Wyroki wokół kuchni w nieruchomościach”,

Jako właściciel wszystko w porządku, jeśli tylko pozwolisz najemcy korzystać z kuchni. Więc jesteś bezpieczny przed kosztami naprawy.

Zdjęcie: IKEA Deutschland GmbH & Co. KG

Obniżenie czynszu

Jeśli uszkodzona fajka kuchenna regularnie wydziela nieprzyjemne zapachy, to najemca nie musi tego znosić. W konkretnym przypadku konsekwencje niedoboru były szczególnie dotkliwe, ponieważ kuchnia była otwarta i przez to całe mieszkanie było dotknięte oparami. Sąd Okręgowy w Berlinie (sygn. akt 67 S 342/17) uznał, że obniżka czynszu o dziesięć procent była tu odpowiednia. Mieszkańcy faktycznie uważali, że 15 procent było odpowiednie.

Amortyzacja powyżej dziesięciu lat

Jeśli właściciel całkowicie odnawia zabudowaną kuchnię w wynajmowanej nieruchomości (zlew, kuchenka, meble i sprzęt elektryczny), to nie może od razu zaliczyć tych kosztów do kosztów związanych z przychodami w przychodach z wynajmu i leasingu. Zgodnie z orzeczeniem Federalnego Sądu Skarbowego (sygn. akt IX R 14/15) musi je odpisać w okresie dziesięciu lat w drodze amortyzacji za zużycie, co jest mniej atrakcyjne z podatkowego punktu widzenia. Dzieje się tak dlatego, że nie jest to kwestia natychmiastowego i całkowitego odliczenia "kosztów utrzymania", zdecydował najwyższy sędzia finansowy.

Uważaj na umowę najmu

Jeśli kuchnia jest pozostawiona najemcy tylko do użytku i nie jest częścią umowy najmu, właściciel nie ma obowiązku konserwacji i napraw. Lokatorka dowiedziała się o tym, gdy zepsuła się lodówka i zmywarka i poprosiła właściciela o naprawę. Sąd Rejonowy w Neukölln (sygn. akt 18 C 182/17) orzekł, że nie może być braku czynszu, ponieważ kuchnia nie należy do mieszkania w rozumieniu umowy. Takie rozwiązanie jest prawnie nieszkodliwe, bo wynajmujący nie ma obowiązku zapewnienia kuchni na wymiar.

Kuchnia na wynos

Kuchnia na wymiar jest nieodzowną częścią nieruchomości lub przynajmniej dodatkiem? A może tak nie jest?? To, co na pierwszy rzut oka brzmi jak pytanie akademickie, może szybko nabrać praktycznego znaczenia. Mianowicie, gdy trwa aukcja przejęcia nieruchomości. Najemcy zainstalowali w swoim mieszkaniu wyposażoną kuchnię i zabrali ją ze sobą, kiedy się wyprowadzali. Kupujący twierdził, że jest to niezgodne z prawem, ponieważ kuchnia jest „niezbędną częścią”, a zatem nie można jej zdjąć. Federalny Trybunał Sprawiedliwości (sygn. akt IX R 180/07) widział to inaczej. Następnie potwierdził działania najemców. Pozwolono im zachować kuchnię.

Jeśli nowa kuchnia, która została dostarczona i zamontowana, nie spełnia Twoich oczekiwań, jako kupiec firmy możesz wyznaczyć termin na poprawę.

Zdjęcie: Ernst-May-Gesellschaft e.v./ Reinhard Wegmann

Indywidualne kuchnie działają jako artykuły gospodarstwa domowego

Inna sprawa dotyczyła również przynależności kuchni do budynku. Właściciele apartamentów mieli wyposażoną kuchnię indywidualnie dostosowaną do pokoju. Kiedy później podczas pożaru doszło do szkód, poszkodowani zwrócili się do ubezpieczenia domu i zażądali rekompensaty finansowej. Ale firma ubezpieczeniowa odmówiła, twierdząc, że kuchnia nie jest integralną częścią domu. Wyższy Sąd Okręgowy w Kolonii (sygn. akt 5 U 36/92) zgodził się z tą opinią prawną i uznał dostępną kuchnię za przedmioty gospodarstwa domowego, a nie za część budynku.

Zwęglony nie oznacza spalony

Jednym z najgorszych incydentów, jakie mogą się przydarzyć w kuchni, jest pożar. W gospodarstwie domowym w Nadrenii Północnej-Westfalii żywność została podpalona w garnku i pojawił się błysk płomienia. Pomieszczenie pokryła warstwa dymu i sadzy i konieczne było gruntowne czyszczenie?. Całkowite szkody wyniosły około 13.000 euro. Zdaniem poszkodowanego ubezpieczenie mieszkania i budynku powinno za to zapłacić. Ale Wyższy Sąd Okręgowy w Hamm (sygn. akt 20 W 28/14) orzekł, że nie był to „pożar” w rozumieniu warunków umownych, ponieważ błyski nie dotarły do ​​żadnych przedmiotów łatwopalnych. Ubezpieczenie nie musiało wchodzić.

Okres sprostowania

Nowa kuchnia, która została dostarczona i zamontowana nie zawsze spełnia oczekiwania klienta. W takim przypadku jako nabywca firmy możesz ustalić okres karencji. Ale jak długo trzeba poświęcić firmie czas?? Klient skarżył się na usługę i po kilku tygodniach bezowocnych negocjacji w końcu poprosił na piśmie o wykonanie prac w ciągu dwunastu dni. Firma ponownie przekroczyła ten termin o około dwa tygodnie. Sądowi Rejonowemu w Wuppertalu wydawało się to za dużo (sygn. akt 9 S 255/14). Kupujący mógł odstąpić od umowy i zażądać zwrotu prawie 5.000 euro istnieje.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here