Panele izolacji próżniowej: zalety, wady i koszty ”,

Ogólnie dobry materiał izolacyjny charakteryzuje się niską przewodnością cieplną. Im niższa wartość, tym lepsza izolacyjność termiczna przy porównywalnej grubości warstwy. O ile próżniowe płyty izolacyjne mają minimalną przewodność wynoszącą 0,004 wata na metr grubości izolacji pomnożonej przez kelwiny (W/mK), o tyle włókno drzewne (0,04 do 0,07 W/mK) lub wełna mineralna (0,03 do 0,05 W/mK) wykazują znacznie wyższe wartości. Próżniowe panele izolacyjne osiągają najwyższą możliwą oszczędność energii przy grubości materiału izolacyjnego zaledwie dwóch centymetrów. Są od pięciu do dziesięciu razy cieńsze niż inne rodzaje izolacji. Dla porównania: w domach pasywnych można zastosować konwencjonalne materiały izolacyjne, aby uzyskać grubość izolacji do 40 centymetrów.

Możliwe zastosowania próżniowych paneli izolacyjnych

Próżniowe panele izolacyjne są stosowane tam, gdzie jest mało dostępnej przestrzeni życiowej i wymagana jest wydajna izolacja termiczna. Panele najlepiej stosować do wewnętrznej izolacji ścian zewnętrznych. Potencjalne obszary zastosowań to:
 

 • Renowacja starych budynków (oszczędzająca miejsce izolacja ścian wewnętrznych)
   
 • Domy niskoenergetyczne lub pasywne
   
 • Taras, balkon (zamknięcie okna i dostęp do drzwi na prawie tym samym poziomie: wynik bez progu)
   
 • Dachy płaskie (wyrównanie na końcu dachu)
   
 • Izolacja stropu piwnicy
   
 • Lodówki i zamrażarki, kotły, chłodnie
   
 • Mrożone skrzynie transportowe

Budowa paneli izolacji próżniowej

Zasada izolacji próżniowej jest wyjaśniona strukturą paneli izolacji próżniowej. Wewnątrz znajduje się rdzeń nośny o otwartych porach, który zwykle składa się z prasowanej, mineralnej proszku krzemionki. Jest to związek chemiczny składający się z krzemu i tlenu. Krzemionki mają doskonałe właściwości izolacyjne i izolują około dwa razy lepiej niż konwencjonalne materiały izolacyjne. Solidna osłona wykonana z folii metalowej zamyka rdzeń nośny w sposób gazoszczelny - próżnia jest prawie idealna. Ponieważ ciśnienie gazu jest obniżone, izolacja próżniowa umożliwia jedynie minimalne przewodzenie ciepła przez powietrze. Z tego powodu w ogóle można sobie wyobrazić połączenie bardzo słabej przewodności cieplnej i małej grubości materiału izolacyjnego.

Próżniowa płyta izolacyjna składa się z rdzenia nośnego o otwartych porach i wytrzymałej skorupy wykonanej z folii metalowej - prawie idealna próżnia.

Zdjęcie: iStock / diepre

Panele izolacji próżniowej: producenci i koszt

W Niemczech ten rodzaj izolacji termicznej jest wdrażany w projektach budowlanych od końca lat 90-tych. Firmy takie jak va-Q-tec (Würzburg), Porextherm (Kempten), Variotec (Neumarkt in der Oberpfalz) i Vaku-Isotherm (Frankenberg) oferują swoim klientom wydajną izolację próżniową. 
Cena próżniowych paneli izolacyjnych wynosi około 225 euro za metr kwadratowy (rozmiary standardowe) i dlatego jest znacznie wyższa niż w przypadku konwencjonalnych materiałów izolacyjnych. Na przykład wełna mineralna kosztuje od 10 do 20 euro za metr kwadratowy, włókno drzewne od 40 do 50 euro. Staje się jeszcze droższy w przypadku produktów wykonanych na zamówienie z więcej niż 1.000 euro za metr kwadratowy do rezerwacji. I nie ma omijania na miarę, ponieważ paneli izolacji próżniowej nie można samemu przyciąć (patrz wady).

Zalety paneli izolacji próżniowej

Jak już wskazano, oszczędność miejsca jest jedną z największych zalet izolacji próżniowej: dzięki bardzo małej grubości materiału izolacyjnego próżniowe panele izolacyjne osiągają maksymalne wyniki lub niezwykle innowacyjną i smukłą konstrukcję. Decydując się na izolację próżniową zyskasz znacznie więcej przestrzeni życiowej. W szczególności domy pasywne korzystają z cienkich ścian zewnętrznych, ale to samo odnosi się do budynków o bardzo wysokim zapotrzebowaniu na energię. Dobrze wiedzieć: Po profesjonalnym i precyzyjnym montażu próżniowe panele izolacyjne zapewniają wysoce wydajną izolację termiczną przez co najmniej 25 lat. Ponadto krzemionka jako materiał rdzenia ma doskonałe właściwości: Nadająca się do recyklingu substancja mineralna nie jest ani palna, ani toksyczna.  

W przeciwieństwie do bardzo cienkich próżniowych paneli izolacyjnych, inne materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna (tu: wełna mineralna) wymagają dużo więcej miejsca w domu.

Zdjęcie: iStock/ronstik

Wady próżniowych paneli izolacyjnych

Izolacja próżniowa wymaga znacznie większego budżetu niż izolacja termiczna konwencjonalnymi lub naturalnymi materiałami izolacyjnymi. Pokazaliśmy już Ci koszty, w tym dostosowanie. Ponadto paneli izolacji próżniowej nie wolno przycinać samodzielnie, w przeciwnym razie próżnia wewnątrz zostanie zniszczona. Precyzyjnie wykonane panele oznaczają zatem wysokie koszty dodatkowe i wymagają dokładnego wstępnego planowania, co może być bardzo wymagające, zwłaszcza w przypadku elewacji z wieloma oknami, wejściami lub lukarnami.
Kolejna wada dotyczy delikatnej struktury tych paneli: po zniszczeniu powłoki powietrze i wilgoć przenikają przez próżnię. W efekcie pogarsza się ochrona izolacji w domu. Ten rodzaj izolacji nadaje się zatem tylko warunkowo do trudnych i dynamicznych prac na placu budowy. Ponadto montaż paneli izolacji próżniowej wymaga specjalistycznej wiedzy. Budowniczowie powinni zatrudniać wyłącznie ekspertów z udokumentowanym wieloletnim doświadczeniem w zakresie planowania i wyposażania.
Ograniczona jest również żywotność izolacji próżniowej. Z biegiem czasu próżniowe panele izolacyjne stają się bardziej przewodzące ciepło, ponieważ próżni nie można utrzymać przez długi czas. Wynika to z rękawów i szwów uszczelniających: są to łatwe punkty ataku dla gazu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here