektrycznego w energię elektryczną.
Infrastruktura ta wiązałaby się z wyższymi miesięcznymi kosztami dla użytkowników, w zależności od odpowiedniego samochodu elektrycznego, mocy ładowania i operatora sieci. Prywatna skrzynka naścienna, którą wybrał powód, byłaby z miesiąca na miesiąc tańsza, dlatego pozwał plany wynajmującego.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Energia i klimat Reklama Wallbox: Naładuj akumulatory w domu Przedstawił House & Technology Reklama Dzięki samochodom elektrycznym Twój dom staje się stacją benzynową Prezentowane przez Ogłoszenie o planowaniu budowy Przygotuj dom na samochód elektryczny: Tak to działa

Orzeczenie sądu: z instalacji wallboxa muszą korzystać wszyscy najemcy

W wyroku 1. Wrzesień 2021 teraz właściciel ma rację. Ze względu na ograniczoną przepustowość połączeń i duże zapotrzebowanie na wallbox, wynajmujący może dążyć do rozwiązania korzystnego dla wszystkich najemców bez przeciążania sieci energetycznej. Uznaje się za niedopuszczalne dopuszczenie dla powoda rozwiązania prywatnego tylko dlatego, że jest tańsze, ale jednocześnie innym zainteresowanym odmówiono by dostępu do stacji ładowania ze względu na brak przepustowości.

KfW wstrzymuje finansowanie prywatnego wallboxa

Jesienią 2020 KfW rozpoczął promowanie prywatnych stacji ładowania. Najemcy, właściciele domów i wynajmujący mogą ubiegać się o dotację w wysokości 900 euro na montaż wallboxa. KfW stawia określone kryteria dla wallboxa: moc ładowania 11 kW, tylko zielona energia elektryczna od operatora sieci i inteligentna technologia. Ze względu na duże zapotrzebowanie i wykorzystane środki, KfW wstrzymało finansowanie pod koniec października 2021 r. Decyzja o wznowieniu finansowania zostanie prawdopodobnie podjęta dopiero przez nowy rząd federalny.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here